NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR I, Baarn, Bunschoten, Eemnes, HamersveM, Hoevelaken, Hoogland, Leisden, Soest, Sclerjenzeel, Stontenhnrg, Vnnrsche en Wonflenherg. Ir. F. H. YAN PERSIJN. NIEUWE Zaterdag 29 Mei. No. 43. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, te Amersfoort. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. De brug van San Martino. Mr. F. H. VAH PERSIJN. qual. 0,86 f 140 veren 0,~; r kg. 6,80 Garst 230. L8,~ 25 t 7>S° loter 8,- AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. AgeDt voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regels0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. De verkiezingen voor de Provinciale Staten zijn van meer gewicht dan de meer derheid der kiezers schijnt te meenen. Voor hen, die gewoon zijn hun kie zersplicht te verzuimen, wanneer er een lid voor de Provinciale Staten moet worden gekozen, zal het njisschien niet ondienstig zijn met een enkel woord den gewicht.igen werkkring van dat college te schetsen. I. De Provinciale Staten zorgen voor de algemeene belangen van hun gewest, en kunnen met dat doel belastingen heffen. Op de provinciale begrooting komen o. a. als uitgaven voor: de jaarwedden van amb tenaren de kosten van aanleg van wegen en andere werken, het onderhoud van eigendommen, de renten en aflossingen van geldleeningensubsidie» aan gemeen ten voor scholen, kosten voor\het verple gen van onvermogende krankzinnigen enz. II. Zij oefenen toezicht uit op de ge meentebesturen. Uit hun midden kiezen zij zes leden (in Drente vier), die de Ge deputeerde Staten vormen, aan wier goed keuring de besluiten der gemeentebesturen, betreffende de beschikking over hunne eene Toledaansche legende. II. De aartsbisschop stond den vreemdeling onmiddelijk een onderhoud in eene afzon derlijke kamer toe. De man, die de kamer binnentrad, was nog jong, ofschoon hij door voortdurend denken, misschien ook door beproevingen, het uiterlijk van een oud man had gekregen. Hij maakte eene bui ging voor den aartsbisschop, die haar vrien delijk beantwoordde, terwijl hij hem tevens een stoel aanbood, die tegenover den zijnen stond. De man bleef staan en zeide: //Uwe Eminentie, ik heet Juan de Aré- valo; n heelt zeker nooit van mij gehoord; ik ben architect van beroep." //Zoozeide de aartsbisschop, ,/u heeft dan zeker gehoord dat ik architecten op geroepen heb om de brug weder op te houwen //Ja, uwe Eminentie, en daarom ben ik hier gekomen." //Goed. Heeft u het werk gezien z/Ja, uwe Eminentie; ik heb het reeds opgenomen." //Nu, dan geloof ik dat gij de moei lijkheden die aan het weder opbouwen van de brug verhonden zijn, wel zult op- eigendommen en andere burgerlijke rechts handelingen alsmede de begrooting en verantwoording van iedere gemeente der provincie onderworpen moeten worden. Geene jaar- of gewone markten kunnen in eene gemeente ingesteld, veranderd of afgeschaft, geene reglementen of verorde ningen vastgesteld worden dan met mach tiging der Gedeputeerde Staten, die in alles echter verantwoordelijk blijven aan de Provinciale Staten. III. Zij zijn belast met de uitvoering der wetten en koninklijke besluiten betref fende den waterstaat, de vereeniging en splitsing der gemeenten, het armbestuur, het onderwijs, de nijverheid enz. IV. Zij kiezen de leden voor de Eerste Kamer. Uit het bovenstaande, hoe beknopt ook, blijkt ten duidelijkste welk een veelomvat- tenden arbeid aan dé Provinciale Staten is opgedragen, en welk een diep ingrijpenden invloed zij uitoefenen op het bestuur van de gemeenten en van den staat. De plicht der kiezers brengt dus mede, dat zij met zorg onderzoeken, wie waarlijk de bekwaamheid bezit om als lid voor de Provinciale Staten in aanmerking te komen. De Kiesvereeniging //Vooruitgang" heeft in hare vergadering van 27 Mei voor de verkiezing van 8 Juni met algemeene stemmen tot candidaat gesteld: Dit is eene goede keuze. Het is bekend, dat Mr. F. H. VAN PERSIJN sedert gemerkt hebben?" z/Ja, senor, ik heb alles onderzocht." z/Dan weet ,u zeker ook dat het aan velen mislukt is het werk te volbrengen vervolgde de prelaat. z/Dat alles weet ik, uwe Eminentie; maar ik geloof, dat ik alle moeilijkheden te boven kan komen." „Mijnheer, wij spreken hier in vertrou wen mag ik u vragen waar u gestudeerd hebt?" ,/Te Salamanca, senor." z/En welke werken, als ik vragen mag, heeft u uitgevoerd om mij van uwe ken- nes en vaardigheid te overtuigen?" z/Geene, senor." De aartsbisschop maakte eene beweging van teleurstelling en wantrouwen. De vreem deling merkte het op en voegde er snel bij //Ik ben in mijn jeugd soldaat geweest, maar zwakte noodzaakte mij een bedrijf op te geven, waarvoor ik niet geschikt was, en toen ik in Castilië, mijn geboorteland, was teruggekeerdheb ik mij met ijver op de studie der architectuur toegelegd eerst theoretisch, later praktisch." //Het spijt mij zeer," antwoordde de aartsbisschop, //dat u niet op een of ander werk kan wijzen, om te bewijzen dat u uwe kunst machtig is." z/Ik heb eenige werken aan de Duero en de Tormes gebouwd, die aan de ande ren de eer gegeven hebben, welke aan hem toebehoorde, die nu het voorrecht heeft eenige jaren bizondere studie heeft gemaakt van het administratief recht, eene weten schap die onmisbaar is om met vrucht mede te werken aan het bestuur eener ge meente of eener provincie. De leden van een Gemeenteraad ot van Provinciale Sta ten, die geene voldoende kennis van dat recht hebben, moeten altijd in zekere mate aan den leiband loopen van hen, die er goed in thuis zijn. Maar kennis alleen is nog niet voldoende om een degelijk lid der Provinciale Staten te zijn, daarbij zijn nog noodig werkzaam heid, zelfstandigheid en eerlijkheid. Mr. E. H. VAN PERSIJN is een werk zaam man. Hiervan kan zijn burgemees terschap getuigen. Hoeveel goeds is op zijn initiatief reeds niet tot stand gekomen, hoeveel verkeerds niet reeds afgeschaft Door een verstandig beheer der geldmid delen heeft hij, zonder tot verhoogiDg van belastingen zijne toevlucht te nemen, ver beteringen aangebracht en nuttige inrich tingen in 't leven geroepen, naar welke men vroeger slechts zonder hoop op ver wezenlijking verlangde. Mr. F. H. VAN PERSIJN is zelfstan dig. Dit toont hij in al zijn werk. Waar hij het noodig heeft gaat hij te rade met specialiteiten, hoort naar het voor en het tegen, en heeft hij zich daardoor op de hoogte van de zaak gebracht, dan werkt hij haar zelf uit. Het was zijne zucht om zelfstandig en onafhankelijk te kunnen blijven, die hem het lidmaatschap van den Gemeenteraad deed nederleggen, toen hij tot uwe Eminentie te spreken." z/Ik begrijp u niet," zeide de prelaat. //Ik was een arm man, senor, en onbe kend ik had te kiezen tusschen mijn dage- lijksch brood en de eer, en daarom moest ik mijne eer opofferenen mij met mijn dagelijksch brood tevreden stellen." z/Dat was verschrikkelijkzeide de goede prelaat medelijdend. //Maar het spijt mij toch, dat ik geene zekerheid heb, dat wanneer ik op u vertrouw, ik niet te ver geefs vertrouw." z/Ik ben zeker, senor, dat ik u vol doen zal." z/Welke zekerheid heeft u daarvoor?" z/Mijn leven." z/Uw levenIk begrijp u niet. Wees zoo goed u nader te verklaren." z/Als de steunmuren en planken, die de hoofdboog van de brug moeten steunen, zullen instorten, zal hij, die het plan ge maakt en het werk bestuurd heeft, op den sluitsteen staan." De prelaat zag den vreemdeling eenige oogenblikken zwijgend aan. De vreemde ling was in zijn gelaat en manieren zoo oprecht en eerlijk, zoo bedaard en zoo vol zelfvertrouwen, dat de aartsbisschop hem wel moest vertrouwen. Toen zeide hij: z/Ik neem uw voorslag aan." z/En ik hoop aan uw verlangen te zul len voldoen." De aartsbisschop drukte vriendelijk de hand van den architect. Deze nam afscheid tot burgemeester was benoemd. Mr. F. H. VAN PERSIJN is een eer lijk man. Waar de wet spreekt, onderwerpt hij zich. Hij handelt steeds zonder aanzien des persoons. Het algemeen belang, dat hij geroepen is te behartigen, gaat bij hem boven alles. Wanneer de Gemeenteraad een besluit neemt in strijd met zijn advies, al heeft het hem veel tijd en inspanning gekost de gronden voor zijn advies bijeen te brengen; hij voert het besluit van den Gemeenteraad met denzelfden ijver, dezelf de nauwgezetheid uit, alsof het met zijne eigene inzichten strookte. Door den 8sten Juni Mr. F. H. VAN PEHSIJN te kiezen zal aan de provincie een goede dienst worden bewezen, een dienst des te grooter, omdat door de ver kiezing te Breukelen een hoogst verdienste lijk lid der Prov. Staten plaats heeft moe ten maken voor iemand, die het bewijs nog moet leveren, of hij ooit een verdien stelijk lid der Staten worden kan. Onge lukkig is de uitslag van de verkiezing te Breukelen het gevolg van de inmenging der kerken, die voorzeker grooter nut zou den stichten, indien zij zich meer op het haar eigenaardige terrein hielden. Wie het wel meent met Provincie en Vaderland brenge op den 8sten Juni zijne stem uit op en ging vol vreugde naar huis. De vrouw, die met den architect meegekomen was, zag angstig naar hem uitvoor het ven ster van het huis. Zij was nog jong en schoonin spijt van het lijdendat den glans van hare schoonheid verduisterd had. Zoodra zij hem zag, liep zij naar buiten, om hem te verwelkomen. z/Catalina, lieve Catalina!" riep de ar chitect uit, terwijl hij haar vol vreugde omhelsde. „Onder de groote werken, die Toledo versieren, zal er toch een zijn, dat den naam van Juan de Arévalo tot het nageslacht zal overbiengen." Het was weldra door de geheele stad bekend, dat een architect het weer onder nomen had om eene nieuwe San Martino- brug te bouwen. Binnen weinige dagen zag het goede volk van Toledo de vreemdeling voorbereidselen tot den bouw maken. Dag aan dag keken zij nieuwsgierig naar zijne vorderingen, totdat zij eindelijk de brug zagen verrijzen wel is waar langzaam, maar stevig bevestigd door steigers en ge steund door steunmuren. Toen kwamen drie bogen, gesteund door houten stella ges de zuiver en schoon bewerkte steenen wachtten op de deksteenen. Twee waren er reeds geplaatst in de buitenste bogen de middelhoog moest nog slechts gedekt worden om het werk te voltooien. Ondertusschen ging de lof van Juan de Arévalo van mond tot mond. Wie had den bouw ooit kunnen voltooien? De aarts-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1