naar aanvulling, waar noodig, en naar ver eenvoudiging van redactie gestreeft. Naar men verneemt worden tlians pogin gen in 't werk gesteld voor het tot stand brengen van een locaal-spoorweg Deventer- Laren-Lochem-Nede-Borculo-Eibergen in aansluiting met de ontworpen lijn Win terswijk-Hengelo. Wegens gebrek aan water zijn te Hattem de "openbare pompen slechts gedurende eeni- ge uren van den dag opengesteld. Ook te Zaandam heerscht watersnood. Daar wordt door de zorgen van B. en W. drinkwater uit Amsterdam betrokken. Blijkens bericht van den consul der Ne derlanden te Christiania heeft de Noorsche regeering het op 16 April 11. uitgevaardigd verbod van vee-invoer uit Denemarken (zie Staatscourant van 1 dezer) in zooverre ge wijzigd, dat het thans nog geldt voor scha pen en geiten uit geheel Denemarken en voor runderen, afkomstig van het eiland Fünen, De datum der Leidsche maskerade is thans bepaald op 22 Juni. Kampen. Dat de lust om bij het instruc- tiebataillon in dienst te treden nog al groot is, kan blijken uit het feit, dat sedert 1 Jan. jl. 248 aanvragen om plaatsing zijn inge komen. 't Doet ons genoegen dat er zoovele zich aanmelden om deel uit te maken van het Nederlandsche leger; doch ziet men hoeve- len van hen, die naar Kampen gaan, 't niet verder brengen als korporaal of onderofficier om, na expiratie van diensttijd naar een of ander baantje te solliciteeren, al is het ook nog zoo gering, dan bedroeven wij ons. Sommige ouders zouden o.i. vrij wat beter doen met hunne jongens tot. flinke werklie den te doen opleiden, dan ze onvoorbereid naar Kampen te zenden. BUITENLAND. De gemachtigden der werkstakers te Roubaix zijn ten gehoore ontvangen bij den prefect van het Noorder-departement. Hij heeft hunne klachten met welwillend heid aangehoord en hen aangemaand hun invloed bij de werklieden ten gunste eener zoo spoedig mogelijke hervatting van den arbeid aan te wenden. De gemachtigden hebben daarop verklaard dat de werksta kers niets dan goede bedoelingen hebben, dat zij bereid zijn dadelijk weer aan den arbeid te gaan, als zij de zekerheid krijgen, dat hunne vorderingen door de patroons in overweging zullen worden genomen. De prefect was nu voornemens de Kamer van Koophandel te Roubaix bijeen te roe pen en haar te verzoeken bij de patroons werkzaam te zijn in een geest van verzoe ning. Een duizendtal werkstakers uit Roubaix zijn naar Ballon, een grensplaatsje. vertrok ken, (waar zij bij een kroeghouder bijeenge- de Cigaralles weer zouden kunnen genieten. Daarom liet hij in alle steden van Spanje, zoowel in de Moorsche als in die der Christenenafkondigendat hij de be roemdste en knapste ingenieurs opriep om de brug van San Martino te Toledo te herbouwen. Gedurende eenigen tijd bleef de oproeping zonder uitslag. Evenals vroe ger kwamen de ingenieurs, bekeken de plaats, schudden het hoofd, en gingen weg. Eindelijk kwamen -een man en eene vrouw, die geheel onbekend waren, te Toledo door de poort van Cam bron. Zij gingen onopgemerkt door de stadtotdat zij den top van Ren heuvel bereikten, die door de brug met den overkant verbonden werd. Nadat zij zorgvuldig de ruïnen onderzocht en den omtrek opgenomen hadden gingen zij weg, en toen zij in de nabijheid een onbewoond huis vonden, huurden zij het. Toen ging de man weer naar de ruïnen en bracht daar eenige uren door. Daarna ging hij naar het paleis van den aartsbis schop. Toevallig hield zijne Eminentie juist eene vergadering met verscheidene prelaten, en geleerde raadslieden en ridders, die hij altijd gaarne om zich heen zag. Groot was zijne vreugde toen een bediende aankondigde, dat een architect, die van verre gekomen was, verlangde bij hem toegelaten te worden. (Wordt vervolgd.) komen zijn. Daar is aan elk hunner, naar gelang van de talrijkheid van het gezin, geld uitgedeeld. Zij die vijf kinderen hebben ont vingen fr. 4,50, de ouders van vier kinderen kregen fr 4, van drie kinderen fr. 2 en van minder dan drie kinderen fr. 1. De gemachtigde, die het geld bracht, kwam uit Gent. Hij moet beloofd hebben den volgenden dag opnieuw eene uitdeeling te zullen doen. Het gala-concertZaturdag avond door den HWiener Mannergesangverein" in het Theatre de la Monnaie te Brussel ten voor- deele van de Brusselsche armen gegeven, is schitterend geweest; in één woord, zegt een Brusselsch blad, was 't voor de toehoorders een schoone avond en voor de Weener zan gers een triomf, waaraan zij nog lang zullen denken. De geheele koninklijke familie met gevolg, de ministers, het college van dage- lijksch bestuur der hoofdstad, de leden van het militair Huis des Konings, en tal van burgerlijke en militaire autoriteiten, allen in groot-gala, vulden met- hunne dames in schitterende toiletten de eerste rangen, ter wijl de zaal tot aan den nok bezet was. In het orkest zat de kapel der guides, die bij het binnentreden der koninklijke familie de wBrabaii9onne" en het. „Gott erhalte Eranz den Kaiser" aanhief, waarna het scherm op ging en de 240 zangers amphitheatersgewij- ze geplaatst op het tooneel zichtbaar werden. Een luid hoerah! voor de vreemde gasten weerklonk, waarna onmiddellijk tot de uit voering werd overgegaan. Tien koren wer den, in twee afdeelingen gesplitst, door de zangers uitgevoerd, en na elk stuk gaf de koninklijke loge het signaal voor applaus. In de pauze verzocht de Koning den presi dent, dr. Olschbauwer, de beide dirigenten Kremser en Weinwurm en Franz Kramer, den dichter van de hymne aan prinses Stéfa- nie, welke Donderdag middag te Laeken door de zangers werd voorgedragen, in de koninklijke loge te komen. Na hen nogmaals zijn dank voor de schoone hulde aan zijne dochter te hebben uitgesproken, begiftigde de Koning den president met het officiers kruis en de drie andere heeren met het rid derkruis der Leopoldsorde. Het laatste num mer was de typisch Weener compositie, Strauss' wereld-vermaarde Donau-wals, wel ke een oorverdoovend applaus uitlokte. Tal van kransen en bloemen, diploma's en me dailles werden den zangers vereerd, o. a. een zilveren krans met gouden bladeren door het college van burgemeester en schepenen van Brussel, voor welke eerbewijzen de zangers dankten, door met volle borst den canon z/Frei und treu in Lied und That", welke als de muzicale leus hunner vereeniging geldt, aan te heffen. De uitvoering duurde twee uren en met dezelfde toejuichingen en fanfares werd de koninklijke familie en het jonge paar uitge leide gedaan, als waarmede zij ontvangen waren. De Kathedraal van Anagni, bij Rome, de geboorteplaats van vier Pausen, wordt gere staureerd De Paus, die reeds een aanzien lijke som voor dit doel beschikbaar stelde, heeft thans opnieuw 5000 lire geschonken. Bovendien vereerde Leo XIII aan dezelfde Kerk een groote schilderijde Madonna voorstellende. Uit St. Petersburg wordt aan de Presse gemeld, dat dr. Weimar verklaard heeft niet geweten te hebben, dat men zijn hulp tegen het hoofd van den Staat zou misbruiken. De vrouwelijke aangeklaagden, die met opzet slecht gekleed zijn, maken een ongunstigen indruk door haar cynisme. Koenkina, die beschuldigd was op een gendarme geschoten te hebben, zeide: het spijt me, dat ik den schurk niet getroffen heb. Volgens opgaaf van Lord Hartington be dragen de oorlogskosten in Afghanistan tot nog toe 7,155,000 pd. st. Zoodra men een bevrienden Emir heeft gekozen zal Engeland zijn troepen terugtrekken. Dat de Afghaansche zaken behandeld zijn in de troonrede waarmede het Engelsche parlement geopend werd laat zich begrijpen; was het doel van Beaconsfield zooveel moge lijk te annexeeren, Gladstone stelt de onaf hankelijkheid van de Afghanen boven aan. De Duitsche woekerwet is door den Bondsraad goedgekeurd, in den vorm welke de Rijksdag aan haar gaf. Zaturdag vierde de groote componist Ri chard Wagner zijn 67en verjaardag. De geheele Russische keizerlijke familie verlaat, om het proces van den nihilist dr. Weimar, Petersburg en zal haar verblijf voorloopig te Zarkoejselo vestigen. De toestand van de Keizerin van Rusland wordt al slechter en slechter. In de omstreken van Salonica hebben zich de roovers in den laatsten tijd weder dapper geroerd; de militaire troepen hebben thans echter eens een drijfjacht gehouden, iets wat nog al gebaat moet hebben. GEMENGDE BERICHTEN. Het is juist twee maanden geleden, dat de heer Gladstone te Edinburg de volgende woorden tot den volke richtte //In Zuid-Afrika verspilde Lord Beacons field vijf millioen p. st. van uw geld, om een volk te beoorlogen, dat hem niets had in den weg gelegd; en daar is hij thans verplicht nog meer geld te verspillen, ten einde het gezag der Koningin te bevestigen over eene protestantsche bevolking, Hollanders van afkomst, krachtig, onbuigzaam en vasthou dend van aard gelijk wij zeiven zijn de Hollanders van de Transvaal(toejuichin- gen). Wij weten thansniet slechts dat „ae Hollanders van de Transvaal" ook onder des heeren Gladstone's bewind gedwongen zul len worden de onderdanen der Koningin te blijven, maar tevens, dat Sir Bartle Frere, de eigenmachtige aanstoker van den door de liberalen als zoo gruwelijk uitgekreten Zoe loe-oorlog, bevestigd is in zijn ambt van gou verneur der Kaapkolonie. Zóóveel voor hen, die droomden dat er thans over de lengte en breedte van het Brit- sche rijk een tijdperk van recht en gerech tigheid zou zijn aangebroken Alleen een Franschman kan op het idee komeD, om van een boterham bloe men te maken. Men zou de uitvinding van den heer Henri Camille, van Parijs, de poëthische boterham kunnen noemen. Verrassender harmonie tusschen het nuchtere proza en de liefelijke poëzie kan men moeijelijk denken. De heer Camille nam plaats, spleet een broodje open en begon met groote vlugheid in de kunstvaardige vingeren kelkblaadjes te boetseren. Een oogendlik later waren deze tot een bloem gerangschikt; een tweede oogenblik was noodig om ze te omgeven van een krans van knopjes; een derde op een der blaadjes een vogeltje te plaatsen en dat alles uit louter brood deeg, 't welk de handige artist, al doende, doortrok van verschillende kleurstoffen. De eenige werktuigen, die hij bij dezen curieusen handenarbeid gebruikt, zijn een stukje ijzerdraad, alias halve haarnaald en een gewone haarkam, Al deze ingedriën- ten zijn dus binnen ieders bereik. Dat men maar niet zoo onmiddelijk den beer Camille de kunst afziet, om uit zijn boterham een bloemenkrans te vlechten, spreekt van zelf. Het was dan ook vol strekt geen kunstgreep, dien wij den heer Camille zagen verrigten, maar eene een voudige methode om met een grondstof, die iedereen elk oogenblik bij de band heeft, het oog en de hand te oefenen in het zoeken en nabootsen van schoone lijnen en vormen. De heer Camille bewijst met deze orginele Spielerei" een uitstekende dienst aan het teeken-on der wijs, daar hij den leerling den weg wijst om zich zelfstandig te ontwikkelen. Slechts enkele lessen van den heer Ca mille zijn voldoende om de handgrepen te leeren; de oefening volgt dan van zelf. Wij wenschen den geestigen Franschman ook in ons land veel succes. Zijn adres is: t Hotel der Nederlanden," Buijgensplein, 's Hage. In Gent houden zich thans dichte zwermen muggen op. Men geniet daar ongeveer dezelfde voorrechten als zij die te Amsterdam in de Rietlanden werkzaam zijn. Te Santin heeft een dame, die algemeen bekend en geacht was, tot de beste famili- ën der stad behoorende en moeder van vier zeer lieve kinderen uit jalouzie een jong meisje van 21 jaar een flescbje vitriool in het aangezicht geworpen. Zijisaangebou den en naar de gevangenis gebracht. Haar slachtoffer heeft zulke gevaarlijke brandwonden bekomen dat zij minstens het gezichtzoo niet het leven verliezen zal. 1 Of katten ook gevaarlijk zijn. Te Alto- na heeft een kat een kind dat in zijn wieg te slapen lag, de keel afgebeten. Donderdag avond is in de Zorgvliet- straat te 's Hage een knecht van de melk inrichting, zonder aanleiding gegeven te hebben, door een melkboer van buiten de stad zoo mishandeld, dat hij door het publiek moest worden ontzet. Tegen den (water-en-) melkboer is proces-verbaal opgemaakt. In Moskou is een Russisch dichter overleden, Iwan Jacharowich Surikof, die, als zoon van een armen boer, zelf zich een weg had gebaand en het tot een be langrijke hoogte in de literatuur bracht. In 1871 werd hij medewerker aan een dagblad en kort daarop gaf hij een bundel gedichten uit. Later had hij in Moskou een kleinen ijzerwinkel, waarin hij den ge- heelen dag doorbracht en zijn beste ge dichten schreef. Door overgroote inspan ning kreeg hij de tering, waaraan hg over leed. Te Roubaix zijn een Nederlander, Pie- ter Swart genaamd, en twee Belgen in hechtenis genomen, omdat zij de werksta kers opstookten tegen de patroons en te gen hen die het werk niet wilden neerleg gen. Ten nadeele van den heer P. S. te Rid derkerk is in den nacht van 14 op 15 de zer, met behulp van braak, ontvreemd een som van f 4530 aan bank- en muntpapier en specie en andere voorwerpen van zilver en plate, benevens zilveren lepels en dito vorken, gemerkt P. S. Van dezen diefstal wordt verdacht een man, oud omstreeks 40 jaar, van middelbare lengte, taal Hol- landsch met Duitschen tongval, gekleed met zwart lakensche jas, zwarte broek en fantaisiehoed, hebbende een donkergrijze overjas bij zich. Door den eigenaar is een premie uitgeloofd van f 500 voor aanwij zing van den dader van den diefstal. In Frankrijk zijn weder twee menschen ter dood veroordeeld. Een zekere Fahy, te Melum, wegens moedermoord en een daglooner te Vandeloze, 17 jaar oud, we gens vadermoord. Eenige veldarbeiders te Nieuw Appel scha, die in beschonken toestand verkeer den, hebben een vrouw, die mede op 't veld werkzaam was en niet sterk van ge stel is, genoodzaakt jenever te drinken, waardoor zij bewusteloos werd, naar huis gedragen moest worden en nog in beden- kelgken toestand verkeert. Palestina voor de Joden" is de leus, zoowel van eoihodoxe Israëlieten als van vele Christenen, en deze leus neemt in kracht toe, naarmate de magt van den staatkundigen beheerscher vermindert, De Engelsche predikant Nugee, die voor deze zaak zeer veel belangstelling toont, heeft dezer dagen, in eeDe te Londen ge houden openbare voordracht, een plan ont wikkeld, waarover reeds sedert eenigen tijd van gedachten was gewisseld. De En- gelschman Oliphant heeft den Sultan voor gesteld, om vooreerst het land van Gilead en Moab (het gebied der Israëlitische stammen Gad, Ruben en Manasse) tot eene Joodsche kolonie te vormen. De heer Nugee verklaarde, dat de Sultan het voor stel, waaraan een geldelijke vergoeding ten grondslag ligt, zeer gunstig heeft ontvan gen. Ook de nieuw benoemde buitenge wone Britscbe gezant te Konstantinopel, de heer Goschen, moet met het plan inge nomen zijn, zoodat aan zijne ondersteu ning niet getwijfeld wordt. Het bedoelde gebied is 1.500,000 Engelsche acres, of 600,000 hectaren groot en wordt thans door nomadische volksstammen bewoond. De kolonie zal onder Turksch gezag blij ven, doch een eigen gouverneur, waar schijnlijk een Israëliet, tot onmiddelijk bestuurder hebben. Op deze wijze zal den Israëlieten in hun eigen land weder vaste voet verzekerd worden, en zich langza merhand, naar men hoopt, om dit gebied een breede gordel van nederzettingen vormen. De koopsom zal door vrijwillige bijdragen ven Israëlieten gevonden wor den. Het plan is ook reeds verder uitge werkt. Er zullen twee spoorwegen wor den aangelegd, de een van Jaffa naar Je ruzalem, de andere van Haifa tot voorbij den Jordaan. Sir Mozes Montefiore moet dezen aanleg zeer bevorderen en eene aanzienlijke som hebden toegezegd. Voor

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2