Baam. Onze geachte Burgemeester Mr. J. H. M. Baron Mollerus van Westkerke is, naar men verneemt, benoemd tot Commissaris des Konings in de Provincie Gelderland. Bunschoten, 29 April. Heden avond omstreeks half tien ure ontdekte men te Spakenburg aan den dijk, in het huis door Abram de Graaf bewoond, branddie in weinige oogenblikken toenam. Woudenberg. Onze opgaaf van 24 April 1.1., betreffende de aanneming van het verdiepen van de reeds verdiepte en onder profil gebrachte gedeelten der Lun- tersche-Barneveldsche-Modder- en Moor- sterbeek en den buiten-Singel te Amers foort, was abusief; dezelve is aldus: mogelijk zich te mengen in de zaken van het vasteland, en daarentegen het zwaarte punt van het regeeringsbeleid te leggen in verhooging van de algemeene welvaart, ver mindering van den belastingdruk, wegne ming van de hinderpalendie een loyale samenwerking van de verschillende deelen der Monarchie in den weg staan. Haar politiek is geen Russische, nog veel min der een Turksche, maar bovenal een Brit- sche, meer Britsch dan die van Disraëli met al zijn gezwets over de British interests!" Geen wonder dan ook, dat noch Weenen, noch Berlijn met veel pleizier den val van Beaconsfield hebben aanschouwd. Maar de naam van Brittannia was in den laatsten tijd bij alle eerlijke lieden aan het zinken geraakt. Het volk heeft dien hoon niet langer willen dulden. Gladstone en zijn geestverwanten zullen de wereld het bewijs leveren, dat Engeland nog altijd de waar heid huldigt van het oude woord n Honesty is the best policy!" 't welk is overgezet zijnde: Ook in de staatkunde duurt eer lijk 't langst. 't Zal ons zeer benieuwen in hoever de Transvaal reden heeft zich te verheugen in de optreding van een liberaal Kabinet. OEEICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2. Ju ni 1875 (Staatsblad n°. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan de firma HAMERS VAN BEEK en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene verve rij van tapijtgarens opterichten in de perceelen alhier gelegen aan de Koning straat, Wijk D, Nos. 3638, bij het ka daster bekend onder Sectie E, nos. 3194 3196. Amersfoort, den 26. April 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PEKSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 30 April '80. Het concert door den Ilr. Schweinsberg 11. Woensdag gegeven mag als zeer geluk kig geslaagd beschouwd worden. De en semble stukken en vooral ook de solo's op klarinet, violoncel, viool en piano wer den smaakvol en met het oog op dilet tanten somtijds verdienstelijk uitgevoerd. Zichtbaar aangedaan was de concertgever, toen hem, nadat het programma was af gewerkt, door eenigeu zijner leerlingen een keurig album werd aangeboden, als herinnering aan zijn vijfentwintigjarig mu ziekonderwijzerschap en als een bewijs van waardeering van zijn ijver en zijn goed onderricht. Als verrassing werd daarna eene zoogenaamde kindersimfonie van Rom berg voorgedragen. Grappig is dit toon werk voorzeker, maar ofschoon het voor de eerste viool en de piano nogal moei lijkheden opleverde, stak het wel wat af trok, met het besluit, zich dezen laat sten Zondag" nog op de eene of andere wijze ten nutte te maken, en zich als speelbal in de handen van den vroolijken demon van het toeval over te geven, die het misschien goed genoeg met een eerlij ken kerel meende, om hem voor hei sluiten van de poort nog een amusanten dag te geven. ,/Maar de brief moet weg", zeide Frits, terwijl hij zich gereed maakteom uit te gaan, //want anders, blijft die geschiedenis weer weken lang liggen, en ik wilde er nu eindelijk wel een eind aan maken." Met deze woorden liep hij het plein op, waar een brievenbus op den hoek van eene straat hem uitnoodigend toewenkte. Toen de brief van Frits in de breede spleet van de brievenbus verdwenen was, zag hij twee vrouwelijke gestalten, die hem voorbij en over het plein gingen. Het viel hem op, dat de dames reeds zoo vroeg op het pad warenen zijne belangstelling in hunne beweegredenen vermeerderde aanmerkelijk, toen hij be merkte, dat eene der beide wandelaarsters een alleraardigst jong meisje was. De breedgerande stroohoed wierp wel eene lichte schaduw over het bovenste gedeelte van haar gezicht, maar kon toch niet verbergen, dat twee schitterende, donker blauwe oogen zich als het licht in deze schaduw bevonden. Evenals de oogen droeg het geheele gezicht, neen het ge heele wezen van het meisje, dat nauwelijks aan de school ontwassen scheen te zijn bij de degelijke muziek, die eerst ten gehoore was gebracht. Het bal, dat daar op plaats had, was bizonder geanimeerd. Zondag, 2 Mei, zal de godsdienstoefening in de Remoustrantsche kerk alhier geleid worden door Dr. G. van Gorkom, predi kant te Amsterdam. De Kiesvereeniging /^Amersfoort" heeft Woensdag een nieuw candidatengros opge maakt, doordien de Heer W. A. Croocke- wit, zooals onze lezers bekend is, voor dit maal voor deze candidatuur heeft bedankt, waarop voorkwamen de Heeren Mr. F. H. van Persijn, Mr. H. Croockewit Jr. en W. Beukers, laatstgenoemde werd, bij meerder heid van stemmen, tot candidaat verkozen. Tot leden van het Kiescollegie der Herv. Gemeente alhier zijn j.l. Dinsdag gekozen tien Candidaten van de Kiesvereeniging /Geloof en Liefde", terwijl ter voorziening in de elfde vacature eene herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren S. Knop pers en C. L. de Beveren. Bij gunstig weder zal a.s. Zondag, 2 Mei, des namiddags ten 2]/2 ure, Matinee Musi- cale gegeven worden op de buiten-societeit Amicitia, door het muzijkkorps der Rijd. Artillerie. Ofschoon eene hevige wind woedde, had men die brand, toen de beide gemeente spuiten waren in werking gebracht, in wei nig tijds gebluscht. De oorzaak is onbekend, vermoedelijk is de brand ontstaan door vonken uit den schoorsteen, aangezien er visch gebakken werd. Het pand is gedeeltelijk uitgebrand en was geassureerd. De Heer H. Veldhuizen alhier is aan nemer geworden der vijf perceelenals eerste perc. f 532, tweede perc. f 1590, derde perc. f814, vierde perc. f 260, vijfde perc. f 365terwijl voor het 2e perceel nog was ingeschreven door HH. J. de Waal, te Vinkeveen, voor f 2985, M. W. Schreuder, teSchagen, voor f 2619 en M. Lakerveld, te Utrecht, voor f 2905. onmiskenbaar denstempel van schelmschen overmoed en vroolijkheiddaarbij had zij eene zekere vogelachtige beweeglijkheid in de wijze waarop zij haar schoon blond hoofd naar alle zijden toekeerde, en met de naïve nieuwsgierigheid van een kind overal heenzag. Zij droeg een tamelijk groot werkmandje aan haren arm; dit en een kruisgewijs over de borst gevouwen witte doek gaven haar een zeker zeer aanvallig rococouiterlijkdat onzen Frits onwillekeurig aan Friederika von Zesenheim herinnerde. De geleidster van deze jonge schoon heid was eene zeer gezette dame met een oneindig goedaardig en breed gezicht, dat in vorm en uitdrukking, op de afbeeldin gen van de zon in vele prentenboeken, geleek. Toch kreeg dit gezicht door een begin van een snor, evenals door een hoed, die schijnbaar door tooverijieder bind middel versmadend op haar hoofd bleef staaneen zeker waas van energieken on dernemingsgeest. Frits maakte uit het werkmandje, dat het meisje aan den arm droeg, op, dat de dames zich naar een der koffietuinen wilden begeven, die, in de voorstad ge legen dikwijls tot zulke morgenuitstapjes gebruikt worden, al was het dan ook zel den zoo vroeg. Hij volgde op eenigen afstand en trapte met een zeker genot in de sporen van zeer nette laarsjes, die de jonge dame in het zand van de wandel paden achter liet. Wordt vervolgd.) BINNENLAND. 's Hage28 April. De tentoonstelling in de Gothische Zaal werd heden, zijnde de sluitingsdag, bezocht door 563 personen, terwijl 475 loten werden genomen. Te Gasselternijeveen is een vierjarig knaapje, dat met een paar kleine meisjes in den tuin bloempjes plukte, in een sloot geraakt en verdronken. Sinds Dinsdag werd te Yeendam de bag german Feike Wolthuis vermist. Eergis- terennamiddag is zijn lijk gevonden. De oorzaak, dat de overledene vrouw en 5 kinderen onverzorgd achterlaat, is ook nu zoo goed als zeker te vinden in 't mis bruik van sterken drank. De onderwijzer Pater, oud 78 jaar, werkzaam te Idskenhuizen, loopt dagelijks nog 3 uren van Joure naar zijn standplaats heen en terug. Met het gure en barre weder in den afgeloopen winter heeft hij geen enkelen keer verzuimd. Te Haarlem is eergisteren zekere G. D. Schell, gepensioneerd O. I. millitair, thans bakkersknecht, in hechtenis genomen; hij had door insluiping uit een winkel een nieuwe bukskin broek en van een uitstal ling een paar laarzen ontvreemd. In de vorige week is te Amsterdam een kind, ongeveer vier weken oud, te vondeling gelegd, met het bijschrift //Hen- drikje, oud vier weken; erbarm u over de kleinen." Het kind is in de inrichting voor Stadsbestedelingen ter verpleging op genomen. Als de moeder zich over het kind /er barmd" had, dan zou zij het zeker niet te vinden gelegd hebben. Lunteren. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat verleden Zaterdag 24 April, in 't plantsoen van den Heer Reiger een nestje met volwassen jonge leeuwerik ken is uitgevlogen. Veenendaal. Twee geachte ingezetenen werden heden der gemeente door den dood ontnomen. Het zijn de heeren P. van den den Bosch Bz. alhier, en G. Hupkes te Geld. Veenendaal woonachtig; zij bereik ten respectievelijk den ouderdom van 73 en 75 jaren. De heer van den Bosch was tal van jaren lid van den Raad. Slechts zelden was zijn plaats daar onbezet, tot zelfs voor enkele weken, toen hij reeds telkenmale moest rusten op den weg daar heen. Voorwaar, Veenendaal verliest in hem een zeer ijverig lid, een goed en minzaam burger en evenals de heer Hup kes een trouw en liefhebbend Vader voor zijn gezin. Een hartelijk vriend en raadsman wa ren beide voor wie met hen in aanraking kwamen, en voorzeker zal hunne nage dachtenis bij ons in gezegend aandenken blijven. De Vinkenstraat te Amsterdam was gis teren in opschudding, daar een van de bewoners der straat hevig bloedende in een raderbaar werd gelegd en telkens po gingen aanwendde om uit het gasthuis karretje te springen. In een aanval van waanzin had de man gepoogd zich met een scheermes den hals af te snijden. Dit was hem echter niet geheel gelukt, en nu poogde hij zich nog zooveel mogelijk te verzetten tegen zijne overbrenging naar het gasthuis. Te Amsterdam nemen de gevallen van oneerlijkheid bij dienstboden onrustbarend toe. Wederom heeft een dienstbode, ten nadeele van hare meesteres, gouden en zilveren voorwerpen gestolen, waarvoor zij naar de cell, gevangenis is overgebracht. De prijs van het gas wordt te Vlaardin- gen van 16 op 10 ct. verlaagd. De reden dezer enorme verlaging is dat de concessie, welke in 1884 zou eindigen, door den Gemeenteraad tot 1896 verlengd is, natuurlijk op aanvraag van de eigenaars der fabriek. Uit Parijs ontving de Stand, bericht, dat de heer De Lesseps, de ontwerper der doorgraving van de landengte van Panama, zich voorstelt in den loop der maand Mei een bezoek te brengen aan ons land. Hij zal alsdan in het Kon. Instituur van In genieurs een voordracht over bedoelde door graving houden en de werken van het Noordzeekanaal bezichtigen, onder geleide van den hoofdingenieur Dirks, die, zooals men weet, onlangs den heer De Lesseps bij de opmetingen voor het Panamakanaal ter zijde stond. BUITENLAND. De Regering heeft een onderzoek bevo len van de ongeregeldheden, die tijdens het verblijf van den minister Ferry te Rijssel hebben plaats gehad. Er wordt te Parijs veel gesproken van eene geheimzinnige zaak den plotselingen dood van iemand uit de aristocratische krin gen, den markies de Puyferrat. Ziehier wat de Télégraphe er van verhaalt: De markies de Puyferrat had sinds eeni gen tijd veel verloren met het spel. Toen hij onder-prefect te Cherbourg was, kwam hij aldaar in kennis met zekere weduwe G. Als ambteloos burger te Parijs terug gekeerd, liet hij haar bij zich komen en verschafte haar weelderig gemeubileerde vertrekken. De markies bezocht haar dik wijls maar hij was er niet de man naar om trouw te zijn in de liefde. Hij had eene andere maïtresse, eene vrouw van de wereld, hetgeen dikwijls aanleiding gaf tot geschillen tusschen den markies en de weduwe G. 's Avonds van Goeden Vrijdag dineerde de heer de Puyferrat bij de gravin d'A. in gezelschap van haren manden prins de B. en nog eenige personen. Men was heel opgewekt aan tafel. De gasten scheid den te elf ure. Wat is er voorgevallen Hier begint het geheimzinnige van de zaak. Zooveel is zeker dat de markies te 3 ure 's nachts thuis kwamnaar bed ging en aan zijn geueesheer het volgende briefje schreef: z/Kom spoedig, ik sterf." Twee dagen daarna stierf hij. Wat er gebeurd was, had hij geweigerd te zeggen. Hij wendde voor dat hij in een tweege vecht was gewond. Zijn kamerdienaar had strikte order van hem ontvangenslechts twee personen bij hem toe te latenden prins de B. en een ander, met wien hij bij het diner van de gravin d'A. in gezel schap was geweest, en voorts den last om na zijn dood de kleederen, die hij Goeden Vrijdag gedragen had, te vernietigen. De trouwe kamerdienaar heeft aan dien last voldaan. De kleederen zijn niet terug gevonden. De diplomaten, die te Berlijn Albanië verdeelden en een stuk aan Servië, aan Montenegro en aan Griekenland toegewe zen hebben, staan thans voor een moeilijk geval, nu de bevolking weigert om als een kudde vee behandeld te worden. In dit op zicht moet men sympathie voor die ruwe bergbewoners gevoelendie liever voor hunne vrijheid willen strijden dan onder het harde juk der slaven te geraken. De Engelsche liberale bladen prijzen de Koninginomdat zijdoordrongen van haar constitutioneelen plichtzich door Hartington en Granville heeft laten over halen, om Gladstone te belasten met de samenstelling van een nieuw kabinet. Wij zullen nu eens zien wat Gladsto ne zal doen! De formatie van het kabinet wordt althans door moeielijkheden vertraagd, die haar oorsprong hebben in de houding, door Gladstone als zelfstandig lid der op positie aangenomen. De begrooting van Hongarije, Maandag bij den Rijksdag iDgekonen, sluit met een deficit van bijna twintig millioeu florijnen In het Turksche dorp Helealdi zijn de moskee en een zestigtal huizen losgeraakt en voortgegleden in de richting van de zee, waar zij een soort van eilandje vormden. Gelukkig kwamen bij die gebeurtenis geen menschen om het leven. Al de bewoners der aldus verplaatste huizen hebben zich in veiligheid kunnen bren- gen- Volgens particuliere telegrammen uit St. Petersburg te Berlijn ontvangenzou de hoofddader der ontploffing in het win terpaleis, gevangen genomen zijn. De ar restant is zekere Szewicz, bloedverwant van den gouverneur van Kaluga. Aan den landraad van Thorn is volgens de Dantziger Ztg. uitgeleverd een Duitse! ingenieur, Neumeister genaamd, die sedert

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2