in gemeenschap te brengen met de Stille Zuidzee. Zijn wilskracht zal het werk doen gelukken. Vol moed aanvaardde hij de reis naar Amerika, toen in Europa de openbare inschrijving niet gelukt was. Geestig gaf Dalloz vervolgens eene schets van Lessep's laDgen tocht in Amerika en van den weinigen omslag, dien hij gemaakt had van zijne reis in gindsche streken. De heer de Lesseps, zeide hij o. a., gespt zijn valies, en ziedaar hem op weg naar Ame rika, gelijk wij naar Versailles gaan. Men zegt dat het klimaat er gevaarlijk is. En wat doet hij Hij neemt zijne dierbare en moedige vtouw mede en zijn klein doch tertje, en den lsten Januari 1880 steekt het kind de eerste spade in den grond. ,/Oü l'enfant a passé, passera bien le père." Die reis is als 't ware voor hem eene ver jongingskuur geweest. Hierna nam de Lesseps het woord. Hij sprak in de eerste plaats over de macht van het kapitaal en de drukpers en bracht warmen lof aan de verslaggevers der Ame- rikaansche bladeu. Vervolgens gaf hij een schilderachtig verhaal van zijne reis, somde de moeijelijkheden op, die hij ondervonden had, en de voordeelen, die aan de onder neming verbonden waren. Voor de Ameri- kaansche republiek gevoelde hij bewonde ring. Daar wordt gestreden bij de verkie zing van een President, zooals wellicht nergens, maar zoodra de uitspraak is ge volgd, huigt een ieder er het hoofd voor den nationalen wil. Zoo ook behoort het in Frankrijk te zijn. Het verledene en het leedwezen over het verledene moeten ver geten worden. Sommigen in de zaal waren over deze woorden niet weinig verwonderd. Het Duitsche ontwerp betreffende de weerbaarheids-belasting, bepaalt dat al de dienstplichtigen welke niet dienen, of den dienst verlaten vóór den tijd, gedurende 12 jaar per hoofd zullen betalen 4 Mark en daarenboven een inkomsten belasting van 3 pCt. van de 1000 Mark inkomen. De Times van Zaterdag schreef het volgende: De ministerieele crisis behoort tot het verleden. Gisteren werd de heer Gladstone naar Windsor ontboden, waar hem door de Koningin werd opgedragen een nieuw Kabinèt zaam te stellen. Hij nam dien last op zich, tegelijkertijd zichzelf aanbiedende voor de portefeuille van financiën in ver binding met het premierschap. Vooraf hadden Lord Hartington en Lord Gran ville een gehoor bij de Koningenen het is aan te nemen, dat zij beiden den heer Gladstone noemden als de éénige die met succes aan het hoofd kon staan van een nieuw liberaal ministerie. Door spoorwegongelukken werden het vorige jaar in Engeland 1032 personen gedood en 3513 gekwetst. Onder deze slachtoffers zijn niet begrepen degenen die door overtreding van het verbod om over den spoorweg te loopen of door zelfmoord Zijn val begint en is weldra voltooid. Van alle kanten komen meedoogenlooze crediteuren op. In vertrouwen op de toe komst had Leonce vele schulden gemaakt. Overstelpt door gezegelde stukken weet hij niet meer wat te doen. Tot overmaat van ramp komt, door een onbegrijpelijk toeval, de geschiedenis van zijne geldopneming uit. Bedreigd door het gerecht, nadat hij de familie, die hem op genomen hadonteerd en tot ellende ge bracht heeft, vlucht hij naar Parijs, waar hij vreemde dingen uitgehaald heeft. Zijne schoonmoeder en zijne vrouw zijn dood, zijn schoonvader heeft het verstand verlo ren. Dat is zijne geschiedenis. Men heeft mij verteld, dat hij meegedaan heeft met de Commune; sedert dien tijd heb ik hem uit het oog verloren." *Maar, mijn waarde dokter, dat is juist No. 12, die vau morgen in mijne zaal ge storven is, dien ik een ellendeling noemde en dien u verdedigde. Toen u zijn naam uitsprak, die mij ontgaan was, heb ik niets geantwoord, om er u des te beter in te laten loopen en //Mij erin te laten loopen? Volstrekt niet! Ik heb juist beweerd, dat het zijne natuur was om kwaad te doen. Hij is ge storven zooals hij geleefd had; dat was zijne bestemming, hij is konsekwent ge bleven De goede dokter was wel eens wat het leven verloren of kwetsuren bekwa men. Wanneer men deze rubriek meetelt, bedragen de cijfers 1074 en 5828. Daar de openbare veiligheid in Italië veel te wenschen overlaat, zooals onlangs weer gebleken is uit den moord te Livorno op den journalist Ferenzonahebben een 200 burgers te Turijn zich vereenigd onder den naam van ,/Burgers der orde." Deze vereeniging heeft een tweeledig doel: een moreel en een materieel. Wat het eerste aangaat, willen zij al hun invloed aanwenden om het onderwijs en alles wat het volk beschaven en veredelen kan, te bevorderen; op materieel gebied zullen zij, in zoover het hun gegeven is, waken voor eene strenge toepassing der wetten. Den 2 lsten dezer is te Rome de 2533ste verjaardag zijner stichting plechtig gevierd. Alle ruïnen van het Forum, de boog van Septimius Severus, de acht Ionische ko lommen van den tempel van Saturnus, de drie Corinthische zuilen van den Castor en Pollux-tempel, de zuil van Foca, de overblijfselen der bassilieken Giulia en Emiliana, de Via Sacra, de fragmenten van bas-reliefs, kapitcelen, frontons, zuilen, piëdestals enz. waren met Bengaalsch vuur verlicht. Duizenden menschen met fakkels bewogen zich tusschen de oude bouwvallen. Volgens de Politische Correspondenz heeft de pauselijke nuntius te Madrid aanzoek gedaan bij de Spaansche regering, om aan de Jezuïeten, die uit Frankrijk komen zullen, eene wijkplaats in het land te verleenen. Het ministerie heeft beloofd, een zeker aantal Jezuïten het oponthoud in Spanje te vergunnen, maar niet in de Baskische provinciën. Te Roscani zijn door een brand 300 huizen vernield en tal van huisgezinnen in armoede gedompeld. De minister van binnenlandsche zaken doet een beroep op de hulpvaardigheid in Rumenië en in het buitenland. Uit Kaapstad wordt dd. 6 April het volgende gemeld Chamde broeder van Cetawayoont kent dat hij moorden heeft gepleegd en de Zoeloes belet te huwen. Bij de Basutos blijft het rustig, ofschoon Cape Argus in zijn bestrijden van het gou vernement het tegendeel vertelt. De Basu tos maken echter nog geen haast met de uitlevering hunner wapenen, en het B - wind laat het te deze ook maar in statu quo. De commissie uit den wetgevenden Raad der Transvaal heeft de voorgestelde schat ting op de inlandsche verblijven van 10 tot 20 shilling opgevoerd. Een voorstel om den verkoop van buskruid tot gouver- nements monopolie te maken, werd ver worpen. Sir Carnet Wolseley vertrok naar Natal. Overigens is er geen belangrijk nieuws. BINNENLAND. Tot President der Eerste Kamer is be noemd Jhr. Mr. F. J. J. van Eijsinga, lid dier Kamer. De coöperatieve handelsdrukkerij te Leeuwarden maakt goede zaken. Zij kan over 1879 aan de deelhebbers 9 pCt. divi dend en aan de gezamenlijke gezellen f 1163.96 uitkeeren. De Nederlandsch-Westfaalsche spoorweg nadert zijn voltooiing. De lijn Winterswijk- Gelsenkirchenzal reeds in het midden van Mei voor het verkeer geopend worden. Naar men zegt zal het nog eenige we ken duren eer de verbinding van het Rijn- spoor met het station Westerdok te Am sterdam zal tot stand komen. Op een adres van eenige ingezetenen van Vlaardingen om de kermis af te schaf fen, heeft de gemeenteraad met bijna alge- meene stemmen afwijzend beschik*. De diplomatieke vertegenwoordiging van Turkije bij het Nederlandsche Hof is op geheven. Zaterdagnamiddag is op den IJssel, te Nieuwerkerk a/d IJssel, een schip, beladen met lompen en beenderen door een feilen opkomenden wind omgeslagen. Vier kin deren, die in het vooronder van het schip waren, zijn allen verdronkende schipper, zijn vrouw, zijn knecht en één kindje zijn nog intijds gered. Johannes Reinier van Vlierden, bij extra politieblad gesignaleerd, als den 23. dezer ontvlucht uit het krankzinnigengesticht Coudewater, nabij den Bosch, is den daar aan volgenden dag door de politie gear resteerd. Wroeging over eene hem opge legde tuchthuisstraf van 5 jaren moet hem tot het ontvluchten hebben aangespoord. GEMENGD NIEUWS. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in de gemeente 's Heer Arendskerke een felle brand uitgebroken bij den landbouwer Felius; onder anderen zijn er 38 stuks vee verbrand. In den tijd van 8 dagen zijn le Alphen, bij Wezel, 3 groote branden voorgekomen, waarbij bouwhoeven, huisraad en vee door het vuur vernield werden, terwijl bij een der branden 2 kinderen van 12 en 14 jaren hun dood in de vlammen vonden. Te Ort, gemeente Herten, heeft een brand gewoed, waarbij vijf boerenwoningen in de asch zijn gelegd. De brand was ont staan door onvoorzichtigheid bij 't stoken van hout. Andermaal heeft men te Rotterdam in gebroken en wel in den nacht van Don derdag op Vrijdag, in een huis in de Aert van Nesstraat, waarvan d#e bewoonster uit de stad was. Toen de politie den diefstal ontdekte, vond zij nog eenige bloempotten en stoelen op straat. Door een Hagenaar worden in het 's Gr. Adv. blad te koop aangeboden 13 kippen en 1 haan (allen leggende.) 't Is sterk. Volgens een te Middelburg loopend ge rucht zou A. Bliekde vermoedelijke moordenaar van Pieternella Cornelius te IJzendijke, onder Zierikzee gevat zijn. De heer G. W. Helmkamp, tuinman te Bennekom, heeft twee groote vossen levend bemachtigd. Een gemeen sujet. Nadat Vrijdag bij de politie te Delft aangifte was gedaandat zekere J. R.koopman, oud 47 jaar, sedert geruimen tijd twee kinderen, oud 8 en 6 jaren, broertje en zusje, bij zich in huis wist te lokken en na de voordeur zijner woning gesloten en 't gordijn aan de straat te hebben laten vallen, zich aan de onzedelijkste handelingen met beide kinderen schuldig maakte, gelaste de kom- missaris van politie aan een der hoofd agenten van politie, om wanneer de kin deren weder in de woning mochten zijn gegaan, op een gegeven oogenblik de deur open te loopen. De bedoelde hoofd-agent wist 't juiste oogenblik te kiezen om den gegeven last uittevoeren en 't gevolg was, dat R. op heeterdaad werd betrapt. Op weg naar 't bureau had de politie zeer veel moeite, om den ellendeling aan de woede van de vrouwelijke bewoners van 't hofje, waar hij woonde te onttrekkendie door taal en gebaren veel lust toonden, om hare woede aan hem te koelen. Arnhem. Het huwelijksgeluk tusschen man en vrouw werd dezer dagen in een gezin alhier een weinig verstoord. Twee echtelieden, op wier eensgezindheid toch reeds sints langen tijd veel was af te din gen, kregen eene zoo hevigen twist, dat de man zijne wederhelft bij de japon greep en haar tegen een ladetafel slingerde, met het gevolg, dat haar rechterarm brak. De man zal zich thans over zijne drift bij het gerecht moeten verantwoorden. //Mie", een Haagsche straatfiguur, die te veel spreekwater gebruikt had en dien tengevolge erg redenrijk was, werd Vrij dagavond //in kennelijken staat" van dron kenschap door een dienaar van politie aan getroffen in de Hofstraat. De galante agent sloeg een arm om Mie's middel en zoo danste zij naar het politiebureau op de Nieuwe Haven. //De agent hield de maat niet." klaagde Mie; //jij houdt ze nooit," was het politieantwoord. Op het oogenblik wordt een schaak wedstrijd per telegraaf gevoerd door twee schaakspelers te Warschau, met twee anderen te Moskou. Zij spelen twee par tijen elk om 200 roebelsen deelen elkander de zetten per telegraaf mede. Iedere zet moet binnen zes dagen beant woord zijn. Onlangs was te Little Roak, in den Ame- rikaanschen Staat Arkansas een man aan een hartkwaal overleden en zijn talrijke bloedverwanten en vrienden waren 's avonds in een flauw verlicht vertrek bijeenom te waken bij het lijk, dat onder een wit laken op een tafel lag. De daar aanwezige predikant sprak zeer ernstig over den dood en de groote reis, waarvan niemand wederkeert, toen hij plotseling in de rede werd gevallen door een der bloedverwanten, die meende het laken, dat over den doode lag uigespreid, te zien bewegen. Hij gaat naar de tafel, ligt een slip van het laken op, en deinst met een luiden kreet terug. Hij had gezien dat de doode het hoofd ophief. De beweging duurde voort, het was duidelijk dat het lijk zich oprichtte, en weldra zat het, tot grooten schrik der aanwezigen, rechtovereind. Allen namen ijlings de vlucht, maar na een korte wandeling in den tuin achter het huis hadden zij weer moed gekregen om in de kamer terug te keeren en de zaak nader te onderzoeken. De doode zat nog altijd rechtop, maar bewoog zich niet. Toen de predikant hem de hand op de borst legde, vielen het hoofd en het bovenlijf achterover op de tafel, maar toen staken de beenen en de voeten in de hoogte. Er werd een geneesheer bij geroepen, en nu bleek weldra dat men hier met een sctayn-schijndoode te doen had, en dat het vermeende herleven niets anders was ge weest dan een plotselinge samentrekking der maagspieren. Aan de spoorbaan van Geldermalsen naar Gorinchem wordt met ijver gearbeid. Meer dan 2000 polderwerkers zijn er bezig. Binnenkort zal men ook een aanvang maken met de sectie Geldermalsen—Tiel. Door al dat werk zijn de dagloonen van de boerenarbeiders gestegen, zoodat zelfs tot f 1.50 per dag op den akker verdiend wordt. Jongens van 12 jaar ontvangen f 3 per week. Het schoolbezoek lijdt daaronder. Te Warschau is een man gestorven van 118 jaren, die door 235 kinderen, klein-, en achterkleinkinderen naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. Dinsdagavond j.L, bij de aankomst van den spoortrein van St. Nicolaas te Hulst, bleef een der passagiers in een wagen zit ten. De spoorwegbeambten lieten den mandie kennelijk den slaap der onschuld genoot, rustig zitten, daar hij blijkbaar een of meer stations verder wezen moest. Niet alzoo was de meening van de be ambten der douane, die den slaap lang genoeg rekenden. De jaszakken van den slaper schenen goed gevuld, en ofschoon men eerst in den waan verkeerde dat ze uitsluitend toilet-artikels bevatten, dreven zij de nieuwsgierigheid zoover en snuffel den zoolang, tot ze gaandeweg 4 horloges 35 vestkettingen24 vorken en 24 lepels te voorschijn brachten. De gestoorde rust werd verder in de gevange nis te Hulst vervolgd. Voor kleurenblinden. Om te onderzoeken of iemand kleurenblind is, maken de ge- neesheeren gewoonlijk van het volgende eenvoudige middel gebruik, dat men ook zelf kan toepassenzij nemen een aantal draden wol van de volgende kleuren: rood, oranje, geel, geelgroen, groen, blauwgroen, blauwviolet, purper in vijf verschillends nuances. Van het groen en purper worden in dei regel van elke nuance drie a vier dradei genomen. Al die draden worden dan bi elkaar gevoegd, zoodat zij een enkelei bundel vormen. Op een helder door hel daglicht beschenen tafel worden zij dai neergelegd en men geeft den patiënt eeis een groenendan een purperen en daar® een scharlaken rooden draadwaarvan bi, dezelfde kleur uit het bundeltje te voor schijn moet halen. Het spreekt van zei dat men de kleur, die gezocht moet wor den, niet neemt en dat de zoeker ook d< draden niet tegen elkaar mag leggen, on de kleuren te vergelijken. Wie totaaj kleurenblind is zal groen met grauw i grauwgeel verwisselen. Laat men al <k

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2