BINNENLAND. De bevalling van H. M. de koningin wordt, naar men zegt, tegen half Aug. te gemoet gezien. Het Hof heeft een week halven en drie weken lichten rouw aangenomen wegens het overlijden van H. M. de Keizerin van Rusland. Donderdag, de sterfdag van wijlen onze geliefde Koningin Sophia, is door onzen Kroonprins een bezoek gebracht aan den ko ninklijken grafkelder te Delft. Binnen weinige dagen zal de Regeerings- voordracht, tot beteugeling van het drank misbruik, bij de Tweede Kamer worden in gediend. Apeldoorn6 Juni 1880. Heden mor gen hield de Nederlandsche postduiven- bond ten elf uur eene groote Nationale wed- vlugt nabij het hotel Apeldoorn alhier, waar bij vele nieuwsgierigen waren zamengeko- men, terwijl de loslating der duiven onder daarvoor zeer ongunstig weder plaats vond. De buitenplaats „Goeree" te Bergen- op-Zoom is verhuurd aan de paters Re demptoristen, die er zich zullen komen vestigen. In de omstreken van Zwolle wordt reeds druk gehooid. De lage driessen zijn volop met gras bezet en deze akkers leveren een rijk beschot. De hooge hooilanden langs het Zwarte Water en het Meppeler Diep staan uitstekend. Men wete echter, dat felle aanhouden de droogte voor die anders zoo drassige natte polders het eenige middel is om veel hooi te winnen. Met de weilanden is het algemeen treurig gesteld. Zwolle, 4 Juni. Met voorbeeldelooze vlug heid wordt door de aannemers van den spoorweg Zwolle Almelo, die tevens de vergrooting van het Zwolsche stations-em placement hebben aangenomen, aan dit laatste werd gearbeid. In ruim één week is 't door een 10-tal ploegen poldergasten over geheele terrein de grond zoodanig verplaatst, dat de nieuwe Deventer-straatweg zoo goed als geheel en de baan voor het hulpspoor ten halve gereed is. De vlugheid wordt hoofdzakelijk toegeschreven aan de onmid- delijke nabijheid van beide werken en het bezit in ruimte van materieel en personeel. De ruimte van het te maken Zwolsche emplacement zal alle bestaande emplace menten in Nederland zeer ver overtreffen. Het werk moet op 1 Nov. a. s. opgeleverd en, naar men verneemt, op 1 Jan. 1881 in gebruik genomen worden. Ruim een halve eeuw geleden, in het jaar 1827, werd te Arhem een knaapje geboren, dat, tot een man opgegroeid, zich in korten tijd een grooten naam onder zijn landgenooten zou verwerven en vele jaren achtereen onder de meest geliefkoosde schrijvers tellen zou: Jacobus Jan Cre- mer, die, na aanvankelijk zijn roeping in het schilderen met het penseel gezocht te hebben, haar alras vond in het afteeke- nen van de natuur met de pen. Op zijn 15de jaar kwam hij, na op de kostschool te Oosterbeek te zijn geweest, onder leiding van een gouverneur. Reeds jong wijdde hij zich aan de schilderkunst. Van Mei 1844 tot den herfst van 1846 bezocht hij het atelier van den schilder T. H. Hendriks te Oosterbeek, een man, die niet alleen zijn leermeester, maar ook zijn vriend was, en dien hij. later in zijn //Hendriks, de schilder van Wolfhezen" met een bijzondere piëteit herdacht, die den schrijver niet minder dan den ouden leermeester tot eer strekte. Nog eenigen tijd zette Cremer zijn studiën te 's Hage voort; in 1850 schilderde hij een groot landschap, en schreef te gelijkertijd zijn eersten romam: ,/De lelie van 's Graven- hage". Op 25-jarigen leeftijd (in Augustus 1852) opende Cremer zijn eerste reeks Over- Betuwsche novellen, met #Wiege-Mie", waarin o. a. de Amsterdamsche //karmis" weldra verscheen en die drie a vier jaren later werd gevolgd door //het Reisgezel schap". Dikwijls zwak, zeer zwak ge tuigde de schrijver van zijn eerstelingen, toen hij ze 25 jaren later nogmaals voor de pers gereedmaakte, die ze voor de hoeveelste maal wel? zou herdrukken. Maar het Nederlandsche volk heeft een ander vonnis gewezen: het heeft Cremer opgenomen onder die populaire mannen, welke het niet enkel als groot dichter van hooren noemen kent, maar die het volk, het geheele volk heeft gelezen en herlezen met telkens nieuw en frisch genot. Warm klopte zijn hart voor al wat goed en edel is; warm voor al de kinderen des volks. Het jammerlijk lot van de jeugdige arbeiders in de fabrieken maakte zijne ver ontwaardiging gaandeen het pleidooi door hem tegen die exploitatie der jeugd gevoerd, gaf den eersten stoot aan de be weging waaraan wij de wet op den kin derarbeid danken. En nu is Cremer niet meer. Na een smartelijke ziekte en langdurigen doodstrijd ontsliep hij Zaturdag in den vroegen mor gen te 's Hage, omringd van zijn zoo lief hebbende betrekkingen; zijn vruchtbare pen is der verstijfde hand ontvallenen de Nederlandsche letteren tellen een dich ter minder, die met zijn heerlijke pittige schilderingen vooral van het volksleven in de Betuwe zoo menig genotvol uur heeft geschonken en zijn schoon talent tot zoo menige goede zaak dienstbaar maakte. Wij zullen hier geen dorre opsomming geven van de talrijke kleinere en grootere novellen en romans van den schrijver; hier en daar een greep doende, herinneren wij slechts aan //Arme Samuel, Mijn oude Jacob", aan zijn drie schitterende pleidooi- jen voor de //Fabriekskinderen'" aan Daniel Sils, Anna Rooze, Oan 't kleine revierke, het Pauwveerke, Deine Meu, Grietje op 't Hönigsarf, 't Blinkende hoantje, Doctor Helmond en zijn vrouw, Bruur Jaopik, Hanna de freule en Tooneelspelers" als mede aan zijn tooneelstukken //Boer en Edelman en Emma Berthold." Wij herhalen, die lijst is verre van vol ledig maar ieder zal er zeker tal van her inneringen voelen opkomen, aan genotvolle lectuur of aan een dier avonden, wanneer men zich verdrong om Cremer te hooren spreken met zijn weinig geëvenaard talent, waardoor hij den katheder bijna tot een tooneel wist te maken en realist was in goeden zin. Mogen wij bij dit korte woord aan de stervenssponde nog voegen, wat Het Ser vetje vóór een paar jaren o. a. van Cremer schreef? z/Hij //doet" aan geen wetenschap hij is een man des harten zoo lezen wij daar. Yan geleerde studiën heeft Cre mer een afkeer; of beter gezegd hij houdt er zich niet mede op, om zijn oorspron kelijkheid niet in gevaar te brengen Cremer is een groot menschenkenner en in dien tijd bezat hij de groote gave om ieder te kunnen nabootsen, niet enkel hun mimiek, houding, stem en gebaren, maar ook den geest hunner gedachten. Hij weet hoe de menschen zijn, en dit heeft hij niet uit de boeken, maar van de menschen zei ven geleerd. z/Cremer zoo getuigt verder die per soonlijke vriend is altijd bescheiden in het dagelijksch verkeer en paart aan die bescheidenheid een hart van goud." Thans is hij niet meer en zal hij spoe dig in het graf worden neergelaten; maar zijn naam zal blijven voortleven geslachten lang. z/Ik heb rust" aldus schreef hij in October 1877 toen de uitgever P. van Santen een herdruk van al zijn Roman tische Werken ondernam, //bij de ge- z/dachte, dat na mijn dood geen brave ,/vriend de lastige taak (der omwerking «van het verouderde) voor mij zal behoe- z/ven op zich te nemen, terwijl ik mij er z/in verheug, dat mijne werken nu zijn //gewordenzoo goed als ik ze geven kon." Die Werken zullen voor Cremer's na gedachtenis een onvergankelijker monu ment zijn dan het marmer, waarmede vrien den en vereerders wellicht straks zijn laatste rustplaats zullen aanwijzenwant hij heeft zichzelven een eereplaats verworven in de harten zijner landgenooten. Cremer was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Dinsdag werd het stoffelijk overschot van den overledene ter aarde besteld. Rep. BUITENLAND. De jongeheer Rochefort gaat zijn vader onderkruipen. Ook hij heeft zijn duel wil len hebbendoor te Genève een reporter van le Gaulois uit te dagen. Deze heeft er echter voor bedankt en is om die reden door de Directie van zijn blad ontslagen. In de zaal van de Rue d' Arras werd Donderdag avond eene vergadering gehou den van socialisten tot het vaststellen van een gemeenschappelijk programma met het oog op de verkiezingen in 1881. De ver gadering veroorloofde zich de weelde van het benoemen van twee eere-voorzitters. Die onderscheiding viel ten deel aan Henri Rochefort en aan den schoenmaker Triquet, die een man van gewigt in het kamp schijnt te worden. Volgens la France leveren de voorberei dende werkzaamheden voor den onderzee- schen tunnel der verbinding van Prankrijk met Engeland de beste uitkomsten. Reeds heeft men een buis laten zakken tot de diepte, waar een aanvang gemaakt zal wor den met het boren, en nu zal men een tweede buis laten zakken en de werktui gen voor de boring neerlaten. Twintig leden van de uiterste linkerzijde hebben den 4n een amendement op de be grooting ingediend, om het gezantschap bij den Paus op te heffen, en de bezoldigin gen der overige gezanten en plenipotenti- aressen te verminderen tot een gezamenlijk bedrag van -357,000 fr. Den lord-mayor van Londen beloofd in officieel costuum, vergezeld van zijn alder- mên, met alle attributen, insignes en uiter lijk vertoon naar Brussel te zullen komen gedurende de jubelfeesten. Thans heeft het College van burgemeester en schepenen het plan opgevat om dergelijke uitnoodiging te zenden aan de stedelijke besturen van Am sterdam, Berlijn, Parijs, Weenen, enz. Daar deze gasten der hoofdstad schitterend ont vangen zullen worden en hun ten stad- huize een diner zal worden aangeboden, wil het bestuur eerstdaags daarvoor een crediet bij den gemeenteraad aanvragen. De Etoile beige noemt het denkbeeld geluk kig; of men te Amsterdam hiermee zal instemmen, schijnt minstens twijfelachtig: een officiëele vertegenwoordiging van de hoofdstad van Nederland zou bij de aan staande nationale feesten te Brussel min der op hare plaats zijn, zelfs al is er ook misschien niemand in Nederland die thans nog den afloop der gebeurtenis van 1830 betreurt. De opening der nationale tentoonstelling te Brussel is onherroepelijk op 15 Juni vastgesteld. De uitvoerende commissie heeft dezer dagen met alle stemmen tegen ééne het voorstel van den burgemeester van Brussel verworpen, om op bepaalde dagen de toegang tot de tentoonstelling geheel vrij te stellen voor bezoekers uit den werk mansstand. Het bezwaar, dat tegen dit voorstel gemaakt werd, was dat men in dat geval een te groot aantal bezoekers zou krijgen en de commissie eene te groote verantwoordelijkheid op zich zou laden, daar in het gebouw eene waarde van 40 a 50 millioen bijeengebragt zal zijn. In dezelfde bijeenkomst besliste zij dat op zekere dagen 's ochtends van 8 tot 10 uur de tentoonstelling kosteloos opengesteld zal worden voor de kinderen der openbare stads scholen, omdat de stad Brussel voor zulk een groot deel in de kosten der tentoon stelling bijdraagt. Bij den lijkdienst, den 5den dezer ge houden in de kapel der Russische ambas sade te Berlijn, waren aanwezig de keizer en de koninklijke prinsen in den zwaren rouw in Russische uniformen en met Rus sische ordenverder dè ministers en het geheele corps diplomatique. De verloving van de Erfprins van Duitsch- land en Pruissen met Prinses Augusta Vic toria van Sleeswijk-Holstein heeft op het slot Babelsberg in alle plegtigheid plaats gehad en werd door den Reichs-Anzeiger formeel den volke bekend gemaakt. Een aantal leden van het parlement heb ben onder voorzitterschap van Sir Wilfrid Lawson een vergadering gehouden, waarin besloten werd de quaestie van het oprich ten van een monument voor Louis Napo leon in Westminster Abbey voor het La gerhuis te brengen. Tevens is besloten, mocht men falen in deze poging, om die ontwijding van het heiligdom der Engel- schen te voorkomen, dan een beroep te doen op het Fransche volk om zich bij het verzet aan te sluiten. De Parijsche correspondent van the Daily news heeft Vrijdag een onderhoud gehad met den koning van Griekenland tijdens diens kort verblijf te Parijs. Z. M.aldus berigt de correspondent zeide mij openhartig, dat het doel van zijn reis naar Parijs en Londen geen ander is, dan aan te dringen op de uitvoering van het Berlijnsch tractaat wat betreft de bil lijke uitbreiding van de Grieksche grens. Vertrouwende, dat de verdragsbepalingen stipt nageleefd zouden wordenhad de koning zijn onderdanen op grond daarvan beloften gedaan. Hij kwam nu de nako ming van verpligtingen vragen. GEMENGDE BERICHTEN. Een allergrappigst incident had dezer dagen voor het hof van assices te Hainaut (Frankrijk) plaats, terwijl dat collegie zich bezighield met eene zaak van brandstich ting. Vrouw Croquet, kroeghoudster, die op geroepen was als getuige, wegens woorden die door den beschuldigde in haar huis zouden zijn gesproken, werd door den ver dediger zóó in het nauw gebracht, dat zij eindelijk toornig uitriep: //Was ik maar zoo wijs geweest om mijn mond te houden, dan had ik hier mijn kostelijken tijd niet met een andermans zaken behoeven te ver spillen." z/Maar vrouwtje" zeide de rechter ernstig, z/wij wijden hier wel al onzen tijd aan het recht." De //Nouvelliste" van Verviers verhaalt het volgende kluchtig geval, dat den ver loofde van Princes Stephanie overkomen is, tijdens zijn verblijf in het kasteel te Lae- ken. Eens wandelde hij 's morgens langs de vaart, toen hij een lief bootje bemerk te; aanstonds had hij de noodige vergun ning van den eigenaar bekomen en weldra was de toekomstige keizer van Oostenrijk volop aan 't spelevaren. Eensklaps kan telde het bootje om en de prins lag in 't water; het bootje werd geheel verbijzeld, de aartshertog kwam er gelukkig meteen koud bad af. Zooals men kan denken werd de eigenaar van het bootje ruimschoots schadeloos gesteld, en ontving daarenboven van prins Rudolff eene prachtige speld versierd met een R in edelgesteenten. Een waarschuwing voor velen te Parijs. Een jongmensch uit de provincie had zich voor eenige dagen laten overhalen om een der vele bals te bezoeken, waaraan de bou levard Clichy en, in het algemeen, de zooge naamde buitenboulevards zoo rijk zijn. Toen hij zijn danseuse tracteerde, kwa men plotseling twee individuen tusschenbei- den, die ook onthaald wilden worden. De provinciaal kreeg een verstandigen inval, be taalde en ging weg; doch naauwelijks op de place Pigalle aangekomen, die niet ver van het danslocaal verwijderd is, werd hij door de twee individuen, die hem gevolgd waren, overvallen, van alles beroofd en zwaar ver wond. Naar het hospitaal overgebragt, overleed hij spoedig aan de bekomen wonden. De Berlijners beginnen het reclame-ma ken goed van de Amerikanen te leeren. Voor eenigen tijd, onmiddelijk na een groo te hondententoonstelling, reed een versierde wagen door de stad, waarop een neger stond, die een grooten hond vasthield. Een enorm schild verkondigde met letters, die op ver ren afstand te lezen waren, dat die hond den eersten prijs gekregen had. Het dier was echter wat men een //mormel" noemt ieder gaf zijn verbazing dus lucht en snelde toe om het leelijke, doch bekroonde dier, aan te gapen. Hoe was 't mogelijk! Ja, 't stond er toch! Nog een blik op het schild, maar nu zag men eerstdat er met kleinere letters Hnietachter die aankondiging stondterwijl er onder het bericht te lezen was van een restauranthouder in de strasse, die er fijne bieren en wij nen en een uitmuntende keuken op na hield. Eenige tijd geleden verliet een land bouwer uit Oud-Alblas zijne vrouw en kinderen en trok met zeker vrouwsperoon naar Amerika, ongeveer veertienduizend gulden met zich nemende. Het schip moest onderweg Southampton aandoen en daar verliet de vrouw hem, waarschijn lijk eerst een slaapmiddel ingegeven te hebben. Het geld was met haar verdwe nen. In Amerika zonder middel van be staan, weet hij geen raad en heeft zich nu, volgens het Nieuwsblad voor Sliedrecht, schriftelijk tot zijne verlaten echtgenoote gewend om reisgeld, dan zal hij //als de verloren zoon" tot leering en stichting der jeugd terugkeereu.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2