NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eenes, Hanrersvelfl, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, Scherpenzeel, Stontenhnrg, Vnursche en Woudenberg. FrontveranderiDg ii Engeland. Zaterdag 1 Mei. Ne. 36. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, W. Z. MULDER te Baakn. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Heeft ooit iemand aan de waarheid de zer spreuk kunnen twijfelen, de geschiede nis van onze Britsche overburen gedurende de laatste weken zal hem wel van meening hebben doen veranderen. Grooter omkeering op politiek gebied is haast niet denkbaar. Schijnbaar zat het Tory-ministerie zeer vast in den zadel. Aangevoerd door een man, die zijn eerste schrede op den staat kundigen loopbaan onder liberale vlag had meenen te zettenmaar uit wrevel over een nederlaag zich aan de zijde der con servatieven schaarde, een fijn en scherp zinnig diplomaat, uitgeleerd in zetten en kunstgrepen die, hoezeer zij niet altijd den toets van de alledaagsche goede trouw kun nen doorstaan, door de menigte nog altijd beschouwd worden als meesterstukken van politiek beleid, beschikte het in het Par lement over een indrukwekkende meerder heid, en meende het ook op den bijval des volks te kunnen rekenen. Immers, 't had al het mogelijke gedaan om Engelands in vloed en aanzien te verhoogen. De alge- heele verbrokkeling van den Turkschen staat had het tegengehouden, minder uit waarachtige sympathie met een regee- ringsstelsel dat in verdorvenheid zijns ge- FEUILLETON. Men moet maar gelukkig zijn. i. //En als u, waarde heer, mijn aanzoek niet geheel en al van de hand slaat, zou ik u wel willen verzoekende hierbij ge- voegden brief aan mejuffrouw uwe dochter te geven en mij, wanneer het mogelijk is, nog heden terug te schrijven, hetgeen zeer gemakkelijk isdaar er bijna ieder uur een trein tusschen hier en Frankenberg loopt." Met deze woorden eindigde luitenant Frits Sterneck zijn brief, deed hem in het couvert, en schreef het adres: ,/Den Edelachtbaren Heer Solgers, burgemeester te Neu-Tessin bij Frankenberg," en legde het belangrijke geschrift met een verlicht tiZoo" voor zich op tafel. Het licht van de lamp, die deze tafel verlichtte, was reeds verdrongen door den ■vroegen zomermorgen, (bovendieh nog een Zondagmorgen), die frisch, geurig en nog in een dunnen nevel gehuld over de sla pende stad opsteeg. Irits deed de lamp uit, die hem bij zijn nachtelijk geschrijf gediend had, en ging met dat zeldzame gevoel van ver moeidheid en zenuwachtige overspanning, lijke niet heeft, dan uit de zucht om den mededinger in de heerschappij over Azië den voet dwars te zetten; den glans der Britsche kroon had het verhoogd door er den Indischen keizerstitel aan te verbin den, een eenigszins kinderachtige demon stratie zoo men wil, doch die de op kla tergoud beluste massa genoegen deed; de heerschappij van den Britschen Luipaard had het uitgebreid, niet zoozeer om daar door de welvaart des lands te verhoogen of nieuwe uitwegen te zoeken voor handel en kolonisatie, dan wel om réclame te ma ken voor hetgeen men de //Britsche belan gen" geliefde te noemen. En het volk juichte de zegepralen der Beaconsfieldsche politiek toe. Het werd niet eens tot na denken gebracht door de omstandigheid dat een kundig en achtenswaardig conservatief, als Lord Derby, zich afwendde van een kwakzalvers-staatkunde, die den goeden naam van Engeland ten gronde moest rich ten het vond het heerlijk, dat Britsche schepen zich posteerden aan den ingaug van de Zwarte Zee, om den Russen het werk der verovering te bemoeielijken, dat Engelsche troepen in Afghanistan ten koste van zware offers lauweren van twijfelach tige waarde inoogsten, alleen met het doel om Rusland te dupeerenhet zag er niets onbillijks in, dat in Zuid-Afrika een onaf hankelijk volktegen alle beginselen van het volkenrecht in, onder het Britsch be stuur werd geplaatst; het klapte in de handen toen Disraëli op een goeden mor gen de wereld verraste met een overeen komst die het eiland Cyprus, een be zitting van weinig meer dan negatieve dat ons op dit vroege morgenuur zoo licht overvalt, aan het venster zitten. Het scheen hem de moeite niet waard te zijn, nog te gaan slapen; hij keek, met het hoofd op de hand geleund, in gedachten verzonken naar het ledige plein aan zijne voeten, en onwillekeurig kwam de vraag in hem op, of ieder, die een meisje vraagt, na het schrijven van zijn aanzoek zoo nuchter gestemd zou zijn? Of lag het bij hem aan de omstandigheden? Hij was op het punt om twee dingen te doen. Hij had zijn ontslag als luite nant aangevraagden wanneer hij dat eenmaal had, zou hij het bestuur van het buiten van zijn vader overnemen, waarop hij was opgegroeid, en waarvan hij ieder plekje kende. Evengoed kende hij de familie Solgers, die op een naburig landgoed woonde: de eenigszins ruwe burgemeester, zijne bedees de en lichtblonde vrouw en zijne nog meer lichtblonde dochter Amelia. Naar de meening van zijne familie kon Frits niets beters doen, dan Amelia hu wen ,/de akkers grensden aan elkander, de harten stemden overeen" en al de den zij het niet, dan was dit, zooals oudere menschen graag zeggen en met voorbeelden bewijzen, volstrekt geene re den, waarom de bezitters van die harten niet zeer gelukkig met elkander zouden waarde, onder Engelsch gezag had ge plaatst. De groote man, die dit alles tot stand had gebracht, behoefde zich slechts te vertoonen om overal te worden toege juicht; op meetings zonder tal werd zijn lof gezongen, en zijn Vorstin vereerde hem, als haar welbeminden dienaar, met haar volle vertrouwen. Zelfs had hijiets ongehoords in de jaarboeken der Engelsche ministeriën, de eer genoten, den 15en December 1877 de gastheer van zijn Ko ningin op Hughenden-Manor te zijn Vergeefs had dan ook, jaren achtereen, de keurbende der liberalen haar aanvallen op de regeerings:politiek gericht. De aan voerders der Whigs putten voor niemen dal de schatten hunner welsprekendheid uit; hun moties werden met een ontzag lijke meerderheid verworpen, hun resolu ties vonden bij de natie nog minder bijval dan bij het Parlement. Toch gaven zij den strijd niet op. Gladstone, die sedert hij niet meer als leider der Whigs in het La gerhuis optrad, als een tweede Garibaldi op politiek gebied zijn breeden sabel zwaai de; Hastington, die door zijn bezadigde taal en zijn heldere betoogtrant het Kabi net menigmaal in de engte dreef, waaruit het slechts werd gered door de numerieke meerderheid der conservatieve véér-stem- mers; Granville, de aanvoerder der oppo sitie in het Hoogerhuisdie de rechten door de constitutie aan de vertegenwoor digers der natie gewaarborgd, met ijver verdedigde tegen de autocratische beslui ten van Beaconsfield; de blinde professor Fawcett, steeds op de bres als de regeering de Indische begrooting wilde bezwaren met worden. Frits had alles, wat men thuis voor goed en wenschelijk gehouden hadook als zoodanig aangenomen, en zoo was hem ook altijd Amelia Solgers als iets goeds en wenschelijks geschilderd en toege schenen. Altijd tot van morgen, toen hij besloten hadbare hand te vragen Toen hijden belangrijken brief geslo ten en geadresseerd voor zich op den tafel zag liggen, en in den heerlijken vroegen morgen naar buiten keek overviel hem plotseling het treurige bewustzijn van wat hem eigenlijk hinderde! Zoo geurig, zoo onbegrensd en onbepaald van vorm en omtrek moet niet alleen het begin van een schoonen dag neen ook het morgenuur des levens zijn, als het zijn tooverkracht niet wil verliezen! De behoorlijkheid der onzekerheid was het, die aan het beeld zijner toekomst ontbrak; het lag niet voor hem als eene blauwachtige, ver verwijderde landstreek in het morgenlicht, naar welke men toeloopt, in de hoop van onbekende avonturen zijn lot scheen zich te be palen tot eene kleineprozaïsche pacht hoeve door de middagzon beschenen, door en door alledaagsch en slechts te wen- schen voor hem, die het eerste parelende schuim van den levensbeker reeds gedron- heeft Hij beproefde te gelooven, dat het de kosten van haar avontuurlijke politiek; Bright, die onophoudelijk de noodzakelijk heid van biunenlandsche hervormingen be pleitte, vooral met het oog op den treurigen toestand van Ierland, die allen gaven den moed niet verloren, al scheen hun stre ven met onvruchtbaarheid geslagen, al was het of elke Parlements-zitting geen ander doel had dan ja en amen te zeggen op al wat Beaconsfield en zijn dienaren, want allen gingen geheel op in den grooten meester! geliefden voor te stellen. Het besluit tot onbinding van het Par lement scheen dan ook volstrekt geen waag stuk. De groote staatsman hield zich zoo zeer overtuigd dat zijn zon nog hoog aan den hemel stond, dat hij bij zijn reeds behaalde triomfen nog gerust de uitspraak van den vox populi" meende te kunnen voegen. 't Was een vergissing. Zijn mededinger Gladstone neemt den zetel in, dien hij nog vele jaren in glorie verwachtte te bekleeden. 't Pleit zeker voor de belangrijkheid der Engelsche natie, dat de uitspraak der kie zers een zoo diepen indruk kan hebben gemaakt in geheel Europa. Doch ook de omstandigheden werkten daartoe mede. In 't verschiet zag men een Üuitsch-Oosten- rijksch-Engelsch verbond opdagen, dat schijnbaar gesloten tot behoud des vredes, een Fransch-Russisch-Italiaansche alliantie uitlokken en dan de kansen voor een alge- meenen oorlog eer vermeerderen dan weg nemen zou. De Whig-partij is minder ge neigd in buitenlandsche verwikkelingen mee te doenhaar beginsel brengt mee, zoo min slechts de slapelooze nacht was, die hem zijn nieuwe geluk met zulke matte kleu ren schilderde, en greep naar zijn hoed, beslotenom de waarschuwende stem in zijn binnenste door het afzenden van den brief het zwijgen op te leggen. Terwijl hij het couvert in de hand hield en twijfelend bekeekwerd het hem dui delijk, dat hij geen antwoord kon wachten véór laat in den avondal nam hij aan dat zijn toekomstige schoonvader gestemd zou zijn om hem onmiddellijk een ja" of //neen" toeteroepen of liever toetedon- deren; de burgemeester was, zooals wij gezegd hebbeneen ruwe man en had eene stemdie met zijn temperament overeenkwam, en waarmede hij de zachte tegenwerpingen van vrouw en dochter een voudig overschreeuwde. In het gunstigste geval een ganschen dag op zulk een antwoord te wachten, is des te minder aanlokkelijk wanneer die tijd tot een Zondag behoort. Het duistere gevoel, dat dit de laatste Zondag van ongebonden vreugde voor hem zou zijn, dat hij misschien voor het einde van de week reeds als tamelijk gelukkige verloofde aan de zijde van de bleeke Amelia met het altijd eenigszins ziekelijk uiterlijk zou zitten, was oorzaak dat onze held opsprong en snel zonder zich te bedenken, een grijs burgerpak in plaats van zijn uniform aan- AMERSFO i-ments prijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,Advertentiën van 16 regelsƒ0,40. Franco door het geheele Kijk1,10. TE AMERSFOORT. Iedere regel meer0,05. Afzonderlijke nummers3 Cent. Agent voor Saam en Omstreken: Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Advertentiën zende men den dag vóo'r de nitgare in. ,,'t Kan verkeeren."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1