NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baaru, Bunschoten, Earns, HamarsTi, Hoevelaken, HooglaM, Leushen, Soest, Scherpenzeel, Stoutenhurg, Vuursche en Woudenherg. Woensdag 26 Mei. No. 42. Negende Jaargang. Uitgever: A. Al. Slothouwer, te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal In rekening gebracht. OFFICIËELE PUBLICATIËN. Amersfoort, 25 Mei 1880. Door den Heer J. L. vai^Ootmarsum, beurtschipper alhier, is concessie aange vraagd voor een wekelijkschen schroefstoom- bootdienst van Amersfoort over Haarlem, Leiden, Delft, Gouda, Rotterdam, Schiedam enz., met de bevoegdheid om schepen te sleepen. Aan den ondernemingsgeest van onzen wakkeren stadgenoot brengen wij gaarne rechtmatige hulde. Evenals in andere plaatsen is ook te Amersfoort door het gemeentebestuur goed gevonden voor den verkoop van kunstboter eene afzonderlijke plaats op de markt te doen aanwijzen. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag 25 Mei. FEUILLETON. De brug van San Martino. eene Toledaansche legende. Het goede volk van Toledo is zeer trotsch op de brug van San Martino, en dat niet ten onrechte, want zij is van eene edele constructie, ofschoon zij er een vervangen heeft, die nog edeler was. Zij is bovendien nog belangrijk door eene legende, die met haar bouw in verband staat. Het was in het jaar 1368 dat Don Enriques, graaf van Trastamara, broeder van koning Pedro den wreeden, de banier van den opstand opstak en de stad Toledo belegerde. De koningsgezinde burgers van Toledo verdedigden zich gedurende een jaar hard nekkig en dapper. Zij deden verscheidene wanhopige uitvallen over de oude brug van San Martinoen wierpen zich op het kamp van Don Enriques, in de Cigaralles, waar zij eene vreeselijke verwoesting onder de belegeraars aanrichtten. Om in het vervolg dergelijke aanvallen te voorkomen, besloot Don Enriques de brug te ver woesten. Nu werd deze brug, door de inwoners van Toledo, als een van de kostbaarste juweelen, in de omtrek van de stad be schouwd, en zij was hun bizonder dier baar, daar zij toegang verleende tot die prachtige tuinen met hunne aardige koe peltjes en boomgaardenen boscbjes van schoone boomen en struiken. In zekeren nacht werden al deze bloeiende boomen omgehakt, en op de brug van San Mar tino opgehoopt, en bij het aanbreken van den dag werd de geheele omtrek door een rossen gloed verlicht. Die verlichting kwam van de brandende boomen op de brug, die er weldra door werd vernield. Er kwam eene hevigedoordringende ontploffing van de groote, sterke steen blokken die de bogen en de stutmuren van de brug vormden, gemaakt met die onvergelijkelijken bedrevenheid van bijtel en verstand, die de wonderen van het Alhambra schiep. De doffe, hevige slag was als het ware een klaaglied van de kunst vernield door barbaarschhèid. De Toledanen, uit den slaap gewekt door dezen onheilspellenden slag, liepen half gekleed de poort uit om hunne schoone brug te redden van de vernietiging die haar bedreigde. Maar zij kwamen te laat, want een schrikbarend gekraak, dat door de valeien en de bochten van den Taag weerkaatst werd, was een te duidelijk bewijs, dat hunne geliefde brug niet meer bestond. En dat was werkelijk het geval, want toen de zon de koepeldaken van de koninklijke stad met een gouden glans begon te verlichten, en de meisjes van Toledo, als gewoonlijk naar de rivier gin gen om hare emmers met frisch water te vullen, keerden zij weldra terug met ledige emmers, maar vol verontwaardiging en verdriet. En toen vertelden zij aan allen, die zij tegenkwamen, met tranen en wee klachten hoe zijtoen zij naar den oever gingen om water te halen, den snellen stroom van de rivier, bruisend en kokend de nog rookende puinhoopen van de brug van San Martino zagen meesleepen. Toen kende de verontwaardiging van het volk geene palen; want die brug, zooals ik reeds heb opgemerkt, was de eenige weg naar die honderd paradijzen: de Cigaralles. Deze tuinen hadden de inwoners van de Moorsche veroveraars geërfd, en daarmede hadden zij ook (want de Toledanen ver mengden zich geheel met de Mooren) de hartstochtelijke liefde voor plantsoenen tuinen en bloemen geërfd van dat bizonder dichterlijke volk. Deze hoon zette het volk aan tot nieuwe uitvallen, en hun moed, die zij langzamerhand lieten zakken, herleefde weer om de belegeraars te weer staan en terug te drijven. Dienvolgens werd het kamp van Trastamara plotseling met groote woede door de belegerden aan gevallen, die de belegeraars geheel versloe- De Raad van State heeft over het wets ontwerp tot het beteugelen van het misbruik van sterken drank reeds advies uitgebracht. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot herziening der wet op de maten en gewichten overeenkomstig het voorschrift der wet van 1869. Tevens is gen en de Cigaralles met stroomen bloed doorweekten. Zoo eindigde het beleg van Toledo, en werd de brug vernield. Nu waren de burgers in een onaange- namen toestanddaar zij geene brug had- nen om hunne geliefde tuinen te bereiken. Maar wie zou eene nieuwe laten bouwen? Koningen en aartsbisschoppen hadden van tijd tot tijd vurig verlangd om de brug van San Martino door eene andere te vervangen die even schoon en even sterk was, en ofschoon vele bekwame architek- ten, zoowel Christenen als Mooren, het werk gaarne wilden ondernemen, hadden toch slechts weinigen den moed eraan te beginnen, wanneer zij alle moeielijkheden zagen waarmede zij te worstelen zouden hebben. Nu en dan waagde er een het werk te beginnen, maar niemand was in staat het af te maken, want de snelle stroom van de rivier sleepten alle voor muren en stellages weg, voordat men aan de reusachtige bogen kon beginnen. En zoo gingen jaren en jaren voorbij, zonder dat de wensch der Toledanen vervuld werd, Ten laatste, in het begin van de zestien de eeuw, besloot kardinaal Pedro Tenorio, toen aartsbisschop van Toledo, een van hare grootste prelaten, dat zijne kinderen van Toledo, als het mogelijk was, weder eene brug zouden hebben, het mocht kosten wat het wilde, en hunne wandelingen in AHIERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementiprijs roor Amer»foort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nnmmers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Advertentiën van 16 regelsƒ0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den provincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde kohieren Nos. 9 en 10 van de PERSONEELE BELASTING over het dienstjaar 1879 '80 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoortden 22. Mei 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staats blad No. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de laatst- verloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 24. Mei 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Voorzitter de Burgemeester Mr. F. H. van Persijn. Tegenw. 12 leden, afwezig de Heeren van Rosenthal, (uitlandig), Herschel en Scheltns met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde van behandeling is een door B. en W. uitgebracht advies omtrent het verzoek van A. de Bree, om ontslagen te worden van de pacht der straatvuilnis, loopende van 1 Nov. 1870 tot 31 Dec. 1881. Het dage- lijksch bestuur erkent, dat thans in het contract onder andere bezwarende voorwaarden ook de verplichting voorkomt het puin weg te voeren, aanwezig op de berg plaats bij den L.Vr.toren en door de gemeente niet ver langd wordende, aan welke voorwaarden echter vooraf me#er dan de gewone bekendheid gegeven is. Nu evenwel op medewerking van zijde des pachters weinig te reke nen valt, schijnt het B. en W. wenschelijk toe, den duur van het contract te verkorten, en alleen daarom stellen zij, onder toezegging, dat de eenmaal gemaakte bepalin gen zullen gehandhaafd worden, den gemeenteraad voor, om de pacht te doen eindigen met 31 Dec. 1880. De Heer Visser vraagt te mogen worden ingelicht aangaan de het verschil tusschen de vorige pachtsom van f612 met de laatste van f270. De Voorzitter wijst te dien aanzien op de meer be zwarende conditiën, o. a. het tweemalen in de week schoonmaken van de markt, het wieden van de straat vóór gemeente-gebouwen, enz., die niet meer dan f100 pacht deden verwachten en op de begrooting brengen. De Heer v. Zijst vreest een precedent te zullen stellen en verklaart zich uit dien hoofde in beginsel tegen eenig I. ontslag van den pachter. De Voorzitter acht het aan blijven, nog gedurende het gansche jaar 1881, van een pachter, die zich bezwaard gevoelt, zeer in 't nadeel van het algemeen belang der ingezetenen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen, (de Heeren Groeneboom en v. Zijst.) Voorstel van B. en W. betreffende verkoop van een stuk grond, ter grootte van 7 aren 40 centiaren, gelegen ter zijde van de Slijkpoortsbrng nabij Beekenstein, aan den Heer P. A. Hnet, die zich bereid heeft verklaard f 1 per MS (f 740) daarvoor te geven, een koopprijs, de lig ging van het terrein in aanmerking genomen, alleszins voldoende naar het oordeel van den Burgemeester. Voor 't geval de gemeenteraad zich met dit denkbeeld ver- eenigt, bedingen B. en W., dat de kooper binnen twee jaren op het terrein een heerenhuis bonwe. De rekw. meende niet te kunnen treden in het voorstel tot ver hooging van zijn aanbod met de helft, hem gedaan, wijl de gevoelens van den Burg. en de Weth. verdeeld waren. De Voorzitter ontwikkeld nader de gronden waarop hij voor den verkoop tegen f 1 is. De Heer Croockewit acht voor een gunstig gelegen stuk grond, vooral bij de voor genomen vereeniging der beide sociëteiten, een koopprijs van f 3 geenszins te hoog. De Heer Methorst herinnert, dat hij onlangs tegen de verkoop sterode van een gedeelte van een uitgestrekt terrein, waarover hij voor de ge meente vrije beschikking wilde behouden, maar zal zich nu met het gedaan voorstel vereenigen, omdat het den afstand van eene kleine strook gronds betreft en er geen hooger bod is gedaan. De Heer Celosse doet een voorstel, te verkoopen tegen f 1,50, doch trekt hel in, na de uitdrukkelijke verkla ring van den Voorzitter, dat rekwestrant niet meer dan fl wil besteden. De Voorzitter releveert, dat de ge meente in 1856 voor nabij gelegen grond, waarop de huizen der Heeren van den Wall Lake staan, geen derde gedeelte van de thans geboden som verkreeg, na schatting door deskundigen, gaat vervolgens de voordeelen na welke de bouw en bewoning van een heerenhuis, ook met het oog op belastingen, aanbrengt voor de gemeente, en onderwerpt eindelijk de voordracht aan 'sraads be slissing. Zij wordt met 8 tegen 4 stemmen verworpen. Vóór stemden de Heeren v. Zijst, Drijfhout van Hooff, v. d. Santheuvel en Methorst. Reglementen voor het pro-gymnasium en de hoogere burgerschool met burgeravondschool, zi oals die door B. en W. zijn ontworpen, in overleg met de inspekteurs, curatoren, commissie van toezicht en hoofden der be trokken inrichtingen. De Voorzitter vraagt of men mis schien de behandeling der stukken wil uitstellen en doet opmerken, dat drukkosten nogal hoog zouden loopen. De Heer Groeneboom wenscht ze aan te houden tot eene volgende vergadering, en alle stukken gedrukt te zien. Een voorstel van den Heer Metborst, ondersteund door den Heer v. d. Santheuvel, om de stukken rond te zen den ter lezing, wordt z. h. o. aangenomen. Een ontwerp-besluit tot af- en overschrijving, op de gem.-begrooting over 1879, van f3,84, rakende kosten der vervolging van den voormaligeu pachter der straat vuilnis, wordt met alg. st. goedgekeurd. Ingekomen is de goedkeuring van Gedep. Staten op het raadsbesluit tot wijziging van de gem.-begrooting over 18S0, op het kohier der hondenbelasting over 1880 en op eene voordracht tot af- en overschrijving van eenige posten der gem.-begrooting over 1879. Voor informatie. Ten slotte vraagt de Heer v. Beek inlichting betref fende aanbesteding van den bijbouw der meisjesschool voor f 5360. De voorzitter geeft te kennen dat voor die som het werk is gegund aan den laagste der twee in schrijvers, en verwijst overigens naar de toelichtende memorie der gewijzigde begrooting, waarop voor het pro-gymnasium en de meisjessshool te zamen f 17000 is uitgetrokken, met vermelding, dat de bijbouw méér zou kosten dan f 2000, gegrond op slechts één locaal. De uitgaven voor beide werken zullen mogelijk iets meer, maar zeker niet véél meer beloopen dan het bedrag daar toe beschikbaar gesteld. De Heer v. Beek herinnert er aan, dat alles in der tijd gegrond was op f 15000 en zou dus eene verhooging van de huur wenschen. De Voor zitter laat daarop volgen, dat het over en weer in de be doeling van partijen ligt geen voordeel of nadeel te heb ben en verklaart zich bereid dit punt bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1881 in overweging te nemen. De zitting is hierna gesloten. BINNENLAND.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1