Stoutenburg. Tot lid van den ge meenteraad is Binsdag 1.1. gekozen den Heer J. van den Hengel, Mz. Soest, 20 Mei. Boor den Raad is, ter vervanging van Br. S. Greidanus, die met ingang 1 April 11. van de verdere waar neming dier betrekking was ontheven benoemdtot gemeente geneesheer alhier den med. en arts J. A. G. Batenburg, sedert 1874 als zoodanig gevestigd te Groenlo (Gelderland.) den op het Haagsche Binnenhof zijn stem men opgegaan die de instelling der schut terij hebben bevit, en Ministers des Konings hebben den treurigen moed gehad een reorganisatie als zeer nabij voor te stellen. Gelukkig heeft zich die heiligschennis alleen in woorden geopenbaard, tot daden is het vooralsnog niet gekomen. Hopen wij, dat het nog lang zoo moge blijven. Be mopperaars moeten met een kluitje in 't riet worden gestuurd met een belofte of een toezegging, die niet vatbaar is voor verwezenlijking. Want waar zou 't heen moeten met onze defensie, als men iets ging veranderen aan de keurvendelen van ons leger, de stedelijke en rustende schut terijen? Wie, vraag ik u, zal onze land palen beschutten, indien de burgers liever ongestoord aan hun werk blijven dan een uur of wat slijk te gaan trappen of stof te gaan slurpen? Ee vraag wordt somtijds gesteld, of Ne derland verdedigbaar is. Zoolang wij onze schutterij hebben, kan het antwoord niet twijfelachtig wezen. Lief vaderland mag rustig zijn Be schutter bewaakt de vestinglijn. OFFICIËELE PUBLICATIE. Brandschouw. Burgemeester en Wethouders van Hoe velaken Gelet op Hoofdstuk 3 art. 1 van de Al- gemeene Politie-verordening, Maken bekend dat op Woensdag, den 26. Mei a.s. door de Brandmeesters huis aan huis zal worden schouw gevoerd, over de schoorsteenen, bakovens, smederijen en verdere stookplaatsen in de gemeente; dat eenieder verplicht is zijne stookplaats be hoorlijk geveegd te hebben, op boete bij de wet bepaald. Hoevelaken, 16 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AKERSLOOT, J. V. BOORNIK, Burgemeester. Wethouder. Amersfoort, 21 Mei 1880. Boor het College van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort zijn tot leden der Districts Commissie van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, op voordracht dier commissie benoemd de HeerenJhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt, Mr. B. A. Camerling Helmolt en A. H. Brijfhout van Hooff, en zulks in de plaats van de Heeren 1. Schuyten J. Hering, die deze hunne betrekking hebben nedergelegd, en van den Heer W. P. A. van Werkhoven, naar elders ver trokken. Bonderdagavond ontstond er brand in een perceel op het Bloemendal, die even wel spoedig gebluscht werdzonder dat men van de reeds aanwezige spuit gebruik had behoeven te maken. Het jachtrecht op de landen van het Gasthuis te Amersfoort is voor zes jaar publiek verhuurd als volgt: 1. Be Hoef, te Hoogland, aan Baron Nepveu; kig mensch ik oude ezelMaar hoe is dat in Godsnaam mogelijk?" Terwijl de oude heer als een razende door de kamer liepwerd Frits' verduis terde ziel door een zonnestraal verlicht. Hij zou niet met Amelia huwen die goedelieve Amelia wilde hem niet heb ben, had zelfs al een man gevonden dat had hij niet verdiend? In de volheid van zijn geluk sprong hij op en vatte den verwonderden burgemees ter bij de hand. /Lieve, oude vriend beste burgemeester ik wensch u van harte geluk ik ben nog nooit zoo ge lukkig geweest!" Er sprak eene zoo in nige overtuiging uit deze woorden, dat de goede burgemeester, en dat is hem niet kwalijk te nemen, weer aan Frits' verstand begon te twijfelen. Hij rukte zich eenigs- zins ruw los. ,/Nu laat nu maarzeide hij, en schoof Frits een eindje op zij//wat u denkt en of u gelukkig is, is mij op het oogen- hlik geheel onverschillig ik weet niet, hoe ik mijne ezelstreken weer goed moet maken, zonder dat mijne vrouw en doch ter het merken, anders hebben zij een wa pen tegen mij, zoolang ik leef!" 2. Gasthuis-Baatselaar, te Stoutenburg, aan den Heer C. T. van Beek; 3. Be Krommestaartte Leusden en Woudenberg, aan Baron van Harden broek van Ammerstol, bij loting met Baron Taets van Amerongen, te zamen voor f 52 's jaars. Geen inschrijvingsbiljet is ingekomen voor de jacht op de landen die tot de Oudegracht behooren. Be Raad der gemeente Amersfoort, zal op Binsdag, den 25. Mei 1880, des namid dags ten half twee vergaderen. Punten van behandeling: 1. Advies van Burgem. en Weth. op het rekest van A. de Bree, om ontslagen te worden van de pacht der straatvuilnis. 2. Voorstel van Burgem. en Weth. tot verkoop van een stuk grond nabij de Slijk- poort, aan den Heer P. A. Huet. 3. Ontwerp reglementen met betrekking tot het hooger en middelbaar onderwijs. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 24 Mei op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOS, Secretaris. BINNENLAND. Z. M. heeft Z. K. H. den Vorst van Rumanie benoemd tot Grootkruis der or de van den Nederl. Leeuw. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben aan de directie van het idioten- gesticht te 's Hage, dat Zaterdag zijn 25 jarig bestaan vierde, een feestgave geschon ken van f500. Prins Frederik en Prins Alexander elk eene van f 200. Be hoofdcommissie der Algemeene Verloting ten behoeve der Watersnoodlij denden, onder bescherming van HH. MM. den Koning en den Koningin, maakt be kend, dat de prijzen kunnen worden afge haald in de Gothische Zaal, Noordeinde, te 's Gravenhage, van Bonderdag 20 Mei 1880 tot en met ultimo Juni daaraanvol gende, dagelijks de Zondagen uitgezon derd des morgens tusschen 10 en 12 ure. Gisteren overleed te Breda, op 7 7jarigen leeftijd, de Heer mr. J. Loke, president van de arroDd.-rechtbank, ridder van de Ned. leeuw, een man, die algemeen achting en waardeering genoot. Men meldt uit Be venter van 17 dezer: Nu de kersen gezet zijn, blijkt het dat //Ik wil u een voorstel doen," begon nu Frits, die weder bedaard begon te worden. z/Leent u mij uw rijpaard tot morgen vroeg, dan rijd ik dadelijk naar mijnheer Rommler en geef hem den brief, die u schrijft, ter wijl ik het paard laat zadelen en dan rijd ik naar de stad en zend u morgen het paard terugMijnheer Rommler kan bin nen een uur hier zijn en niemand be merkt iets!" z/Och, dat is onzin," zeide de burge meester, //ik zal je iets anders zeggen ik krijg het land en het brievenschrijven geef mij uw brief, en dan zend ik dien naar Rommler, en dan schrijf ik er alleen maar bij, dat dit de goede brief is en de andere voor u bestemd was. Als ik dat schrijf, dan is de zaak afgehandeld." /,Wat mij betreft uitstekend," riep de gelukkige Frits, //maar het paard geeft u mij te leen. Ik moet noodzakelijk van avond in de stad zijn u zal wel hoo- ren waarom!" z/Ik ben niet nieuwsgierig," zeide de weinig beminnenswaardige oude heer, //maar een ding moet je mij toch zeggen waarom heb je dan eigentlijk de hand van Amelia gevraagd, als je zoo vroolijk bent, de bloesems weinig van de nachtvorsten geleden hebben. Be opbrengst van die vrucht zal dit jaar zeer groot zijn. Naar men verneemt, belooft de tentoon stelling van gouden en zilveren voorwer pen, edelgesteenten enz,, van wege het departement Groningen der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid, te houden tijdens de algemeene ver gadering dier maatschappij, uitmuntend te zullen slagen. Reeds meer dan 70 indus- trieelen in het binnen- en buitenland heb ben belangrijke inzendingen toegezegd. Be maskerade van het Utrechtsch Studentenkorps in 1881 zal voorstellen den intocht van den Aartshertog Matthias binnen Brussel in 1578. BUITENLAND. De burgemeester van Rheims heeft een proclamatie doen aanplakkenwaarin de rustverstoorders aangemaand worden, rustig naar hun werkplaatsen terug te keeren. Hij belooft zelfsdat de gemeente de huisgezinnen ter hulp zal komen, die door de werkstaking tot den bedelstaf gebracht zijn. Zoo zij evenwel in hun verzet vol harden, ondanks het feit, dat reeds con- cessien gedaan en eischen verhoord zijn, zou de militaire overheid op haar verant woordelijkheid de maatregelen nemen, welke zij noodig achten zal. Uit Rouaan wordt bericht, dat de werk lieden van een fabriek, waar tot nu de arbeid geregeld voortgezet werd, den ar beid gestaakt hebben. Andere grèves zijn waarschijnlijk. Te Roubaix is niet de beterschap ge komen, die verwacht werd, en slechts weinige werkstakers hebben den arbeid hervat. In communistische geschriften worden de werklieden tot den burgeroorlog aan gespoord. Het heet daarin: het bloed moet stroomen, wil het vaderland gezui verd worden, en de fabrikanten moeten aan de straatlantaarns worden opgehangen. Op deze plakkaten werden teekeningen ge zien aan den eenen kant een patroon voorstellende, die de guillotine beklimt, aan den anderen de heer Alfred Rebaux, directeur van het Journal de Roubaiv aan een galg hangende. De rechtbank te Reims heeft Woensdag een aanvang gemaakt met de behandeling van het proces tegen de in verzekerde bewaring genomen werkstakers. Het gerucht wint veld, dat het in duister werkend comité, dat de werksta king organiseert, uit verschillende elemen ten is zamengesteld, wier geheime bedoe lingen van staatkundigen aard zijn. Uit Angoulême wordt gemelddat te dier plaatse de heer Pie, bisschop van Poitiers, onverwachts gestorven is. Hij was naar Angoulême gegaan om er ter gelegenheid van het Pinksterfeest eene lezing te houden. Yictor Driessens heeft zijn zaak tegen Zola verloren. De schrijver van l'Assom- moir had een actie tegen den directeur van den Vlaamschen schouwburg te Brus- dat zij je niet wil hebben?" z/Bat. is eene lange geschiedenis," ant woordde Frits, rood wordende, //als ik u die wilde verhalenzou het eten verbran den en de punsch, die het bruidspaar heden nog drinken zal, zou koud worden. Laat mij nu gaan en zend het rijtuig naar uw schoonzoon. En nu vaarwel, mijn lieve, goede burgemeester zeg aan uwe vrouw wat u wilIk laat het paard zadelen In het huis van den burgemeester was het dien avond zeer vroolijk in vele andere huizen zeker ook er is toch, trots alle pessimisten, nog altijd een groot aantal vroolijke menscben op de wereld maar een vroolijker mensch als onze Frits, dien zijn springend paard door den schoone zomeravond naar de stad droeg, waar zijn geluk verborgen was, zou op dezen avond moeielijk te vinden zijn geweest! Hoe het hem gelukt is zijne bruid met het tweede bedrijf van het blijspel te verzoe nen, die hij op het uitstapje begonnen vas dat gaat ons Diet aan. Hij zal het wel met haar klaargespeeld hebben. (Slot). sel ingesteld wegens de opvoering van dat stuk in het Vlaamsch. De rechtbank te Antwerpen had Zola zijn eisch ontzegd, maar het Hof te Brussel heeft hem die toegewezen. Uit St. Petersburg wordt aan de Engel. sche bladen gemeld, dat de Russische c Regering zich door de dreigende houding 5 van China genoodzaakt ziet, op nieuj 24,000 man af te zenden, de eene helft 5 naar de Amur, de andere helft naar Kuldja, Van Regeringswege is dezer dagen hel y handelsverkeer in Italië gedurende de drie 1 eerste maanden van dit jaar openbaar ge. maakt. De uitslag is niet zeer bevredi gend; de invoer is met 20'/3 millioet 1 vermeerderd en de uitvoer met 192/6 mil lioen lire verminderd. De hoofdoorzaal dezer ongunstige verhouding is de slechte oogst van verleden jaar. Aan voeding; J middelen is voor eene waarde van 35'-/, 1 millioen lire meer ingevoerd; de uitvoei van oliën en geestrijke dranken is met 25 1 millioen lire verminderd. Uit Lima wordt van den 14n April geschrevendat de Chiliaansche vloot, uit vijf schepen bestaande, sedert den 1 tienden voor Callao was aangekomen. Dt Chiliaansche admiraal had acht dagen aai de schepen onder neutrale vlag toegestaai om Callao te verlaten, welke termijn op verzoek van de gezondheidscommissie mei twee dagen verlengd werd en den 2 Oei ten einde liep. 1 De meeste inwoners verlieten Callao ei vluchtten naar Lima, waar men echter de vrees koestert, dat het kanon zelfs tol 1 daar zal dragen. De beurs is zwaar ge drukt. GEMENGDE BERICHTEN. Te Parijs is zekere D., die zich 2 maan den geleden in den faubourg Montmartie 1 als juwelier had nedergezet, met zijn gan f schen onbetaalden winkelvoorraad ter waar de van 500,000 fr. verdwenen. Te 's Heerenberg heeft een zware branó j gewoed in een huis dat door zes gezinnet werd bewoond. Er is niets gered. De ambtenaren Westerman en Bremet, te Onstwedde, hebben dezer dagen een berucht sluiker, S. D. genaamd, op hee. terdaad betrapt, terwijl hij ongeveer 2d liter voorloop in blazen met zich voerde, Een paar avonden te voren hebben de amb tenaren van Laar en Beunder, te Nieuw Weerdinge, proces-verbaal opgemaakt tegen I een ander siuiker, wonende onder Emmeii, wegens ongedekt vervoer van 'spiritus. Bij een processie te Kernevel is, juist toen de stoet op het punt stond de kerb binnen te treden, de klok met donderen^ geraas naar beneden gestort, vlak voordek- voeten van den banierdrager. De klok, die 600 kilo woog, is dooi drie houten vloeren heengevallen en heeft de banier gedeeltelijk vernield, maar den drager niet getroffen. Ook vier mannen die zich in den toren bevonden en de klok- keluider zijn ongedeerd gebleven. In het gerechtshof te St Etienne is de vloer ingestort van een vertrek, dat vlak boven de zaal gelegen is, waarin de recht- bank zitting houdt. Baar het ongeval eenige oogenblikken voor het bijeenkomen der rechtbank plaats had, liep ook dit gelukkig af. Als het een paar minuten later was voorgevallen, dan zou de presi dent gedood en verscheidene leden zwaai gekwetst geweest zijn. i Als eene zeldzaamheid kan worden ver- j meld dat voor de verpachting van de sta tions-restauratie te Luik, die eergisteren aan het bureau der Maatschappij tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht zou plaats hebben, zich geen enkele in schrijver heeft opgedaan. Men schrijft uit Vlissingen van 18 Mei./ Met behulp van den ingenieur dei Staatsspoorwegen, die een paar tender af stond, en van den hoofdingenieur van den waterstaat, door wiens bemiddeling het tot zoetwater verdampte zeewater uit de ma chine aan de buitenhaven wordt verschaft, kan ons gemeentebestuur nu in het da gelijks toenemend gebrek aan drinkwater voorzien, tegen één cent per emmer, of* sshoon het met transportkosten aan de gemeentekas op twee cent komt te staan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2