NIEUWE NIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR instort Ban, Bisclolo, Een, Bunri, Mffln, Houtlui, Ink, Boast, Woensdag 7 Juli. Gedeserteerd. No. 54. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot 's avonds 8Y4 uur, des Dinsdags en Vrij dags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. AMERSFOORTSCHE COURANT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Kijk1,10. Afzonderlijke nnmmers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regels Iedere regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. J 0,40. 0,05. OFEICIEELE PUBLICATIËN. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 1 (wijken AE) van de personeele belasting over het dienstjaar 1880/81 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoortden 3. Juli 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERS1JN. De Burgemeester van Amersfoort Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 18. Juni 1880, No. 1 Az.; Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente de navolgende aankondiging: „De Minister van Justitie vestigt voor het laatst de aandacht van alle belanghebbenden op de noodza kelijke vernieuwing van dc op 1 Januari 1879 be staande hypothecaire inschrijvingen ingevolge de bepa lingen der wet van 5 1878 (Staatsblad No. 90). Bij gebreke van vernieuwing gedurende de nog ho pende maanden van dit jaar 1880 houdt de vroegere inschrijving op van kracht te zijn en kan zij niet meer worden vernieuwd. De aanvraag tot vernieuwing moet geschieden door den hypothecairen schuldeischer of door een derde namens hem op de wijze in artikel 2 der genoemde wet omschreven. Toeziende voogden en toeziende curators zijn, op straffe van vergoeding van kosten, schaden en inte resten, verplicht toetezien, dat de hypothecaire inschrij vingen tot zekerheid van het beheer van den voogd of curator, binnen den voormelden tijd worden vernieuwd. De overschrijving van processen-verbaal van beslag II. Ondertusschen was het avond geworden, de brandschatting was betaalden werd door mij goed bewaard. Alle uitgangen van het dorp waren met dubbele wachten bezet, het loopen der patrouilles was ge regeld, en zoo kon ik, tevreden met den goeden uitslag van mijne zending, mijn vermoeid hoofd tot slapen nederleggen. Dat zou echter zoo gauw nog niet gebeu ren. Wel had ik eene weelde, die ik vier weken had moeten ontberen een bed, groot genoeg, om vier menschen eene ruime slaapplaats te gevenmaar dat niet uitmuntte door bovenmatige helderheid. Ook mocht de ingekwartierde zich niet beklagen, dat hij zelf eene inkwartiering haddie zelfs op het zachtsie bed geen rust doet genieten. Ook grootere dieren schenen samengespannen te hebbenom mijne nachtrust te storen. Muizen en rat ten krabbelden aan de wanden, sproDgen over den vloer en maakten allerlei kunsten langs de gordijnen. Ik hoorde nog wel een uur lang den regelmatige n tred van den op ouroerende goederen die niet in 1880 zal zijn ver nieuwd, vervalt daarna van rechtswege en wordt ambts halve doorgehaald. 's Gravenhage16 Juni 1880. De Minister voornoemd, A. E. J. MODDERMAN. Gedaan te Amersfoort, den 5. Juli 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staats blad No. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de laatst- verloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 5. Juli 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 6 Juli 1880. De overgangs-examens aan de H. B. School alhier zullen plaats hebben Vrijdag den 9n, van des voorm. 9 tot 12 ure en des nam. van 1 tot 4 uur en Zaterdag den lOn, van des voorm. 9 uur, terwijl de promotie ten 12 uur zal geschieden. Vrijdag den 9n heeft 's avonds ten 8 uur de prijsuitdeeling op de Burger-avond- school plaats. De Staatscourant van 4/5 Juli 1880 no. 156, bevat eene opgave der nalaten schappen van militairen in Ned. Indië over leden. Daaronder komen voor uit Amers foort: E. W. P. G. van Werkhoven (kapi tein) f 2840,14, Louis van den Bosch f 7,45 en Philip van Dijck 74 cents. Naar men verneemt zal de Heer de Neut, Directeur van het Arnhemsch muziekkorps, in aanmerking komen om tot kapelmeester bij het Regement Rijdende Artillerie te worden benoemd. schildwacht, die voor mijn raam de wacht hield. Eindelijk deed de natuur haar recht gelden. Ik mocht ongeveer twee uur geslapen hebben, toen een luid geruisch mij wakker maakte. Ik meende een schot gehoord te hebben. Was het een droom Neen, want nu verstoorde een tweede schot de stilte van den nacht. Ik sproDg uit het bed en opende het venster. De schildwacht stond vol verwachting, midden op straat te luiste ren. Nu kwam hij bij mij en vertelde, dat hij aan den noordkant van het dorp twee schoten gehoord had. Juist kwam ook de sergeant van de wacht. Ik gaf hem bevel, dadelijk eene patrouille uit te zen den, om te weten te komen, wat die twee schoten te beteekenen hadden. Maar er kwam reeds een soldaat de straat afloopen die het vreemde bericht bracht, dat er een soldaat gedeserteerd was. Had de man gemeld, dat Napoleon in eigen persoon door het kreupelhout voor het dorp kroop, of dat Garibaldi met zijn vrijkorps was aangekomen, dan had ik dit beter kunnen gelooven, dan dat een van mijne flinke manschappen, die allen zeer vast op het punt van militaire eer, en met zachte banden aan het vaderland gebonden warenzich aan zoo'n misdaad schuldig BINNENLAND. Men zegt dat Dr. H. Schaepman van hoogerhand gemachtigd is, bij eventuëele verkiezing te Breda, het lidmaatschap der Tweede Kamer te aanvaarden. Volgens nauwkeurige opgaven zijn van 1 Januari tot 1 Juni 1880 in de vier noordelijke provinciën verhandeld 130.000 stuks melk- en vet vee, een waarde ver tegenwoordigende van ruim f 20.000.000. In de vorige week werden de eerste krieken te Oud-Beierland aan de markt ge kocht; er waren ongeveer 500 kilogram aangevoerd. De prijzen waren 18 k 20 cent per kilogram. Uit Wouw schrijft men: De pokziekte, welke voor ettellijke weken in deze ge meente uitbrak, had in het begin een ge vaarlijk karakter. Van de eerste twintig gevallen waren er tien met doodelijken afloop. De ziekte is echter thans als ge weken te beschouwen. Door wijlen mejufvrouw M. W. Ver meulen, werd 40 duizend gulden, haar geheele nalatenschapvermaakt aan het gesticht //De Voorzienigheid" te Amster dam. Wageningen, 4 Julij. Een jongeling van ruim 13 jaren, t. H. genaamd, ging heden middag met andere jongens in den Rijn baden, niettegenstaande het uitdruk kelijk verbod van zijnen vader. Nauwe lijks in het water zijnde, zonk hij weg en werd zijn lijk, na bijna drie uren met dreggen en netten gevischt te hebben, gemaakt zou hebbenwaardoor hij zijn vaandel, zijn vaderland, alles, wat hem te huis dierbaar was, prijsgaf. Maar het was geen tijd om mij te verwonderen en te twijfelen. Ik moest de zaak grondig onder zoeken. Uit het bericht van den soldaat kwam ik het volgende te weten. De twee schildwachten, hadden bevel, om van hunne standplaats uit, beurtelings een gedeelte van den kant van het dorp langs te gaan Terwijl hij dit deed, had de schildwacht, die mij de tijding bracht, plotseling een man in Pruisische uniform ontdekt, die zich voor den naderenden soldaat in het kreupelhout zocht te verbergen. Toen deze hem aanriep, was hij op de vlucht gegaan, en was ook, niettegenstaande de herhaalde waarschuwingen, niet tot staan te breDgen geweest. Daarom had de schildwacht op hem gevuurd. Door het schot verrast, was ook de tweede wacht toegeloopen, en bei den hadden den vluchteling een eindweegs vervolgd, waarbij ook de tweede een vruch teloos schot op den zich verder van het dorp verwijderende deserteur gelost had. Weldra was het dezen gelukt in een wijn berg te vluchten, en zoo aan de blikken van zijne vervolgers te ontkomen, die nu, volgens hunne instructie om niet verder te gaan, terug moesten keeren. Eene ver- weder gevonden en zoo zijne bedroefde ouders te huis gebragt. De sluiswachter B. Siebema, te Mun- nekezijl, heeft dezer dagen een genoege- lijk zilveren feest gevierd hij heeft na melijk het 25ste menschenleven gered. Dezer dagen kon men in den Joidaan te Amsterdam een koopman zien, wiens kar ten halve gevuld was met snuisterij en, speelgoed voor kinderen enz., alles van kleine waarde voor groote menschen, maar van groote waarde voor kleine menschen. Met veel ophef wordt den volke verkon digd, dat ieder kind, dat den koopman lompen en vodden aanbrengt een cadeau uit de kar krijgt. De kleintjes droegen vodden aan, en werkelijk kregen zij geschenken van het geen op de kar is tentoongesteld. Ondanks dat alles scheen de koopman goede zaken te maken. Men zegt wel, dat in de groote steden het geld op de straat ligt, voor wie het maar weet te vinden. De koopman //met een cadeau voor wat lompen" geeft daaraan schijn en waarheid. De op 3 Juli in het Hotel Apeldoorn te Apeldoorn gehouden vergadering van inschrijvers in het maatschappelijk kapi taal der ontworpen Nederlandsche locaal- spoorwegmaatschappij werd door een groot aantal belanghebbenden bijgewoond. De voorzitter van den raad van toezicht en burgemeester van Deventer, mr. H. R. van Marle, leidde haar. De heer Yan der Houven van Oordt gaf als voorzitter van het Yeluwsch spoorwegcomité een uit- gissing was niet mogelijk, voegde hij er aan toe. Hij en zijn kameraad, hadden in het maanlicht, hoewel sterk gedempt door de wolken, de Pruisische uniform, den helm van de landweer en de andere uitrusting stukken tot op ransel en geweer herkend. Wat te doen? Ik gaf den sergeant be vel, zoo gauw mogelijk eene patrouille uit te zenden, om den wijnberg te onderzoe ken of op eene andere wijze den deserteur op het spoor te komen, ofschoon ik wel inzag, dat dit te vergeefs zou zijn. Intus- schen had ik mij aangekleedom zelf te onderzoeken of de manschappen voltallig waren. In de wacht moesten met de uit gezette posten en patrouille mee, dertig man zijn. Het bleekdat er niemand ontbrak. Nu richtte ik mijne schreden naar de herberg. Hier waren vijfentwintig man ingekwartierd, De sergeant die daar bevel voerde kwam mij reeds .voor de deur te gemoet. Hij had de schoten gehoord, maar wist nog niet wat er gaande was. ,/Zijn je manschappen voltallig?" vroeg ik. z/Ja zeker, luitenant!" z/Nu dan zullen wij ze eens tellen." Toen ik het kwartier binnentrad vond ik de manschappen gedeeltelijk vast slapen, op hun strooleger, gedeeltelijk, door het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1