NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baan, Buscboten, Etnas, Haiarmli, Baettlata, Hoogland, Lensden, Soest, Woensdag 9 Juni. Papa's Kiespijn. I.No. Negende Jaargang. UitgeYer: A. Hl. Slothouwer, te Amersfoort. AdYertentlën kunnen Inge- tonden worden tot 'saronds 8s/, uur, des Dinsdags en Vrij dags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. OEFICIEELE PUBLICATIËN. FEUILLETON. Onderzoek-Verlofgangers. Nijkerk, 7 Juni. Op de jongstleden alhier gehouden paardenmarkt waren aan gevoerd 412 paarden. De prijzen liepen van f 40.tot f 525. lUHERSFOORTSCHE COURANT. J Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit. Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regelsƒ0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Gezien de aanschrijving van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht van den 27. Mei 1880 Provinciaalblad No. 48), houdende mededeeling eener nissieve van den Inspecteur voor het geneeskundig itaats-toezicht in Gelderland en Utrecht van den 21. Mei 1880, No. 258, betreffende het nemen van maat regelen tegen de verspreiding van pokken. Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat 'het feit dat de pokken, welke op groote schaal te Antwerpen heerschen, vandaar naar twee gemeenten in Noord- Brabant zijn overgebracht, de vrees doet ontstaan, dat deze hoogst besmettelijke ziekte ook naar de provincie Utrecht en derhalve ook naar deze gemeente kan wor den overgebracht, en dat naar het oordeel van meerge- melden Inspecteur in de koepok-inenting het middel is tevonden, wanneer het algemeen werd toegepast, die ïoogst gevaarlijke ziekte af te weren of althans hare verspreiding tegen te gaan, terwijl, indien de ziekte zich eventueel vertoont bij de gevaccineerden, haar karakter veel goedaardiger en minder gevaarlijk is; dat ééne in de jeugd verrichtte vaccinatie de ingeën- ten niet altijd voor het geheele leven beschut, doch na verloop van eenige jaren zich bij vele personen als het ware eene nieuwe vatbaarheid voor de pokziekte ontwik kelt, welke vatbaarheid door een nieuwe inenting (her- I. De spiritusvlam onder den grooten ke tel scheen het wachten moede te zijn. Zij likte met hare blauwachtige tong nog maar heel zacht aan den muur van hare gevangenis en zonk toen kleinrood en knetterend, neer. Het was van daag dan ook buitengewoon laat geworden, bijna tien uur, en nog hadden de vrouw en dochter van den kantonrechter niet ontbeten. De heer des huizes, die reeds om ze ven uur met zijne zonendie op het gymnasium warenontbeten hadwas al naar de rechtbank. Hij kon dan ook niet zoo vermoeid zijn als zijne dames! "Want hij had, ofschoon het gisteren het eerste kasinobal van den winter geweest was, om halftien stil en heimelijk het feest verla ten, om zijn tijd uit te slapen. En hij had zóó vast geslapendat hij van de terugkomst der zijnen niets gemerkt had, en noch vernomen had dat het bal geani meerd was geweest, noch of zijne vrouw zich, niettegenstaande zijn snood verdwij Den, aangenaam gesoupeerd had en be hoorlijk in het rijtuig geholpen was. De spiritusvlam zag niet in, waarom zij nog langer zou wachten, en ging uit, onder hevig knetteren. Als zij het eerder ge daan hadwaren de verwachten misschien ook eerder gekomen volgens de oude inenting, revaccinatie) moet worden bestreden. Burgemeester en Wethouders achten het derhalve noodig, daar de POKKEN, zeer oneigenlijk genoemd kinderziekte, geen leeftijd verschoonen, zoowel het kind als den grijsaard aantetasten, tot inenting of herinen ting aan te sporen, en den ouders aan te bevelen het vac cineeren hunner kinderen niet uittestellen tot den leef tijd waarop deze de school zullen bezoeken, maar znlks ten spoedigste te laten verrichten. Amersfoort, den 7 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester W. L. Scheltus. Van Persijn. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staats blad No. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de laatst- verloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 7. Juni 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 12. Mei 1880, No. 1 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 43); Gelet op art. 139 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), betrekkelijk de nationale militie; Doen te weten, dat aan het gebouw „de MANÉGE" alhier, op VRIJDAG, den 11. Juni aanstaande, 's voor- middags te 10 uren, door den Kolonel-militiecommissa ris in de provincie Utrecht zullen worden onderzocht alle in deze gemeente gevestigde VERLOFGANGERS der militie te land, van dc lichtingen van 1876, 1877, 1878 en 1879, die vóór den 1. April 1880 in het genot van onbepaald verloi zijn gesteld, met uitzondering van hen die in de volgende maand Juni in werkelijken dienst moeten opkomen. Burgemeester en Wethouders herinneren den belang hebbenden hunne verplichting om in uniform gekleed en voorzien van de kleedings- en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met groot verlof medegegeven, van hun zakboekje en verlofpas, op tijd en plaats voormeld te verschijnen, en maken hen tevens opmerkzaam op het bij de wet bepaalde dat het crimineel wetboek en het reglement van krijgstucht op de verlofgangers van toe passing zijn gedurende het onderzoek en in het alge meen wanneer deze in uniform gekleed zijn. Amersfoort, den 31. Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, W. L. Scheltus. Van Persijn. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Stalen van Utrecht, in afschrift aan het raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen, te rekenen van hedenalle werkdagen van tien tot één uur, op de gemeente-secretarie voor eenieder ter lezing liggen. Amersfoort, den 9 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Burgemeester en Wethouders van Hoevelaken, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings dd. 19 Mei 1880 (Prov, bladno. 55) regelende het onderzoek van de verlofgangers der Nationale Mi litie te land. Brengen ter openbare kennis, dat het onderzoek van de verlofgangers gevestigd in deze Gemeente zal plaats hebben te Nijkerk op Vrijdag den 18 Juni ten 10 ure in den voormiddag. Dat de verlofgangers bij het onderzoek moeten ver schijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kle dingstukken, hun bij hun vertrek met verlof medege geven van hun zakboekje en hunne verlofpas. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is. Hoevelaken, 6 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van Doornik, Weth. Akersloot, Burg. dikwijls bewezen stellingdat een gast die te laat komt, dadelijk, als door too- verij opgeroepen, verschijnt, wanneer men het besluit neemtzonder hem het feest te beginnen. Zoo was het nu ook, De deur werd geopenden de vrouw van den kanton rechter verscheeneenigszins bleek en vermoeid door haar dochtertje gevolgd dat dadelijk het ontbijt begon gereed te maken. Het meisje, dat niet anders dan Eva kon heeten, zag er niet vermoeid uit. De frischheid van hare achttien jaren was best tegen het heldere verraderlijke mor genuur bestand, niettegenstaande den ver- moeienden nacht, en als de bewegingen van hare handjes soms iets langzaam wer den ja soms zelfs geheel ophielden dan was dat meer het gevolg van eene droomerige herinnering, dan van vermoeid heid. Beiden moeder en dochter waren buitengewoon stil. Er werd geen woord over de anders in den familiekring zoo gebruikelijke kritiek over den vorigen avond gewisseld. De moeder keek af en toe met een peinzenden blikbijna be zorgden blik naar het meisjeopende de lippen en vond toch geene woorden. Ein delijk brak zij het stilzwijgen. „Eva!" „Ja, mama?" „Zou „hij" van middag komen?" Het meisje knikte bevestigendterwijl een dieper rooddat haar schoon gelaat bedekte, verried, dat de verwachte bezoe ker niet de schoorsteenveger of de piano stemmer of zoo iemar.d zou zijn. „De hemel gevedat papa dan goed geluimd is," zuchtte mama, „de mannen kunnen zich ook nooit beheerschen! Als hij gisteren nog een uur gebleven was, dan had men de heeren aan elkander kunnen voorstellen, en alles zou veel natuurlijker gegaan zijn. Maar zoo! Ik hoor het hem al zeggenEva„een wildvreemde, dien ik nog nooit gezien hebkomt het huis binnenvallen, en vraagt de hand van mijne dochter!"" „Daarin zou hij niet zoo groot ongelijk hebben mama," antwoordde Eva, en lachte heel vroolijk. „Maar dan zal ik zeggen dat komt ervan lieve papa, wanneer men zijne jongste dochter bij hare getrouwde zuster laat logeeren! Dertig mijlen ver kunnen de ouders niet oppassen!" „Evaneem die dingen toch niet zoo licht op," antwoordde de moeder bestraf fend, „men kan wel zien, dat je nog geen begrip van het gewicht van een zoo ge wichtigen stap hebt!" „Mamaik ben verstandig genoeg Maar ik ben vandaag zoo buitengewoon vroolijk als nu werkelijk met de ver loving de ernst van het leven komt, laat mij dan nog mijne drie of vier vrije uren genieten De moeder schudde ontevreden het hoofd. „Mij gaat de zaak te snel," zeide zij toen, „ik heb er bij je verhalen nooit aan gedacht, dat je wat meer voor den griffier voeldet, en nu komt hij al om je hand Amersfoort, 8 Juni 1880. Tot leeraar aan de Rijks Normaalschool is benoemd Dr. J. W. Doijer Jz., leeraar aan de H. B. S. alhier. Zaterdag j.l. herdacht onze hooggeachte stadgenoot de Heer C. KarstenTheol. jrofessor, President van het Seminarie der oud-bisschoppelijke clerezie alhierden 50sten gedenkdag zijner priesterlijke wij ding moge de waardige jubilaris nog vele jaren gespaard blijven voor zijn ambt en de stad onzer inwoning, onder genot van 's Hemels ruimen zegen. Het bataillon mineurs en sappeurs zal, tot het houden van practische oefeningen, op de legerplaats bij Zeist kampeeren van lo Juli tot 21 Augustus aanstaande. De levering van het rundvleesch is ge gund aan Mejuffrouw de Wed. A. L. van Gelder voor 84 ct. het Ned. pond. De handel was traag. Vreemde kooplieden waren niet aan wezig. Ds. G. Boer, te Ouderkerk a/d IJselheeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. vragen. „Maarmamawees toch niet zoo vreemdriep Eva gevoelig mejuffrouw Eva was een beetje verwend„kon hij dan weten, dat hij dadelijk na het examen aangesteld zou worden? En kon hij vóór het examen met papa sprekeD? Neen, het is zoo het beste eD, mama u houdt u maar zoo! U vond hem gisteren ook heel aardig! Vóór dat u wist, wie hij was, heeft u mij al gevraagdwie is die groote zwarte daar? Die danst uitstekend!" „Maar men leeft toch niet van dansen," zeide mama eenigszins beleedigd. „Maar van het inkomen van een kan tonrechter mama, en nu moet u geene tegenwerpingen meer zoeken wij moeten ons toch verbindenopdat papa vandaag vriendelijk jegens hem isIk ben blij, dat hij gisteren niet zoolang gebleven is, want nu heeft hij uitgeslapen, en is hij goed gestemd." "Dat willen wij hopen," antwoordde de moeder. Op dit oogenblik klonk de schel, en men hoorde het stampen van een stok op den stoep. Moeder en dochter zagen elkander ver schrikt aan. „Dat is papa," begon Eva eindelijk, „nu reeds! dan moet er iets gebeurd zijn Zal ik hem tegemoet loopen?" „Neen, neen," riep mama, haar terug houdende, „hij zal wel komen ik moet toch ook weten wat er gebeurd is." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1