welke de ontginning der zilvermijnen van Mont-Gomery slechts in de hand kunnen werken. Door de leden der sub-commissie voor de tentoonstelliug van oudheden enz., wel ke in de volgende week te Den Helder zal worden gehouden, is uit Texel een be langrijke verzameling oudheden naar den Helder overgebragt. Onder deze voorwer pen moeten er velen zijn, die als kunst voortbrengselen bijzonder uitmunten. Te Bloemendaal overleed den 25sten Juni de gepensioneerde luitenant-generaal J. W. Blanken, adjudant van Z. M. den Koning in buitengewonen dienst, ridder 4e kl. van de Mil. Willemsorde, ridder van de Ned. Leeuw, grootkruis van de Eiken kroon en van Mauritius en Lazarus van Italië. De overledene trad den 31en Januari 1862 in het ministerie van oorlog op en bleef in het ministerie Geertsema als zoo danig zitting houden, totdat bij 1 Juni 1866 met dat Kabinet aftrad, om voor het ministerie-Heemskerk plaats te ma ken. Op 5 Febr. nam hij ad interim de portefeuille van marine mede over van den heer W. J. C. ridder Huysen van Kat- tendijke, die op 6 Februari overleed, en bleef daarmee, evenals difinitief met de portefeuille van oorlog, belast onder het kortstondig ministerie-Geertsema, dat 10 Febr. 1866 aangekomen, 1 Juni 1866 reeds weder aftrad. Beusichem, 26 Juni. De handel in scha pen en varkens op de heden gehouden markt alhier was over het algemeen vrij levendig. De prijzen der schapen waren middelmatig, terwijl die der varkens hoog kunnen genoemd worden. Aangevoerd waren 1036 schapen en 78 varkens. Vier weezen van het R. K. en twee van het Prot. Weeshuis te Nijwegeu zijn van daar naar Scheveningen gezonden, om in de nieuwe Sophia-stichting verpleegd te worden. Ds. J. Corell te Avezathen, de nestor der dienstdoende predikanten in de Her vormde kerk, ligt gevaarlijk ziek. Hij is reeds 71 jaren predikant en 93 jaar oud. Bij het bestuur van het bekende rederij kers gezelschap Ernst en Scherts, te Hel der, van wier uitvoeringen, vooral voor liefdadige doeleinden, zoo dikwijls met lof melding is gemaakt, is een voorstel inge komen en behandeld, om (met het oog op de pokken-epidemie) alle leden van dat gezelschap te doen inenten met zuivere koepokstof en ten dieneinde, voor reke ning van de kas van genoemd gezelschap, een gezond kalf aan te koopen. Te Harderwijk heeft zich een geval van gewijzigde pokken voorgedaan. Aan de voornaamste stations van de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij zullen gedurende de zomermaanden retourbiljet ten le en 2e kl. worden afgegeven naar Brussel, geldig gedurende acht dagen. haar toch met de wanhoop van een dren keling, en weldra haalde ik hem, gehol pen door de golven, bijna gevoelloos op de rots. Het jacht sloeg toen juist tegen het rif en de matrozen werden later gered. Ik dankte den hemel, dat ik hem gered had! Nu hij vrij van gevaar was, voelde ik mij meer op mijn gemak. De zwarte wolk der wraak was voorbij getrokken, en de invloed van Agnes had een grooten ommekeer in mij te weeg gebracht. Hij lag buiten kennis, maar weldra brachten Dobson en zijn kameraad, die de anderen gered hadden, hulp. Zij droegen Brastome naar binnen en legden hem in bed. Terwijl Brastome nog steeds in bed lag, vertelden zijne medgezellen ons hun reis avontuur Zij hadden het jacht van mijnheer Pen- drewitt geleend, en waren naar Cherbourg gezeild. Aan de haven ontmoett'en zij Brastome, die naar Engeland terug moest, en de stoomboot gemist had. Daar zij wisten wie hij was, want zij hadden hem bij mijnheer Pendrewitt ontmoet, en toen hij zeide, dat hij een onaangenamen brief van een vriend ontvangen had, vroegen zij lieui of hij ïuee wilde varen. Door het stormachtige weer hadden zij de koers ver- BTJITENL AND De Eerste Kamer der regtbank te Pa rijs heeft vonnis gewezen in zake het pro ces van het comité van het théatre Francais contra Mile. Sarah Beruardt. Behalve de 100,000 fr. schadevergoeding en de ren ten, waartoe zij veroordeeld is, luidt het vonnis tevensvervallenverklaring van haar titels, previlegien en prerogativenen bij gevolg tot het verlies van 43,000 fr., uit makende een deel in de reservekas van de sociétaires, zoodat dit proces de wispeltu rige vrouw op 150,000 fr. te staan komt. De overschatting van eigen talenten en de vleijerij van onhandige vrienden is haar dus duur te staan gekomen. L'Univers bevat een theologische con sultatie over de besluiten van 29 Maart, volgens welke ieder, die de hand leent aan een gewelddadige uitdrijving van de Con gregatiën, geëxcommuniceerd zal worden. Op bet oogenblik dat de collegiën aan de universiteit te Montpellier Vrijdag een aanvang zouden nemen, kwam een com pagnie infanterie voor het gebouw post vatten. Het verschijnen van de soldaten deed een groot tumult ontstaan. Op bevel van den deken drongen de soldaten en de politie de school binnen, die ontruimd werd. Een inhechtenisneming had plaats. Uit Rijssel wordt van den 25n Juni gemelddat daar den vorigen avond een bijeenkomst gehouden is van ongeveer 2000 werklieden van Fives-Rijssel. Daarin werd, bijna met algemeene stem men beslotenden arbeid onder de be staande voorwaarden niet voort te zetten. De directeuren der fabriek hebben bil- letten doen aanplakken, waarin vermeld wordt, dat zij geneigd zijn hun livretten aan de werklieden terug te geven, die den arbeid niet willen voortzetten. Men gelooft dat de arbeid in de fabriek gestaakt zal worden. Z. M. de Koning van België heeft, ver gezeld van de Prinsen van Orleans, een langdurig bezoek aan de tentoonstelling gebragt. Men hoort van alle kanten constateren, dat de tentoonstelling in haar geheel alle verwachtingen overtreft en de bewondering van de vreemdelingen wegdraagt. Het Lagerhuis in Engeland nam in eene avondzitting, met 153 tegen 117 stemmen, het door de Regeering bestreden voorstel aan, om de tapperijen in Engeland en Wales zoo veel doenlijk op Zondag ge heel te sluiten. Omtrent het verongelukken van het oefeningsschip Atalanta wordt dd. 23 de zer uit Halifax gemelddat de marine autoriteiten van die haven de op de onlangs aan de kust gevonden tonneduig geschre ven woorden van een der opvarenden der Atalanta als verdicht beschouwen. Men is voornemens, voor de weduwe van kapitein Stirling, van de Atalanta, een reeks apartementen in het Hampton- Court-paleis in te ruimen. De onderhandelingen tusschen Rusland loren en waren bij de vuurtoren gestrand. Ik luisterde naar dit verhaal met ver schillende aandoeningen. De bedoelde brief was zeker de mijne. Waarom had hij zijn antwoord niet getelegrafeerd? Ik zat nog na te denken over de wijze waarop ik mij te gedragen had, toen Dobson bij mij kwam en zeide, dat de andere heer mij wilde spre ken. Ik volgde hem en in het volgende oogenblik was ik in Brastome's kamer. Hij stak mij de hand toe. Ik aarzelde ze aan te nemen. ,/Wel Harry," zeide hij, waarmee heb ik je toch beleedigd? Je brief heeft mij geweldig verschrikt." //Vraag jij dat nog?" antwoordde ik. /,Jij, die mijne zuster verlaten, en haar levensgeluk verwoest hebt. Ik heb je 't le ven gered, maar ik heb er bijna spijt van. Ik heb eene lange rekening met je af te doen." z/Maar ik begrijp je niet, je bent zeker niet goed ingelicht. Ik heb je zuster nooit beleedigd; ik ben haar zoo getrouw als je maar kunt verlangen." //Ben je dan niet geëngageerd met de dochter van mijnheer A z/Zeker niet. Mijn neef, die gepromo veerd is, zal haar huwen ik hoop en China over het Koeldsja-verdrag schij nen nog niet spoedig een aanvang te zul len nemen. Aan de Gazette de St. Peters burg wordt uit Londen gemeld, dat de markies Tseng, de Chineesche gezant al daar, die van zijne regering in last heeft ontvangen naar Petersburg te vertrekken om zich met de Russische regeering in verbinding te stellen, niet vóór 6 Aug. in die hoofdstad zal aankomen. De aanvang der onderhandelingen over genoemd ver drag is dus langer dan een maand uitge steld en het is nog geenszins zeker dat zij dan zullen beginnen. Men heeft hier te doen met de gewone taktiek der Azia tische diplomatie, om de zaken te rekken, ten einde tijd te winnen. //Uit onze bijzon dere inlichtingen," voegt het blad er bij, //blijkt dat de Chineesche regering zich ernstig tot den oorlog voorbereid, en alle maatregelen neemt om niet door den vij and verrast te worden." GEMENGD NIEUWS. In het panopticum te Dresden is egen- woordig een ledikant tentoongesteld, dat den naam draagt van //sta op". Dat le dikant is zoo ingerichtdat het dengeen die er in slaapt, dwingt op den bepaalde tijd op te staan, al is zijn slaap ook nog zoo vast. Een wektoestel steekt name lijk bij het uur, waarop het werk gezet is, een licht aan en als dan hetgeen spoedig geschiedt de wekker afgeloopen is en de slaper nog niet opstaat, weigert het ledikant meedoogenloos zijne luiheid verder in de hand te werkengaat uit elkaar en werpt hem op den grond. Dergelijke uitvindingen om langslapers uit hun bed te helpen, zijn niet nieuw. Vóór het uitbreken van de voor de aardappelen zoo noodlottige ziekte van 1846, verscheen ieder voorjaar op de markt te Maastricht eene in het naburig St. Pieter getrokken aardappelensoort, door ieder gekend en geliefd de St. Pieters krombekken. Van al de thans bekende aardappelen was die krombek verweg de smakelijkste. Hoewel men dat product moest deelen met Aken, Luik, Verviers en Spa die er even begeerig naar wa ren als de ingezetenen van Maastricht kwam het toch zoo overvloedig ter markt, dat ook de minder bemiddelden hun hart overvloedig aan den krombek konden op halen. Sedert dat noodlottig jaar echter is die aardappelensoort geheel van de markt aldaar verdwenen. Niettemin is die vrucht daar niet uitgestorven. Eenige der meest bekwame en energiekste landbouwers heb ben door stalen vlijt en door uit hun zeer ge ringen oogst de geschikste exemplaren we der als pootaardappelen te bewaren, nu 32 jaar die zoo geliefde aardvrucht voor alge- heele vernietiging bewaard en voeden de hoop, nog eens te slagen om den krom bek misschien voor een geslacht, dat ze nooit heeft geproefd weder algemeen verkrijgbaar te stelleD. Een hunner was daarmede reeds verleden jaar een heel eind ver en zag zijn onvermoeid streven met veelbelovende resultaten bekroond, toen ongelukkig het uit hare oevers treden van de Maas zijn hoop in één nacht verniel de. Hij heeft echter dit jaar met nieuwen met Agnes te trouwen; maar ik begrijp waarachtig niet Ik liet hem niet uitspreken, drukte zijne hand zóó, dat zij bijna ontwrichtte, en vroeg hem vergiffenis. Toen liep ik de kamer uit en vroeg Dobson om door het signaal een boot van de kust te doen komen. Alles was goed uitgekomen, en ik was weer gelukkig; en den volgenden dag O wat een gelukkige dag was datDe zee werd gelukkig kalm. Murray kwam vertel len, dat Agnes weer beter was, en 's avonds kwamen wij allen met de grootste verwach tingen aan land. De blijde tijding van Freds terugkomst werd haar voorzichtig medege deeld, en zij werd plotseling zoo vroolijk en gelukkig, dat wij eerst meenden, dat zij zich maar ziek gehouden had. Mijne een voudige pen is niet in staat de ontmoeting tusschen Frederik en Agnes te beschrijven. Niets verhinderde verder het publiek worden van het engagement, en ongeveer drie maanden later, op een kouden Januari- morgen, vond het huwelijk plaats. Ik ben nu zeer blij dat ik Frederik de reddingsboei toegeworpen heb, van die rots midden in zee, op dien stormachtige mor gen, juist vijftien jaar geleden. En dat was mijne wraak. {Slot.) ijver zijn pogen hervat. Wij deelen dat me de, omdat misschien het Westland geschik te terreinen oplevert om er het voorttelen van den krombek te beproeven, een proef die bij gunstig slagen voorzeker den arbeid van den ondernemer ruim zou beloonen De krombek is roosachtig van kleur zeer zacht van schil, zoodat ze niet geschild maar slechts even afgeschrapt worden uiterst meelig en bijzonder aangenaam van smaak. Een verschrikkelijke waterhoos is Woens dagavond op het dorp Marguérite, bij Montpellier, gevallen. De gemeente stond een meter vijftig centimeters hoog onder water. De schade wordt op 350,000 frs geschat; de oogst is totaal verloren. Een St. Bernhardshond te Zurich werd wegens eene ongesteldheid naar een veearts te Hottingen gebracht, en ging sedert dien tijd, zoo dikwijls hem iets scheelde, of hij zich gekwetst had, van zelf naar zijn wel doener. Toen zijn kleine makker, een aardig zwart hondje, langen tijd ziek ge weest was, pakte hij hem op zekeren dag in den nek en droeg hem naar den arts te Hottingen, hetgeen de kleine van nu aan door dubbele toegenegenheid zocht te ver goeden. De St. Bernhards hond, die aan waterzucht stierf, had zijn slaapplaats voor de kamerdeur van zijn meester. Toen zijn einde naderde, klopte hij in het midden van den nacht aan de deur, om ingelaten te worden. Open gedaan, reikte hij zijn poot eerst aan zijn heer, daarna aan diens vrouw, verlangde toen weder naar buiten en stierf vijf minuten later. Met genoegen verneemt de Arnh. Ct dat de uitgave van Gouverneurs Oude Huisvriend in Indië veel steun vindt Nadat daar kennis genomen was van een ingezonden stuk in het Bataviaasch Han delsblad, waarbij de inteekening werd voor gesteld als een plicht van dankbaarheid jegens den grijzen kinderdichter, telde binnen weinige dagen alleen de firma Kolff te Batavia 158 int eekenaars, terwijl o. a van een kleine plaats in de Preanger bericht werd ontvangen, dat daar, niettegenstaan de het Europeesch element er zeer schaars is vertegenwoordigd, nog 20 exemplaren waren geplaatst. Onlangs werd bericht, dat de sneltreinen naar Berlijn restauratiewagens zouden met zich voeren. Hetzelfde zal nu ook in Midden Duitschland geschieden. In stede van Pullmanns rijtuigen te huren, zijn 3 eigen salonrijtuigen en 3 goederenwagens (welke als keuken dienst doen) door de betrokken maatschappijen tot dat doel met het meest mogelijke comfort ingericht De goederenwagens zijn van waterreservoir, een verplaatsbaren haard, kasten voor pro visie, ijs, tafel enz. voorzien. De kosten voor zulk een inrichting bedragen f 780. De salonrijtuigen zijn aan de buitenzijde te herkennen door een wit bord, waarop in 3 talen de benaming van //Restaurations- wagen" is aangegeven. Evenzoo aan de goederenwagens, welke bovendien geheel groen geschilderd zijn. Rijtuigen en wagens worden met gas verlicht en zijn door de internationale //Schlafwagen-Compagnie" ge pacht. Volgens het tarief moet ieder reiziger die in deze rijtuigen iets wenscht te gebruiken, minstens voor 45 cents ver teering maken. Dat men de consumptie ook moet gebruiken is nog niet veror dend. Te Heemstede is in den nacht van Don derdag op Vrijdag, op het buitenverblijf van jhr. van Merlen, iugebroken. Door den nachtwaker werden omstreeks 41/ï uren twee ramen van een kamer openge schoven gevonden en bij nader onderzoek bleek, dat eenige gouden voorwerpen, he nevens eenig geld, was ontvreemd, terwijl men een kast, waarin een aanzienlijke geldsom was, had trachten open te ma ken. Op het Zilverpad te Zaandam kregen Woensdagmorgen twee vrouwen, Trijntje H. en Trijntje S., met elkander twist. Trijntje H. kreeg daarbij van Trijntje S. zulk een slag met een waterpot op het hoofd, dat zij gene'eskundig moest wor den behandeld. De tweede haringjager is in de vorige week te Vlaardingen aangekomen, met 51 ton volle en 149 ton maatjesharing, over genomen van 40 schepen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2