Leusden25 Juni. De veldwachters P. EisenburgG. Kuijt en W. Sukkel hadden gisteren een goede vangst, twee zeer gevaarlijke wildstroopers kregen zij in han den. Sedert eenigen tijd was het hun be kend dat zij zich in de bosschen ophielden, hun toezicht bleef echter vruchteloos. Thans weder op surveillance zijnde, werden zij gevonden in door hen gemaakte holen; na eenig graven werden zij gearresteerd, behalve een, die wegens wederspannigheid het met zijn leven bekoopen moestde andere is voorloopig naar den huize Hei ligenberg getransporteerd, om later naar de gevangenis te worden overgebracht. Hoogland. Den 23 Junides na middags 3 ure sloeg de bliksem in de woning van Wouter Sminken hoewel weinig schade werdt veroorzaaktschijnt de dochter, een meisje van 18 jaren, ligt geraakt te ziju, daar zij in bewusteloozen toestand werd gevonden en door spoedig ingeroepen geneeskundige hulp thans her stellende is, ofschoon zij het volle gebruik harer armen nog niet terug heeft. Bunschoten24 Juni. Heden voor middag ontlaste zich boven de gemeente een hevig onweder vergezeld van stortregen, in de weide werd eene koe door den blik sem getroffen en gedood. Renswoude. Met algemeene stemmen is tot raadslid gekozende Heer J. K. Baron Taets van Amerongen tot Renswoude. Voorthuizen. Ds. W. Briët alhier heeft een beroep ontvangen naar Harder wijk, beweging, handel, in-, uit- en doorvoer, landbouw en veeteelt, kippen en honden. Doch de wetenschap der moreele feiten, zoo onmisbaar als thermometer van den vooruitgang, vindt van officiëele zijde wei nig belangstelling en waardeering. Toch zou het niet moeielijk zijn, ook in dit op zicht zekerheid te erlangen. Werden de rechterlijke ambtenaren vanwege het depar tement van Justitie uitgenoodigd tot het bedoelde onderzoek mede te werkenzij zouden waarschijnlijk gaarne er het hunne toe bijdragen. Of vreest men wellicht, dat men de vergelijking met andere volken niet zou kunnen doorstaan P Reden te meer om zoo spoedig mogelijk het volle licht te doen opgaan, want, een juiste ken nis van den toestand is de eerste stap tot hervorming. Intusschen kunnen we veilig deze con- clusiën stellen: Grondig onderwijs, met goed lezen en schrijven als bazis, is het krachtigst pre ventief middel tegen misdaad. Bij onvoldoende resultaten, waardoor de leerlingen het niet verder brengen dan tot enkel (werktuigelijk) lezen of gebrekkig lezen en schrijven, is de werking van dat zelfde middel hoogst twijfelachtig. En ten slotte deze moraal, ter overwe ging aangeboden aan allen, die met het volksonderwijs iets te maken hebben„Het goede dat wij willen, laat ons dat goed doen." Amersfoort, 25 Juni 1880. Bij de herstemming van 1.1. Dinsdag, ter verkiezing van een lid der Prov. Staten van Utrecht in het hoofdkiesdistrict Amers foort hebben 641 van de 1030 gestemd van onwaarde en blanco zijn gevonden 7. zoodat er 634 geldige stemmen werden uitgebracht, de Heer Mr. P. H. van Per- sijn verkreeg er 419, de Heer Mr. P. F. A. Ketelaar 315, zoodat Mr. F. H. van Per- sijn is gekozen, die de benoeming tot lid der Staten heeft aangenomen. Bij de feestelijke herdenking van het lOOjarig bestaan der Zondagschool, waar van wij in ons vorig nummer melding maakten, zal in de St. Joris kerk gesproken worden door de Heeren A. Wartena en H. Limpers. Dinsdagmiddag daaraanvolgende zullen alle Zondagschoolkinderen onder geleide van hunne onderwijzers en onderwijzeressen en andere Heeren en Dames een uitstapje doen langs Zandbergen naar Leusden, waar onder het houden van toesprakenhet zingen van liedjes en het gebruik van ververschingen het overige van den dag zal worden gesleten. Naar men verneemt wil men in onze buurt eene inrichting stichten, „Maatschap pij tot verpleging van wezen in het huis gezin," daartoe zou gekocht zijn het hee renhuis met weilandvan het landgoed „Zandbergen, onder reserve deelen wij dit mede. Donderdag jl. woedde ook boven onze stad een hevig onweder, de bliksem sloeg in een boom, staande naast het Davidshofje nabij de algemeene begraafplaats. „Dat is nog niets," antwoordde Dobson; „vóór morgen slaat het over de lantaarn. Houdt uwe hand eens op proeft u geen zout erop?" Ik stak mijne hand uit en raakte haar toen even met mijne tong aan. Zij was geheel met zout bedekt. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer, maar u ziet er bleek en vermoeid uit. Ga naar bed, en sta morgen vroeg op. Dan kan u de zee bij zonsopgang zien." De oude zeeman had gelijk. Mijne zenu wen waren te veel overspannen; ik had rust noodig. „Roep je mij vroeg?" „Ja, mijnheer. Een van mijne kamera den gaat morgen naar land, dan zal ik u zeker roepen." Zoo wenschten wij elkander goeden nacht, en ik ging in halfdonker naar de slaap kamer. Ik geloof, dat ik binnen tien minu ten vast in slaap was; het bulderen der golven, en het huilen van den wind, brach ten mijn geest tot bedaren, in plaats van mij uit den slaap te houden. Ik sliep, en zelfs de rustelooze koekoek in de klok, die de uren door den stormachtigen nacht heenriep, kon mij niet wakker houden. Wordt vervolgd.) SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amerspoort zal zijne gewone zittiDg hou den op Maandag 28 Juni, op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT' Tot liet geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 28 JUNI aanstaande's namiddags van halftwee tot half drie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, aluaar de belanghebbenden zich kunneu aanmelden, Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. Eerschei, WA. CroockewitM. van Beek, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BINNENLAND. Te Amsterdam heeft zich een commis sie gevormddie zich de oprichting en instandhouding eener voorbereidende in richting voor kleine blinden van elke ge loofsbelijdenis, beneden den leeftijd van zes jaar ten doel stelt. De commissie heeft reeds voor haar doel het landgoed Midden-EDg, bij Wage- ningen, in de gezondste Streek van Gel derland, aangekocht, en met toestemming van den Prins van Oranje aan haar stich ting den naam Alexander stichting gege ven. Een heer kwam onlangs in een winkel te Amsterdam en verzocht om overhem den te willen zenden aan een opgegeven adres. Een dienstbode ging daarop met een doos met overhemden op weg en ontmoette meneer op de stoep waar de doos in ontvangst werd genomen. Bij on derzoek bleek, dat men met een sluwen oplichter te doen had, daar het huis on bewoond was. 's Hage, 23 Juni. Bij gelegenheid van het studenten-feest zijn gisteren aan het Holl. spoorwegstation 8000 plaatsbiljet ten naar Leiden uitgegeven. Ten einde zich een denkbeeld te vor men van de levendigheid en drukte welke het stationsterrein te aanschouwen gaf, zij vermeld dat alleen tusschen de residentie en de academiestad 122 treinen liepen, waaronder de laatste omstreeks 2 ure na middernacht geheel met passagiers bezet hier terugkeerde. Ten einde de inenting te helpen bevor deren, heeft een der te Zaandam geves tigde fabrikanten zij werklieden in de ge legenheid gesteld, om van de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie gebruik te maken. Hij heeft daarbij tevens te kennen gege ven, dat zoo de ingeënten desniettemin door de pokken mochten worden aangetast, zij op eene geregelde uitkeering van hun loon tijdens de ziekte konden rekenen, niet zij echter, die zich niet wilden laten inenten of herinenten. Alle werklieden hebben zich aan het bureau van vaccinatie aangemeld en zich aan de kunstbewerking onderworpen. Een horlogemaker te Arnhem die een paar dagen geleden door eenige Velpsche metselaars een gebroken schouder was be zorgd en daarvoor recht eischte, werd een oogenblik later zelve aan de justitie over geleverd, toeD het bleek, dat hij van ver scheidene personen horloges had verkocht, die hem ter reparatie waren toevertrouwd. Dat heer had dergelijke praktijken reeds meer bij de hand gehad en daarvoor herhaal delijk straf beloopen. Uit Maastricht meld men aan de iV. R. Ct. Het ziektegeval, dat een arts aanvankelijk voer pokken hield is gebleken mazelen te zijn. Dezer dagen was te Maastricht eene dame bezig handschoenen met naptha te wasschen, toen deze zoo ligt ontvlambare vloeistof door een zich in de nabijheid bevindenden petroleumtoestel vlam vatte en ontplofte. De dame heeft zich deerlijk de handen, armen en het aangezicht gebrand, terwijl nog tijdig, door de op haar hulp geschrei toegeschoten, huisgenooten, de zich over den vloer verspreidende vlam werd uitgedoofd. Om het gevaar voor besmettelijke ziek ten door het bijeen zijn van veel menschen te voorkomen, zullen, naar wij vernemen, dit jaar geen groote manoeuvres gehouden worden en alzoo geen bijzondere lichtingen worden opgeroepen. De kersenverzendingen zijn in Maas en Waal in vollen gang. De prijzen der ker sen variëeren van 7 cents tot 12 cents het half kilo. Men schrijft uit Utrecht dd. 23 Juni. Bij de voorloopige veiling van het Park Tivoli met aanhoorigheden, welke heden plaats had, werd voor alle perceelen een gezamenlijk bedrag van f 156,650 gebo den. Voor de groote zaal alleen werd naar beweerd door „de" Katholieken f 35000 geboden. Op zeer vele der per ceelen is het hoogste bod door personen gedaan van wie te verwachten is, dat zij die tot bouwterrein zullen bestemmen. Het bekende comité, dat voor het be houd van Tivoli als uitspanningsoord werkzaam is, en op f 12000 na het door Abspoel gevraagde bedrag bijeen heeft heeft thans nog 14 dagen tijd vóór de definitieve veiling om tot den koop te besluiten. BUITENLAND. Eenige dagen geleden werd plotseling het gerucht verspreid, dat Gambetta over leden was, en toen daalde de Beurs bewijs genoeg hoe groot het vertrouwen is dat in den tact en het beleid van dezen staatsman gesteld wordt. Thans is dit ver trouwen, zoo mogelijk, nog gerezen. Men heeft ditmaal de stem gehoord van een Franschman, die het belang van zijn va derland bepleit, en niet de stem van den partijman, die, kortzigtig en bekrompen, alleen zijn eigen welzijn beoogt. Foulloy, de moordenaar van den heer Joubert, door Duitschland uitgeleverd, is te Parijs aangekomen. De lage booswicht beefde van angst, toen hem aangezegd werd, dat hij op de plaats waar de moord is gepleegd zou worden gebragt, om de om standigheden toe te lichten, onder welke de misdaad is volvoerd. Om dat te ver mijden, kwam Foulloy tot de volledige bekentenisdat hijzonder aanleiding goedsmoeds zijn patroon had vermoord om hem te bestelen. In de Porte St. Martin heerschte Maan dag een paniek. Bij het begin der laatste acte van „la Mendiante" werd de kreet van brand vernomen. De acteurs vlugtten in de coulissen; de toeschouwers liepen elkander overhoop. Wat was er gebeurd? Men sprak van een gasontploffing die de ruiten deed springenmaar de waarheid was, dat een bediende met een blad vol glazen van een trap was gerold. Te Brussel heeft zich geconstitueerd ee maatschappij voor den aanleg van spoor wegaansluitingslijnen, met een kapitaal va 7!/„ millioen fr. werkend. Na een langdurig debat heeft het Lager huis met 275 tegen 230 stemmen aang- nomen het amendement van Giffard, strek I kende om Bradlaugh de radicaal noch to den eed noch tot eene verklaring toe t laten. Deze uitslag werd door de oppositi met ontzettenden bijval begroet. Bradlaugh heeft echter zijne toelating het Lagerhuis geëischt, welke de speak weigerde. Bradlaugh rigtte, binnen de a geschotene ruimte staande, het woord to het Huis en betwistte de wettigheid v het gevallen besluit. Nadat een voorst was aangenomen, dat Bradlaugh zich zo verwijderenweigerde hij daaraan te g; hoorzamen. Een voorstel van Northcote o den speaker te magtigen aan het beslu' van het Huis uitvoering te doen gever, werd met 326 tegen 8 stemmen aangen men, waarop Bradlaugh met geweld do de deurwaarders buiten de afgeschot' ruimte werd teruggebragt. Nadat hij zie tot tweemalen had losgerukt, werd o voorstel van Northcote met 274 tegen stemmen besloten dat Bradlaugh zou wo den in hechtenis genomen. Gladstone o dersteunde dit voorstel, omdat, zeide hi het besluit gisteren door het Huis gen men behoorde geëerbiedigd te worden. De stoomboot Teutonia, van Liv pool, die de reis naar Canada maakt rapporteert dat zij zich op haar heenr een weg moest banen door een 30 mijle lang ijsveld. Acht schepen waren ree in het ijs blijven steken en twintig and re vaartuigen konden zich slechts m moeite en beleid door de massa 's ijs hee werken. De Teutonia zelve werd t uren opgehouden. Zij ontmoette op re een bark, die door de aanvaring met ij bergen zwaar beschadigd was. Te Milaan heeft de lijkverbrand' plaats gehad van den apostel der eren tie, Giovanni Polli. Verscheidene gele den hebben aan de Italiaansche Vereer ging voor lijkverbranding brieven en te! grammen van condoleante gezonden v gens het overlijden van Polli. Gelijk men weet, wordt Kotzebue del generaal Albedinsky, tot dusver gouvel neur-generaal van Wilna, vervangen. El staat bekend als een verlicht man, vj een zacht en menschlievend karakter. 1 Wilna had hij de genegenheid weten winnen van de Poolsche en Joodsche tl volkingen, welke de meerderheid uiti'l ken in de onder zijne bevelen gestel provinciën. Het is zeker dat, indien tl van generaal Albedinsky had afgehangl al de wetten, gedurende den Poolse» opstand in 1862 en 1863 uitgevaardi.J zouden ingetrokken zijn en dat de Poll in de westelijke provinciën dezelfde ift ten zouden genoten hebben als de ortti doxe bevolking. Nog onlangs heeft del neraal eene poging bij de regeering I Petersburg gedaan tot opheffing der 11 lasting van 10 pCt., welke op den aan II len toebehoorenden eigendom in de zevl westelijke provinciën drukt, doch vruclil loos. Het jaar 1880 is tot nu toe niet gift stig voor Rusland. De branden neaft toe; de oogst staat in verscheidene stfl ken slecht; de verschijning van den keft (anisoplia austriaca) in het zuiden en ft den sprinkhaan in den Kaukasus kaft den landbouwende bevolking groote ft zorgdheid. De bijzonderheden, door ft dagbladen medegedeeld over den brandl Torgeok, eene belangrijke stad, zoo® door haren handel als door hare ligging» de Wolga, teekenen te zeer de zorgeloos!» en de bijgeloovigheid der Russen, 9 geene bijzondere melding te verdienen, ft Van hulp was geen sprake; de bevl king stond volkomen ontwapend tege» ver de ramp en alles wat in de rig1» van den wind lag, is dan ook tot ft den grond afgebrand. Indien een ge*»- dige regen niet na vier-en-twintig urft de vlammen had gebluscht, zou de geb* le stad met hare voorsteden in de aft zijn gelegd. De weinige brandspu» waren in zoo slechten staat dat zij gft dienst konden doen; de overheden had» het hoofd verloren en vermeerderden I verwarring door hare tegenstrijdige ke» len. Volgens aloud gebruik hielden I inwoners heiligen beelden voor hu»

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2