NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ,L 1, Stout W oe n s d a g 19 Mei. No. 40. Negende Jaargang. i, I, Uitgever: A. Hf. Slothouwer, Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal In rekening gebracht. FEUILLETON. Men moet maar gelukkig zijn. AMERSFOOfiTSGIIE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per S maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummersS Cent. Dit Blad verschijnt des Woemdagt- en des Zaterdag te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels Iedere regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zendt men den dag Vóór de nitgave in. f 0,40. 0,05. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort, GezieD art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staats blad i\ o. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de laatst- verloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 18. Mei 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 18 Mei 1880. De verkiezing voor een lid der Pro vinciale Staten van Utrecht, in plaats van Mr. J. H. M. baron Mollerus van West- kerke, die tengevolge van zijne benoeming tot Commissaris des Konings in de pro vincie Gelderland, ontslag heeft genomen, zal in het hoofdkiesdistrict Amersfoort geschieden op Dinsdag, den 8. Juni, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag, den 22. Juni aanst. Gisteren in den vroegen morgen is een man, van gevorderden leeftijd, wegens bui tensporig gebruik van sterken drank, bijna dood op den openbaren weg gevonden; in een nabij zijnde woning gebracht, waar men den dronkaard hulp verleende, mocht niets bateneenige uren daarna was hij in de jenever gestikt. VI. Naderbij komende voetstappen deden ons paar verschrikt opzien, en Frits' schrik klom tot ontzetting, toen de vreugdever stoorder zich in de anders onschuldige ge daante van een brievenbesteller voordeed die, zonder rechts of links te zien, hen voorbij naar de stad ging. Frits verborg met moeite zijne verlegen heid, en scheidde van zijne geliefde daar, waar de plantsoenen in de stad uitkomen, nogmaals belovende zoodra mogelijk hare ouders Ie bezoeken. Nog een hartelijken handdruk, en hunne wegen liepen uit elkaar. Lotje trippelde niet de haar eigene, liefe lijke vlugheid weg, en Frits keek nog wel tienmaal om, om het mejsje met vreugde en een onrustig geweten na te zien. Toen hij eenige uren later op zijne sopha zat, werd er geklopt: de oppasser bracht hem een brief met het postmerk Neu Tessin! Frits had nooit voor de tromp van een ge laden pistool gestaan, hij wist daarom niet bij ervaring, hoe het iemand daarbij te moede is, ongeveer kon hij het zich echter op dit oogenbhk voorstellen. Het hielp toch niet, de brief moet maar open Hij luidde Geachtejonge vriend Uw schrijven heeft mij en de mijnen Een zestienjarig meisje, verdacht van diefstal en brandstichting, is gevankelijk overgebracht van Amersfoort naar Utrecht. Tweemaal beproefde zij in hare woning te vergeefs zich door ophanging van het leven te berooven. De verlofgangers der militie-te land, van de lichtingen 1876, 1877, 1878 en 1879, voorzooveel zij vóór den 1. April 1880 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld onverschillig of zij in den loop van het jaar tot opkomst onder de wapenen verplicht zijn, met uitzondering alleen van hen die iu Juni in werkelijken dienst moeten komen zullen door den kolonel, Militie-commissaris in de provincie Utrecht onderzocht worden: te Veenendaal op Woensdag, den 9. Juni,'s voormiddags halfelf, voor de gemeenten Woudenberg enz.; te Amersfoort op Vrijdag, den 11. Juni, 's voormiddags te 10 ure, voor de gemeenten Amersfoort, Hoogland, Leusden, met Hamersveld en Stoutenburg; te Baarn op Dinsdag, den 22. Juni, 's voormiddags halfelf, voor de gemeenten Baarn met Vuursche, Eemnes, Soest en Bunschoten. BINNENLAND. Naar het Vaderland verneemt zullen HH. MM. tie Koning en de Koningin de verjaardag van H. M.2 Augustus, nog op het Loo vieren en onmiddellijk daarna, mogelijk reeds den volgenden dag, te 's Hage terugkomen. zeer verheugd. Wij nemen uw aanzoek om onze dochter gaarne aan, en hopen, in u een lieven zoon te vinden. Mijne vrouw meende reeds toen u laatst bij ons was heel duidelijk de aanstaande gebeur tenissen vooruit te zienmaar ik hield dit voor eene speling der verbeelding, waaraan het vrouwelijk geslacht iD huwelijkszaken altijd onderhevig is. Zij heeft nri toch gelijk gehad Wij verwachten u morgenavond op een vroolijk verlovingsmaal, en zullen de andere zaken dan mondeling bespreken. Eene groet van Maaltje zal u wel niet onaangenaam zijn? Uw toegenegen schoonvader in spe, Solgers, burgemeester. De brief droeg den datum van den vori- gen dag. De verlammende ontzetting, die zich bij het lezen van dit, op zich zelf toch net schrijven, van Frits meester maakte, gaat alle beschrijving te boven. Hij keek op den belangrijken brief, eigenlijk zonder bewustzijn, hij las hem nog eens, en nog eens, maar geen spoor van twijfel was erin te vinden wToen wij laatst bij elkaar waren meende mevrouw iets te merken," zeide hij dof, z/ik heb niets pemerklWanneer kan dat geweest zijn? Ik ben in geen vier weken te Tessin geweestnu er zal toch wel iets van aan zijn. De punch wa« dien avond zeker bizonder goed," zeide hij gedachteloos Z. M. den Koning heeft benoemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw rnr. D. Pulak Daniels. In hoeda nigheid van Groothertog van Luxemburg heeft Z. M. voorts benoemd Tot Ridder der Orde van de Eiken kroon, de heeren J. Visser Jzn. en F. Jas, en P. C. Ainiabel; lot commandeur dier orde baron Dutour van Bellinchave; tot officier dier orde de heer H. van Gogh en voorts de zilveren eeremedaille dier orde toegekend aan den heer van der Laan. Al deze onderscheidingen werden toege kend wegens diensten, ter zake van de watersnocdloterij bewezen. Naar wij vernemen, zal eerstdaags bij den Raad van State inkomen een ontwerp tot wijziging der zegelwet, waardoor op een vermeerderde opbrengst dier belasting wordt gerekenden een ontwerp tot wij ziging der registratiewetwaarbij enkele drukkende rechten zullen worden vermin derd. Vanwege de Vereeniging ter bevordering van geregeld schoolgaan te Kampen had de jaarlijksche bekroning plaats van leer lingen der kostelooze schooldie niets anders dan wegens ziekte de school hadden verzuimd. De bekroning geschiedt met spaarbankboekjes, en aan 3 leerlingen die reeds 7 jaar achtereen trouw ter school waren gekomen, werden boekjes met f 30 gegeven, alsmede een fraai boekwerk. Deze Frits sprong op en liep in ware vertwij feling de kamer op en neer; zijn hart bonsde zoo hard van angst, dat hij het meende te hooren. Was wel ooit iemand in zoo verschrikkelijke omstandigheden, en zulke verwikkelde familieaangelegenheden geweest? Nu had hij twee bruidentwee schoonmoeders en twee schoonvaders, waar van degeen die hij kende een lompe Duit- sche beer was. Wat er gebeuren zou als hij te Tessin alles opbiechtte, was moeielijk vooruit te bepalen, en hij mocht toch in het geheel niet meer lomp zijnhad hij niet misda dig de huis- en zielsvrede van eene geluk kige lamilie verwoest? En Amelia scheen hem toch lief te hebbende schalksche slotzin van den brief deed het ergste ver moeden Arme Frits, twee meisjesharten liggen aan uwe voeten, een ervan moet gij onver mijdelijk vertrappen, al voert gij den kun- stigten, zedelijken eierdans uil! Maar al dat jammeren en zichzelf mar telen had geen nut, nu moest er verstan dig en rechtvaardig gehandeld worden; hij had nooit gedacht dat dit zoo moeielijk was Over een half uur ging de laatste trein naar Tessin, en men verwachtte hem op het vroolijke verloovingsmaal. Zou hij schrijven? dat was lieni onmogelijk, hij kon er niet toe besluiten zijne schandda den schriftelijk in het familiearchief van f 30 kunnen hun met den intrest worden uitbetaald, wanneer zij 19 jaar oud zullen zijn, hetgeen ditmaal met vijf vroeger bekroonden het geval was. De vereeni ging geeft zich veel moeite in het belang der zaak die zij voorstaat. De opening van den spoorweg Winters wijkGelsenkirchen zal plaats hebben in de week tusschen 6 en 12 Juni, waar schijnlijk op den lOn. De beambten der Bergisch Markische maatschappij, met wier spoorlijn de nieuwe weg aan de Pruissi- sche grens in aansluiting komt, worden nog voor het einde dezer maand aangesteld. Blijkens het verslag der gezondheids commissie te Deventer werd aldaar in het vorig jaar frambozenlimonade, van een fabrikant te Zwolle afkomstig, scheikundig onderzocht, en bleek het, dat tot berei ding daarvan geen frambozen gebruikt wa ren en de kleur was verkregen door aniline. De hoeveelheid van deze kleurstof was echter gering, om schadelijk voor de ge zondheid te zijn. Voor eenige dagen had in de uitge strekte heide- en dennenbosschen van baron Schimmelpenninck van der Oije onder Voorst een brand plaats, die een vrij ern stig aanzien had, doch zich gelnkkig be perkte tot een paar hectaren heideveld. Die brand was veroorzaakt door het uitwerpen van vuur uit de locomotief van den Oosterspoorweg. Tengevolge daarvan is men thans bezig om, zoover de eigendom den burgemeester neder te leggen, neen hij moest er zelf heenHij liet zijn op passer eene vigilante halenen schreef in dien tusschentijd haastig een briefje aan Lotje, waarin hij haar mededeelde, dat dringende familiezaken hem noodzaakten voor eenige uren uit de stad te gaan. Zij kon erop rekenendat hij den volgenden dag zeker bij haar en hare ouders zou zijn. Met een bezwaard hart zond hij den brief weg, en reed toen naar het station. Zijne stille hoop, dat hij te laat aan den trein mocht komen, werd niet vervuld, hij kwam juist op tijd aan, en het uur, dat de stad van Neu-Tessin scheidt, was weldra op de vleugelen van den stoom afgelegd. Het plaatsje, waar de burgemeester woonde had zelf geen station, maar het stadje Frankenbergdat er ongeveer tien minuten van af lag wel. Toen Frits uit den trein stapte, bemerkte hij weldra de welbekende, geslotene koets van zijn schoon vader No. 1, zooals hij hem noemde, want naar de oude spreekwijze: //de eerstè de beste, had Amelia zeker den voor rang bij dezen zeldzaamsten van alle wed rennen. Een vreemde koetsier zat op den bok, en zag onderzoekend naar de menschen die uit den trein stapten. Toen Frits het rij tuig naderde, en voor alle zekerheid nog eens vroeg: het rijtuig van burgemeester

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1