slachtoffer was ecu andere hell tier, die, evenals hij, het groote Duitsche vaderland verlaten had om in Holland eene betrek king te zoekeD. Natuurlijk was de vogel gevlogen, zoo dra hij zich van het goud van zijn col lega had meester gemaakt. Het was dan ook niet zonder moeite, dat het der po litie gelukte hem in handen te krijgen, en zijn slachtoffer weer in het bezit te stellen van de verloren goudstukken. Naar later bleek was het goud echter niet vol ledig teruggevonden, want later kwam de bestolene op het sectiebureau nog eens naar een rolletje goud vragen, dat hij nog altijd vermiste. Het gevolg van dit verzoek was, dat de politie zoo vrij was, op genoemden bestolene óók de hand te leggen, op grond dat uit inmiddels verkregen inlichtingen en bewijzen het duidelijk was geworden, dat de bestolene op zijn beurt dit geld in Duitschland ontstolen had aan een heer, die in het hotel logeerde waar hij het laatst in betrekking was. De Willem Barentsz is Zaterdag mid dag aan de Marinewerf teruggekomen, om voor den nieuwen tocht gereed gemaakt te worden. Men meldt uit Delft van 7 dezer: De behangersknecht B. W. V. S. ver liet korten tijd geleden deze gemeente, en vestigde zich te Rotterdamna eerst zijn inboedel te hebben te gelde gemaakt, zijne zwangere vrouw en een kind van 6 maan den onverzorgd achterlatende. Gisteren na middag keerde hij hier terug, en begaf zich naar de woning, waar zijne vrouw haren intrek had genomen en mishandelde haar op gruwzame wijze. Nadat zij aan zijne handen was ontkomen, herhaalde hij de mishandelingen op de straat, totdat zij bewusteloos bleef liggen. De vrouw werd kort daarop in het gasthuis opgenomen en verkeerde heden in zóó ernstigen toe stand, dat zij niet door de politie in ver hoor kon genomen worden. Men schrijft uit Leiderdorp dd. 6 Mei: Bij het onderzoek naar de oorzaak van den brand in de stoomoliefabriek van de firma Sillevis en Rutten is gebleken, dat in genoemde fabriek meer petroleum aan wezig was, dan de verordeningen der ge meente toelaten. En het was juist deze groote hoeveelheid petroleum, die den brand zoo snel in omvang deed toenemen. Daarom eischt de gemeenteraad van de firma eene tegemoetkoming van f 500 in de kosten van brandblussing, die ongeveer f 700 be dragen. Een som van f 350 was reeds aan geboden, maar daarmee kan de raad geen genoegen nemen. Zwolle, 7 Mei. In Zwolle is de oude gewoonte, om op Hemelvaartsdag-morgen te gaan dauwtrappen, noch steeds in zwang. In spijt van het gure morgenweder gingen gisteren morgen honderden Zwollenaars voor dag en voor dauw veldwaarts, om zich onder het gehoor van nachtegaalsgezang en ander gekweel op dartele wijze te verma ken. De historie vermeldt, dat voor jaren op dien dag de landheeren met hunne pach ters vroegtijdig veldwaarts gingen, om te zien, hoe wei- en bouwlanden er uitzagen en naar welker toestand alsdan de pacht- penDingen bepaald werden. Deze zaak werd onder het drinken van bier weldra in orde gebracht en beklonken en zoo eindigde vroeger het dauwtrappersfeest. Thans ge schiedt dat anders en ziet men vaak om 9 of 10 uur in den morgen tal van be schijn riepen, die het nog schooner maakte. Hij vervolgde haastig. //Wij zijn weldra aan het einde van ons tochtje, wie weet of wij elkander ooit wederzien! Mag ik u iets vragen voor dat wij scheiden?" Zij was zeer bleek en stil geworden en beantwoordde zijne vraag met eene stomme bevestiging. z/Ik zeide u reeds, dat ik voor een keerpunt op mijn levensweg stondmis schien komt van avond de beslissing nog, wil u mij geen geluk wenschen op dien weg?" Zijne stem was zacht en hartstochtelijk bij deze woorden, hij boog zich naar haar toe en nam hare hand, voor de eerste, misschien ook voor de laatste maal! z/Nu, geen gelukwensth?" herhaalde hij dringenddaar zij zweeg. z/Ja zeker," antwoordde zij, en dwong zichzelf, hem aan te zien, ofschoon cr eene schonken liedendie geen land gehuurd maar wellicht abusievelijk te veel van de stad Schiedam gekocht hebben. Zekere S., commissionnair te Uithuizer- meeden, is naar gemeld wordt met eene soni van p. m. f20,000 voortvluchtig. Men vermoedt, dat hij de wijk heeft ge nomen naar Noord-Ainerika. Uit Zierikzee meldt men: Onlangs hadden hier kort na elkander drie branden plaats, waarbij telkens ver moedens van kwaadwilligheid opkwamen. Deze vermoedens werden gesterkt toen, een paar weken na den laatsten brand, op onderscheidene plaatsen in de gemeente telkens aan schuren en stallingen sporen van poging tot brandstichting ontdekt werden. Het onderzoekdoor de justitie ingesteldleidde tot heden nog niet tot de ontdekking. Thans is door den com missaris van politie eene premie van f 800 uitgeloofd voor de ontdekking van den dader of de daders van bedoelde booze aanslagen. Een vijftal stoombooten maken dagelijks twintig reizen van en naar Leiden, en kunnen door het nieuwe Prins-Hendrik kanaal tot aan Katwijk aan Zee komen. Naar aanleiding der dringende aanvrage door de Schippersvereeuiging „Schutte- vaer" en particulieren aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, is bepaald, dat de kleine schutsluis te Kater- veer, voor welker opruiming reeds f 15000 op de begrootnig was uitgetrokkenzal blijven bestaan en gerestaureerd. De schipperij heeft bij deze zaak groot belang. BUITENLAND. De werkstaking te Robaix neent groote proportien aan. Het aantal arbeiders en arbeidsters, die rust genomen hebben, wordt reeds op 15000 geschat. "Volgens den Echo du Nord komt het wachtwoord voor de werkstaking uit België. Eiken eersten Zondag van de maand komt iemand uit Gent te Mont a Leux zich met de leiders van de beweging, of liever van den stilstand, verstaan en het arbeidsvolk uit Roubaix toespreken, dat veelal gewoon is zich des Zondags naar het grensplaatsje te begeven. De houding der werklieden is tot dusver toch rustig gebleven. De Fransche Senaat heeft besloten de Zondagswet in te trekken. De bekende zangeres Zulma Rouffar die o. a. een der hoofdrollen in de Voyage dans la lune gecreëerd heelt, is Woens dagavond toen zij des nachts ten 1 ure door de rue Laflite huiswaarts keerde door een net gekleed jongmensch aange vallen die haar met een scherp werktuig een steek in het onderlijf toebracht. De dikke kleederen, welke de actrice aan had, hebben haar het leven gered. Een Commission de Logements zal te Brussel gevormd worden om te verhoeden, dat de vreemdelingen door de hotelhouders geplunderd worden, met de feesten die a. s. zijn. In de Belgische Kamer had eene storm achtige discussie plaats over het wetsont werp tot verlenging van de vreemdelingen wet. De minister Bara verklaarde, dat tegenover de Fransche Jezuïten de gedrags- zeldzame verwarring op haar gelaat te lezen stond//ik wensch iedereen geluk toe waarom u dan niet?" //Daarmee moet ik mij nu tevredenstel len," zeide hij, en drukte hare hand zacht tegen zijne lippen//als uw wensch ver vuld wordt zal ik het u zelf komen zeggen, en dan. Het rijtuig rolde hier gelukkig op het straal plaveisel in de stad, de halfslapende beschermers en beschermsters schrikten wakker en bij den eersten hoekwaar het rijtuig een deel van het gezelschap afzette, nam Frits dadelijk zijn besluit en nam afscheid niet eenige vluchtige harte lijke woorden van dank aan de aanwezigen, die van hemals van een ouden kennis met vroolijke toeroepen, afscheid namen, terwijl Lotje zwijgend en zichtbaar bewo gen zijne groet slechts met eene hoofdbui ging beantwoordde. (Wordt vervolgd.) lijn der regeering volkomen dezelfde za r zijn, als tegenover de Duitsche klooster lingen is gevolgd. Indien de uit haar land gebannen congreaties zich in België zouden komen reconstitueeren, dan zou de regeering op haar de wet toepassen. De Kamer heeft met 52 tegen 81 stemmen de wet aangenomen. Aan de Politische Correspondenz wordt uit Cettinje gemelddat de vorst van Montenegro besloten heeft een uit 18 ba taljons bestaand op vollen voet van oorlog gebracht observatie-korps aan de Monte- negrijnsch-Albaneesche grenzen te plaatsen. Uit Scutari verneemt hetzelfdedat de Miridit.envorst Prenk Bib Doda aldaar met 2600 Miriditen is aangekomen. Uit Belgrado wordt gemelddat in hef district Prizrend ernstige rustverstoringen hebben plaats gehad. Vele Serviërs zijn door Audauten gedood; een aantal families redden zich op Servisch gebied. De president van de vereeniging tot ondersteuning van noodlijdenden in het Oosten maakt bekend, dat de hongersnood in Perzië en Klein-Azië onrustbarende ver houdingen heeft aangenomen. In verschei den steden rigt de dood groote verwoes tingen aan. De menschen sterven op de openbare straat, terwijl anderen zich en hunne gezinnen van 't leven berooven of hun kinderen voor eeu spotprijs als slaven verkoopen, om ze voor den hongerdood te behoeden. - Dadelijke hulp is dringend noodig. Bovengenoemde vereeniging heeft zich tot taak gesteld, op zoo ruim moge lijke schaal hulp te verleenen. Het roept daartoe aller hulp in. De gelden zullen aan de Amerikaunsche zendelingen, die in die streken werkzaam zijn, gezonden worden. Bij de verkiezing te Oxford, tengevolge van het aannemen der portefeuille van Bin- nenlandsche Zaken door Harcourt, verkreeg Hall 2735, terwijl Harcourt er 2681 had. De Minister heeft dus zijn zetel in het La gerhuis verloren. Herbert Gladstone, zoon van den pre mier, is te Leeds zonder oppositie gekozen. Alle ministers zijn herkozen, met uitzon dering van Harcourt. De Times en Daily News hebben een telegram uit Konstautinopel7 Mei, dat de krijgsraad eenstemmig heeft besloten den moordenaar van Kumaroff ter dood te veroordeelen, en dat de executie waarschijn lijk de volgende week zal plaat» hebben. De officiëele berichten van den kapi tein van het Kanaal-eskader worden te Portsmouth beschouwd als een bevestiging van de vrees omtrent het lot van de Ma- lanta en haar bemanning. Men twijfelt er nu niet langer aan, dat het schip, kort na het vertrek van de Bermudas, den 12n Februari in den toen gewoed hebbenden vreeselijken storm te gronde is gegaan. George Eliot, de beroemde schrijfster van Adam Bede en zoo vele andere be kende romans, is in het huwelijk getre den met den heer Cros, een bloedverwant van den oud Minister van Binnenlandsche Zaken. Te Tomsk, in Siberie is een begin ge maakt met den bouw der eerste Siberische hoogeschool. De ingenieur-architect, met de leiding van den bouw belastde heer Arnold, is reeds uit St.-Petersburg aldaar aangekomen. Dezelfde architect zal ook den bouw der cathedraal aldaar voltooien. Deze kerk, waaraan voor ruim 40 jaren begonnen is, doch die niet werd voltooid, verkeert thans in den toestand eener ruïne. De kosten van den bouw worden gedragen door den vroegeren gorodnatclialnik (pre fect) der stad, die daartoe de enorme som van vier millioen roebels geschonken heeft. Een Amerikaansch stoomschip, op reis naar de Kaap de Goede Hoop, is den 23. April nabij den equator te gronde gegaan. De passagiers en equipage zijn weggevaren in acht booten, waarvan er drie door een schip zijn gered; de andere zijn in de richting van Kaap Palrnas gezien. Een krachtige oppositie tegen de derde verkiezing van generaal Grant tot President der "Vereenigde Staten gaat uit van de republiekeinen te St. Louis. Blijkens berichten van Cuba is aldaar een samenzwering ontdekt en zijn 53 ver dachte personen in hechtenis genomen. Wij hebben tevensnaar bovenstaand bericht verwijzende, het genoegen onzen lezers te kunnen mededeelendat eerst daags een Cubaansche leening zal worden uitgeschreven. Zij die indertijd nog niet genoeg ver loren hebben aan de //Spanjaarden", zullen dus nu op nieuw hun geluk beproeven. Wordt de leening volteekend, dan zal men eens zien hoe men in Spanje lacht en het spreekwoord Mundus vult decipi zal dan opnieuw bewezen zijn. In Noorwegen, waar men zeer strenge wetten heeft tegen den alcohol, zijn de zelfmoorden in het vorig jaar afgenomen met 9 Pet. In de meeste landen van Europa nam het getal zelfmoorden toe. Het Chiliaansche leger bedreigt Lima. Callao, door de vloot van Chili beschoten, heeft veel geleden en een Peruaansche korvet werd reddeloos geschoten. De jongste berichten uit China maken een aanstaanden oorlog van dat rijk met Rusland meer en meer waarschijnlijk. De toestand van de Keizerin van Rus land blijft dezelfde. De arme Keizerin lijdt lang en zwaar. GEMENGD NIEUWS. Te Harlingen is een algemeen geacht geneesheer met paard en rijtuig te water geraakt. De dokter die, reeds bejaard was, verdronk. Te Bergen op Zoom heeft éen opper- man, die hulp verleende bij het aanbren gen van een gewicht van 300 Kilogram, door 't breken van den ketting, dat ge wicht op het lichaam gekregen, 's Mans ouderbuik werd verpletterd, zijn beenen braken en hij was binnen een uur een lijk. Te Tolbert is een jongen, die in een boom was geklommen om vogelnestjes uit te halen, met zijn arm tusschen de boom takken bekneld geraakt, waardoor hij eenige uren in den boom gevangeu zat. Een mede lijdende timmerman kwam hem ten laatste te hulp en kapte de hinderlijke takken weg. Zoo moesten alle vogelnestjes-verstoorders maar eens gestraft worden. In een kiesvergadering te Veendam ging het bij de aanbeveling en bestrijding der candidaten zoo warm toe, dat een paar respectabele personen elkander openlijk voor //vuilikkeu" uitscholden. De landbouwers die in de boschrijke streek der gemeente Apeldoorn woonach tig zijn, oudervinden tegenwoordig veel last van de herten, die aan de opschie tende roggelanden belangrijke verwoestin gen toebrengen. Een briefschrijver aan de //Arnh. Ct." drukt zijn oordeel over de Meiningers uit in deze dichterlijke woorden: Gelijk Bernhardt in de Hernani, Speelt deze troep op verre na nie. De Rotterdamsche diergaarde is twee orang outangs rijk geworden. Als een bewijs dat het Friesche vee nog al gewild is, kan vermeld worden, dat door een Amerikaan in de provincie Fries land zijn opgekocht 10 kalveren, 63 hok- kelingen, 26 koeien en een 2 jarige stier, ter verbetering van het ras in Amerika. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft zich op den Rijswijkschen weg, nabij 's Hage, een 19jarige dienstmeisje van kant gemaakt. Zij had die wanhopige daad tengevolge van een verwoeste liefde gepleegd. Watersnood. Te Sueek heerscht wegens de droogte gebrek aan drinkwater. Er wordt water uit een der naburige meeren aangevoerd, om de dorstige bewoners van Sneek te laven. Aan het strand te Scheveningen is Za terdagmorgen gevonden het lijk van ei en onbekende vrouw, naar gissing 30 jarlen oud, en in manskieeren gekleed. i Eeu Fransch dagblad bevat de leven: I beschrijving van den man, Chester g<l

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2