Godsdienstonderwijs. Amersfoort, den 13. April 1880. De Kerkeraad der Ilerv. Qeineenlc alhier heeft besloten, dat met ingang van 1Mei a.s. de kerkelijke voltrekking der huwe lijken niet meer zal plaats hebben tijdens de godsdienstoefening op Woensdagavond, maar in de Consistoriekamer, op eiken Woensdagnamiddag tusschen 1 en 2 ure. Tot degenendie in de l'rov. Utrecht acte verkregen hebben voor de Engelsche taal, behoort Mejuffr. de Verver, hulpon derwijzer aan de armenschool in de Koe straat, alhier. Tot leden der commissie voor de eind examens der leerlingen van de hoogere burgerscholen in de provincie Utrecht voor 1880 zijn benoemd: dr. C. A. Engelbregt, hoogleeraar-directeur der rijks hoogere bur gerschool te Utrecht, voorzitterdr. G. J. Legebeke, dr. F. H. Seelheiin, A. Groe- nier, N. L. Verlint, J. S. Robinson, leera ren dier rijks hoogere burgerschool, en dr. B. J. Goossens, J. C. F. Prikken en P. Fockens, leeraren der hoogere burger school te Amersfoort. De examens zullen te Utrecht gehou den worden. BINNENLAND. Het wetsontwerp tot verzekering van de uitvoering der schoolwet, is reeds sinds eenige dagen van den Raad van State terug en kan dus eerstdaags bij de Tweede Kamer inkomen. Bij de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is ingekomen een ontwerp tot het verleenen van uitstel aan de maatschappij «Zeeland", van de verplichting tot het bouwen van een hotel te Vlissingen. die bij menigen jager een goed figuur zou inaken. Onder die wandbedekking, in lange rijen en in het midden der zaal op hoefvormige tafels, zijn smaakvol uitgespreid een schat van geschenken Galanterieën, huishoude lijke voorwerpenspeelgoedschoenen en laarzen, champagne en vaatjes bier, bloe menmandjes, kistjes sigaren, al wat oog, smaak en reuk kan streelen. Op de tweede tafel vooral zijn de meer kostbare voor werpen prachtig gerangschikt. Kolossale vazenfraai gedreven zilveren voorwerpen, serviezen, articles de luxe, waaraan in elk salon of boudoir gaarne een plaatsje zou worden ingeruimdtrekken daar de aandachten men kan dan tevens het als cursiositeit merkwaardige, in de nationale kleuren gewerkte beursje beschouwen waarin Z. M. de eerste gift schonk voor de watersnoodlïjdenden en dat thans met zooveel meer onder een stolp prijkt. Vlak daarbijaan den door de borst beelden van Koning en Koningin geflan- keerden doorgang tot de tweede zaal zijn de hoeken afgeschoten om aan een waar meubelmagazijn plaats te verschaffen. De tweede zaal is voornamelijk bestemd voor wat de boekhandel en de Nederland- sche vrouwen schonken. Terwiji ook hier weder platen en photographies de wand- bedekking uitmaken en het front door fraaije dekens wordt zamengesteldvindt men de eene helft ingenomen door een tafel, die bijna dreigt te bezwijken onder de vracht van prachtwerken en andere boekeu. Maar voor deze werken doet de arbeid van zoo menige schoone vrouwenhand niet onder. Welk een rijkdom van geborduur de bankjes en kussens, welk een schat van artikelen, die de vrouw alleen maken kan. Door de weezen werd ingezonden een fraaije poppenverzameling. 'sHage, 10 April. Ondanks den niet geringen entreeprijs, werd heden den eer sten dag der opening voor het publiek vrij druk gebruik gemaakt van de gelegen heid om een blik te slaan op het vele schoone, dat de watersnood-tentoonstelling in de Gothische zaal te aanschouwen geeft. Aanstonds bij het binnentreden van de net gedecoreerde zaal, wordt het oog ge troffen door de schilderijverzameling, die rechts den wand verfraait. Niet enkel dilettanten zonden hun kunstvoortbrengse len; door menig keurig doek van welbe kende en hooggeschatte hand gaf de Ne- derlandsche schilderschool het overtuigend bewijs, dat zij de oud-hollandsche gulheid niet verloochent. De wand daartegenover prijkt met een keur van producten van de tapijt-industrie; een tijgervel, omgeven door geweren en andere wapenen, vormt een wapentropee, van vreugde en ik kon slechts met den vinger wijzen. Daar aan den kant van de verdwijnende bui, stak het duidelijk af tegen de regenwolken. >Een schip, een schip," klonk het van de lippen der an deren. Met bevende handen bonden wij een doek aan een der riemen en hielden die als noodsignaal in de hoogte. Nog een vreeselijk kwartier moesten wij doorbren gen, en alle kwellingen van onzekerheid en doodsangst folterden ons in dien tijd opnieuw. Het schip stevende ons voorbij, reeds waren wij er schuin achter, toen het ons eindelijk zag, en op ons aanvoer, maar de laatste inspanning was te hevig geweest. Ik kon den riem niet meer ophouden en zonk bewusteloos neer. Toen ik weder bijkwam, bevond ik mij onder behandeling van den dokter in eene kooi aan boord van een Nederlandschen oostinjevaarderdie ons opgenomen had. Yoor twee matrozen was de hulp te laat gekomen; wij, die overbleven, genazen. Van Batavia ging ik op een Duitsch schip naar Hamburg terug; een Amerikaansch oorlogschip nam de anderen aan boord. Sedert dien tijd, het is zooals ik je gezegd heb, al meer dan tien jaren geleden, had ik niets meer van Bob Thomson gehoord, en nu moet ik hem vandaag weer ontmoe ten, bijna op dezelfde plaats, waar hij door mijn eigen mes, al was het ook tegen mijn wil, bijna gedood was. Gods wegen zijn ondoorgrondelijk," besloot de oude man zijn weinig sierlijk maar aangrijpend verhaal. «En de andere booten?" vroeg ik. «Die zijn verdwenen, men heeft er niets meer van gehoord; de hemel geve, dat Voor het huldeblijk, den generaal Van der Heyden aan te bieden zijn vanwege de vorstelijke familie de navolgende som men beschikbaar gesteld: door Z. M. den Koning f 500door H. M. de Koningin f 250; door Z. K. H. Prins Frederik f 500 en door H. K. H. Prinses Marianne f 250. Een der te 's Hage bestaande brood bakkers- vereenigingen moet pogingen in 'i werk stellen, om een eigen broodfabriek op te richten, ten einde daaruit den werk lieden goed en goedkoop brood te leve ren. Ook in den «achterhoek" van Gelder land wakkert de lust tot laudverhuizen weder aan. Terwijl in de laatste weken reeds eenige gezinnen vertrokken, begeven zich dezer dagen alleen uit de gemeenten Neede, Eibergen en Borkulo niet minder Bob nu zijn schip gevonden heeft en hem eene tweede schipbreuk bespaard blijve." Het sloeg acht glas en de andere wacht kwam op het dek, om ons af te lossen. Ik kon langen tijd niet slapen. Wat een moeielijke betrekking had ik toch geko zen hoe weinig genot bood zij aanen aan den anderen kant, hoeveel ontberin gen, strijd en vermoeienissenHoeveel had ik daarvan in korten tijd al ondervonden, hoeveel van anderen gehoord, en wat stond mij in mijne loopbaan nog niet te wachten Zooals bijna dagelijks, als ik alleen was, brachten mijne gedachten mij in het verre vaderland, dat ik zoo gemakkelijk verla ten had, en nu zoozeer miste. Ik wilde het mijzelf niet bekennen, en toch voelde ik in mijn binnenste bitter berouw, dat ik alle waarschuwingen in den wind ge slagen, en een levensweg gekozen had, welks vele doornen mij tot nu toe bloedig staken, zonder dat bloemengeur mij scha deloos stelde. Maar gelijk zoo dikwijls, gelukte het mij nu ookde droevige ge dachten terug te dringen. Toen ik op mijne eerste reis reeds bij de afvaart uit Duitsch- land bijna alle illusies, waarmee mijne ver beelding het zeeleven versierd had, zag verdwijnen en met een beklemd hart en vochtige oogen in zee voer, had een oude zeeman mij getroost met de woorden: «Laat den moed niet zakken mijn jongen; daar zal je je wel overheen zetten." Ook nu dacht ik aan die woorden en nog dikwijls later. Ik heb den moed niet laten zakken en heb er mij overheen gezet, totdat ook voor mij, betere tijden kwamen, en de doornen in bloemen veranderden. (Slot.) dan 75 personen naar Rotterdam, ten einde zich aldaar naar het beloofde land (N.-Amerika) in te schepen. De eanvoer van zeevisch was in de laatste dagen te Zwolle zoo groot, dat gemiddeld 6 uren per dag moest worden afgeslagen. Ofschoon jl. Woensdagavond de Kabeljauw voor 35 a 50 cent per stuk verkocht werd, bracht over het al gemeen de visch, en vooral de schel visch, die dan ook uitmuntend van qualiteit was, veel geld op, ook omdat van Zwolle veel visch naar het oostelijk gedeelte van Over ijssel verzonden wordt. Het bericht, in sommige bladen vermeld, dat het koninklijk park op het Loo voor het publiek gesloten zou zijn, is geheel en al uit de lucht gegrepen. De Hooge Raad heeft 11. Maandag ver worpen het cassatieberoep van den Officier van Just, bij de Rechtbank te Amsterdam, tegen een vonnis waarbij M. B. c. s. we gens oprichting eener levensverzekering zonder Koninklijke vergunning, van rechts vervolging zijn ontslagen. Behandeld is het hooger beroep van de Amsterdamsche paneelzagersgebroeders Lavertudie door het Hof te Amsterdam wegens poging tot diefstal bij nacht in een bewoond huis, zijn veroordeeld tot tucht huisstraf. Het Openb. Min. heeft dadelijk geconcludeerd tot verwerping van het hoo ger beroep. De uitspraak is bepaald op 19 April. Een Engelsche kolenboot heeft heden den pas herstelden tweeden dukdalf in het vaarwater der Rietlanden afgevaren. Be langhebbenden worden daarop opmerkzaam gemaakt. BUITENLAND. De Bismarck-quaestie is al opgelost. De Keizer heeft geantwoord, dat er van het door hem gevraagde ontslag niets kan komen, en de moeielijkheden bij de stem ming in den Bondsraad door eene andere regeling kunnen worden overwonnen. De plechtige onthulling van het Beet- hovenmonument te Weenen zal den len Mei plaats hebben en door den Keizer van Oostenrijk worden bijgewoond. De Russische regeeiing zal weldra vijf oorlogschepen naar de Chineesche wateren zendentot bescherming der Russische belangen. Vijf schepen zijn daar reeds. Deze maatregel bevestigt het vermoeden, dat de verhouding lang niet best is. Van de Nihilisten hooit men tegenwoor dig zeer weinig. Daar Melikoff zeer veel benijders heeft in de hooge kringen, loopt nu en dan het gerucht, dat hij in ongenade dreigt te vallen. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Mi nisterraad besloten heeft den Koning niet te adviseeren tot wijziging van het over Otero uitgesproken doodvonnis. De moor denaar zal dus gewurgd worden. Koning Theebau van Birmah is onge lukkig niet dood. Zijne bloeddorstige Majesteit is alleen maar zwaar ziek en laat te Mandalay menschenoffers aan de goden brengen voor zijne redding. Mocht dit soms onverhoopt helpendan is het te hopen, dat de Engelschen door eene expe ditie spoedig een eind zullen maken aan het verder bewind van dit jeugdig monster. Ze hebben wel minder werk gedaan. GEMENGD NIEUWS. De gemeenteraad van Brussel heeft een vergadering gehouden waaraan vijf dames deelnamende echtgenoote van den burgemeester en eenige andere raads lieden. Er moest n.l. bepaald worden welke kantfabrikant den sluier voor 25000 frcs. zal leveren, dien de stad aan Prinses Stepha nie als huwelijksgeschenk geeft. Na on derzoek van de ingekomen teekeningen, viel de keuze op het ontwerp van de firma Sacré aldaar. De leerlingen van de eerste afdeeling der Parijsche Handelsschool zijn den len April hun jaarlijksche reis begonnen door het noorden van Frankrijk, België en Hol land; zij zullen ook Amsterdam bezoeken. De heer M. S. Goh en uit Rotterdam, heeft Donderdag met eigen levensgevaar, aan het station te Luik een jonge dame het leven gered. Toen de trein van Aken aankwam, bevond zich die dame tusschen de rails en er was geer. tijd meer om uit te wijkeu. Hij wierp zich lang uit tus schen de rails en de trein ging over hen 'heen zonder hun eenig letsel toe te bren gen. Woensdag zouden de troepen die te Marseille in garnizoen liggen veldoefenin- gen houden. Twee peletons waren in ligne de bataille opgesteld en kregen be vel om een charge te maken. Te gelij kertijd waren echter op hetzelfde veld, doch verborgen achter een ruïne, andere troepen aan het manosuvreerenjen ook aan dezen was juist een charge gekommandeerd. Bij den hoek van het gebouw renden de twee troepen onverwacht op elkander in. Daar de eersten te paard waren, was de schok ontzettend en de verwarring on beschrijfelijk. Verscheidene soldaten wer den gedood of ernstig door de hoeven der paarden gewond. Kort voor zijn vertrek uit Parijs heeft Nordenskjöld nog het middagmaal gebruikt bij Viktor Hugo. De dichter bracht in welsprekende bewoordingen een toost uit op den wakkeren poolreiziger, die hem zeer ontroerd daarvoor dank zegde. Door den heer J. Steijns, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg, is een wijze van verlichting in de fabrie ken aangebracht, waardoor het gevaar van brand als het ware wordt voorkomen. Aan eene gaslantaarn is eene inrichting aange- gebracht, waardoor een warme luchtstroom om geheel den lantaarn ontstaat, die de opvliegende deeltjes van katoen, wol enz. daarvan verwijderd houdt, terwijl zij op of onder den kap gerakende, onmiddellijk vlam kunnen vatten. Het aansteken ge schiedt zonder den lantaarn te openen. Een schrandere boer in Ammelshain, bij Grimma, heeft een hoendernest uitge vonden, waarvan hij zich de gunstigste ge volgen voorspiegelt. In het midden heeft hij namelijk een klein valluik aangebracht, dat zich opent, zoodra als er een ei op ligt. Hij stelt zich voor, dat de kip, die een ei gelegd heeft en omziende dit niet terug vindtin verlegenheid zal gera ken zich haasten zal om een ander te leggen. Twee duizend mijnwerkers in Durham hebben het werk gestaakt, omdat de pa troons hunwegens verzuimde urenhet volle loon niet wilden betalen. De Italiaansche Graaf Greppi had met den Piins di Belmonte een weddenschap aangegaan, dat hij in vier en twintig uren met vier paarden van Rome naar Napels zou rijden. Hij vertrok uit Rome in een zeer licht wagentje, met een koetsier naast zich, en gevolgd door twee rijtuigen, waarin de getuigen, een veearts en een rijtuigmaker. Alles ging uitstekend, en er was alle kans dat de graaf de weddenschap met glans zou winnen, totdat op slechts 15 kilom. afstands van Napels, een der paar den neerviel en het onmogelijk was den weg te vervolgen. Graaf Greppi verloor dus; maar de armen hebben gewonnen, want volgens de voor waarden worden de 10,000 fr., waarom gewed was, onder hen verdeeld. INGEZONDEN. Meermalen is gezegd, dat de voorstan ders van uitbreiding van het godsdienst onderwijs veel beter zouden doen, wanneer zij het voor scholen met den Bijbel uit gegeven geld besteedden, om catechiseer meesters op te leiden en te ondersteunen, omdat catechiseermeesters een examen in de kennis des Bijbels gedaan hebben en gewone schoolmeesters niet. Hierop wordt door sommigen geantwoorddat godsdienstkennis niet door studie maar door de werking van den Geest moet verkre gen worden. Wij willen dit in 't geheel niet tegenspreken, maar alleen opmerken, dat iemand, die door den Geest onder wezen is, voor geen examen behoeft te vreezen. Wij kunnen dit bewijzen. In het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2