zeide zij: „Indien wij meesters boven ons hebben, dan is het omdat wij kinderachtig genoeg zijn, daarin toe te stemmen. Dat men alle mannen badbroeken aantrekke en dat de natie dan haar meesters zoeke; zij zal ze lang zoeken!" Prachtig!!! Omtrent den datum van het huwelijk van aartshertog Rudolph en prinses Sté- fanie zijn reeds allerlei geruchten verspreid, maar naar 't schijut is daaromtrent nog niets definitiefs beslist. Dit althans schijnt zeker, dat het niet, zooals ook gezegd is, reeds in April zou plaats hebben. De Wiener Presse spreekt nu van April 1881, alsof nu eenmaal deze en geen andere maand daarvoor in aanmerking zou kunnen komen. Luidens een telegram van 14 dezer uit Athene aan de Duitsche regering, waren bij de voortgezette uitgravingen op den bodem van het oude Olympia in de laat ste dagen de volgende kunstvoorwerpen aan den dag gekomen: een naakte, meer dan levensgroote Romeinsche marmeren torsoeen hoogarchaïsche levensgroote Herakop in terra cotta, een fijne archa ïsche bronzen statuette, een naakten jon geling en een Hopliet. De landverhuizing uit Duitschland neemt in den laatsten tijd weder merkelijk toe, zonder dat men daarvoor nog juiste rede nen weet op te geven. De grootste tegenstander van het kabinet Beaconsfield, de heer Gladstone, is thans op een verkiezingstocht door Schotland ten behoeve der daar voor het Lagerhuis gestelde liberale candidaten. Hij heeft reeds eenige dozijnen redevoeringen afge stoken en de stroom zijner welsprekend heid moet bizonder groot zijn. Men zegt, dat de hertog van Connaught den hertog van Marlborough zal vervangen als onder-koning van Ierland. Uit Afghanistan kwam bericht, dat meer dan 20,000 man onder bevel van Safer- khau, voormalig adjudant van Shir Ali, gereed staan om naar Kaboel op te trekken. Een aantal inwoners dier stad hebben hunne goederen reeds gepakt, om bij de eerste nadering van den vijand op de vlucht te gaan. Aan Vorstin Elisabeth van Rumanië is door den Rumaanschen Minister van On derwijs de medaille van verdienste toege kend, voor haar arbeid op letterkundig gebied. De vorstin heeft eenige oorspron kelijke werken geschreven en verscheidene Rumaansche gedichten in het Engelsch en Duitsch vertaald. De Amerikaansche scholen blijven bij de Pransche niet achter. Wordt op de laatste, door de bemoeiingen van Legouvé, het voordragen als leervak ingevoerd, te St. Louis heeft de schoolcommissie beslo ten, dat voortaan op de scholen onderwijs zal worden gegeven in de wellevendheid Mejuffrouw Bassett was eene oude school kennis van Nellie en bizonder rijk, en nu was zij van plan de overige dagen van den zomer op de oude bouwvallige pacht hoeve, die Nellie haar huis noemde, door te brengen. Eduard was vol attenties, zelfs vrien delijk tegen Nellie, toen zij naar het station reden, en haar hart verzoende zich weer met hem. „Had ik het maar niet tegen hem ge zegd," dacht zij; toen het wagentje op- liield, en hij er haar heel beleefd uithielp, ffIk hoop dat hij het mij maar vergeeft." De trein kwam aan. Het aardige ge zichtje van Gracie Bassett keek lachend uit een raampje van de eerste klasse; eenige oogenblikken later zat zij in de dog-cart naast Eduard, en lachte en bab belde met hem alsof zij hem al jaren gekend had; Nellie zat op het achter bankje. Nellieharr vader en hare moe der, en vele buren zagen weldra waar dat op uit zou loopen. En Nellie werd dag aan dag ouder en ernstiger. Maar daar zij haar geheim aan niemand toevertrouwde hoopte zij meer en meer dat Eduard de ondoordachte woorden vergeten zou, die zij op een zekeren avond, toen de maan helder scheen, nu zeven of acht weken geleden, tegen hem gezegd had. Wordt vervolgd.) en goede manieren. Er zullen in elke klasse op bepaalde uren een paar bladzijden uit eeu boek over dat onderwerp worden voorgelezen en daar na door den onderwijzer met de leerlingen besproken worden. Het is zeker een zeer nuttige maatregel, want men kan wel zeggen, dat dit niet tot het gebied der school behoort, en dat de kindereu daarin door de ouders onderwe zen moeten worden; maar soms zijn de ouders er zelf niet zeer ver in. De Italiaansche regeering is niet geluk kig met hare loterij te Napels. Voor een paar jaren heeft de pastoor Mattia, gelijk men weet, twee raillioen gewonnen (het proces hierover is nog aanhangig), en thans heeft de regeering weer een paar millioen uit te keerenditmaal niet aan één per soon, maar aan verscheidene. Een monnik had namelijk op zijn sterfbed eene reeks vau drie nommers opgegeven, die achter eenvolgens getrokken zouden worden. Een aantal personen zijn dit te weten gekomen en hebben die nommers gekozen voor hun nen iuzet, die werkelijk de één na den ander uit de bus kwamen. Bij de tegenwoordig gespannen verhou ding tusschen Italië en Oostenrijk, is het te Rome opgevallen, dat op 's konings verjaardag aan het Oostenrijksche gezant- schapshötel geen vlag uitgestoken was. GEMENGD NIEUWS. Over de echtheid der schilderij van Rembrandt, die onlangs in het kasteel van een Oostenrijksch landedelman werd ge vonden, bestaat onder de kunstkenners verschil van meening. Makart, Angelin en Pettenhofen en an deren verklaren haar voor echt, terwijl zij, volgens de meening van Eisenmeriger, Un- er en Engerth wel uit Rembrandt's tijd en de school van dien meester afkomstig, maar toch geen echte Rembrandt is. Er heeft weer een vreeselijk spoor wegongeluk plaats gehad te Halle aan de Saaie; daar zijn twee passagierstreinen in botsing gekomen. Een groot aantal personen werden gekwetst en zeven ge dood. Verscheidene waggons zijn geheel verbrijzeld. Te Freiburg, in het groothertogdom Baden, heeft men een belangwekkend middeleeuwsch handschrift ontdekt, 't Is een psalmboek, dat, naar de letters te oordeelen, uit de tweede helft van de 8e eeuw afkomstig is. Waarschijnlijk heeft het behoord tot de bibliotheek van een ander klooster aan den linkeroever van den Rijn. In de II. Ignatiuskerk te Rome heeft een dief, terwijl men er een plechtige gods dienstoefening hield gewijd aan de nage dachtenis van Pius IX, onbemerkt een zilveren reliquienkastje gestolen, in welks koperen voet een tand van den heiligen Loyola werd bewaard. Niet alleen op het vasteland van Euro pa, maar ook aan de overzijde van den Oceaan is de winter streng geweest, en wateren die in de laatstverloopen halve eeuw niet bevroren waren, zijn thans met een sterke ijskorst bedekt geweest. Zoo heeft ook de St. Laurens rivier in Ame rika een nooit gezien schouwspel opgeleverd, te weten: een spoorweg. Op 21 Januari werd hij geopend en wel in de nabijheid der Canadasche handelstad Montreal, tus schen Hochelaga en Longneuill. Een ontelbare menigte menschen had zich aan beide oevers der rivier verzameld. Feestelijk getooid met vlaggen en wim pels stond de locomotief (25000 kilo gram wegende) met twee waggons aan de werf te Longneuill op het ijs; 250 aan zienlijke burgers van Canada namen plaats en om 11 uur stelde de trein zich in beweging. Op het midden der rivier werd een oogenblik gestopt, om een photogra- fische afbeelding van het schouwspel te maken. Daarna werd de reis vervolgd en in 10 minuten het eindstation aan den zuidelijken oever van den stroom be reikt. Aldaar vereenigde men zich aan een collation, waarbij warme feestdronken wer den ingesteld op de koningin van Enge land, den gouverneur-generaal van Canada en den president der Vereenigde Staten van Noord Amerika. Zoolang de winter duurde is daarop dagelijks voor het publiek tot spoorwegverkeer op de St.-Laurens-rivier geregeld voortgezet. Graaf Loris Melikoff, de Russische dic tator, heeft een brief ontvangen van het geheime comité, waarin hem verzekerd wordt, dat zijn aanrander niet op last van het geheime comité gehandeld heeft. De graaf staat nog niet op het lijstje der ter dood veroordeelden van het comité. Zekere Eugène Badoude, een jongen van 15 jaar, woonachtig in een Fransch dorp, die uit loutere moordlust een knaapje van éYjj jaar ter dood brachtis veroor deeld tot 12 jaar opsluiting in een ver beterhuis. Dinsdag is te Marseille een vrouw van drie gezonde kinderen bevallen, een jongen en twee meisjes. Voor dertien maanden schonk zij het leven aan een tweeling. De vrouw heeft reeds dertien kinderen gehad, waarvan er nog elf in leven zijn. Volgens het Dbld. is Vrijdagmiddag nogmaals op den stoomtram naar Scheve- ningen geschoten, en wel op dezelfde hoogte en van dezelfde zijde als de eerste maal. 't Blijkt nu opzet te zijn. Er zijn nog rechters in de Sint-Antho- niebreestraatte Amsterdam. Donderdag morgen had er een volksoploopje plaats voor het anatomisch laboratorium, op het Jonas Daniël Meijerplein. Een student werd door zijn makkers tegen zijn zin in genoemd gebouw gebracht. De aanwonen- den, meenende dat het een offer voor de gevreesde //snijkamer" was, eischten luid ruchtig zijn in vrijheidstellingen begon nen reeds de deur open te ranieien, toen de politie nog bijtijds tusschen beide kwam en de orde herstelde. En nu zegt men nog dat Pincoffsgeen vrienden heeft. In New-York ontvangt Pincoffs geregeld bezoek van Rotterdamsche matrozen. Die heeren vertelden hem echter zoo luidruchtig wat zij op hun geweten hadden, dat Pincoffs van New-York naar Brooklijn verhuisd moet zijn. Donderdagmorgen zijn te Lopik twee kinderen uit hetzelfde huisgezin, 5 en 3 jaren oud, in het water gevallen en ver dronken. Men zal zich den toestand der ouders kunnen begrijpen, toen hen de lijkjes der kinderen werden te huis gebracht. Te Oudebiltzijl is een weduwe in hech tenis genomen, als beschuldigd van brand stichting op den zolder van haar huis, hetwelk zij, met achterlating van haar tweejarig kindhad verlaten. Gelukkig dat de buren den rook door de dakpannen zagen komen, zich derwaarts begaven en den brand konden blusschen, anders waren huis en inboedel in de asch gelegd en 't arme kind in de vlammen omgekomen. Te Giethoorn is Vrijdagavond in arrest genomen de failliete koopman H. R., voor eenige weken uit Wildervank overgekomen, beschuldigd van frauduleuze handelingen. Voorts is door de arrond. rechtbank te Hee renveen, die aan het onderzoek in loco 8 uren besteedde, bij een der buren in be slag genomen een aanzienlijke waarde aan winkelgoederen, meubelen, kleederen, gou den en zilveren voorwerpenenz.te za- men een scheepsladingdie onmiddellijk mede naar Heerenveen is vervoerd. Op een te Londen gehouden verkooping van schilderijen en teekeningen in water verf, uit de verzamelingen van den Heer Kurtz, zijn o. a. de volgende stukken van Nederlandsche meesters verkocht. De aanval in de hinderlaag, door Alma Tadema voor f 6924gezicht op de Maas, van B. C. Koekkoek voor f 2016; Th. Sadee, visschersvrouwen op den uitkijk, voor f 2880C. Springereen straat in een Hollandsche stad, voor f 1380. Het stoffelijk overschot van Dr. Meyer, den geneesheer die te Winschoten op zoo droevige wijze bezweek, is naar Duitsch land overgebracht, om te Damme in Ol denburg, naast dat van zijn vader en moe der, aan den schoot der aarde te worden toevertrouwd. Op den tocht door Winscho ten werd de lijkkoets gevolgd door een onafzienbare schare. Nog nooit te voren, zegt de Winsch. Ct., is hier iemand naar zijn laatste rust plaats uitgeleid, waarbij zóó de deelneming innig en algemeen was. In vele huizen waren de gordijnen neergelaten. Toen de prachtige metalen lijkkist in den waggon was overgebracht, werd de ernstig gestemde menigte, die op het perron verzameld was, op hartelijke en gevoelvolle wijze toege sproken, eerst door den Heer Burgemeester, daarna door pastoor Yerstege, tot wiens religie de Heer M. behoorde. De broeder en daarna de zwager van den overledene bedankten in treffende bewoordingen de sprekers en de ingezetenen van Winscho ten voor de schoone blijken van deelne ming. Op dat oogenblik schaamde 't zich geen der talrijke mannen, dat hem de tra nen langs de wangen biggelden. Op de lijkkist lagen een paar sierlijke kransen, waarvan eene daarop was neergelegd door drie dames uit Bonde, de woonplaats van Dr. M. tot 1 Januari jl. Men zag er 32 rozen aanin getal overeenkomende met den leeftijd van den dierbaren doode. 't Op schrift luidt„Was die Erde trennt, ver- eindt der Himmel. Ruhe sanft." Ook te Bonde was de deelneming groot. Honderden personen bevonden zich aan 't station, om den hun allen zoo dierbaren vriend de laatste eer te bewijzen. Door de daar ter plaatse gevestigde zangvereeni- ging werden nog een paar kransen op de lijkkist gelegd. Rouwkleüren. De Syriërs rouwen in hemelsblauw, om te wijzen naar de plaats waarnaar de gestorvene verlangt heeft. De Egyptenaren dragen donkergele rouw kleederen, de kleur der afgevallen blade ren. Zij verkeeren in de meening, dat donkergeel het einde des levens en het ver dwijnen van alle hoop voorstelt. De Japa- neezen rouwen in 't wit. Het wit is naar hunne opvatting het zinnebeeld van de reinheid van het leven des afgestorvene, een opvatting die wij wel eenigszins kunnen deelen. Onze zwarte rouwkleur duidt op het verdwijnen van alle licht, leven en liefde. Op de voorjaars-paardenmarkt te Tiel schitterden de paarden door afwezigheid. Men telde er tien aan de lijn. Dure borden. Bij een te Delfshaven gehouden verkooping van een inboedel, werden o. a. 55 borden van Japansch porcelein voor den zeldzamen hoogen prijs van f 1540 verkocht. Onder Vlaardingen is een houthakker uit een boom gevallen en op een stuk hout terecht gekomen. Hij werd zwaar gewond en verkeert in gevaarlijken toe stand. Een vrouw kocht Vrijdagnamiddag si naasappelen aan den wagen van een koopman op de Groote Markt te 's Hage. Zij was onachtzaam genoeg om zich te verwijderen en haar geldtaschje achter te laten. Hoewel zij onmiddellijk terugkeerde was het geldtaschje verdwenen en daarmede de ongeveer f 10 die het bevatte. Aangaande de „tjoenderij" te Balk verneemt mendat het oude vrouwtje vriendelijk is uitgenoodigd geworden eens bij 't kind te komen zien. Nadat ze bin nen was, moet de deur onmiddellijk geslo ten geworden zijn en men van de vrouw gevergd hebben, dat zij het zieke, zooge naamde betjoende kind, zegende, opdat herstel zou kunnen volgen. Zij weigerde bij herhaling, totdat het goede mensch eindelijkvreezende voor 't ergste, er toe overging. Men is zeer belangstellend na den afloop dezer zaak. Het kind is Vrijdag be graven en de daders der mishandeling zijn reeds gedagvaard. Op sommige plaatsen in Doniawerstal ziet men reeds jong vee in de weide. Op den afslag te Gorinchem is in de vorige week een snoek verkocht, die niet minder dan twintig pond woog. Te Steenbergen heeft een 21/J-jarig kind een ketel met kokend water over het lichaam gekregen, aan de gevolgen waar van het overleden is. Dezer dagen heeft de Parijsche politie een gevaarlijken dief in handen gekregen, wiens avontuurlijke levensloop wel vermel ding verdient. Zijn naam is Duranty; hij werd te Parijs geboren, waar zijn vader corrector op een drukkerij en zijn moeder tooneelspeelster was. Reeds op 12jarigen leeftijd kwam hij met de politie in aanraking, omdat hij,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2