Hoevelaken, 1 Juni. De bevestiging van onzen beroepen leeraar, ds Verweij, zal plaats hebben op Zondag 6 Juni a.s. des voormiddags te half tien ure, door ds. IJ. J. Bootsma te Lunteren. Ds. Verweij zal 's nam. ten 2 ure zijne intrede hou den. Bunschoten. Woudenberg. Kortom, 't was armoe lijden, in volle mate. En toch, ondanks dat welsprekend voor beeld, waren er later nog Betjes en Gijzen in overvloed in dezelfde stad, die er niet aan dachten het //wie zich aan een ander spiegelt" enz. in toepassing te brengen. Onberaden huwelijken, zietdaar een der belangwekkendste bladzijden uit het ge schiedboek van de sociale quaestie. OFFICIEELE PUBLICATIËN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht van den 8. Januari 1880, No. 10 (Provinciaalblad No. 5); Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeen te, dat de HERIJK DER MATEN en GEWICHTEN ▼oor het dienstjaar 1880 door den IJker, Chef van den dienst, in het gebouw de Waag aan de Appelmarkt, al hier zal geschieden van Vrijdag, den 18. Juni tot en met Donderdag den 1. Juli aanstaande, (uitgezonderd des Zaterdags), telkens van 's voormiddags 9 tot 2 ure des namiddags. dat de letter P, in den gewonen drukvorm schuin gesteld, bestemd is tot jaarletter, zoowel van den ijk als van den herijk; dat de belanghebbenden verplicht zijn hunne maten en gewichten behoorlijk schoongemaak, bij den IJker tijdens zijn verblijf in deze gemeente, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen, en dat zij die dit verzuimen of daarin op de hiervoor aangewezen dagen verhinderd worden, de voormelde maten en gewichten vóór den 1. October aanstaande nog aan den IJker ter stand plaatse van het ijkkantoor Utrechtter herijking moe ten aanbieden; dat na het eindigen van den termijn voor den herijk gesteld, en alzoo van af den In October e. k., het gebrui ken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der wet van den 7. April 1869 (Staatsblad No.. 57) verboden en Strafbaar is. Teneinde eene meer ordelijke uitvoering van den her- ijk mogelijk te maken en daardoor de belanghebbenden tevens voor tijdverlies te vrijwaren, worden de ijkplich- tigen uitgenoodigd zich zooveel mogelijk te gedragen naar de volgende rtgeling: Voor wijk A op Maandag, 21 Juni. II n B a Dinsdag, 22 n u ii C ii Woensdag, 23 11 II ii D a Donderdag, 24 li II ii E n Maandag, 28 II II ii F "1 1 Dinsdag, 29 II II ii ii Woensdag 30 II II ii a [Donderdag 1 Juli. G, H, en I op Vrijdag, 18 en 25 Juni. De ingezetenen worden uitgenoodigd, bij de aanbie ding tot den herijk, het wijknummer van hun huis op- tegeven, en nadrukkelijk aangemaand zich getrouwelijk van hunne verplichtingen ten deze te kw ijten, ten ein de bewaard te blijven voor de onaangename gevolgen en boeten, tegen de nalatigen vastgesteld. Amersfoort, den 5 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. Scheltus. Van Persijn. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien artt. 55 en 56 van het algemeen politie-re- glement dier gemeente; Doen te weten, dat alle gebruikers of beheerders van gebouwen en erven, of, wanneer deze niet gebruikt worden, de eigenaars daarvan verplicht zijn de straat vóór, achter en terzijde var die gebouwen of erven, uit- tewicden ofte doen uitwieden, zoodat de straat op Zater dag den 12 Juni aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, behoorlijk gezuiverd is, op straffe bij het reglement bepaald. Amersfoort, den 3 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. 1. Scheltus. Van Persijn. De vereeniging tot het verzamelen van oudheden uit Amersfoort en omstreken heeft hare collectie urnen door nieuwe opgravingen weder zien vermeerderen. Eerlang zal de reeds niet onaanzienlijke verzameling van oudheden eene geschik te plaatsing ontvangen in een lokaal vlak naast het stadhuis te Amersfoort, en dan voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld. Baarn4 Juni 1880. Maandagavond hield de kiesvereeniging alhier eene ver gadering tot het stellen van een candidaat voor de Provinciale Staten en voor de gemeenteraad, noodig geworden door het vertrek van den heer Mollerus. Voor de Provinciale Staten werd met algemeene stemmen gekozen Mr. F. II. van Persijn, Burgemeester van Amersfoort en bij meer derheid van stemmen werd de heer E. Smit tot lid van den gemeenteraad aan bevolen. Dat de bevolking van onze gemeente snel vooruitgaat kan zeker nergens beter uit blijken, dau hieruit, dat de flinke openbare school alhier, pas voor acht jaar gebouwd, reeds te klein is, om aan alle aanvragen te kunnen voldoen; zoodat met April vele nieuwe leerlingen moesten wor den afgewezen. Binnen twee en een half jaar is het hulppersoneel dan ook met twee personen vermeerderd. ReilSWOUde. "Woensdag den 2en Juni werd alhier op feestelijke wijze den nieuw benoemden Burgemeester Baron J. K. Taets van Amerongen tot Renswoude door ongeveer 80 ingezetenen te paarden een groote schare te voet met muziek van de kapel van Renswoude ingehaald, talrijk waren de bewijzen van ingenomenheid met den benoemden, van alle huizen wapper den de driekleur, en zoowel in de ach terbuurten als in de hoofdstraat stonden eerepoorten; na de intocht werden de deelnemers der eerewacht op het huis Renswoude op gulle wijze onthaald, des avonds ten uur muziek in het bosch dat voor velen toegankelijk was, en druk werd bezochtten slotte een schitterend vuurwerk dat een prachtig effect maakte op den ruimen waterspiegel in het zooge naamde nieuwe werkdat tot 11 uur duurde; vrolijk was over het geheel de stemming, en alles liep in de beste orde af. Amersfoort, 4 Juni 1880. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Leiden R. For: mijne, thans in de zelfde betrekking al hier. De Nederlandsche Centraal-spoorweg- Maatschappij zal te beginnen met Zondag 6 Juni a. s., tot nadere aankondiging van en naar alle Stations op Zondagen retour- kaarten voor alle klassen, tegen eenmaal de enkele vracht verkrijgbaar stellen, voor de terugreis uitsluitend geldig op den dag van afgifte. BINNENLAND. Bij Kon. besluit van 11 Mei jl. no. 27 zijn benoemd de heeren: Dr. S. H. Her- manides te Geldermalsem, tot lid, en Dr. C. van Wicheren te Arnhem, tot plaats vervangend lid van den Geneeskundigen Raad voor Gelderland en Utrecht. Veeiieiidaal. Als een bewijs, dat ook alhier de vaste goederen zeer belangrijk in waarde toenemen, kan dienen, dat ver leden week een perceel hooiland, 't welk alleen per schuit of per voet te bereiken en 72 ares 78 cent. groot is, publiek ver kocht werd voor f 2968, dus tegen f 4078 de Hectare. BUITENLAND. üingsdag den verjaardag van den dood van prins Louis Napoleon, werden er drie missen voor zijn zielerust gelezen. Prins Jéröme Napoleon, die voor eenige dagen te Parijs was teruggekeerd, was daarbij tegenwoordig. Zijne zuster, prinses Ma- thilde, was naast hem gezeten; aan de andere zijde had hij prins Murat. Onder de aanwezigen merkte men op: Emile Ollivier, maarschalk Canrobert, Raoul Duval, Robert Mitchell en andere hoofden der Bonapartistische partij. Rouher en Paul de Cassagnac werden gemist. Te Duinkerken is Dingsdag nacht een hevige brand ontstaan in de vlas- en mais- magazijnen van den heer Archedescon. Alles werd vernield en de schade wordt op een millioen fr. begroot. Uit Basanpon wordt gemeld, dat er te Mouthe een hevig gevecht tusschen smok kelaars en douanen heeft plaats gehad. Een der eerste zou gedood zijn en een onderbrigadier gewond. Zaterdag laastleden is een groot deel van Oostenrijk en Hongarije door een vree- selijk onweder geteisterd, op vele plaatsen vergezeld van een zwaren hagelslag en een wolkbreuk, zoodat o. a. een geheele wijk der Hongaarsche hoofdstad (Theresienstadt) onder water liep, met zulk een kracht en snelheiddat vier personen in hunne wo ningen verdronken zijn en in het Beraun- dal (Bohemen) de te velde staande oogst totaal platgeslagen en vernield is. Te Krems, te Altenburg en enkele andere plaatsen sloeg de bliksem inmet het gevolg dat eenige boerenhofsteden verbrand zijn, terwijl op het station Grieskirchen een spoorwegwachter door den bliksem doodelijk getroffen werd. Deze rampen moge men Oostenrijk niet benijdeneen staartje van deze bui met een flinken slag regen zou toch hier zeer welkom geweest zijn. Vier compagnien Engelsche troepen heb ben bevel gekregen zich gereed te houden om onmiddellijk te kunnen oprukken, ten einde posities te bezetten ter beveiliging van de Engelsch-Birmaneesche grenzen. Jl. Zaterdag had te Londen de plech tige opening plaats van het„Grand Hotel" in de Northumberland-Avenue, tegenover Trafalgar-Squarre, dat gebouwd werd op de plekwaar vroeger Northumberland- house, het paleis der hertogen van Nor- tumberland, gestaan heeft. De plechtig heid had plaats in tegenwoordigheid van den lord-mayor. In omvang kan het nieuwe hotel met de grootste hotels zoo op het vasteland als in de Vereenigde Staten wedijveren. Het bevat over de 1200 kamers, verscheiden eetzalen, waar onder een voor 300 gastenverscheiden receptiezalen, een dames salon met meu bels in den stijl van Lodewijk XVI, een bibliotheek met lees- en schrijfkamers koffiekamersrookkamers en buffetten. De keuken bevindt zich in de bovenste verdieping. De bouw van dit kolossale hotel kostte 4,800,000 guldens. GEMENGDE BERICHTEN. Gister namiddag vischte een heer zoo dapper naar zijn hoed, die te Amsterdam in de Leliegracht bij de Keizersgracht was gewaaid, dat hij hals over kop te water raakte, doch daarbij aan de talrijke om standers een blijk gaf van zijn geoefend- in de edele en onschatbare zwemkunst. Hij hield zich met zijn rokspanden boven water, deed twee a drie flinke krachtige slagen en de walkant was weder bereikt. De modder onder zijn voeten belette hem zonder eenige hulp den vasten bo dem te bereiken, waar hem eenige man nen hem spoedig de behulpzame hand boden. Met een nat pak om 't lijf en natten hoed op 't hoofd vervolgde hij kalm en bedaard zijn weg. Omtrent den grooten brand in de ve nen van Weerdinge en bijgelegen streken ontleenen wij aan de Prov. Dr. Ct. nog de volgende bijzonderheden: Als een bewijs, dat zelfs het water niet voldoende beveiligde voor het vuur, dient, dat een turfhok, die in de vaart lag, is ver brand, en dat een eiken paal met een ijze ren plaat gedekt, die in de vaart bij het zoogenaamde kettinghuis stond, gedeelte m lijk door het vuur is vernield. Van een paard, dat gespannen was voor, een wagen, waarop voorwerpen geladen werden, die men wilde redden, is de staart gedeeltelijk door het vuur vernield. Sommige menschen, die erg door het vuur bedreigd werden, zagen geen andere uitkomst dan in de vaart te springen, In het Emmer Compascuum was met bezig een turfbult met water uit eet/, brandspuit nat te maken, ten einde die voor den brand te beveiligen; daar komt het vuur aanstuiven, de bult vliegt it brand en de spuiters weten niets beters te doen, dan de spuit en de slangen in hei water te werpen en zei ven in het water te springen. Een ooggetuige verklaart, dat de vuur. regen neerviel evenals bij een sneeuwjacht de sneeuw. Eenige lieden stopten in de haast, al. 11 vorens zij zeiven vluchtten, hunnemeube. len en kleederen in slooten, in de hoof deze te bewaren; toen het vuur hen ver. s oorloofde terug te keeren, vonden zij alle j öf verbrand of door het vuur bedorven i De menschen, die hunne woning verlo. ren. zijn bij andere in naburige plaatse: onderdak gekomen; een paar zag met echter, die na den brand een gat in det grond hadden gegraven, daarover plankei gelegd en daarin huisden. Zoo groot was er de hitte, dat zelfs ge goten ijzeren ketels en potten, beneven: U glas en draadnagels gesmolten warec' Zelfs in de wijken zag men de goederet branden. Zoo had een der ingezetener zijne secretaire in de vaart geworpen, flj 1 wierp zijD bed er eveneens in, maakte dil goed doornat, wierp het daarna op he: secretaire en zag beide nog verbranden Een ander had zijne voornaamste goedere: 1 opeen wagen geborgen en spande er paard voor, om bij de benadering van '|9 vuur te vluchten. Toen hij dit zag geben ren, reed hij weg. maar nog slechts eei eind gevorderd zijnde, was hij genoodzaal- het paard los te maken en daarmede di vlucht te nemen, wilde hij zelf niet omko men. Zijne goederen zag hij op den wei verbranden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren; 28 Mei, Jacobus Gerardus, t van Johannes de Jeger en Cornelia va: Dijk. 29 Mei, Estella Clara, d. va: Arend Lijpman van Rees en Naatje di Rooij. 30 Mei, Cornelia Wilhelmina,J van Hendrik Berg en Johanna van dei Heuvel, 31 Mei, Dirk, z. van Jacob va: Eijken en Catharina Gardina. Filippo. - j Johan, z. van Willem van der Geld e: Everarda Rouwendal. 1 Juni, Wille mina Cornelia, d. van Pieter van Naarde: en Willemina van der Linden. Wilhel mus Johannes, z. van Hendrikus Theode j rus Josephus Kraanen en Clasina va: Keeken. 2 Juni, Johanna, d. van Wil lem de Groot en Elisabeth Mieres. Gehuwd; 2 Juni, Petrus Moltmaker e; Johanna Anna Stork. Antonius Jot/ hannes Kleinman en Maria Everarc Geesing. Overleden: 30 Mei, Alexander Petri Poort, 5 j. 31 Mei, Elisabeth Everai da Kraan, 10 m. 2 Juni, Evertje vand - Brom, 22 j. echtg. van Daniel Kraaij kamp. Baarn. Geboren: 30 Mei. Henriette Agatb d. van Herman Sluiters en Catharina vs Oorspronk. 2 Juni. Peter, z. van Ai noldus Schoonderbeek en Johanna Louis Paridon. Ondertrouwd: 4 Juni. Nicolaas vu Slichtenhorst en Rijkje Angenis Verkerl f Overleden: 23 Mei. Gerritje Harte echtg. van Hendrik Overeem, 26 j. -(Lt 27 Mei. Levenl. aang. k. van Janna v£ Dijk en Johannes van Overeem. 3 Jui Cornelia Butselaar, wed. van Peter Schooi derbeek, 68 j. Bevallen: Petertje van Doermen, vrou' van Evert Heinenz, Gehuwd: Jacob Bos met Jannetje Kot' lewijn. Willem Stekeur met Jannetj:/L van de Groep. Overleden: Mijntje van Yeller, 5 mi Gehuwd: 3 Juni. Matthijs van D<® selaar, 35 j. en Gerritje Velthuizen, 23 j En als men er Catalina naar vroeg, zeide zij altijd, dat zij het met haar man eens was. De burgers van Toledo waren allen van meening, dat de brug herbouwd moest worden en daarom gingen zij gesteund door hun aartsbisschop, onder opzicht van Juan de Arévalo weder aan het werk. Binnen een jaar, juist op het feest van Ildefonso, was de nieuwe brug klaar. De steunsels en steigers waren weggenomen, en, te midden van eene groote menigte toeschouwers, stond Don Juan de Arévalo zegevierend op de hoofdboog, terwijl de rivier onder hemwoedend bruisendte vergeefs tegen de peilers beukte. Toen werd de brug feestelijk voor het publiek geopend, en de Toledanen stormden er in menigte over, om weer eens in hunne be minde en schoone Cigaralles te wandelen. De aartsbisschop gaf een groot feest om de gelukkige gebeurtenis te vieren, en ter eere van den architect, die aan zijne rech terkant zat. Ter wolmarkt op heden werden aange voerd 5038 vachten. De smeerwol gold f 1.15 a f 2.S25; de zandwol f 1,25 af 1.60 en de gewasschen kleiwol f 1.35 h f 1.90 per Kilo. De aardappelen werden verkocht tegen f2.a f3.25 per HL. Zondagavond tusschen 10 en 11 ure kon men op Texel bij volkomen helderen hemel en in noordelijke rigting een prachtig lucht verschijnsel waarnemen. Aan het zenith ver toonde zich een prachtige noorderlichts- kroon, die uit het middelpunt naar den hori zon helder lichte stralen schoot. Sedert eenige dagen heerscht in de ge meente Bodegraven een vreemdsoortige ziek te onder de koeijen. De dieren staren snuf- ferig en wezenloos voor zich uit, ruiken aan het hnn voorgehouden voeder, doch blijven weigerachtig er iets van te gebruiken. Na verloop van korter of langer tijd val len zij dood neder. Men spreekt reeds van een twintigtal stuks vee, dat op die wijze ver loren ging.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2