NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hamersveld, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, Soest, Scherpenzeel, Stoutenhnrg, Vunrsche en Woudenberg. Zaterdag 10 April No. 29. Negende Jaargang. Uitgever: A. AI. Slothouwer, te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Tentoonstellingen. De tijdgeest, die geheimzinnige macht, van wie niemand een volkomen juiste om schrijving kan geven, spreekt zijn wil uit, en alle stervelingen, voor zooverre zij deel uitmaken van de beschaafde menschheid zijn verplicht blindelings te gehoorzamen. Daar valt niet tegen te redeneerengeen despoot voert de teugels met krachtiger hand, en is minder geneigd verantwoor ding te doen van zijn wetten en besluiten. Somtijds bekruipt ons de lust, protest aan te teekenen en een poging aan te wenden om het dwangjuk te verbreken, maar gewoonlijk stuit onze tegenstand af op een ijzeren muur. Onze argumenten worden door velen beaamd, in beginsel is men het met ons eens, doch daar blijft het bij. We kunnen de vaan der revo lutie hoe fier ook opgestokendoodbe daard weer opbergen. In den laatsten tijd werd menigmaal de vraag gesteldIs het wel boven be denking verhevendat tentoonstellingen elkander met zoo verbazende snelheid opvolgen? Wordt de waarde dier zooge naamde wedstrijden niet gewoonlijk over schat, en zouden de vruchten die zij af werpen voor de nijverheid in het algemeen en voor speciale vakken in 't bijzonder, wel in overeenstemming zijn met de moeite FEUILLETON. In eene sloep op den oceaan. ui. Dat alles ging zoo snel ik geloof, dat er slechts twintig minuten verloopen waren sedert ik gepeild had dat wij in het eerst geheel verstomd waren, toen het schip dieper zonk, en het eenigen tijd duurdevoordat wij ons van den schrik herstellen en aan onze toekomst denken konden. Die toekomst was treurig genoeg. Van het nabijgelegen land, de eilanden St. Paul en Amsterdam, bevonden wij ons op een afstand, van 300 zeemijlen. Onze booten waren goed en bouwden uitstekend zee, maar wij hadden in de haast vergeten zeilen mee te nemen, en moesten ons met roeien behelpen. Zelfs wanneer wij goed weer behielden en voort durend om de beurt roeiden, was het land binnen zeven of acht dagen niet te berei ken. Wij hadden echter slechts voor hoog stens vier dagen water. Met de proviand was het niet veel beter gesteld. Wij hadden met groote moeite mets meer dan wat pekelvleesch en eenige scheepsbeschuiten kunnen redden uit de proviandkamer, die reeds onder water stond, en er was nauwelijks voor vier dagen ge en de kosten, die er aan besteed worden? Maar hoe die vraag ook wordt beantwoord, de tijdgeest stoort er zich niet aan. Hij zweert nu eenmaal bij wereldtentoon stellingen, en acht een jaar verloren waarin niet in eenig /middenpunt der beschaving" de nijveren van heel den aardbol hun beste producten bijeenbrengen. Pas is men ergens bezig, de gebouwen weer af te brekenof de couranten melden dat op een ander plekje van dit //tranendal" de wetgevende macht haar goedkeuring heeft gehecht aan een nieuw tentoonstel lingsplan: en de jobsklachten der teleur gestelde exposanten, die, terwijl zij op een gouden medaille hadden gerekend met een eervolle vermelding naar huis mogen gaanmengen zich met de aanvragen om plaatsruimte elders. Sidney is nog in vollen gang, en reeds vraagt Melbourne om inzendingeninmiddels maakt New- York zich gereed om de meesterstukken der industrie in ontvangst te nemen. Wij zullen de laatsten zijn, om het nut dat tentoonstellingen kunnen afwerpen, te miskennen, en de diensten over het hoofd te ziendie zij reeds bewezen heb ben. Toen voor het eerst Londen zijn //kristallen paleis" voor de algemeene me dedinging openzette, kregen twee van de aanzienlijkste volken van Europa een ge voelige les Engeland en Oostenrijk deden de bittere ervaring op, dat zij op kunst- industriëel gebied weinig te beduiden had den en dat hun fabrikatenwaarbij het op goeden smaak aankomt, verre achter stonden bij die van Frankrijk. De waar schuwing was niet vergeefschmet een noeg. De visschen, die met sterke touwen aan het schip bevestigd waren, zonken hiermee naar den bodemniemand had er aan gedacht ze los te maken, anders had den wij hun spek kunnen gebruiken. Wij verdeelden ons gelijkmatig in de vier bootenacht man in iedere. De kapitein bestuurde er eene van, de stuur lieden twee anderen, en ik de vierde. Yele dingen, die wij meegenomen hadden, en die niet volstrekt noodig waren, moesten wij over boord gooiendaar de booten anders te diep gingen. Eenige ronddrijvende sparren, vischte ik toch op, en nam ze op sleeptouw; bij slecht weer konden wij ze noodig hebben. Er werd beslotendat de booten bij elkaar zouden blijven, omdat wij maar één kompas hadden. Eene kaart en een oklant had de eerste stuurman gered, zoo konden wij ongeveer weten, waar wij waren, en hoe wij moesten sturen. Wij maakten de booten met harpoentouwen aan elkander vast en begonnen te roeienaltijd vier man tegelijk, terwijl de anderen uitrustten. Het weer was goed, de wind zacht en de zee bedaard, zoodat wij snel vooruit kwa men; dat gaf ons moed. Onze boot was de achterstebehalve ik waren er de tim merman, de kok, vier matrozen en Thom son in, die je van daag gezien hebt. Hij was toen vijftien of zestien jaar oud, een bewonderenswaardigen spoed werd vooral in Engeland het teekenonderwijs op breede schaal georganiseerd en uitgebreid tot alle klassen der maatschappij. Het gevolg was, dat bij de volgende wereldtentoonstelling onze Britsche nabuur goed gewapend in het strijdperk trad, en thans voor zijn vroegeren overwinnaar niet behoefde onder te doen. Op een der volgende tentoonstellingen had iets dergelijks plaats. Ieder herinnert zich nog het oordeel, te Philadelphia of ficieel uitgesproken over de Duitsche inzendingengoedkoop en slecht. Duitsch- land heeft meer gedaan dan eenvoudig dat vonnis voor kennisgeving aan te nemen. Het heeft alle krachten ingespannen om voortaan den toets der critiek beter te doorstaan, en thans, nu de allernieuwste nieuwe wereld, Australië, het tooneel is waar de kampioenen op het veld der nijverheid elkander onder de oogen komen, verdient het machtig keizerrijk van Midden-Europa in de eerste plaats genoemd te worden. Dezelfde professor Rouleaux, die met de meeste openhartigheid het vermelde af keurend oordeel uitsprak, brengt thans zijn landgenooten hulde voor hun flink optreden. Doch, zullen de exposities bij toeneming datgene worden waarvoor zij oorspronke lijk zijn bestemd, de leerscholen der industrie, dan moeten zij elkander niet zoo snel opvolgen. Men heeft tijd noo dig, minstens eenige jaren, om behoor lijk partij te trekken van de opgedane ervaringen. De tentoonstelling moet als het ware zijn een gedenkboek van de flinke jongen en wij allen hielden veel van hem. Hij deed zijne eerste reisen had geene ouders meer. Zijne familie had hem te Boston aan boord gebracht en mij de zorg over hem opgedragen. Den volgenden dag bleef het weer goed. Wij hadden in de eerste vierentwintig uren bijna zeventig zeemijlen afgelegd. Als dat zoo voortging, konden wij in drie dagen St. Paul bereiken, en alles was dan goed maar dat zou weldra veranderen. Wij wa ren overeengekomen, den eersten dag niets van onze voorraad te nemen; wij wisten niet hoe lang wij er mee doen moesten. Op den tweeden, deelde ik tweemaal pro viand uit, iederen keer eene halve scheeps beschuit, een paar lood rauw pekelvleesch en een half glas water. Het was eene proef neming: kwamen wij daarmee uit, dan hadden wij voor zes dagen genoeg. In dien tijd bereikten wij mogelijk het land, of ontmoetten een schip, daar wij ons niet ver bevonden van den weg, dien de oostin- jevaarders gewoonlijk nemen. 's Avonds werd het buiig en de wind liep naar het noorden, zoodat wij er slechts zeer langzaam tegenop kwamen. Tegen middernacht was de wind zoo sterk, en de zee zoo onrustig geworden, dat wij niet meer konden roeien, en de touwen moesten losmaken, om, tegen de golven in, vooruit te komen. Een uur lang bleven de booten vorderingen der nijverheid over het jongste tijdperk, en dat doel wordt ten eenen- male gemist als dezelfde voorwerpen met koortsige haast worden ingepakt ten einde op den bestemden tijd op een ander punt van den aardbol de oogen der be zoekers te trekken. Elke kampstrijd van dien aard moet iets nieuws te zien geven. Men moet zonder veel moeite kunnen ontdekkendat er vooruitgang plaats heeft, en voor ieder moet duidelijk waarneem baar zijnwelk volk het meest heeft toe gebracht aan die voorwaartsche beweging. Dan valt het ook licht uit te maken, wat van die toenemende voortreffelijkheid de oorzaak is, en zij die bemerken dat zij achtergebleven zijn kunnen maatrege len nemen om een andermaal beter figuur te maken. Zooals het nu gaat krijgen we hetzelfde verschijnsel als met de bin- nenlandsche landbouw-tentoonstellingen. Dezelfde boer komt jaar in jaar uit met denzelfden stier voor den dag, die soms drie, vier bekroningen achter elkander snaptzonder dat de gelukkige eigenaar daarvoor eenige moeite heeft behoeven te doen. Een hooge waarde is te hechten aan bijzondere tentoonstellingen, namelijk zulke die op een bepaald vak betrekking hebben Als voorbeelden noemen wij de eerlang te openen expositie van voorwerpen tot de visscherij behoorende, te Berlijn, en waarop Nederland, naar hetgeen we daarvan ver nemen, in de voorste gelederen zal staan; de tentoonstelling van goud- en zilversmid- werken, juweelen, horloges, enz., waarvan dezen zomer Groningen het tooneel zal nog vrij goed bij elkaar, toen viel er eene zware bui met hevigen regen in, die een tijd lang aanhield. Toen zij voorbij was, hadden wij de andere booten uit het ge zicht verloren. De zee was zoo wild, dat wij veel water binnenkregen en voortdurend moesten uitscheppen. Ik liet de lijnen aan de sparren vastmaken, en gebruikte die als drijfanker, dit gaf dubbel voordeel: wij dreven niet zoover terug, en de zee werd gebroken, zoodat wij niet zooveel water binnenkregen. Wij waren zeer vermoeid van het voort durende roeien, maar geen van ons kon 's nachts slapen. Dat putte ons uit, en tegen den morgen, gaf ik ieder van de manschappen een beetje rum. Wij hadden twee flesschen; zij lagen achter in de boot en ik zat ervoor, zoodat niemand eraan kon komen. Er waren geene glazen, en daarom goot ik ieder een slok in de hand. Toen het dag werd, keken wij te ver geefs naar de booten uit; zij waren nergens te zien. Eenmaal meenden wij achter ons aan den horizon eene zwarte stip te ont dekken, maar het kon evengoed een al batros zijn; in ieder geval konden wij daarvoor niet orakeeren; in dit geval was ieder zichzelf het naast. Het ergste was, dat wij geen kompas hadden, ik kon alleen op de zon en de sterren sturen. Tegen AMERSFQORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Kijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Advertentiën van 16 regelsƒ0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsrnimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1