Het Eeuwfeest der Zondagschool. op afdoening wachten, hopen we toch dat het slotartikel van het ontwerp worde ge maakt: „Deze wet treedt in werking den lsten Januari 1881." OFFICIEELE PUBLICATIËN. De Burgemeester van Amersfoort doet te weten, dat de brandweer, voor zooveel de groote Spuit n" 5 betreft, krachtens art. 198 van het algemeen politie-reglement dezer ge meente, moet opkomen op Maandag, den 5. Juli aanstaande, 's namiddags te 6 uren, teneinde in hare behandeling te worden ge oefend, en dat commandeurs en manschap pen zich op bovengemelden tijd aan de berg plaats der spuit moeten bevinden. Amersfoort, den 30. Juni 1880. De Burgemeester voornoemd, YAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 18 der wet van 14 Sep tember 1866 (Staatsblad n°. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de INKWARTIE RING, enz., Doen te weten, dat de bij art. 17 dier wet bedoelde lijst door hen aangelegd, in af schrift aan de bergplaats bij het raadhuis aangepakt is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zal liggen, alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 30. Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, YAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter kennis aan de in gezetenen dezer gemeente, die ter erlanging van het eereteeken wegens eervollen, langdurigenwerkelijken dienst bij de Schutter ij en, in de termen van Zijner Majesteits besluit van 5 December 1851 (Staatsblad no. 149) mochten gekomen zijn en verlangen met het eereteeken te worden begiftigd, dat zij zich tot het doen van de vereischte aangifte ter secretarie kunnen vervoegen op Maandag den 12. Juli aan staande, 's morgens tusschen 10 en 1 uur. Amersfoort, den 2 Juli 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris. YAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 2 Juli 1880. Onze vroegeren stadgenoot en leerling der H. B. School de Heer H. Wortman, heeft zijne studiën aan de Polytechnische school met gunstig gevolg voltooid zoodat hij tot civiel-ingenieur is bevorderd. De afdeeling Amersfoort van de M. tot N. van 't Alg. heeft in hare vergadering van 1.1. Donderdag tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering benoemd, den Heer H. W. Kalff en als plaatsvervanger den Heer H. W. de Heus. Het navolgende is ons door eene vrien delijke hand verstrekt. Onder begunstiging van het schoonste weder had Dinsdag j.l. de feestelijke her denking plaats van het 100-jarig bestaan dér Zondagschool. Op een vervroegd uur hadden de kin deren de scholen verlaten en waren, als vrijwillige bondgenoot het voor eenige uren geworden was. Mijne manschappen waren met den uitslag heel goed te vreden, en de herbergier ook, want zijn voorraad bier, land wijn en sterke drank gingen tegen goede betaling in onze handen over. De dorpe lingen werden vertrouwelijker, en er kwam eene goede verhouding tusschen de straf fende Pruisen en hunne offers, zoodat ik geen reden had om verraad te vreezen. Ik had mijzelf in eene boerenhofstede ingekwartierd, die slechts door eene nauwe straat van de school gescheiden was. Uit mijne kamer kon ik de hoofdstraat van het dorp overzienhad de wacht bij de hand en het andere kwartier schuins tegen over mij. Een deel van den namiddag bracht ik in de herberg door, waar het grootste deel van de manschappen zich vereenigd had en zich aan eene ongestoorde vroolijk- heid overgaf. De lijvige gestalte van den met een tooverslag, in feestdosch gehuld. Yan sommige woningen in de Slijkstraat en buiten de Slijkpoort vooral was de drie kleur ontrold en was, door de zorg van E. van Nus en A. de Bree, eene nette decoratie aangebracht. Met ongeduld werd het oogenblik verbeid, dat de stoet, van vlaggen en vaandels voorzien, den weg passeeren zou. Eindelijk kwam hij en ver volgde, bijna gedragen door duizenden be langstellenden, den weg naar Leusden. Na eenigen tijd als in feestmarsch den straat weg vervolgd te hebben, sloeg men links af en betrad den grond van het landgoed „Zandbergen." Daar ging het langs hoog en laag. Het was een tocht met vlaggen en vaandels, door zeer nauwe passen, die onwillekeurig deed denken aan dien van Hannibal. Eindelijk werd een laatste heu- velenrij bereikt en het sein tot staan ge geven. De muziek liet zich nu hooren en toen daarna de duizenden tot eene plech tige stilte waren gekomen, betrad Ds. A. Wartena één der heuvels, sprak naar aan leiding van het feest, dat gevierd werd en de plaats, waar men bijeen was en bad God om den zegen van een waarlijk Chris telijk feest. Hierna werdonder leiding van den heer B. E. Mater, die zich ook voor deze gelegenheid beschikbaar stelde, No. 1 der feestzangen aangeheven. Daarop ging men verder tot op het feestterrein waar onbegrijpelijk veel menschen opeen gepakt stonden, zooveeldat het voor de kinderen zeer moeielijk was de voor hen bestemde banken te bereiken. Toen ein delijk alle kinderen gezeten waren werden zij onthaald op broodjes met kaas en koek en melk, en verfrischt en verkwikt klon ken daarop, geholpen door de muziek, hunne „Hosanna's" al zingend door het geboomte. Eene diepe ontroering maakte zich van al de aanwezigen meester, vooral toen Ds. Wartena eene korte, maar wel sprekende réde tot de kinderen en belang stellenden richtte. Na afloop hiervan ver lieten alle onderwijzers en opzichters met hunne afdeeling die plaats en zochten in het bosch of op de vlakte eene plek, waar deD kinderen de gelegenheid tot spelen gegeven werd. Toen dit een geruimen tijd geduurd had, bezocht men andermaal het terrein. Weer werd gezongen en gesproken en nu kwa men de honderden ponden kersen voor den dag. Dat was eene pret! Daarop werden met de muziek voorop de duinen bezocht. Ds. Wartena plaatste zich daar op eene hoogte, waaromheen de kinderen en hon derden toeschouwers zich legerden. Op treffende wijze sprak Z.Eerw. hier weer tot klein en groot. Ds. Gravestein van de Bilt voerde ook het woord en daarna klon ken het „Wien Neerlandsch Bloed" en het „Geloofd zij God met diepst ontzag" over de uitgestrekte vlakte. Het hart voelde zich hier naar God heengetrokkenHet was er immers zoo plechtig en zoo stil! Een half uur werd nu den kinderen vergund zich in de duinen te vermaken. Toen blies de trompetallen werden ver eenigd en andermaalmaar nu voor het laatst, werd het feestterrein bezocht, waar nu nog toespraken werden gehouden door Ds. Fruitier de Talma, Limpers en Ds. Wartena. Manden met krentenbrood en lekkernijen werden aangebracht en de kin deren op nieuw verkwikt, waarna de zang tonen van klein en groot weer door de lucht galmden. Inmiddels had zich de jongejuffrouw Fruitier de Talma op eene hoogte geplaatst en sprak, op luiden toon Ds. Wartena en Echtgenoot en verdere onderwijzers en onderwijzeressen, terwijl zij Mevr. Wartena een bouquet aanbood, dé volgende lieve waard stond glimlachend aan de toonbank en streek onophoudelijk het blanke pruisi- sche geld op, dat hij voor zijne minder goede dranken kreeg. Het levendige ver keer tusschen toonbank en gelachkamer ging des te beter, omdat de zoon van den waard, een flinke, handige jongen, tamelijk goed Duitsch sprak en zich dikwijls in het gesprek der soldaten mengde. Toen ik den maire, die toevallig aanwezig was, mijne verwondering over dit feit, dat met zijne verklaringen niet overeenkwam, te kennen gaf, vertelde hij, dat de jonge man, uit vrees van door de Duitschers in de uni form gestoken te worden, gevlucht, en eerst voor korten tijd in het dorp teruggekeerd was. Het Duitsch had hij te Metz, waar hij school gegaan hadgeleerd. Behalve hij, verstond niemand van de dorpsbewo ners die taal. Wordt vervolgd.) dichtregelen toe: Onder den blooten hemel Ziet gij ons, kind'ren, geschaard. Te midden van 't vroolijk gewemel Zijtgij, onze vrienden, vergaard. Een loflied, gezongen door kind'ren, Werd gister' den Heere gewijd Een landelijk feest voor de kinderen, Hebt gij thans zoo vriend'lijk bereid. Wij brengen U, vrienden, vriendinnen, Den dank van het kinderhart toe, En roepen vervroolijkt van zinnen Een lang leef gij allen! U toe. Groot was de indruk hierdoor teweegge bracht. De aandoening had zich vooral van Ds. Wartena meester gemaakt. Zij toch hadden het plan der feestviering ont worpen en er zoo veel voor gedaan. Hul de en dank moet hun hiervoor worden toebebracht! Nu volgden nog eenige zangen. De kleinen werden in de rijtuigen geplaatst en allen maakten zich tot vertrek gereed. De terugtocht geleek een zegetocht. Al zingend ging het verder, gevolgd door duizenden menschen, van wie over den geheelen weg geen enkelen wanklank werd vernomen. Zoo kwam men des avonds te halftien de stad weer binnen. Het was een drukte en ge joel, maar een kwartier later was de stad tot hare gewone kalmte teruggekeerd. Het feest, dat één harmonie, één accoord ge leek en zoo rustig en plechtig was gevierd, behoorde tot de geschiedenis. Mocht door allen, die Zondagscholen van Christelijk standpunt weten - te waar- deeren. God worden gedankt en mocht ieder zich beijveren te doen naar het be vel van Jezus: „Laat de kinderen tot mij komen en verhindert ze niet!-' StOUtenburg. Door den Raad is tot Wethouder en Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand benoemd de Heer K. A. Meer veld. BINNENLAND. In de „Ned. Spectator," schrijft de heer Vosmaer, (Flanor) iemand die men wel niet van vooringenomenheid tegen het Latijn en Grieksch zal verdenken, over het wetsontwerp betreffende de maten en gewichten het volgende: „Wij bezitten voor alle maten en gewichten oude, uit stekende, teekenende voor ieder verstaan bare woorden: el, palm, duim, streep, is er iets beters? Bunder, roede, morgen (dat schilderachtig woord; de wetgever wist zeker niet eens meer wat het beduidt!); grein, wichtje, kan, pint, enz. En wat moeten wij daarvoor in de plaats aanne men? Onzinnige namen als meter b. v., want meter is op zijn Hollandsch een man, die meet. De kleine burger moet leeren het onderscheid tusschen deka en deci; moet leeren tobben met hekto, kilo, milli, centi; wie Grieksch nog Latijn kent, moet als een kind die dingen in zijn hoofd stampen die hij niet begrijpt. Gelukkig echter dat hij ze niet begrijpt, want an ders was hij er nog erger aan toe. Yoor hem, die wel Grieksch en Latijn kent, is het nog erger; voor hem is het een ver warring en eenbespotting. Immers die quasinamen zijn zoo ongrieksch en onla- tijnsch mogelijk, hun samenstellingen zijn onjuist. Laat onze Kamer nationaal zijn en ons voor dien onzin behoeden. Dat zij op die wetsbepaling de oude Hollandsche roe toepassen. Laat men de hoeveelheid gelijk stellen met die, welke alom gebruikt wordt, maar in aanduiding althans de oude be kende namen bewaren. Bij gelegenheid der verjaring van H. M. de Koningin, 2 Aug. a. s., zal van ge meentewege te 's Hage een illuminatie worden ontstoken. De oudste predikant der Hervormde kerk, de heer J. Corell te Avezathe, is Zaterdag overleden. Door den stoomtram zijn Zondag tus schen den Haag en Scheveningen 10.000 personen vervoerd. Barneveld, 28 Juni. Op de hofstede Malkenhorst onder deze gemeente heeft een boerenknecht, die op een plaggeveld werkzaam was, een zeer ouderwetsch pot je, met een 16 tal zilveren muntstukken van zeer ouden datum gevonden. Veenendaal, 29 Juni. Heden werden ter wolmarkt aangevoerd ruim 1000 vach ten. De prijzen der gewasschen kleiwol liepen van f 1,10 tot f 1,40; ook voor de zand wol werden deze prijzen besteed. Men beschouwt, dat de volgende week de aanvoer zeer weinig meer zal zijn. De klomperwolmarkten, op Woensdag, zullen evenwel over een paar weken eerst afge- loopen zijn. Uit Zwartsluis wordt van 29 Juni ge meld: In den afgeloopen nacht, omstreeks half twee, ontdekte men dat in de turf- loods van de hh. J. Dragt en D. Buis man achter in het Groote Lageland, waar p. m. 300,000 turven geborgen waren, brand was ontstaan. De brandweer be vond zich zoo spoedig mogelijk op het terrein, doch ondanks den ijver van het personeel, brandde de geheele schuur af, en was de turf al spoedig een vuurklomp. De brand sloeg over op het vaartuig van schipper Wuijs, van Tessel, dat vlak over het pakhuis lag en een gedeelte van de turf zou laden. De scheepstimmer man J. Borel kwam op den inval een gat in het vaartuig te slaan, waardoor het grootendeels onder water raakte en ver der voor brand bewaard bleef. Nog werd een partij riet van de wed. N. De Jong aan den overkant der sloot, waarin het vaartuig lag, een prooi der vlammen. De schuur met turf was verzekerd. Woensdag in den vroegen ochtend is, in den ouderdom van 72 jaren, te Utrecht overleden de hoogleeraar mr. G. W. Vree- de. Men meldt dat het kunstwerk van den Roermondschen beeldhouwer Leeuw, voor stellende de beeltenis van wijlen H. M. Koningin Sophia, in der tijd zooveel be sproken en geprezen, door baron Roth schild te Frankfort is aangekocht. Voor een dag of zes verzocht professor Forster, hoogleeraar in de gezondheidsleer aan de Universiteit te Amsterdam zijn kollega Hertz, den wijd en zijd beroemden geneeskundige, zijn lief aanvallig kind van drie jaar te willen inenten, waartoe de va der van een der beste buitenlandsche par ken, uit Munchen nl., lymphe had doen ontbieden. Prof. Hertz voldeed bereid willig aan het verzoek, doch helaas eeni ge uren slechts na de herinenting overleed het lieve wicht onder de vreeselijkste pij nen. Men verdiept zich in allerlei gis singen, doch vrij wel zijn de geleerden het er over eens, dat de dood het gevolg is geweest van de kuur. En toch was de stof zuiver en het lancet nieuw, be weert men. U. D.) BUITENLAND. Volgens berichten uit Frankrijk, heb ben de jezuïeten allerwege hunne inrigtin- gen verlaten, onder verklaring dat zij zwich ten voor de overmagt. Geweld is bijna nergens gebezigd, en de orde is op geen plaats verstoord. De Moniteur Beige maakt bekend, dat de betrekkingen met den Paus zijn afge broken. De aanneming der Volmagts-wet in Duitschland, met de zeer kleine meerder heid van 4 stemmen 200 tegen 204 vervult volkomen de voorspelling omtrent het resultaat van het parlementair overleg in de meeste dagbladen geuit. De Daily News heeft een telegram van 29 Juni dat de Chineezen Oost-Khokand hebben bezet en de Russen terugtrekken op Osch. Gladstone heeft in het Lagerhuis een voorstel gedaan, strekkende om eiken volks vertegenwoordiger bij zijne intrede in het Huis vrije keus te laten tusschen eed en verklaring evenwel op eigen risico voor zooveel eene nadere geregtelijke beslissing betreft. Officieel is te St. Petersburg medegedeeld, dat de runderpest is uitgebroken aan de Zwarte Zee, in Bessarabië, Volhyme, Po- dolo en aan de Oostzee. Tot dusverre zijn in 43 plaatsen gevallen voorgeko men. Zwermen sprinkhanen en andere insec ten zijn bezig den oogst in Zuid-Rusland te vernielen. In de steppen van de Don wordt de oogst als verloren beschouwd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2