NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bnnsclioten, Eemnes, Hamersyelö, Hoeyelaken, Hoogland, Lensden, Scliernenzeel, StonteÉirg, Vnursclie en Womlenterg. t, Zaterdag 20 IVÏaart. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Zijdie zich uiet April a.s. op de Nieuwe Auiersfoortsclie Courant abonneeren, ontvan gen de Nummers, die tot dien tijd nog verschijnen, GRA TIS. Hussischo toestanden. Ut™ IR (16 V m. ual. -80 140 No. 23. ireii irst 40 AMERSFO COURANT 40 er t. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad Terschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën vnn 16 regelsO,AO. Iedere regel meer0,05. Groote letters vrordcn berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zend* men den dag vóór de uitgave in. Meer dan eenigen anderen staat van Europa, kan men Rusland het land der contrasten noemen. Daar vindt men nevens elkander en dooreengemengd, wat naar onze begrippen volkomen onvereenig- baar is. We spreken niet van de tegen stelling tusschen rijk en armtusschen fijn beschaafd en half barbaarschdie overal elders, ofschoon dan niet in die mate, wordt aangetroffen; neen, in de zeden, in de begrippen, in de regeerings- beginselen, in de godsdienstige opvattingen heerscht de grilligste verscheidenheid. Om maar iets te noementerwijl bet centraal gezag een dagbladschrijver, die van staat kundige vrijheid durft reppen, zonder vorm van proces het zwijgen oplegt, en den ambtenaar, die niet stiptelijk de be velen van zijn chef opvolgt, zonder gena de vervolgt, heeft men het zien gebeuren, dat een bekende jonge dame: Yera Sas- joelitch, na het plegen van een moord aanslag, door een jury werd vrijgesproken; FEUILLETON. „Ik verzeker u mevrouwzeide hij „dat u mij deze polka beloofd heeft." //Mevrouw, ik verklaar u, dat het mijne polka is, verzekerde de andere cavalier. U heeft mij opgeschreven voor de derde." z/Mijn hemel, mijne heeren, het spijt mij zeer, ik zal hem zonder twijfel aan u beiden beloofd hebben, zoo onbezonnen als ik ben... ik weet waarlijk niet'wat te antwoorden. Wacht, ik zal niet dansen en. u... En," zeide ik, geheel verrukt door mijne tegenwoordigheid van geest, »toen kwam er een derde dief die mijn heer Aliboran meenam!" z/Je hebt gelijkMaximeriep mijne nicht lachend uit. //Mijne heeren, neem mij niet kwalijk, ik dans met mijn neef. U zult er wel niet boos over zijn?" Ik omvat dadelijk hare slanke gestalte en daar zijn wij in het gedrang; maar helaas! ik merk weldra dat het niet zoo gemakkelijk is in een salon te dansen met (U Regels uit een fabel van la Fontaine. Twee die een ezel gestolen hadden kregen twist over de vraag wat zij ermee doen zouden. In het heetst van het gerecht kwam er een derde dief die op mijnheer Aliboran wegreed. hetzelfde geschiedde met een geestverwant van Pincoffs, die in zijn kas een tekort had van tienduizend roebels: bij werd van rechtsvervolging ontslagen, op grond van het berouw dat hij gedurende het verhoor aan den dag legde! In hetzelfde land, waar zoo streng de hand wordt gehou den aan de vervulling der militaire plichten, leeft en bloeit een Secte van Doopsgezinden, die, uit Duitschland ge weken omdat zij zich op geen andere wijze kon onttrekken aan den gedwongen krijgs dienst, welken zij onbestaanbaar achtte met haar godsdienstige meeningen, niet slechts gastvrij werd ontvangen, maar ook in het bezit gesteld van vruchtbare gronden, waarop zij een kolonie vestigde die als een model van laudhuishoudkundig beheer wordt beschouwd, terwijl zij tegen betaling van een matig hoofdgeld van al le militairen druk is vrijgesteld. In het zelfde Rusland, waar de gouvernements- bureaux er naar streven alles voor allen te zijn, treft men ten platte lande ge meentelijke instellingen aan, welke de groote Italiaansche staatsman Cavour be schouwde als het politiek stelsel der toe komst voor geheel Europa! We zien daar een bevolking, groot gebracht in onbegrensden eerbied voor soms beuzel achtige godsdienstvormen, met haar pries ters den spot drijven: ja, men ontziet zich niet, als men binnens kamers iets wil gaan doen dat het daglicht niet best velen kan, het in ieder huis aanwezige heili- eene dame in de armen, als in eene ledige kamer, met eeu stoel in plaats van eene danseuse. Bovendien werd ik meer en meer duizelig, door het gezicht van hare parelmoerachtige schouders, door de aan raking van hare geparfumeerde lokken die ik duizendmaal had willen kussen. Ik trapte haar ieder oogenblik op de voeten, ik stootte de andere dansers. z/Kom Maxime, breng mij weer naar mijne plaats," zeide zij een oogenblikje later. //Wij zullen een anderen keer beter dansen. Ik dank je intusschen evenzeer, je hebt mij een wezenlijken dienst bewe zen. Die heeren hadden zich boos kunnen maken; nu zullen zij niets zeggen." z/Die heeren!" ik was dus geen heer! En die polka?.haar niet tot het einde toe kunnen uitdansen.Ik viel bijna in zwijm van schaamte, en ik vluchtte achter een venstergordijnmet tranen in de oogen. //Maxime, je bent een onweerstaanbare verleider! Wat! je ontneemt ons, mijn vriend en mij, de schoonste dame van het bal, en dat niettegenstaande onze baarden, zonder ons te waarschuwenIk maak je mijn kompliment over dat schoone be gin!... Maar, mijn beste jongenwat onvergeeflijk, ongelooflijk is, is dat je je schoone nicht met eene ezelin hebt dur ven vergelijken." z/Eene ezelin!hoe dat?" z/Heb je niet gezegd: //en toen kwam gen beeld eerst met het gezicht naar den muur te draaien, opdat de Heilige onbe kend zou blijven met hetgeen er in zijn bijzijn gebeurt. Niet de Wet regeert in Rusland, maar de Ukase, dat is het Keizerlijk Besluit, waartegen het onmogelijk is te regeeren, omdat het orgaan der publieke meening, de Volksvertegenwoordiging ontbreekt. En wat niet door hoogerhand is gereglemen teerd, wordt geregeld door het gewoonte recht, voor hetwelk de mindere man inzonderheid ten platten lande, een eer bied koestert die aan vereering grenst. Vandaar dat zonderling samentreffen tus schen despotisme en vrijheid, die het zoo moeilijk maakt in enkele trekken het beeld te schetsen van het politiek leven in Rusland. Maar juist deze omstandig heid werkt mede, om het nihilisme te voedenzij, die zich rekenschap pogen te geven van hetgeen zij om zich heen aan schouwen gevoelen zich door al die con trasten onbevredigdzij zien er geen stelsel in, en achten zich daardoor geroepen om een nieuwe orde van dingen in het leven te roepen, die op vaste grondslagen rust. Wij hebben hierbijdat spreekt van zelf, alleen die leiders van de gevreesde beweging op het oog, die wer kelijk door een beginsel worden gedreven, en die aanvankelijk, in de eerste jaren van Czaar Alexanders regeering, de meer derheid vormden. Het is een historisch feit, dat natiën, die op het oorlogsveld be er een derde dief die mijnheer Aliboran meenam?" Wie was, als ik je verzoeken mag mijnheer Aliboran?" (/Dat is waar," zeide ik ontsteld, //Daar aan had ik niet gedacht." z/Nu blijft er maar eene uitkomst voor je open, en die is je nicht zoo gauw mogelijk vergiffenis gaan vragen." z/Dat nooit!" z/Dat meen je niet." //Nooit, nooit." z/Des te erger. Ik spreek in je belang. Vriendje, een man van eer schaamt zich nooit zijne dwalingen te herstellen, zoodra hij ze inzietvooral wanneer hij eene dame zijne excuses moet maken." Die woorden //een man van eer" maak ten een buitengewonen indruk op mij. Mijnheer de Nérac beschouwde mij dus als een man, en nog wel als een man van eer!" z/U heeft gelijk," antwoordde ik haastig z/ik ga dadelijk naar haar toe, en... /Begrijp nu goed, je hebt niets anders te zeggen dan dit//Lieve nicht, ik ben wanhopig, dat ik u bij eene ezelin ver geleken heb." Dat is een lapsus linguae. //Meteen ezel, Aliboran was een ezel!" //Maar je nicht is eene vrouw." Tegen die waarheid was niets in te brengen. z/Ik ga met je mee," vervolgde mijnheer de Nérac, //om je bij te staan als het noodig is." Wij komen bij mijne nicht. langrijke tegenspoeden hebben ondervonden, het meest geschikt zijn om politieke her vormingen te ontvangen: zoo ging het met Savoye na de nederlaag van Novara, met Oostenrijk na Sadowa, met Frankrijk na Sédan. Ook voor Rusland brak dat tijdstip aan, toen dc oud-Moscovitische trots gebroken was op de puinhopen van Sebastopol's verdedigingswerkenKeizer Alexander begreep dat het thans op zijn weg lag het werk der herschepping van zijn Rijk in een Europeeschen Staat krachtdadig voort te zettenen hij begon zijn regeering met de afschaffing der lijf eigenschap. Doch een moordaanslag, door een berooid edelman gepleegd, wierp hem voor een geruimen tijd terug in de armen der reactie: tot zijn raadgevers koos hij mannen, die van politieke her vormingen de grootste gevaren duchtten, en daardoor hield hij op de vorst te zijn op wien de liberaalgezinden hun hoop vestigden. Toen begon de strijd tusschen het onhoudbare heden en een toekomst aan welke van lieverlede de onmogelijk ste eischen werden gesteld. Maar hoe komt het, dat zelfs leden van den ouden adel des lands zich bij de nihilistische beweging hebben aangesloten? Oorspronkelijk was het geslacht van Romanoff, dat op den Czarentroon zetelt, slechts de primus inter pares, de eerste onder zijns gelijken: de stamouders der voornaamste familiën, de Orloffs, de Dol- goroucki's, de Petemkins, deNareschkine's, z/Clotilde," zeg ik tot haar, //ik smeek je, vergeef mij dat ik je met een ezel heb vergelekendat is een laps Zij werd zoo rood als eene pioen. //Ja; ik heb gezegd: //en toen kwam er een derde dief die mijnheer Aliboran meenam" Mijnheer Aliboran dat was jijmijne nichtDat zal ik mij nooit vergeven. Ik snikte terwijl ik sprak. Mijne woorden werden met eene uit barsting van lachen ontvangen. Mijne nicht keek mij met een onverklaarbaren blik aan. Zag zij door mijne eenvoudigheid en onnoozelheid en door het geweld dat ik mij moest aandoen, om haar zulke excuses te makenmijne liefde doorschemeren dat geloof ik wel. //Maxime," antwoordde zij, //je hebt gevaarlijke vrienden. Vertrouw hun raad niet!" Zij had dadelijk begrepen uit welken hoek de wind woei. z/En wat meester Aliboran betreft," voegde zij er glimlachend bij„ik voel mij door die vergelijking niet beleedigd." Dadelijk veranderde ik geheel en al; Ik heb dikwijls over dat vreemde ver schijnsel nagedacht, en kon het slechts toeschrijven aan de dubbele werking van de liefde en de sterke vernedering. Het kind was verdwenen, ik was mensch ge worden. Ik richtte liet hoofd op en keek mijn-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1