NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Biinsclioteii, Eemnes, Hamersyelö, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, Soest, Scttemenzeel, Stontenlinrg, Yunrsclie ei Woudenberg. Ter Stembus op 11 HL Ir. F. H. VAIPERSIJÏ. Zaterdag 19 Juni B Papa's Kiespijn. De Koffie-teelt. No. 49. Negende Jaargang. Uitgever: A. Al. Slothouwer, W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot 's avonds 8s/4 uur, des Dinsdags en Vrij dags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. AMERSFOQRTSCIE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1,Advertentiën van 16 regelsJ 0.40. Franco door het geheele Rijk1,10. TE AMERSFOORT. Iedere regel meer0,05. Afzonderlijke nummers3 Cent. AgeDt VOO! Baartl en Omstreken: Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. _.TTTT,T^T1 Advertentien zende men den dag vóór de uitgave in. De verkiezingen van 8 Juni hebben in het kiesdistrict Amersfoort tot eene her kiezing voor een lid der Provinciale Staten van Utrecht geleid. Wij wezen er vroeger op hoe groot de invloed der Provinciale Staten op de ge meenten, de provincie en het rijk is, en meenen daarop nogeens de aandacht te mo gen vestigen met het oog op Dinsdag den 22. Juni. Vele kiezers toch zijn teleurgesteld. De candidaatdie hun 't aangenaamst zou geweest zijnkan bij de herkiezing niet in aanmerking komen. Moeten zij zich daarom den 22sten Juni van stemming onthouden? Ongetwijfeld neen. Naast het kiesrecht staat de kies- plicht. Zij, die door de wet het onschat bare recht hebben gekregen door de keuze van afgevaardigden zulk een grooten in- IV. {Slot.) Eenige oogenblikken later trad doktor I Steinbuiten adem door het harde loopen, weer binnen met verscheidene pakjes be- J laden. #Ik hoop dat dit u zal helpenmijn- heer," zeide hij, terwijl hij zijne schatten op de tafel uitspreidde//laat ik u gauw helpen, het is hartverscheurend, u zoo te hooren jammeren ik kan het niet langer aanzien «Het is zeer treurig vooral vooru!" merkte de kantonrechter op, die weer tot bezinning kwam. //Voor iedereen antwoordde de teer hartige eskulaap, en begon de kurk van een fleschje te trekken. //Hier, mijnheer mag ik u verzoeken, dat u uw gezicht met deze mosterdspiritus inwrijft en ook achter het oor!" //Och, wil u zoo goed zijn," zeide de rechter klagend, f/u kan dat toch zeker veel beter." //Als u dat meent." En met een ge zicht, waarop verwondering en vToolijkheid om den voorrang streden, begon de doctor ijverig het gelaat van den zieke in te wrij- vloed op de regeering uit te oefenen, moe ten weten, dat bij verschil van inzicht de minderheid zich aan de meerderheid moet onderwerpen. Maar die meerderheid moet dan eene ware en geene schijnbare zijn, en zij is slechts schijnbaar, wanneer een groot aantal kiezers hun plicht om te gaan stem men verzuimen. Ook zij, die den candidaat hunner keuze niet in herstemming zagen gebracht, moe ten zich afvragen door wien van de twee, uit welke thans gekozen moet worden, de belangen van hunne gemeente, de pro vincie en het rijk het best bevorderd kan worden, en hunne stem gaan uitbrengen op hem, dien zij den geschiksten achten. Beide candidaten staan bekend als recht schapen mannen, maar Mr. F. H. VAN PERSIJN heeft voorzeker op zijn tegen stander voor, dat hij meer bewijzen heeft gegeven die kennis te bezitten, welke in een lid der Provinciale Staten wordt ver- eischt. In het belang van gemeente, provincie en rijk, noodigen wij daarom alle kiezers dringend uit Dinsdag den 22sten Juni ter stembus te gaanen hunne stem uit te brengen op ven waarbij deze zich zeer rustig hield. Te midden van deze kuur werd de deur van de kamer voorzichtig geopenden mejuffrouw Eva stond met een koffieblad in de handen achter de beide heeren. Een oogenblik bleef zij verstijfd van verrassing en verwondering staan eene verrader lijke bloedgolf schoot haar in het gelaat en de kopjes in hare handen schudden zacht tegen elkander. Op dit geluid keek dokter Stein om en de kantonrechter maakte een ongeduldig gebaar tegen zijne dochter. z/Nu erin of eruit? Sta niet in de open deur! Waarom breng je mij koffie die mag ik vandaag niet drinkenNiet waardokter i/Oik geloof ik weet niet of u dat wel kwaad zou doenmompelde doctor Stein, die niet minder rood was dan Eva. z/Neen, ik durf niet," zeide de kanton rechter //maarals ik u een kopje mag aanbieden? Waarlijk, u is een wonder dokter, uw geneesmiddel doet mij al goed O, ik ben u onuitsprekelijk dankbaar! Nu, Eva, presenteer mijnheer een kopje koffie //Als mejuffrouw uwe dochter mij gezel schap wil houden," zeide de gelukkige doctor, //dan neem ik het in dank aan!" Eva sprak geen woord, zij zat zwijgend en met neergeslagen oogen in hare koffie te roeren. De rechter, die, egoïstisch als alle zieken zijn, slechts op zijne afnemende z/De koffie is afgeslagen twee centen per kilo. Als de meid of de dochter des huizes, die met de boodschappen is belast, met deze tijding binnentreedt, dan zal waarschijnlijk geen enkele huismoeder dit als een treurig bericht opvatten. En toch, laat ons even cijferen. De gemiddelde jaarlijksche koffie-oogstop Java alleenkan alleen gesteld worden op 700.000 pikols of (een pikol is 61,7 kilogram) op 42,190.000 kilo. Deze massa wordt van gouvernementswege verkochthet plantloon dat aan de in landers bij de levering in de koffiepakhuizen wordt uitbetaald, bedraagt een vast cijfer, f 14 per pikol; de prijsvermindering gaat dus van de winst af, zoodat diezelfde twee centen voor de schatkist een bedrag ver tegenwoordigen van omstreeks 8'/2 ton. Nemen we nu in aanmerkingdat ook de buitenlander die onze koffie gebruikt, aan het verkrijgen dier winsten medewerkt, zoodat de afslag, voor zooverre wij er zelf van profiteeren, niet in rechte evenredig heid is met de winstderving, dan komen wij tot de conclusie dat de blijdschap daar over nooit geheel onvermengd kan zijn. In den bloeitijd der Indische overschot ten was de koffiecultuur Nederlands goud mijn. Het zijn vooral twee omstandighe den, welke deze bron minder mild heb ben doen vloeien: vooreerst de veldwin nende overtuiging, dat in de behoeften van Indië op meer afdoende wijze moest worden voorzien, en dat eerst daarna die kiespijn lette, bemerkte de verlegenheid van het jonge paar in het geheel niet, maar ging voort, zich met de middeltjes van den doctor in te wrijven. De deur werd weer een weinig geopend. De huismoeder verscheen en wierp een vra- genden, nog eenigszins schuwen blik in de kamer toen trad zij over den drempel hare meestal zeer welwillende gelaats uitdrukking scheen voor eene kleine ont stemming geweken te zijn. z/Nu, men is, schijnt het, hier zeer goed zonder mij klaar gekomen," zeide zij, doc tor Stein's groet koel beantwoordend, //dan hoef ik ook in het geheel niets meer te zeggen z/Mama!" riep Eva in doodsangst. z/Ik wilde ook alleen maar zeggen," ver volgde mevrouw, zonder op de tegenwer ping van hare dochter te letten, //dat ik juist naar doctor Scholz gestuurd hebHet is nu zes uur, en daar je nog niet beter bent, Karei, vond ik het toch goed, een knappen doctor te konsulteeren De kantonrechter sprong verschrikt van de canapé op. z/Emma!" riep hij, //bedenk wat je zegt Beste doktervergeef mijne vrouw hare onbedachtzaamheid, neen, het is ongehoord Een knappen dokter, wat scheelt je dan tochEmmaEn waarom dan nog een dokter, ik ben toch, God dank, niet zwaar van het moederland in aanmerking moch ten komen, ten tweede de Atjeh-oorlog. De laatste stoornis was van voorbijgaan- den aard: indien alles weer tot den nor malen toestand zal zijn wedergekeerd, be staat er hoop dat de Indische begrootin gen opnieuw met saldo's van eenige be- teekenis sluiten, en eerlang zal onze volks vertegenwoordiging zich hebben bezig te houden met het belangrijke vraagstuk van het verband tusschen de Indische en de Nederlandsche finantiën. Het gaat toch niet aan te beweren dat hetgeen de kolo niën opbrengen noodwendig alleen de ko loniën ten goede moet komen, zelfs nadat ruimschoots haar al het noodige is ver strekt, en dat Nederland zich heeft te vergenoegen met de indirecte voordeelen die het verkeer met onze Aziatische be zittingen kunnen afwerpen. De belangen van beide deelen van het rijksgebied moeten in overeenstemming worden ge bracht; de hoogste wijsheid is, in dit op zicht de billijkheid te betrachten. De vraag is echter, of de inlandsche be volking door de gedwongen koffiecultuur niet boven mate wordt gedrukt? Ware er in de laatste jaren geen wijzi ging gebracht in het dusver gevolgde stel sel, dan zou een beslist bevestigend ant woord moeten volgen. Doch er is dui delijk een streven merkbaar, om den last zooveel mogelijk te verlichten. Het is vrij algemeen bekend, hoe het met de gouvernements-cultuur toegaat. Voor den aanleg van nieuwe tuinen kiest men stukken boschgrond, die noch tot iemands particulier bezit, noch tot het gemeen- zieken het middel van mijnheer dokter Stein doet werkelijk wonderen! Neen, mijn heer, ik wensch geen anderen dokter, en verzoek u, als bewijs van mijn volste ver trouwen, onze huisdokter te worden!" z/Wat!" z/Papa!" riepen de dames tegelijk. Doctor Stein, die nu eerst het misver stand in zijn geheelen omvang begon te begrijpen, trad op den heer des huizes toe. z/Hoe gaarne zoude ik die betrekking aannemen, waarde heer," zeide hij harte lijk, //die mij tevens de zoozeer gewenschte mogelijkheid zou geven, dikwijls in uw huis te komen. Ongelukkig komt er ech ter eene kleine omstandigheid tusschen, ik ben namelijk doctor in de rechten, en u is mijn eerste patientAls u mij bij mijzelf wegens kwakzalverij aanklaagt, moet ik mij veroordeelen, en heb dan alleen als verzachtende omstandigheid in aanmerking te nemen, dat ik //door den nood gedwon gen niet uit eigen beweging" handelde. U liet mij in het geheel niet aan het woord komen, en ik schreef uw verzoekom u te helpen, aan het licht te begrijpen onge duld toe van iemand, die door pijn ge plaagd wordt." De kantonrechter keek hem sprakeloos aan. z/Maar wat komt u dan eigenlijk bij mij doen?" zeide hij na een oogenblik.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1