PINKHOF, HOTEL 6R0ENEVELD. Woudenberg, 16 Juni. Tot Weth. en Ambtenaar van den Burger]. Stand is benoemd de Heer A. van Maanen. Amersfoort. Zij, die zich met 1 JULI 1880 op deze Courant abonneeren, ont vangen van af heden de nog te verschijnen nommers gratis. AD VEBTENTIËN. Kunsttanden! Zuiggebitten! Dentiste Arnhem, J. W. P. L0DEWIJKS. schappelijk bezit der dessa behooren, maar zoo dicht mogelijk in de nabijheid der dorpen zijn gelegen. In gezamenlijken en Terplicbten arbeid worden de booinen ge veld de stronken en onkruidgewassen opgeruimd, hoofd- en zijpaden aangelegd, de grond fijngemaakt, de omheining ge plant, de omringende grachten voor water afvoer en voor beveiliging tegen indringers uit het dierenrijk gegraven, de schaduw- boomen gepoot, de jonge koffieheesters in den grond gezet, en verder voor rein hou den gezorgd. Dat alles is nu een arbeid van veel omvang, maar is dat eenmaal gereed, dan eischt de koffietuin niet zoo bijzonder veel zorg. Yroeger ging men telkens met alle man op geregelde tijden wieden, doch bet is gebleken dat zulks eer schadelijk dan nuttig was, en thans vergenoegt men er zich mede, een paar maal in het jaar het grofste onkruid uit te trekken of af te snijden: het gras en de fijnere planten zijn een goede beschut ting tegen uitdrogen in den tijd van den Oostmoeson. Alleen wanneer de oogst rijp is, tweemaal in het jaar, is er algemeene drukte. De gansche bevolking gaat naar den tuin om de bessen te plukken den ingezamelden voorraad neemt men mee naar huis om dien daar te drogen en ver der gereed te maken. Voorheen moest dat werk in de tuinen zelf geschieden, en daardoor was de bevolking genoodzaakt een groot deel van het jaar van huis te zijn. Ook met de oprichting van de pak huizen voor de levering is men tamelijk vrijgevig: de Javaan behoeft nu niet meer vele dagreizen af te leggen om zijne boo- nen ter bestemde plaats te bezorgen. Toch blijft de officieële cultuur een last, die niet geheel wordt opgewogen door de betaling bij de levering. Het is daarom dat wij de vrijwillige teelt, zooals zij zich sinds eenige jaren ontwikkelten waarbij de verplichte afstand van het product aan de Regeering tegen den gestelden prijs is behouden, als het stelsel der toekomst hebben te begroeten. Naar dat systeem plant elk ingezetene op zijn erfof de bevolking eener dessa gezamenlijk op de gemeente-grondenzooveel hoo rnen als zij kunnen onderhouden. Dat behoeft dan niet te geschieden in regel matig aangelegde tuinen: ook uitgedunde boschgronden zijn daarvoor geschikt, ter wijl in de naaste omgevingen der wonin gen plekken genoeg zijn, waar men geen opzettelijke schaduwboomen behoeft te plan ten om de koffiestruiken voor den feilen zonnegloed te beveiligen, en waar de laatste welig tieren. Heeft de Javaan zijn koffieboomen vlak bij zich, dan behoeft hij den tijd van den grooten pluk niet af te wachten om dan tegelijk alles, rijp en groen, in te zamelen, gelijk in de gou- vernementstuinen maar al te dikwijls het geval is: dan kan hij tien tot twintigmaal in een saizoen de donkerroode bessen pluk ken, en verkrijgt alzoo een product van de beste hoedanigheid. Is de grond voor de koffieteelt geschikt, zooals 'b. v. in de residentie Pasoeroean, dan kan een betaling van f 14 per pikol voldoende geacht wor den: voor hetgeen het gouvernement er meer van maakt is dan ook de producent //Dat mag ik u nu misschien zeggen! Neenmejuffrouw Eva, loop niet weg, u is toch de hoofdpersoon in de geheele zaak Ik wilde u toch om eene plaats in uw huis verzoeken, niet om die van huisdok ter maar om die van schoonzoon De doctor stond in afwachtende houding recht voor den ouden heer, die hem scherp in het gezicht zag. //Is u griffier Stein/' vroeg hij eindelijk langzaam, //die te B bij den man van mijne oudste dochter werkte, en vóór eeni- gen tijd in zijne plaats benoemd is?" //Dezelfde, mijnheer, en ik ben bereid, u al mijne nu nog ontbrekende papieren binnen weinige dagen voor te leggen!" z/Nu dan," zeide de oude heer, //ik moet de zaak nog eens overdenkenAls mijne dochter er niets tegen heeft, dan willen wij hopen, dat u een even goed echtgenoot als doctor voor kiespijn is. Voorloopig blijft u toch van avond bij ons? Vrouw, wat zou je er van denken, als je eens een bowle maakte?" //Doctor Scholz!" kondigde de meid op dit oogenhlik aan. //Mijn kollega!" riep Stein vroolijk, die ondertusschen een oogenblik waargenomen had om Eva te naderen, //dan moet ik de ontheven van andere belastingen. Deugt de grond er niet voor. zooals in de resi dentie Krawangwaar de opbrengst de moeite niet loont en de bevolking alzoo niet naar verdienste wordt betaald,dan is het wijze politiek de gedwongen cultuur langzamerhand in te trekken en eene an dere soort van belasting in te voeren ter vervanging van den verplichten arbeid. Professor Veth zegt in zijn belangrijk werk //Java", (deel I bladz. 556): //Vol doet de koffiecultuur, zooals zij thans ge regeld is en met de voordeelen die zij thans den Javaan oplevert, reeds geheel aan die eischen?" (d. w. z. aan de algemeene be ginselen van rechtvaardigheid en aan de stellige voorschriften van art. 56 van het Regeeringsreglement.) //Ik zou die vraag niet onvoorwaardelijk bevestigend durven beantwoorden, maar kan met genoegen constateeren, dat een streven naar verbe tering bestaat, 't welk de bevolking meer en meer met de kffiecultuur verzoent, en haar, in weerwil van de verplichte leve ring voor een in verhouding tot den markt prijs gering geldbedrag aanmoedigt om uit eigen beweging aan die cultuur grootere uitbreiding te geven. Daar moet het heen. Aanmoeding van vrije teeltgepaard met geleidelijke inkrimping van de gouvemements-cultuur. Op de-koffiemarkt hebben we een zware con currentie, die van Brazilië inzonderheid, het hoofd te bieden. Reeds werden on derscheiden klachten vernomen over de hoedanigheid van ons product, een ge volg van te weinig zorg bij de inzameling en het drogen. Laat ons voorzichtig zijn, en zorgen dat de Java-koffie niet in het zelfde blaadje komt te staan als de Ne- derlandsche boter en kaas! OFFICIEELE PUBLICATIE. De Bnrgemeester en Wethouders van Amersfoort Brengen ten gevolge van de deswege bestaande voor schriften en ter verdere geregelde uitvoering van de door Z. M. den Koning vastgestelde reglementaire be palingen omtrent de Schutterijen, ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphabetische naamlijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij, gedurende acht dagen op de plaatselijke Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, ten einde eenieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem eenige personen of omstandigheden mochten bekend zijn, die daarop nog zouden behooren te worden aan- geteekend of ervan moeten worden weggelaten, zulks aan het Bestuur kenbaar te maken. Dat de Loting voor de Schutterij, tusschen de in geschrevenen van dit jaar, onder toezicht van eene commissie uit het Bestuur, ten Eaadhuize dezer ge meente zal plaats hebben op Zaterdag, den 26. Juni aanstaande, des voormiddags te 10 ure. Wordende alzoo de belanghebbenden opgeroepen, om ter plaatse en ure voorschreven te verschijnenof, bij afwezig heid, zich aldaar door een bij de voormelde Commis sie bekend persoon, voorzien van behoorlijke schrif telijke volmacht, te doen vertegenwoordigen, om de bij de wet vereischte loting naar behooren te doen; zullende voor hen die persoonlijk afwezig mochten blijven en zich niet op voorschreven wijze hebben doen vertegenwoordigen, door een der leden van de com missie worden getrokken. Dat tenzelfden dage, op gelijke wijze, eene Naloting zal plaats hebbenten behoeve van diegenenwelke tot de loting verplicht zijnde, buiten hun toedoen niet onder haar mochten zijn begrepen geworden, als mede ten behoeve van hen, die, ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatst- voorgaande inschrijving, alhier zijn komen inwonen, en voor de vreemdelingen, welke sedert die inschry- ving in de termen zijn gevallen, om als ingezetenen te worden aangemerkt. En dat eindelijk den belanghebbenden bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de rede nen van vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zou den mogen maken, ter kennis van de genoemde com missie te brengen, met aanduiding van het artikel plaat poetsen!" z/Dus, tot wederziens bij de thee, heer griffierzeide de rechter//en maak jij nu de bowle vrouw z/Die maak ikzeide de griffier//ik wil toch bewijzen, dat ik één recept kan schrijven en zelfs klaarmaken, ik heb plot seling zin in de artsenijkunde gekregen Mijn eerste honorarium is ook niet te ver achten al bestaat het dan ook maar in eene schoone hoop!'' z/Op eene bowle vroeg Eva half lachend. z/Neen, op eene lieve vrouwantwoordde de griffier. Dat op de bruiloft de //Dokter tegen wil en dank" verscheidene malen optrad, spreekt van zelf! En dikwijls, wanneer de rechter weer eens zeer lijdend zijn, en van een mug een olifant maken wilde, herin nerde zijn schoonzoon hem aan de kuur van dien middag. Dan moest de oude heer lachen en wanneer men eenmaal gelachen heeft, kan men maar weer niet zoo gemakkelijk be ginnen te jammeren vooral, wanneer het eigenlijk niet noodig is! der wet en het onderdeel daarvan, waarop zij hunne reclame gronden. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoort, den 17. Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERS1JN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 18 Juni 1880. De bouw der twaalf woonhuizen, buiten de Slijkpoort, is gegund aan den heer G. J. Prins alhier voor f 21975; zijnde deze inschrijvingssom f200 hooger dan van den minsten inschrijver, de heer J. T. Boks. Onze voormalige stadgenoot de Heer L. J. de Rochemont is tot arts bevor derd. Gisteren den 65n gedenkdag van den slag bij Waterloo, waren alhier van open bare en particuliere gebouwen de nationale driekleur ontrold. Evenals reeds bij verschillende andere corpsen is geschiedtzijn ook van het reg. Rijd. Art. de kanonniers, korporaals, onder officieren en voor zoover zij gehuwd zijn, ook hunne vrouwensuccessievelijk door H.H. doctoren van genoemd regiment ge vaccineerd. De Directeur van het Postkantoor maakt bekend, dat de verzending per Ooster- spoor trein 9.47 m. (buslichting 9.12 sm. opgeheven is. De Directeur, O. SMITT. Amersfoort, 17 Juni 1880. BINNENLAND. Donderdagavond half acht ure bracht Z. K. H. de prins van Oranje een bezoek aan het graf van H.d. moeder, Koningin Sophia. In de resedentie bevindt zich thans Prins Karei van Pruisen, de vader van onze Prinses Hendrik. Z. M. de Koning heeft ten behoeve der Christelijke Normaalschool te Nijme gen voor de 25e maal een gift van f 100 aan de directie toegezonden. De Bonifacius-bron te Dokkun wordt thans weder door vele bedevaartgangers bezocht. De vorige week kwamen er 2 booten uit Leeuwarden aan, ieder met p. m. 70 a 80 bedevaartgangers en Zondag kwamen er 8 wagens aan uit Hoorn, gemeente Lens, provincie Gronin gen, met een 50 a 60 personen. Den Haag schijnt een panorama rijk te zullen worden, er bestaan reeds plannen om zulk een gebouw op te richten aan het Bezuindenhout, op de terreinen van het vroegere Carolinenburg. De acte der vennootschap, die het panorama aldaar zal bouwen, is reeds geteekend. Sedert acht dagen is een 13-jarig meisje uit Venloo spoorloos verdwenen. Zij was gekleed in een purper kleedje, blauw boezelaar en een paar oude schoe nen. Zij is mager van uitzicht, tamelijk groot en heeft witachtig haar. Volgens sommige Fransche bladen zou Koning George van Griekenland voorne mens zijn, een bezoek aan Nederland te brengen. BUITENLAND. Jl. Dingsdag is het lijk van generaal Aymard, gouverneur van Parijs, luisterrijk ter aarde besteld. De Katholieken organiseereu groote be devaarten, die dienen moeten als een pro test tegen de besluiten van 29 Maart. De eerste bedevaart is bepaald op den 29 Juni, den dag waarop de besluiten toe gepast worden. De bedevaartgangers zul len achtereenvolgens Paray-le-Monial, No tre Dame de Salette, Lourdes en andere heilige of wonderdoende plaatsen bezoe ken. L Union libérale van Tours berigt dat groote stortregens de Gartempe te Montmorrillon hebben doen overloopen. In het lage gedeelte der stad stond Zon dag twee meters water. Vele schuren zijn ingestort. De afsluitingsmuur en het hek van het Paleis van Justitie zijn om geworpen. De aangebragte schade is aan zienlijk. De moorden volgen elkander te Parijs op. Nu weer is een wijnkooper door zijn knecht vermoord. De moordenaar had als moordtuig, zon derling genoeg, een spuitwater-siphon ge kozen, waarmede hij zijn slagtoffer de hersenpan verbrijzelde. Woensdag heeft te Brussel de ope ning der nationale tentoonstelling van nij verheid plaats gehad. Er was eene on overzienbare volksmenigte op de been. De Koning en de Koningin, de graaf en de gravin van Vlaanderen met gevolg zijn ten 2 ure in het tentoonstellingsgebouw gekomen. Zij werden met enthousiasti- sche kreten begroet. Het gerechtelijk onderzoek en getui genverhoor in zake het vinden van een lijk in een kelder aan de Harley-street te Londen heeft tot niets geleid. De jury moest zich bepalen tot de uitspraak: dat er een moord gepleegd is, waarvan èn het slachtoffer èn de dader onbekend zijn. Naar zich denken laat, maakt dit nieuwe onopgeloste //moord-mysterie" te Londen een zeer pijnlijken indruk. In het hart der stad (zoo schreef de Daily News), in eene deftige straat, is iemand vermoord geworden. Het lijk van eene vrouw, met een messteek afgemaakt, lag gedurende een niet te bepalen tijd ver borgen in den kelder van een geacht bur ger. De moordenaar is onbekend, de aanleiding tot den moord is onbekend, de vermoorde zelve is onbekend Kwam zoo iets in Armenie voor, dan zou het al niet in den haak kunnen heeten. Dat het te Londen gebeuren kon, is nog iets erger. BURGERLIJKE STANDEN. Geboren: 10 Juni, Gerrit Jan, z. van Peter van Eldert en Hendrika Terbeest. 12 Juni, Teunis, z. van Pieter Groenen woud en Albertha van Nieënburg. Ondertrouwd: 17 Juni, Willem van Diermen en Willempje Bouwman. Gehuwd: 16 Juni, Salomon Jacob Co hen en Hanna de Vries. Overleden: 13 Juni, Mozes Schönfeld, 46 j. ongeh. Francisca de Louwer, 5 w. Everfje Brandsen 67 j. ongeh. Jacobus Lobel, 20 m. 15 Juni, Ger rit Jan Huijgen, 14 j. 16 Juni, Ger rit Meer veld, 7 w. Johan Lappain, 10 j. 17 Juni, Jacoba van Loenen, 13 j. De Heer en Mevrouw CROOC- KEWTTvan der Hoop en de Heer Mr. H. CROOCKEWIT Jr., betuigen hunnen dank voor de deelneming ondervonden bij het overlijden van hunnen Broeder en Be- huwdbroeder. Amersfoort, 19 Juni 1880. zal DINGSDAG, Hótel MULLEE, te Amersfoort te consulteeren zijn. MUZIEKUITVOERING op ZATER DAG 26 JUNI, des avonds ten 7 UUT. Entrée 49 Cts.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2