Jhr. C. M. Storm van 'sGravesande, oud-lid van de tweede kamer der stalen- generaal, is "Vrijdag jl. te Deventer over leden. De verkoop der onafgehaalde prijsvoor- werpen van de groote Watersnoodloterij, welke Vrijdag in het Venduhuis te 's Hage plaats had, heeft bruto f 927 opgebracht. Het zendingsfeest op Boekenrode moet door niet minder dan 10.000 personen zijn bijgewoond. Door onze marine zullen eerstdaags eenige nieuw uitgevonden opvouwbare bad kuipen worden aangeschaft en aan boord van een der in dienst zijnde oorlogsbo dems worden beproefd. Deze badkuipen hebben op de thans gebruikelijke dit voor, dat zij, in de ziekenboeg van een oorlog schip geplaatst, na gebruik geheel uit el kander worden genomen. Zoo deze proe ven met een gunstigen uitslag bekroond worden, zullen alle schepen der marine er van worden voorzien. Uit Texel schrijft men, dat nu reeds een ongunstig verschijnsel in het aardap pelgewas wordt opgemerkt. Het loof be gint reeds nu te dorren, ruim een maand te vroeg, en men vreest dat veel zal verloren zijn. De qualiteit is slecht. Een jongeling van ongeveer zeventien jaar, woonachtig in de 2e Nijverheidsstraat te Arnhem, heeft Zaterdag door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Gebrek aan werk, waarover zijne moeder, die eene water- en vuurnering doet, weinig gesticht was en waarover zij hem nog al op ruwen toon moet hebben onderhouden, schijnt de oorzaak van deze wanhopige daad geweest te zijn. Bij den heer van den Brink, te Velp, heeft eene diefstal door middel van inklim ming en braak plaats gehad, waarbij een groot aantal zilveren voorwerpengouden sieraden, bankpapier en geld is ontvreemd. Op het maken van gerucht door den bewoner, die inmiddels van het leven wak ker was geworden, zijn de dieven gevlugt, met achterlating van een gedeelte van het gestolene. "Waar npi vorjiocmlheeft de bestolene eene premie van f 150 uitgeloofd op het vatten der daders. Naar het Vaderland verneemt, heeft de heer dr. Schaepman bij zijn geloofsbrieven voor de Tweede Kamer ook een verklaring ingezonden, waarin hij meedeelt, dat hij op zijn verzoek ontslag heeft gekregen uit zijn betrekking als professor aan het Seminarie te Rijsenburg, en dat hij tevens ontslagen is van de geestelijke bediening. Venloo, 10 Juli. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan het ge meentebestuur mededeeling gedaan, dat ten behoeve van het restaureeren van het stad huis alhier eene rijks subsidie is toegezegd van f5000, te voldoen in 5 jaarlijksche termijnen. De heer Cuypers, architect te Amsterdam is uitgenoodigdnog deze week naar hier te komen, ten einde plan en bestek in orde te brengen, zoodat men spoedig een begin der werkzaamheden kan tegemoet zien. hield, in de gedaante van een huurrijtuig dat langzaam langs den weg reed waar schijnlijk om een huurder te zoeken. Ik riep den koetsier aan en deed mijn best om hem te beduiden dat ik naar de ha ven terug wenschte te rijden, maar zijne zwakke verbeelding was niet in staat om mijne duidelijke voorstelling van roeien, varende schepen enz. te vertolken, totdat ik eindelijk het geluk had mij het woord schip te herinneren, waardoor hij mij ein delijk begreep; toen noodigde hij mij uit in zijn rijtuigje te gaan zitten, en reed dadelijk door in een woedenden draf. Eeni ge oogenblikken later hield hij op voor de deur van een herberg, maar toen ik hem door teekens duidelijk maakte, dat ik niet van plan was om hem na zoo'n kleine rit reeds met sterken drank te be- loonen, reed hij door, maar hield weldra weer op bij eene dergelijke gelegenheid. Ik begon te begrijpen dat de man buitenge woon dorstig was, doch verzocht hem maar weer door te gaan, en ik overdrijf niet, als ik zeg, dat hij de poging om te drinken nog wel tiemaal herhaalde. Wordt vervolgd.) Elburg, 10 Juli. Heden namiddag 4 uur sloeg de bliksem in een koornmolen bij het landgoed Terbeek onder Doornspijk. De daardoor ontstaue brand is gebluscht, maar een schilder, die op den molen werkzaam was, is doodelijk getroffen. Als een bewijs dat de Nederlandsche industrie zich in menig opzigt met de buitenlandsche kan meten wordt er op gewezen, dat door de firma Thomas Re- gout en Co. te Maastricht kunstmatige spijkers van de kleinste afmeting zijn ver vaardigd, welke de Amerikaansche van die soort ver achter zich laten. Van de be doelde spijkers wegen 400,000 stuks slechts één KG. De door wijlen Jhr. J. S. H. van de Poll aan den Staat der Nederlanden ver maakte verzameling schilderijen is in het Rijks Museum van schilderijen opgenomen in een afzonderlijke zaal, waar zij als „het Kabinet van Jhr. J. S. H. van de Poll" na 10 Juli e. k.voor het publiek ten toongesteld zal worden. BUITENLAND. De Eransche Kamer heeft het ontwerp op de amnestie, zooals het door den Senaat werd gewijzigd, aangenomen. Het Journal Officiel bevat een Regee- ringsbesluit, gedagteekend 10 dezer, waar bij volledige kwijtschelding van straf wordt verleend aan allen, die veroordeeld zijn wegens deelneminh aan opstand in 1870 en 1871 en aan latere insurrectioneele be wegingen. In de Brusselsche bladen komt eene korte beschrijving voor van het monument, het welk den 21 sten dezer maand in het park van Laeken onthuld zal worden en dat geheel uit nationale bijdragen bekostigd is. Naar het schijnt zal het bestaan uit een groot allegorisch monement, waarvoor aan ééne zijde, maar op een gemeenschappe lijk voetstuk, een standbeeld van Leopold I verrijzen zal. Dit standbeeld, uit wit marmer gehouwen, stelt België's eersten Koning voor in generaals-uniform, en wordt op een voetstuk van 1,60 M. hoogte geplaatst, waarop aan twee zijden' in het Eransch en het Vlaamsch de woorden ge graveerd zijn: „Aan Leopold I, het dank bare België" en „Monument opgerigt uit nationale bijdragen." Het beeld, dat het monument bekroonen zal, is van geslagen koper en stelt den genius der dank bare natie voor; het is zelf 2.75 M. hoog, en met zijn attributen 5.50 M. Door negen beelden in pleister worden de pro vinciën voorgesteld: Antwerpen door zee vaart en handel; Brabant door het koning schap; West-Vlaanderen door de visscherij; Oost-Vlaanderen door spinnerij en tuinbouw Henegouwen door de mijn-industrie; Luik door de fabricatie van wapenen; Limburg door de Landbouw; Luxemburg door de jacht en Namen door de mineralogie. Het geheele monument heeft eene hoogte van 50 M., terwijl de bazis van het voet stuk reeds 15 M. hooger ligt dan de Place Royal. De hoogte, berekend naar de oppervlakte der zee, bedraagt 70 M. De regtbank te Pesth heeft baron Majthenyi, lid van het Heerenhuis, tot zes weken, en Versovay, afgevaardigde, tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens hun duel. Den 15n Julij e. k. zal de eerste stoom boot van Tönniugen, een stadje met 3000 inwoners, 29 mijlen W. Z. W van Slees- wijk aan de Eider, met vee en schapen geladen naar Londen vertrekken en aan de Deptford- of zoogenaamde vreemde markt haar ladingen lossen. Deze handel is geheel in handen van Nederlandsche en Duitsche makelaars, van wie de gebroeders Boas en de gebroeders Pool de voornaamste zijn. De vracht, vroeger f 18 per beest, is nu door concurrentie tot f 3 verminderd. Van Rotterdam naar Londen wordt 7.50 per stuk betaald. Opmerkelijk mag het heeten, dat niet tegenstaande den meerderen aanvoer de prijzen van het vleesch te Londen geen vermindering ondergaan. Het voordeeltje komt weer ten goede aan de vleeschhou- wers, die het goedkoop aangevoerde Australisch vleesch voor Engelsch vleesch verkoopen. De „eerlijke" en vernuftige vleesch- houwer lacht in zijn vuistje, denkt waar schijnlijk „que tu es bete" en speelt co- medie, gaat echter den volgenden dag stellig tweemaal naar de kerk en dankt het Opperwezen, dat hij toch niet zoo slecht is als de vischkooper aan den over kant! Volgens mededeelingen zou de paus een protest tegen de uitdrijving van de Jezuïten in gereedheid brengen. Hij zou bovendien een hoogst belangrijk stnk ge reed maken over de Oostersche zaken en den heilzamen en altijd toenemenden in vloed, welken de Kerk niet ophoudt in deze streken uit te oefenen. Deze ver klaring zou in het bijzonder aantoonen wat de Pausen hebben gedaan en wat zij zich voorstellen te doen voor de Christe lijke beschaving der Slaven. In een correspondentie uit St. Peters- burg aan la Voltaire komen eenige meede- deelingen voor, die wij onder voorbehoud mededeelen, omdat zij bijna ongeloofelijk. schijnen. De Regering zou door het Departement van Justitie een opgave doen bewerken, waaruit blijken moet, dat een zeer groot aantal Israëlieten in de politieke processen, welke in de laatste tien jaren behandeld zijn, gewikkeld zijn. Door de cijfers op trouwelooze wijze te groepeeren, zou dan aangetoond worden, dat het jodendom een overwegende rol in de propagande van de revolutionaire ideën gespeeld heeft en het brandpunt der so cialistische leerstellingen is geweest. De correspondent ziet in dat alles een voorwendsel om ten opzigte van de Jo den nieuwe en drukkender wetten uit te schrijven dan de bestaande: men zal hun niet meer veroorloven in zekere steden verblijf te houden en in die steden, waar men hen nog zou dulden, zullen zij aan vernederende en drukkende bepalingen on derworpen worden; hun geweten en hun vermogen zouden op gelijke wijze be dreigd worden. Bij de militaire leveranciers te Berlijn zijn groote bestellingen gedaan voor reke ning der Bulgaarsche regeering. De be stelde goederen moeten in het volgende jaar geleverd worden. GEMENGD NIEUWS. Het volgende heeft in het armenhuis (werkhuis) te Amsterdam plaats gehad. Een wever kwam in beschonken toestand op het werk en vroeg om te verzuimen wat hem werd geweigerd, om niet meer in de gelegenheid te zijn te kunnen drin ken. Hij zeide hierop het werk te staken en vroeg het hem nog toekomende geld, dat hem mede werd geweigerd. Hij werd hierna opgewonden en kwaadaardig en greep een stuk ijzer, dat in zijn nabijheid was, om er den chef der inrichting een slag mede toe te brengen; deze ontkwam gelukkig, maar de opzichter der fabriek, die niet op het gevaar bedacht was, ont ving den slag boven het voorhoofd. De woestaard keerde zich nu andermaal, met het ijzer gewapend, naar den chef, om ook hem te treffen, waarop een worste ling tusschen hem en den opzichter, wien inmiddels het bloed uit de wond gutste, ontstond en waarbij deze hem het ijzer ontwrong, en de woedende dronkaard met hulp van anderen in arrest werd genomen. De wond die de opzichter kreeg was gelukkig niet gevaarlijk en hij werd spoe dig geholpen. De rechter te Lutten veroordeelde voor eenige dagen de vrouw van een grondei genaar tot 6 maanden gevangenisstraf, 1200 Mark boete en verlies van de bur gerlijke rechten voor een tijd van twee jaren, omdat zij andermaal met gekookte aardappelen vervalschte boter had verkocht. In Kassei is een jongman van 21 ja ren, beschuldigd van moord, tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld; op dien leeftijd zou zulk een vooruitzicht in staat zijn iemand krankzinnig te maken. Een schatrijke, oude Amerikaan liet zijn geheel vermogen na aan een zeer jonge vrouw, op voorwaarde dat zij eiken dag, van 8 uur 's morgens tot 6 uur Js avonds, op zijn graf zou blijven. Een blad raadt de jonge weduwe aan een hotel op het graf te laten bouwen. Te Domme, niet ver van Perigueux, heeft een twee-en-zeventigjarige grijsaard op eenen man en eene vrouw geschoten, omdat zij in een proces tegen hem zouden getuigen. Na het plegen zijner twee mis daden begaf hij zich naar zijn huis en nam er eene groote hoeveelheid vergif in. Doch daar de dood niet spoedig genoeg kwam, maakte hij een einde aan zijn le ven door middel van een pistoolschot. Een schoenmaker, uit Pittsburg, Mar tin Quirk genaamd, verdween eenige da gen geleden op eene geheimzinnige wijze en alle pogingen om zijne bestemming te vernemen waren vruchteloos, zoodat men zijne verdwijning aan zelfmoord toeschreef. In den laatsten tijd had hij zich zeer aan den drank verslaafd, terwijl hij op den laatsten dag dat bij werd gezien, aan zeke re vrouw de zorg over zijn jong kindje aan beval, zeggende, dit is mijn laatste dag, ik ga naar de rivier. Spoedig werd echter het geheim van zijne verdwijning ontdekt en wel op eene vreeselijke wijze. Een schoolmeisje, van ongeveer 9 jaren, verloor haar griffel op weg naar school; dezelve trachtende weer te vinden, viel haar oog op een voorwerp, dat in een put, der tig voet diep onder de planken, door wel ke de griffel waarschijnlijk was gevallen, lag. Zij gaf haar moeder daarvan ken nis, die onmiddellijk de politie van het ge val verwittigde. Na de planken te hebben opgebroken vond men het vreeselijk ver wondde lijk van den schoenmaker Quirk, dat volgens algemeene meening niet anders dan door moordenaars handen in den overdekten put had kunnen komen. De geheimzinnige zaak wordt onderzocht. Een gevolg van jaloerscbheid deed zich verleden week te New-York in al hare treurige gevolgen voor. John Gempel, wonende in Delaney straat, had sedert eenigen tijd doen blijken dat hij door die gevaarlijke manie was bevangen, totdat hij verleden Woensdagmorgen zijne vrouw letterlijk doodsloeg, waarop hij zich in zijn slaapkamer opsloot, de woning in brand stak en zich met een scheermes, den hals van oor tot oor afsneed. De beambten der brandweer vonden hem in zijn bed, door de vlammen omringd en sleurden hem uit de brandende woning op straat, waar hij spoedig den geest gaf. Een dame te Zelhem heeft haar vermo gen gelegateerd aan de gemeente. In dezen tijd (zegt de Amh. Ct.) nu, gelijk blijkt bij de heffing der inkom stenbelasting, bijna iedereen zoo traag is iets te veel aan de gemeente te betalen, is het een zeldzaam verschijnsel, dat men haar zijn gansche fortuin schenkt. De verlofgangers der nationale militie, die te Tilburg bij het opkomen ter inspec tie rebellie pleegdeD, zijn veroordeeld tot celstraffen respectievelijk van 2 tot 6 maanden. Te Vincennes (bij Parijs) heeft zekere Bargossi, een Italiaansche hardlooper, om een inzet van 1500 francs tegen een goed paard geloopen en het met glans gewon nen. De afstand was 32 kilometer en moest zonder oponthoud worden afgelegd. Een veewekker. Door een Brunswijk- sche werktuigkundige is een wekker uit gevonden voor het vee, waardoor het ech ter niet, zooals de arme, geplaagde men- schen, tot werken maar tot eten wordt geroepen. Het werktuig bestaat uit een bak, waar uit water druipt; zoodra die bak leeg is slaat een klok, die het vee wakker maakt en gaat een voederbak open, die zijn in houd in de kribben uitstort. Gemakkelijker kan het al niet. Het 14-jarig dochtertje van de wed. W., met deze verblijf houdende in een slaapstede te Groningen, mocht zich ver heugen in het bezit van eene kleine som geld, misschien 18 a 20 centdie zij ongemerkt had opgespaard. De moeder had het bestaan van dien vernomen en wilde eergisteren, uit kracht van haar moederlijk gezag, zich deze toeëigenen, waartegen het kind zich verzette. Ein delijk gelukte het de moeder haar het geld met geweld te ontnemen; doch eerst toen een andere vrouw, die in het zelfde huis logeert, haar behulpzaam was geweest. Zooveel brultaliet en verzuim van kinderlijke plicht mocht nietoDge- straft blijven, en de moeder met haar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2