voerig en interessant verslag van den loop der zaak, van het wezen der locaal- spoorwegen en hunne toekomst. Na eenige beschouwingen over de in de statuten op te nemen lijnen, waarbij bleek, dat het kapitaal van de zijde der belang hebbenden bij de lijn Apeldoorn-Dieren in de laatste dagen, vooral door de krachtige deelneming der gemeente Apeldoorn aan zienlijk was vooruitgegaanwerd besloten om als zoodanig te arresteeren Almelo- Deventer-Apeldoorn-Hattem en Apeldoorn- Dieren als een ondeelbaar geheel, benevens een zijtak Elburg-Epe, wanneer slechts van de belangstelling der daarbij direct belanghebbenden meer blijkt dan tot heden het geval is, en het maatschappelijk kapi taal door hen met f 100,000 wordt ver meerderd. (Tot heden is om dien zijtak slechts door de hh. Gregory, Snijders en het comité ingeschreven en bleven de groote betrokken grondeigenaren aldaar geheel achterwege). De voorwaarde door de ge meente Zwolle aan hare inschrijving voor f50,000 verbonden, kon alsnog niet wor den aanvaard. Deze omstandigheid leidde tot het kie zen van het station Ned. Centr. Spoorw. Hattem tot eindpuntwaarna trouwens voor de toekomst nog niets wordt ge- praejudicieerd. Enkele wijzigingen in de statuten, die nog noodig blijken, zullen worden aange bracht. Daarna werd besloten, met het oog op het feit, dat het maatschappelijk kapitaal nagenoeg bijeen is om tot de oprichting der maatschappij over te gaan, zullende echter de acte niet gepasseerd worden vóór dat het vierde gedeelte der gemaakte be grooting als maatschappelijk kapitaal bij een is. Een algemeene volmacht aan het Ve- luwsch spoorwegcomité tot het aanvragen van de koninklijke bewilliging en het daar na passeeren van de acte van oprichting werd geteekend; door sommigen, die echter vrij zeker van de gezindheid hunner com mittenten, waren voorloopig onder eenig voorbehoud tot nadere ruggespraak. Men besloot voorloopig alleen een se cretaris en geen verder ambtenaarsper- soneel te benoemen. De secretaris van het comité, de heer J. H. Neiszen, werd tot secretaris der maatschappij benoemd en aanvaardde die betrekking. Tot commissarissen werden gekozen de hh. mr. A. J. Duijmaar van Twist, mr. H. R. van Marie, D. Bas Backer, W. C. Th. van Nahuijs, mr. H. W. J. v. Marie, mr. J. H. van Roijen, J. C. Maaldrink, H. A. Ser- vatius, W. G. Boele, mr. J. A. van Hasselt, G. H. ter Horst, jhr. W. A. van der Feltz, C. J. L. Mos, mr. E. Weerts, E. Vas Visser, M. Wolff, H. C. v. d. Houven van Oordt en H. M. Berns. De brigadier-rijksveldwachter J. Van Waveren, te Maastricht, heeft deze week aangehouden den beruchten, in het Poli tieblad herhaaldelijk gesignaleerden dief Herman Börsch, oud omstreeks 30 jaren, gepensioneerd Indisch militair, beschuldigd van de navolgende diefstallen1in 't be gin der maand Juni 11. bij de logement leven gewekt, levendig praten en allerlei vermoedens opperen, over de raadselachtige schoten. Ik liet hen tellen. De sergeant melde: /Vierentwintig man!" Er ontbrak er dus één. Was die misschien weggeloopen Alle meer of minder gemakkelijk toegankelijke plaatsen werden onderzocht, maar nergens was een spoor van den vluchteling te ont dekken. Intusschen was het ook uitgeko men wie het was. Hij heette Broun. Een nieuw raadsel. Broun was een van de beste soldaten in de geheele compagnie, vast in den dienst en onverschrokken voor den vijand. Die kon toch niet aan deserteeren denken. Maar Broun had een fout, dat hij soms meer dronkdan hij verdragen kon. Den vorigen dag had hij natuurlijk geen oogenblik met een droge keel geze ten. Niet te vergeefs was hij zoo dicht bij de bron geweest, en de bron had nooit zoo rijk gevloeid als gisteren. Ook bevestigden zijne kameradendat hij gisteren zeer vroolijk was geweest en dat hij tot zeer laat in de gelachkamer gezien was. Alle anderen waren vóór hem gaan slapen, en niemand wist, wat er met hem gebeurd was. Was hij misschien ergens blijven liggen? Dan had hij toch in het huis zelf en niet ver van de gelachkamer gevonden houdster Van Leersum, te 's-Bosch2. in den nacht van 3 op 4 Juni 11. ten huize van ds. Van Oosterzee, te Loneker3. tus- schen 6 en 9 Juni 11. in de woning van Adrianus Heyman, te Kralingenen 4. in den nacht van 10 op 11 Juni 11. ten na- deele van den heer Stock, te Arnhem. Al deze diefstallen zijn, volgens het Politie bladop dezelfde, van veel routine en groote brutaliteit getuigende wijze verricht. De gearresteerde is onmiddellijk naar Rot terdam overgebracht, en ter beschikking van den officier van justitie aldaar gesteld. {N. R.^Ct.) BUITENLAND. De zaak der Jezuiëten kwam Zaterdag in kort geding voor bij den president van de regtbank der Seine. De prefect van politie eischte, dat de president zich on bevoegd zou verklaren. De president ver wees, uithoofde van het belang en den ernstigen aard der ontwikkelde feiten, de zaak voor de eerste kamer, die Woensdag uitspraak zal doen. Doctor Crevaux heeft in een vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap te Parijs een voordracht gehouden over zijn ontdekkingsreis in Zuid-Amerika. Op zeke ren dag ontdekte hijterwijl hij de Ara- rarivier opvoerin een daaraan gelegen dorp eene buitengewone beweging. Hij zette voet aan wal, om nader onderzoek in te stellen en bevond zich spoedig te midden van een geheel beschilderd menschenras. De mannen waren zoo toegetakeld, dat ze meer op duivels dan op menschen geleken; de vrouwen zagen er niet minder vreemd uit. Wat hem echter alles behalve op zijn ge mak stelde en besluiten deed zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten te maken, was het gezicht van een grooten te vuur staanden pot, waarin de dorpsbewoners bezig waren, het hoofd van een Indiaan te koken. Deze stam drijtt, zooals de ondekkiDgsreiziger verder mededeelde handel in menschen die ze als slaven aan de Brazilianen, welke de Amazonerivier een honderd mijlen op varen, verkoopen. Zij ruilen b.v. een zui geling voor een Amerikaansch mes, een zesjarig meisje voor een sabel of bijl, terwijl zij voor een volwassen persoon, man of vrouw, een geweer bedingen. Het Heerenhuis in Duitschland heeft beraadslaagd over het ontwerp tot wijzi ging der Meiwetten. Het heeft de ver anderingen, door den heer v. Lippe voor gesteld, verworpen, vervolgens de bijzon dere artikelen goedgekeurd, zooals die door de Kamer van afgevaardigden waren aan genomen, en daarna het ontwerp in zijn geheel met zeer groote meerderheid. De Paus heeft zich ten gunste van het nieuwe Pruisische kerkelijke wetsontwerp verklaard, zooals het thans is gewijzigd, en zal bij het eerstvolgende Concistorie bisschoppen voor de vacante zetels be noemen. Het feest der voltooiing van den dom te Keulen zal 4 September e. k. in tegen- moeten worden. Was Broun werkelijk die nachtelijke zwerver, waarop de wachten ge schoten hadden Maar wat kon den man bewogen hebbenin den oorlogin het vijandelijke land tegen het strenge bevel en met levensgevaar het dorp te verlaten Ën daarenboven nog in volkomen krijgs toerusting, hetgeen ook de alleen mogelijk blijvende verklaring, dat het maar een grap was, waartoe hij, vooral wanneer hij eenigs- zins opgewonden was, al te gewaagd deed schijnen. Ondertusschen was de patrouille terug gekeerd; zij had niets ontmoet. Broun's onverantwoordelijke lichtzinnigheid maakte mij korzelig, maar mijne spanning om te weten welke opheldering het daglicht zou brengen, was nog grooter. In deze ge mengde stemming zocht ik mijn nachtle ger weer. op. Het was tegen zeven uur 's morgens. De manschappen kwamen reeds op de dorpsstraat samen voor het appèl, toen de sergeant uit de herberg in mijne kamer kwam, om met moeilijk verborgen lachen, mij de volgende tijding te brengen//Lui tenant, Broun is weer terug, maar kan niet op het appèl komen, omdat hem van nacht zijne uniform ontstolen is." Wordt vervolgd.) woordigheid van den Keizer gevierd wor den. Alle Duitsche Vorsten zullen uit- genoodigd worden om die plechtigheid bij te wonen. Meer en meer wordt men het er over eens, dat de besluiten der conferentie van Berlijn weinig kans hebben uitgevoerd te worden. Er is sprake van het zenden van een Engelsch en een Pransch eska der naar de wateren van Turkije en men zegt, dat de Sultan zijn leger mobiel maakt. De Sultan van Turkije moet voortdu rend in een toestand van zenuwachtige prikkelbaarheid verkeeren. Hij begint te vreezen, dat zijn gezag ten einde spoedt. De Sultan zou wellicht gelijk kunnen hebben. Uit Rusland wordt tegengesproken al les wat over het openen der vijandelijk heden door de Chineezen en over Russi sche nederlagen is gemeld. De zwalkende ex-Khedive van Egijpte heeft eindelijk een wijkplaats gevonden. Hij mag met zijn harem naar Smima gaan, een vergunning die hij dankt aan de tusschenkomst van den Italiaanschen ge zant te Konstantinopel. Misschien maakt de ex-Khedive den ge zant nu wel 't een of ander mooie vrouw tje uit zijn harem cadeau. GEMENGD NIEUWS. Te Breda is het tweede geval van pok ken geconstateerd bij een meisje van 273 jaar, dat deze week door hare ouders was medegenomen naar Antwerpen. Bij het hevige ouweder, dat Zaterdag avond boven Dockum losbrak, zijn eenige werklieden dicht bij de stad door den blik sem getroffen; twee hunner zijn geheel bewusteloos tegen den grond geworpen. Met groote moeite zijn zij vervoerd ge worden; lichamelijk letsel hebben zij ove rigens niet ontvangen. Bij het eiland Delos is door duikers, die aan het sponzen zoeken waren, op een diepte van 45 meter een levensgroot koperen paard gevonden. Tot bewijs van hunne ontdek king hebben zij eerst een hoef en later een der pooten van het dier bovengebracht. Er moet ook een ruiter op het paard zitten. Na het innen van een kwartaal pensi oen had te Delft iemand het ongeluk daarvan 2/3 of een bankbillet van f 60 te verliezen. Toen hij van dit voor hem zoo treurig ongeval aangifte kwam doen, werd hem het bankbiljet reeds weder ter hand gesteld. Een schipper had het in een der grachten drijvende gevonden en het op het bureau van politie gedeponeerd. Aan het Kanaal te Scheveningen be merkte een dienstbode Vrijdagavond, om streeks elf ure, licht in een onbewoond huis. Aan de politie werd onmiddellijk kennis gegeven en nadat ook zij ontdekt had dat er onraad moest zijn, gingen drie agenten het huis binnen; zij doorzochten alle kamers, maar vonden niets dat hun verdacht voorkwam. Eerst toen zij heen gingen vonden zij den schuldige het licht van een straatlantaarn. Onder de 38.500.000 bewoners der Vereenigde Staten zijn omstreeks 7 milli- oen Duitschers, deels landverhuizers der laatste jaren, deels afstammelingen van landverhuizers uit de zeventiende eeuw, die hun taal, hoewel met Engelsche woor den vermengd, nog behouden hebben. Bij gelegenheid van het eeuwfeest der zondagscholen in Engeland, hebben twee uitgaven van den bijbel het licht gezien; een daarvan is, zegt men, de kleinste van de geheele wereld. Zij is op zeer dun pa pier gedrukt, is 1 Eng. duim dik, 4 duim lang en duim breed. In New-York is het zoo warm, dat in de vorige week, in 3 dagen, 79 menschen door zonnesteeken werden getroffen. Een honderdtal personen stonden Zon dag op een steiger bij eene zweminrich ting te Havre naar de verschillende kun sten van een geoefend zwemmer te kij ken, toen eensklaps een dwarsbalk bezweek en alle toeschouwers in de diepte ver dwenen. De angstkreten van hen die het ongeval hadden bijgewoond waren ver schrikkelijk; van alle zijden kwamen per sonen toegesneld om hulp te bieden, doch de verwarring die daardoor ontstond maakte het langen tijd onmogelijk iets uit te voeren, tot twee soldaten in een boot sprongen en in verscheidene tochten de drenkelingen, die zich aan alles vast klemden, allen aan land brachten. Allen! zij meenden dit althans; eenige uren la ter echter spoelden de golven het lijk aan land van een makker der beide red ders, naar wien dezen zeker de eerste hand zouden hebben uitgestoken, als zij geweten hadden dat hij zich onder de drenkelingen bevond. De candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten van Noord-Ameri- ka, generaal Garfield, is feitelijk van Duitsche afkomst. Zijn voorouders kwa men uit Hessen Darmstadt, en heetten oorspronkelijk Garfeld. Weer heeft het bijgeloof in Berlijn een offer geëischt. Een jonge dame liet zich bij eene vermaarde kaartlegster in de z/Hauptstadt der Intelligenz" eens waar zeggen en vernam daar dat zij door ver giftiging om het leven zou komen. Een zoenoffer van een aanzienlijke som en een gouden horloge zou mogelijk nog de wraak der goden bezweeren. Daar de jonge dame echter geen horloge had, verzekerde de waarzegster, dat zij dan onherroepelijk verloren was. Dit ontstelde het meisje zoozeer, dat zij nog dienzelfden nacht uit het 50 voet hooge venster harer woning sprong. Een radicaal middel heeft de prins-stad houder Raib-Es-Salanet in Teheran gevon den om bakkers en slagers te dwingen hunne brood- en vleeschprijzen niet hooger te stellen, dan de markt noodzakelijk maakt. Daar alle middelen om afslag te verkrijgen vruchteloos bleven, liet de prins op een goeden dag alle slagers en bakkers met het oor aan de deurpost hunner woning spijkeren en zoolang te pronk staan, tot zij beloofden aan de billijke eischen der bevolking te zullen voldoen, wat bij de meesten vrij spoedig het geval was. Als prins Raib eens plan mocht krijgen een Europeesch reisje te maken, zouden ver moedelijk heel wat bakkers en slagers in de voornaamste plaatsen van Europa vol angst naar hunne ooren grijpen. De arrondissements-rechtbank te Assen heeft een persoon aldaar woonachtig tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, in eenzame opsluiting te ondergaan, om dat hij een huisdier zonder noodzaak ge dood had. De vrouw in Londendiezooals men zich herinneren zal, tot drie weken ge vangenisstraf was veroordeeld, omdat zij haar gevangen echtgenoot wat tabak had doen toekomen, is, op last van den Mi nister van Justitie, op vrije voeten ge steld. De geestelijke vanKladno was van plan een reis te doen en gaf den gemeenteveld wachter last, zijn woning te bewaken. Toevallig werd de reis een paar dagen .uit gesteld en vergat de geestelijke den veld wachter daarvan kennis te geven. Deze kwam des avonds aan de pastorie, zag een raam open staan en dacht, dat dadelijk de dieven gebruik maakten van de afwezig heid van den geestelijke, om binnen te sluipen. Stilletjes nadert hij het gebouw en daar knalt eensklaps een schot. De veldwachter valt doodelijk getroffen ne der. De geestelijke had de stilletjes nade rende gestalte voor die van een dief aange zien en het schot gelost. De arme veld wachter, die vader van 3 onverzorgde kinderen is, overleed weldra. Gemoedsbezwaren tegen Vaccinatie Het is niet zonder belang thans de woorden te herinneren die aangehaald zijn in een schrijven door het hoofdbestuurder Ned. Vereeniging tot bevordering dei koepokinenting in 1874 verspreid. Zij luiden aldus: Gemoedsbezwaren behoeven geene ernstige bestrijding meer. Deze bezwaren, die nergens buiten ons land, zelfs niet volgens getuigenis van de Cock, in het bij uitnemendheid rechtzinnige Schotland vernomen worden, zijn reeds op afdoende wijze weerlegd. Groen van Prinsterer zegt:De vacci-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2