tn Lensden. Tot predikant alhier, ter vervulling der vacature Ds. van Rhijn, is beroepen Ds. M. J. Bouman herder en leeraar te Baambrugge. Bunschoten. ADVERTENTIE N. Amersfoort, 28 Mei. De Kiesvereeniging „Recht voor Allen" alhier, heeft in hare vergadering van 1.1. Dinsdag tot candidaat voor het lidmaat schap der Prov. Staten van Utrecht gesteld, de Heer Mr. P. F. A. Ketelaar, oud rechter, die de candidatuur heeft aange nomen. De Kiesvereeniging „Vooruitgang" te Amersfoort, heeft j.l. Donderdag, met algemeene stemmen, tot candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten van Utrecht gesteld, Mr. F. H. van Persijn, Burgemeester van Amersfoort, die de can didatuur heeft aanvaard. De Kiesvereeniging „Amersfoort" zal a.s. Zaterdag des avonds ten 8 ure verga deren tot het stellen van een candidaat, voor het lidmaatschap der Prov. Staten. De heer W. H. J. Vermolen ontving in deze week van dames Regentessen en hee- ren Regenten van het St. Elisabeth Gast- of Ziekenhuis, een in zilver gemonteerde inktkoker met inscriptie, voor zijnen ijver en naauwgezetheid als secretaris-penning meester van dat gesticht, gedurende 25 jaar bewezen. Her telegraafkantoor op het station van den Holl. IJzer. Spoorweg alhier, is thans voor het algemeen verkeer, doch uitslui tend voor de aanbieding van telegrammen, opengesteld met eene dagelijksohen dienst van 7 uren voor- tot 101/8 uren namid dags. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven vbd gelden ter leen zal eene Cora- mi»«ie uit het bestuur op MAANllAG, den 31 MEI aanstaande, 'a namiddags van half twee tot half driej sitting houden in een der localen van het Raadhuis, I alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de oudergeteckenden, en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. Herschel, Jf'. A. Crouckeunt3/. van Beek, en Jhr. Air. H. J. L van Sasse van Ysselt. Air. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BINNENLAND. De Inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht in de provincie Gelderland en Overijssel, vestigt bij missive dd. 24 d. m. de aandacht van de besturen dier provin ciën op het gevaar, hetwelk dreigt in het overbrengen der pokken-epidemie uit Ant werpen naar genoemde provinciën. De gemeentebesturen worden uitgenoo- digd om met het oog op dat dreigend ge vaar bij de ingezetenen op eene algemee ne vaccinatie en revaccinatie (ook kinde ren in het eerste levensjaar), ernstig aan te dringen en door doelmatige inaatrege- bisschop en de burgers overlaadden hem met geschenkenen wachtten met onbe dwingbaar ongiduld, maar volkomen ver trouwen op het laatste gedeelte van het werk, dat de vlijt van den bekwamen ar chitect, wiens sterke en stevige construe tie de woede van den onstuimigen stroom had getrotseerd, bijna tot stand had ge bracht. Het was de 21ste Januari, de avond van het feest van San Ildefonso. Den vol genden dag zou de laatste sluitsteen ge legdde steigers weggebroken, de sleun- sels van de bogen verwijderd norden, en de architect, om aan zijn woord getrouw te blijventriomfeerend op den deksteen van den middelsten boog staan. De be daardheid, w aarmede Juan de Arévalo dien avond het vreeselijke godsoordeel, dat hij ondergaan moest, tegemoet ging, gaf het volk volkomen vertrouwen op hem en zijn werk. En nu verkondigden het vroolijk luiden van alle klokken in Toledo en de proclamaties van de stadsomroepers, dat de plechtig# inzegening en inwijding van de brug den volgenden dag zou plaats heb ben. Het volk zog met vreugde en opge wondenheid van den hoogen oever van den Taag naar hunne schoone Cigaralles, die zij morgen, na zoovele jaren van schei ding, weer zouden bezoeken niet meer treurig en verlatenmaar m hunne oude vroolijkheid en levendigheid. (Slot volgt.) len deze kunstbewerking te bevorderen, opdat, wanneer de pokken in genoemde provinciën worden overgebracht, de ziekte daar geen gelegenheid vinde om zich voort te plantenwaartegen alleen door een krachtig preventief handelen, nu het nog tijd is, kan worden gewaakt. De minister van Finantien maakt be kend dat bij hein ontvangen i3 een bank biljet vau f 60, door een onbekende, onder de letters N. N. (postmerk Joure, van 24 dezer), tot voldoening van te weinig betaalde rechten ingezonden. 's Rage26 Mei. Het koninklijk in stituut van ingenieurs zal den ontwerper van de- doorgraving der landengte van Panamaden heer Ferdinand De Lesseps, in het begin van Juni, bij gelegenheid van zijne aanwezigheid hier ter stedeeene eeremaaltijd aanbieden in het Groot Sted. Badhuis te Scheveningen. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers, met het begin van den cursus 18801881, aan vang nemende op 1 September 1880, gele genheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 20 kweekelingen te 's Herto genbosch, 20 te Nijmegen, 20 te Haarlem, 20 te Middelburg, 21 te Deventer en 18 te te Groningen, ten einde daar, op kosten van het Rijk, opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. Nadere bijzonderheden behelst de Staats courant van heden. Renswoude, 25 Mei. Tot predikant alhier is beroepen ds. A. Guldenarm te Nieuwpoort. Naar men wil zou de brand, in het Wagensveldsche bosch alhier, ontstaan zijn door onvoorzichtigheid van eenige schors schillers, die dan zeker hunne gerechte straf niet zullen ontgaan. In denzelfden avond toen de benoeming bekend werd van den heer J. K. Baron Taets van Ameronsen, tot Burgemeester van Rens woude, heeft bet muziekcorps alhier hem eene serenade met fakkellicht gebracht, en werd ZEd. door een der leden toegesproken en geluk gewenscht. BUITENLAND. Tot voorzitter van den Senaat in Frank rijk is Léon Say gekozen met 147 stem men, terwijl de rechterzijde zich onthield; de beraadslagingen zijn hervat over de afschaffing der Zondagswet. Sedert eenigen tijd vestigt de Regering, naar verzekerd wordt, de aandacht op het steeds toenemend werkzame deel, dat de vreemdelingen aan de socialistische bewe ging in Frankrijk nemen. Sedert eenige dagen maken de studenten in de geneeskunde te Montpellier bij de colleges van den deken der faculteit zulke standjes, dat deze zijne lessen niet kan voortzetten. En hiermede nog niet tevre den, volgden zij hem, ten getale van 500, toen de hoogleeraar opnieuw werd ver hinderd met zijne les voort te gaan, op straat tot aan zijne woning en floten en jouwden hem uit. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat lord Lytton, de afgetreden Onderkoning van Indië, candidaat was gesteld voor het lord-rectorschap van de Universiteit van Edinburgh. Nadat echter de studenten der hoogeschool door prof. Hodgson inge licht waren geworden, dat Owen Meredith (de dichternaam van lord Lytton) zich ge- ruimen tijd geleden aan een grof plagiaat schuldig heeft gemaakt, door een aan de Fransche taal ontleende bewerking van Servische volksliederen voor eigen en oor- spronkelijken arbeid uit te geven, hebben zij hun besluit ingetrokken en in plaats van Loid Lytton een zekeren sir Robert Christison voor het lord-rectoraat candidaat gesteld. GEMENGDE BEEICBTEN. Op ei ij kamer in de Tuinstraat te Am- steidam ontstond Donderdagavond tegen twaall uren brand door het omvalleD van een pttroleumlamp. De bewoonster, die tc vergeefs trachtte de vlam te blusschen, bezeerde zich daarbij deerlijk aan de hand. Door de hulp der spoedig aangerukte brandweer werd men den brand weldra meester, echter'niet, voor dat de kamer bijna geheel was uitgebrand. De directeur van het Meininger gezel schap te Amsterdam deelt mede, dat de laatste der voorstellingen van het gezel schap op 10 Juni a.s. is bepaald. Op 16 Juni a.s. zal te Nederhemert een Algemeen Christelijk Jongelingsfeest worden gehouden. De slotrede zal worden gehouden door J. E. Bulens te Varseveld. Bij het Inst. Bat. te Kampen zijn 46 volontairs in dienst gesteld; 1 afgekeurd wegens lichaamsgebreken, 3 bedankt en 2 in afwachting tot hunne stukken in orde zijn- Ten einde het bataljon voltallig te ma ken, geschiedt tegen 5 Juni a.s. weer eene oproeping van 20 jongelingen. Een ontaard echtgenoot teNieuwediep, vader van een talrijk gezin, sloeg jl. Zon dag, toen vrouw en kinderen naar de kerk waren, met een ijzeren koevoet alles kort en klein en trok daarop naar Amsterdam. Huiselijke twisten schijnen dit treurig in dividu tot deze daad geleid te hebben. Te Hilversum heeft dezer dagen een brand gewoed in het bosch, toebebooren- de aan Mevrouw de weduwe Van de Wall Bake. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door het uitwerpen van brandende kolen door een voorbijgaanden trein. De Justitie heeft kennis gekregen van de zaak, waardoor een onderzoek is inge steld. Men meldt uit Maastricht: Op een klein uur afstand van Maas tricht, in zuidelijke rigting, ligt het lan delijke Laefeld, tusscheu weelderige boomgaarden en hooge doornheggen ver scholen. Van tijd tot tijd herinnert de op graving van een hoefijzer of van eenige monteeriug-knoopen, dat hier niet altijd dezelfde kalmte heerschte; en somtijds worden daar ook vreemde muntstukjes gevonden. Dan zeggen de boeren: dat is nog afkomstig van de bataille van Laefeld toen onze overgrootvaders in de holle we gen tot over de enkels door het bloed gin gen. Dezer dagen nu werd dat hevig ge vecht weder bij de rustige Laefelders in leveudige herinnering gebragt. Op een uithoek van het dorpje of beter gehueht, op een terrein aan de jufvrouwen Hecke- leer behoorenae, worden de uitgravingen gemaakt om er de fondeering in te metse len voor een nieuw groot vrouwenkloos ter. Bij het uitgraven stieten de schoppen en houweelen plotseling op een groote menigte doodsbeenderen en hoofden, met kalk vermengd. Waarschijnlijk is die kalk niet, of niet genoeg met water gedrenkt geweest, ten minste, in plaats van die overblijfselen te verteren, waar ze toe dienen moest, heeft zij ze bewaard. Zijn hetFranschen of Nederlanders, Engel- schen of Hanoveranen, Oostenrijksche Pandoeren of Hessische grenadiers, wier overschot zich daar vertoonde? Wie zal het zeggen, want al die nationaliteiten waren hier destijds woedend slaags. De Franschen, welke den aanval deden, en dien aanval na iedere mislukte poging hervatten lieten 9800 dooden op het slag veld, en hadden buitendien meer dan 5000 gekwetsten 2100 Engelschen, 2500 Hanoveranen, 500 Hessen en even zooveel Nederlanders bedekfeu het slag veld; voeg hierbij het aan beide zijden ge leden verlies aan paarden, dat 4800 be droeg, en men kan zich een denkbeeld vormen welk bloedbad er op dien dag in dat kleine dorpje plaats vond. Niettegenstaande de Maarschalk van Saxen, die de Franschen aanvoerde (hoe wel koning Lodewijk XV tegenwoordig was), den slag vaD Laefeld won want de geallieerden moesten het terrein rui menwerd het hoofddoel van bunnen aanval niet bereikt: het omsingelen van Maastricht. De geallieerden toch volbragten hun nen terugtogt met de grootste kalmte, en dekten de stad genoegzaam, om het ÏVan* sche plan te doen mislukken. Een slotenmaker te Munchen beeft kind, een meisje van 5 maanden, dat zon der armen en beenen geboren is. Het overige lichaam van het arme schepseltje is welgevormd en geniet een goede ge zondheid. Het heimwee gekregen. Nog geen veertien dagen geleden verhaalden wij wat een moeite, beleid en kunde er noodig geweest waren om de twee olifanten van den dierentuin van Brussel naar dien van Antwerpen over te brengen. Na duizend onverwachte gevallen kwamen de dikhui den eindelijk te Antwerpen aan en wer den in hunne Egyptische stallen gebracht Het wijfje toonde zicb inschikkelijk; filosofisch aanvaardde het haar lot. Het tegendeel had echter met haren echtge noot plaats. Nauwelijks had hij zijne nieuwe woning betrokken, of hij begon te treuren. Na een viertal dagen weigerde hij zelfs alle voedsel en niettegenstaande de menigvuldige zorgen waarmede men het zieke beest behandelde, stierf het Za terdagvoormiddag den olifantendood. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 22 Mei, Gijsberta Cornelia, d. van Karei Meyer en Gijsberta Vink.23 Mei. Johannes TijmeD, z. van Lambertus Verschuur en Elisabeth Sleeking. Ri- chardus, z. vau Richardus vau der Veen en Everarda Gijsberta van de Brug. 24 Mei, Willem, z. van Nico laas van Scben- delen en Maria Otte. Antonia, d. van Frederik Schoenmaker en Antonia Priem. 25 Mei. Anton Wilhelm, z. van Jo hannes van de Brug en Maria Hüsken. Franciscus, z. van Frauciscus Spier en Johanna Tammer, J7 Mei. Hendrika, d. van Hendrik van Keken en Maria van Goor Ondertrouwd: 12 Mei, Gerhardus Aloi- sius Deurvorst en Anna Elisabeth Maria Lagerweij. 27 Mei, Gerrit Bruno Hendrik Prins en Maria Catharina van Doesburg. Hermanus MattheusDoesburg en En- gelina Herraina Hillegonda Wijnberg. Marcus Abiaham de Klein en Aleida Zil versmit.Antonie van Berghuizen en Geurtje van Butselaar. Gehuwd: 26 Mei, Gysbertus Theodorus Vonk en Harmina van der Veer. Overleden: 20 Mei, JohaDnes Gerardus Elbersen 12 j. 21 Mei, Helena Baren- dina Hoogland, 17 j. ongeh. Barta van Breukelenveen, 90 j., wed. van Willem Brizee. Abraham Ekkeveld, 4 j. 22 Mei. Hermanus Kraan, 4 m. Cornelis Johannes van der Logt, lm. Petro- nella de Gorter, 63 j., wed. van Bonne Hendrik Viersen. 23 Mei. Heintje van de Pol, 31 j., echtg. van Gerrit van de Pol. 24 Mei. Wilhelmus Giezen, 77 j., ongeh. Peter Borman, 74 j., wed. van Jannetje van Esveld. 26 Mei. Een levenl. aangeg. kind vr. gesl. van Johanna Gouw. Soest. Bevallen: 20 Mei. Teunisje Ravenhorst, echtg. van Jacobus Meerding, z, 22 Mei. Gerritje van Luinen, echtg. van Hendrik van den Brinkz. 24 Mei. Nelletje van Wegen, echtg. van Antonie Schouten, doode z. 25 Mei. Anna Kuijerechtg. van Gerbrand van 't Kloo ster, z. Overleden: 21 Mei. Wouter Tolboom, 4 maanden. Bevallen: Gijsbertje Nieuwboer, vrouw Steven Koelewijn, d. Maria van den Bos, vrouw Jacob Koelewijn, z. Aaltje Nagel, vrouw Hendrik Duijst, z. (J 2'1 - Voor de talrijke bewijzen van be langstelling ontvangen bij de geboorte van hunne DOCHTER, zeggen hartelijk dank Mr. J. HEYLIGERS. M. J. HEYLIGERS— Reinhardt. Amersfoort, 29 Mei '80. De Heer eb Mevrouw VAN DEN SANTHEUVIL betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hunne Zuster, Jonkvrouwe G. M. C. VAN DEN SANTHEUVEL.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2