Baarn. de Galitzin's, regeerden in hun kling even onbeperkt als de Czaar van Moskou. Hetzelfde proces, dat in het Westen in de laatste periode der middeneeuwen het monarchaal gezag heeft versterkt ten koste van den adelheeft ook hier zijn werking niet gemistal is het eenige honderden jaren later gekomen, en nog beschouwen veel Russische edellieden zich in zeker opzicht de evenknieën van den Keizer. De emancipatie der lijfeigenen heeft hun macht en invloed geheel ver broken, en hen teruggebracht tot de po sitie van gewone landeigenaarsvelen hebben hun voorvaderlijke kasteelen ver laten, hun landerijen verpacht, en zich in de steden gevestigd. De onuitputtelijke rijkdommen, die hen voorheen in staat stelden aan hun zucht naar weelde den vrijen teugel te vieren, zijn verdwenen: zij leven als het ware bij den dag, en pogen uit de betrekkingen die zij bij het leger, bij de diplomatie of ad ministratie bekleedden, de middelen te vinden om hun stand op te houden. Ge lukt dit niet langs eerlijke wegen, welnu, het ontbreekt niet aan voorbeelden, waaruit blijkt hoe toch het doel bereikt kan worden. Kolossale diefstallen bij het militair beheer kwamen gedurende den laatsten oorlog aan het licht, zonder dat iemand ooit heeft gehoord dat de hoogge plaatste misdadigers werden gestraft: ja, zelfs leden van de Keizerlijke familie wis ten zich van het algemeen bederf niet vrij te houden. Zij, die niet in de gelegenheid kwamen zich op die manier te verrijken, werden er des te wreveliger door, en er was bij die velen weinig noodig om hen te nopen gemeene zaak te maken, met de rustverstoorders. Bovendien, de verdor venheid in de hoogste kringen had ten gevolge, dat de ontevredenen weldra geen anderen uitweg meer zagen dan een alge- heele omverwerping van het bestaande, en naarmate deze overtuiging in kracht won, verloor men de noodzakelijkheid uit het oog, de afbrekingsplannen in verband te brengen met begrippen van wederopbou- wing. Zoo ging de sociale en politieke ber- vormings-idee over in een hartstochtelijk nihilismedat daarbij duizenden zich aan sloten, .die alleen revolutie zouden willen makenom voedsel te vinden voor de onedelste hartstochten, is een te alge meen voorkomend verschijnseldan dat we er ons over zouden verwonderen. Rusland heeft behoefte aan twee dingen vooreerst aan een man die door zijn vast beradenheid den onruststokers schrik weet in te boezemen; daarna aan een Yorst, die kracht en moed bezit de oorzaken van het nihilisme weg te nemen, en de natie een flinke schrede vooruit te brengen op den weg der star tkundige vrijmaking. Den eerste schijnt het gevonden te hebben in den dictator Loris Melikoff: Wie zal de tweede zijn? Amersfoort, 19 Maart '80. Dezer dagen werd alhier een vrij aan zienlijke som geboden aan een onzer inge- de heer Nérac, die met groote moeite beproefde te lachen, strak aan. //Dit is degene," zeide ik, „die mij geraden heeft u mijne excuses te maken, nicht." En recht op hem toegaande 'gaf ik hem met alle macht een slag in het gezicht. Zijn gezicht, rood door den slag, vertrok zich op eene afschuwelijke wijze. Hij wilde zich op mij werpen, maar twintig armen hielden hem tegen De danzen werden gestoord, de muziek hield ophet was een volmaakt schandaal. Den volgenden morgen schreef ik deze regels aan mijne nicht „Ik heb mij aJs een kind gedragen. Zooeven heb ik aan mijnheer de Nérac geschrevendat als hij dachtdat ik te jong was om met hem te duelleerenik altijd tot zijn dienst zou zijnwanneer ook. Clotilde wil je mij vergeven Ik lijdt zoo I Als je mij een lok van je haren wilt sturen, zal ik die altijd op mijn hart dragen. Vandaag kan ik dien dienst nog van je vragenmorgen mag het niet meer." „En heeft zij u die lok gegeven?" „Neem mij niet kwalijk, dat ik het hierbij laat." //Oik. begrijp u en mijnheer de Nérac?" z/Weluu, ik heb nooit meeer van hem hooren spreken." zetencn voor ecu schilderijvoorstellende een mansportret; naar men verneemt zou dit een stuk zijn anno 1636 door Rem brandt geschilderd. De brand, die Woensdagavond alhier zichtbaar wasis geweest een heidebrand in het Uddelsche Veld.. Hoevelaken. Tot predikant alhier is be roepen: ds. J. Verweij te Staphorst. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting liou- deu op Maandag 23 Maart op het Raadhuis, des namiddags van 2uur. A. J. BOS, iSecretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT Tot het geven Tan gelden Ier leen zal eene Com missie nit het bestuur op MAANDAG, den 22 MAART aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kuunen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. HerschelW. A. CrookceuiitM. van Beek, en Jhr. Mr. 11. J. L. van Saste van Yssell. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. OFFICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Kouings in de provincie Utrecht, van den 10111 Maart 18S0, No. 1, N. M. en S. Brengt tor kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dat alle werkdagen van 10 tot 1 unr op de plaatselijke Secretarie voor een ieder ter inzage ligt de vierde jaargang van het op last van het Depar tement van Oorlog uitgegeven werkje NEÊRLANDS LEGER, bevattende inlichtingen omtrent den vrij- willigen dienst bij de korpsen, het Instructie-bataillon, de Artillerie-Instructie-Compngnie, de Pupillenschool, het wapen der Marechaussee en de Koloniale troe pen, met vermelding van de voordeelen daaraan verbonden, de gunstige bepalingen voor militieplich- tigen die zich door bekwaamheid en ijver onder scheiden, de regeling van de Koninklijke militaire Academie, de toelating als Student voor de militairen en pharmaceutischen dienst hier te lande en als kneekeling bij 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Dit werkje is tegen den prijs van 50 cents ver- krijkbaar bij Gebrs. van Cleeff te's Graven- hage en bij de voornaamste boekhandelaren van het rijk. Amersfoort, den 19. Maart 1880. De Burgemeester voornopend,. VAN PERSIJN. BINNENLAND. HH. KK. HH. de Prins en de Prinses van Wied hebben door het nemen van een aanzienlijk aantal loten van hun belang stelling doen blijken in de algemeene ver loting ten behoeve der watersnoodlijden den. Door H. K. H. de Prinses is daar enboven als prijs geschonken een paar prachtig geschilderde vazen. Daar de totale opbrengst van de extra nachttreinen van Amsterdam, Weesp, Bus- sum, Naarden en Hilversum grooter is geweest dan de gewaarborgde som van f 480, zijn de aandeelhouders in het waar- borg-fouds ontslagen van hunne verbintenis. Volgens opgaven der voornaamste vee handelplaatsen in de vier noordelijke pro vinciën, zijn in 1879 p. m. 200,000 stuks vee verhandeld, eene waarde van ruim 32,000,000 vertegenwoordigende. Apeldoorn. Wij vernemen dat het Veluwsch Locaalspoorwegcomité de ver schillende stukken benoodigd voor de ver leening van de definitieve concessie voor de aangevraagde lijnenaan de Hooge Regeering inzond en dat binnen korten tijd gewichtige stappen ten aanzien van de ontworpen algemeene Locaalspoorwegmaat- schappij kunnen worden tegemoet gezien. Ede15 Maart. Heden ontstond brand in het Edesche bosch. Dank zij de spoe dig aangebrachte hulp van B. Schuurman en E. Hendriksendie daarvoor alle lof verdienen, werd men in korten tijd den brand meester, welke, daar het hout nog bladerloos en droog is, belangrijke schade had kunnen aanrichten. Ook de welwil lende hulp van anderen, die zich daartoe dadelijk bereid betoonden, is zeer te roemen. BUITENLAND. Het bericht dat de Czaar plotseling on gesteld geworden zou zijn, is geheel verzonnen. De keizer bevindt zich bij uitstek wel, en ontving verscheidene per sonen ten gehoore. De Neue freie Presse verneemt uit Tiflis, dat generaal Kaufmanu den Tur- koinanschen prins Kuli-bey heeft uitge- noodigd naar Tashkend te komen, om hem voor te bereiden op de diensten, welke hij aan Rusland kan bewijzen, indien de Chineezen Turkestan binnenvallen. „In 1877 verjoegen de Chineezen, na het in nemen van Tashkend, de familie van den overleden prins Yakoeb-bey, die voorne mens was geweest om uit de provinciën tusschen Turkestan en Mongolia, uitslui tend door Mohammedanen onder Chinee- sche heerschappij bewoond, een onafhan- kelijken Mohammedaanschen staat te vor men. Kuli-bey vlood met zijne familie op Russisch gebied. Generaal Kaufmann verwelkomde hem en liet toe dat hij zich in Samarkand vestigde. De keizer aller Russen verleende hem eene jaarwedde. In April 1878 vaardigde Kuli eene procla matie uit, om zijne aanspraken op den troon te doen gelden, met uitnoodiging aan zijne onderdanen om het Chineesche juk slechts zoolang te dulden totdat het afgeschud kon worden, en onder verkla ring, dat het hem later gelukken zou het Islamisme te herstellen. De Russische regering verleende steeds hare ondersteu ning aan dezen kroon-pretendent. Men onderstelt, dat Rusland niet volkomen onschuldig is aan den Chineeschen op stand welke laatstelijk is ontstaan, en dat het van de beweging wenscht gebruik te maken, in verband met de maatregelen van generaal Kaufman." Een politie-agent te Antwerpen, Ver hoeven genaamd, die reeds eens gedegra deerd was, en thans die straf opnieuw zou ondergaan, ten gevolge van klachten, door den adjunct-commissaris Bacot tegen hem ingediend, heeft, om zich daarover te wre ken, drie schoten gelost op den adjunct commissaris, toen deze zich met een agent alleen in het bureau bevond. Door twee kogelsaan de hand en in de zijde, gewond, zakte Bacot ineenhij werd badende in zijn bloed gevonden door het volk, dat op het gerucht was komen toeschieten, en verkeert nog in levens gevaar. De moordenaar vond, in de verwarring van het eerste oogenblik, gelegenheid tot ontvluchten, maar werd spoedig door den agent nagezet, achterhaald en in verze kerde bewaring genomen. De Chineesche gezant te Parijs heeft dezer dagen in zijn hotel een diner gege ven, waarbij hij zijn gasten hoofdzakelijk op bijzonder toebereide zwaluwnestjes en haaienvinnen trakteerde. Engelands zon is in Turkije aan het tanen. Maatregelen, door Engeland voor geslagen, vinden bij de Porte nog slechts zelden een gewillig oor, en zoo gaat het ook thans met Engelands voorstel om een commissie te benoemen, ten einde de Griek- sche grensquaestie uit de wereld te hel pen maken. Naar men nu weder zegt, zal het hu welijk van den Aartshertog van Oostenrijk met Prinses Stéfanie reeds in April vol trokken worden en wel te Weenen in de „Augustiner Kirche." GEMENGD NIEUWS. De Haarlemsche politie heeft de beruch te dief Hartog Koks, oud 41 jaar, gearre steerd, die zich thans weder in twee dagen aan zes diefstallen had schuldig gemaakt. Dat heer had reeds 15 jaartjes tuchthuis straf achter den rug. De door hem ge stolen goederen zijn bij een slaapsteehoud ster in beslag genomen. Door de rechtbank te Leeuwarden is zekere T. B., te Rottevalle, veroordeeld tot een celstraf van 6 maanden, omdat hij zijn broeder met een tang geranseld en hem een der vingers afgebeten had. Omtrent een geval van vergiftiging dat zich Dinsdag avond te Winschoten heeft voorgedaan, meldt het N. v. d. D.: Dr. Carl Meijer, een jonge arts van 30 jarenis in de uitoefening van zijn betrek king bezweken. Een zijner patiënten klaag de over de medicijnen, hem door een apotheker geleverd, waarop de dokter, om hem gerust te stellen, zelf eenige droppels innam. Al spoedig echter werd hij onge steld; het bleek dat met de medicijnen een noodlottige vergissing had plaats gehad, en weldraondanks alle aangewende mid delen was de geneesheer overleden. Bij gerechtelijke lijkschouwing is het feit van vergiftiging aangetoond. Ook de patiënt is aan de gevolgen overleden. Nog wordt gemeld.: Dr. Meijer was Duitscher van geboorte, had te Berlijn gestudeerd en zich voor ongeveer 2 jaren te Boude in Oost-Fries land gevestigd. Daar kreeg hij een zeer omvangrijke praktijk. Voor eenige maan den deed hij hier zijn arts-examen en ves tigde zich te Winschoten. De toevloed van ziekelijken was ook daar buitengewoon groot; dagelijks bezoch ten hem 5060 patiënten, en bovendien deed hij nog veel met behulp van zijn span hardloopers. Minzaam tegen iederconsulteerde hij de armen gratis en de armsten ontvingen vaak een reispenning toe. Dat de verslagenheid over zijn, op deze wijze, heengaan groot is kan men wel begrijpen. Een soldaten-avontuur dat lang niet al ledaags is, verwekt op het oogenblik in Dresden heel wat vrolijkheid. Een jonge soldaat had betrekkingen aangeknoopt met een eenvoudig burgermeisje in Dres den. Wel verboden hare ouders allen om gang met dien zoon van Mars, maar de dochter wist hen te verschalken en zoodra vader en moeder het huis verlaten hadden, kwam de beminde er in. Zoo zaten zij ook weer Maandagavond bij elkaar, toen plot seling de vader thuis kwam. Haastig werd de jongman in eene andere kamer gelaten; maar vader bleef thuis, aan vertrekken viel dus niet te denken. Toen het wachten den soldaat eiudelijk te lang daurde, maakte hij van de nood een deugd, kleed de zich uit en legde zich kalm te slapen in een ledikant, dat in die kamer stond. Den volgenden morgen moest de heer des huizes ech ter toevallig in die kamer wezen. Hij zag de kleereu liggen en begreep in een ommezien hoe de vork in den steel zat. Onmiddellijk pakte hjj het boeltje bjj- een en bragt het naar de kazerne, waarna hij rustig aan zijn werk ging. Toen de jongman ontwaakte, bevond hij zich natuurlijk in niet geringe verle genheid. Wat te doen? Eindelijk besloot hij, na overleg met de dochter des huizes, een stel kleeren van haar aan te trekken. Zoo hoopte hij de kazerne binnen te slui pen. Daar echter was men op zjjne hoede, de vader had hen gewaarschuwd. Oogen blik kelijk werd de verkleede soldaat in hechtenis genomen en moest hij zich in zijn vrouwelijk kostuum voor het front der in gelid staande troepen vertoonen, waarna hjj in arrest kon gaan. Zjjn ver langen naar herdersuurtjes" zal na dit voorval zeker wel wat bekoeld zijn. BUGERRLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 11 Maart. Sientje, d. van Mozes Salomon Aronson en Adriana Preger. Antonia Geertruida, d. van Jan Antonie Schoterman en Gerritje Brou wer. 12. Jan, z. van Albertus Fits- kie en Aaltje de Kruijf. Hendrikus, z. van Albertus Butselaar en Berta van der Geld. 14. Hendrik Gerben, z. van Nicolaas Gerardus van Doornik en Geer truida Maria Sturk. - Jantje Catharina, d. van Jacobus Klarenbeek en Jantje Catharina Hagemeijer. 17. Wouter, z. van Johannes de Winter en Clasina de Wilde. Gehuwd: 17 Maart. Albertus van Stijn en Christina van Veen. Overleden: 13 Maart. Wille- mijntje Wannink, 12 m. Aletta van Boon88 j., wed. van Willem van Nim- wegen. 14. Marie Jeanne Josephine Kartner, 68 j., echtg. van Hermanus de Konijn. Rijntje Barta van Wijland, 72 j., wed. van Dirk Zweede. Jo- hanna van Kalleveen, 57 j.ongeh, 15. Hendrikje Rijnders, 83 j.wed. van Antonius Corton. Nicolaas van den Heuvel, 23 j.ongeh. 16. Gerardus Dreuning, 4 j. 17. Geertje Evers, 86 j., wed. van Nicolaas Wolfswinkel. 18. Johannes Bosman 77 j., ongeh. Geboren: 7 Maart. Maria, d. van Willem Jan Schouwenburg en Wilhel- mina Petronella Schaap. 12. Jacobus Hendrikus, z. van Hendrikus van Wouw en Aleida Arnolda Druijff. 17. Adri ana, d. van Tijmen van Lambalgen en Jannetje de Boer. Ondertrouwd: 12 Maart. Johan-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2