NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, HamersiÉ, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, Soest, Scherpenzeel, Stoutenhurg, Vunrsche en fondenherg. Woensdag 21 Juli. No. 58. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, te Amersfoort. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8'/s uur, des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. Mijn avontuur te Nicolajef. in. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door bet gebeele Rijk1,10. Afzonderlijke nnmmers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. OEFICIEELE PUBLICATIËN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 21 der wet van 4 Decem ber 1872 (Staatsblad No. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de laatstverloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze ge meente is voorgekomenen dat aangifte is gedaan van 5 lijders aan ROODVONK, terwijl 4 personen aan die ziekte zijn overleden. Amersfoort, den 19. Juli 1880. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. Amersfoort, 20 Juli 1880, De beide leerlingen der Hoogere Bur gerschool A. van Lockhorst en A. "W. van flolthe, die met goedvinden der leeraren examen hebben afgelegd voor de K. M. A. te Breda, zijn geslaagd. Den 16. dezer is door den brigadier Tetenburg gearresteerd en door tusschen- komst van den brigadier-majoor v. Does burg, naar Utrecht overgebracht, een per soon die zich had schuldig gemaakt aan onderscheidene diefstallen te dezer stede meermalen is hij in handen der justitie geweest. Het zal ongeveer twee uur 's morgens geweest zijn toen ik door de koude, in verband met den onbehaaglijken toestand, waarin ik mij bevond, wakker werd, en toen ik rondkeek was ik niet zeer aange naam verrast door een paar oogen, die ik aan het voeteneinde van mijn bed zag glin steren. Ik beproefde, mij te overtuigen dat het de kat was, maar dat ging niet, want de kat zou nooit mijne pantalon van het bed afhalen, op die bedaarde, slink- sche wijze als dit schepsel het deed. Ik voelde dat mijne jas al weg genomen was, en nu ik mijne pantalon denzelfden weg zag volgen werd ik plotseling bevreesd voor den naakten toestand waarin ik mij zonder deze kleedingsstukken zou bevin den, met een instinktmatigen aandrang om het mijne te behouden, greep ik eene pijp van het verdwijnende kleedingsstuk en begon er met alle macht aan te trek ken. Ik hoorde zoo iets van een gesmoor- den vloek bij dezen onverwachten tegen stand, en het volgende oogenblik voelde Wij vestigen de aandacht onzer stad- genooten op achterstaande advertentie omtrent het oprichten eener geregelde stoombootvaart tusschen Amersfoort en Rotterdam en tusschengelegen plaatsen. Zeker is het, dat dergelijke onderneming ten voordeele van de stad komt, waarom wij vrijmoedig ieder uitnoodigen de ver gadering van morgen (Donderdag) bij te wonen. De heer H. Meester, hulponderwijzer aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Amers foort, is benoemd tot hulponderwijzer te Katwijk aan zee. BINNENLAND. Het Vad. verneemt dat bij het Depar tement van Justitie het plan bestaat tot het bouwen van een cellulaire gevangenis te Scheveningen. De heeren en dames, die daar zullen worden opgesloten, kunnen met recht zeg gen, dat zij een poosje op Scheveningen gelogeerd hebben, iets wat tot heden slechts mogelijk is voor menschen, die met aardsch slijk gezegend zijn. Door H. M. de Koningin is, zooals aan een onzer bladen geschreven wordt, als baker aangenomen een bejaarde vrouw, welke die betrekking sedert tal van jarèn te Leeuwarden bij de eerste familiën waar neemt en thans in het St. Anthony gast huis aldaar woont. Hoe belangrijk de uitvoer van vele arti kelen van 't eiland Texel is, moge uit 't volgende blijken. Sedert 15 Juni wer den van dat eiland verscheept ruim 70,000 K.G. wol, 25.000 K.G. gedroogd zeegras, 10,000 kipeieren, 1000 K.G. schapenkaas, 1000 oude schapen, en 100 stuks rundvee, paarden, lammeren en kalveren, benevens 40,000 K.G. Hooi. Naar men verneemt is de bedrijver van de diefstallen van zilverwerk enz. bij baron van Tuyl, te Heemstede, en bij den heer Van den Brink, te Velp, reeds in de fuik geloopen en door de Arnhemsche politie op het Stationsplein aldaar gearresteerd. Hij was nog in 't bezit van bijna al de gestolen goederen. Den heer C. v. d. Lindente Dord recht, is van wege het Belgisch gouverne ment benoemd tot lid der jury voor den grooten muzikalen wedstrijd, ter gelegen heid der nationale feesten in Brussel te geven. Door een kassiersknecht te Amsterdam is een portefeuille verloren, waarin voor een waarde van f 13,000 aan bankbiljet ten. De eerlijke vinder laat nog op zich wachten. Te Apeldoorn ontstond den 15den de zer op het middaguur aan de machinale papierfabriek van de heeren Schenke Zoon te Zaandam een hevige brand. Doordat de fabriek onmiddellijk gelegen is aan de Koudhoornsche sluis, waar op het oogen blik de nieuwe gebouwd wordt, is het, met behulp van het talrijk personeel, bij dat werk gebezigd, mogen gelukken den brand te bepalen bij een groote schuur met 2 annexe woningen. Het huisraad werd gered, maar de voorhanden lompen zijn een prooi der vlammen geworden. De eigenlijke fabriek met aangrenzende arbeiderswoningen zijn gespaard door de krachtdadige hulp van het sluispersoneel. Toen de spuiten van het dorp kwamen opdagen, was alles reeds een zwarte kool massa en hebben zij weinig dienst meer kunnen doen. Het verbrande was verze kerd. Het Bestuur der //Industrieschool voor vrouwelijke jeugd", te Amsterdam, had dezer dagen het genoegen door H. M. de Koningin, beschermvrouw der inrichting, welwillend een geschenk aanvaard te zien, op de school ontworpen en vervaardigd onder leiding van de directrice mej. Myné, en bestemd om ten gebruike te dienen, als de blijde verwachting van H. M. ver wezenlijkt zal zijn. Het is namelijk een sluierkleedje van 't fijnste, witte neteldoek, een meter lang en tachtig centimeter breed. Op 't midden is het Nederlandsche wapen geborduurd, omgeven door guirlandes van rozen, afgewisseld met Oranjetakken. De verdere oppervlakte is met carreaux van Venetiaansch borduursel en filé guipure gedekt. Het effect van dit keurige werk wordt zeer verhoogd door de blauw zijden voering, die zacht door alles heenschemert en de sierlijke teekening aangenaam voor 't oog doet uitkomen. Het geheel is om zet met Brusselsche kant. Het Bestuur heeft in een vleiend schrij ven, namens H. M. de betuiging ontvan gen van hare bijzondere ingenomenheid met dit geschenk en van waardeering der gevoelens, die tot de aanbieding hebben geleidterwijl H. M. voorts de verzeke ring gaf van hare voortdurende en leven dige belangstelling in eene inrichting waar het onderwijs zoo schoone vruchten oplevert. ik iets heel onaangenaams tegen mijne hand stooten, hetgeen mij noodzaakte de pantalon los te laten om naar het wapen te grijpen. Maar dit was plotseling ver dwenen, en toen merkte ik, dat het een mes was, dat de dief mij door de hand gestoken had, maar zoo snel dat het mij den indruk gaf alsof ik mijne hand slechts gestooten had tegen een scherpen kant. Mijn aanvaller, wie het ook zijn mocht, scheen te denken, dat het tijd was om te vertrekken, want ik was juist van plan om uit mijn bed te komen, om nader met hem kennis te maken, en als het moge lijk was weerwraak te nemen. Ik hoorde hem de deur van buiten dicht doen, en toen ik naar de kaars greep, die ik op den grond had laten staan, bemerkte ik, dat zij met bewonderenswaardige voorzorg weggenomen was. Maar gelukkig vond ik mijn zakdoek, na eenig zoeken, in mijn bed, en juist toen ik mijne hand verbon den had hoorde ik in de gaDg fluisteren. Klaarblijkelijk doorsnuffelden zij mijne kleederen, zooals ik wel kon merken aan het geluid van sommige dingen die uit mijne zakken vielen. Even klaarblijkelijk voldeed het onderzoek hen niet, en toen bedacht ik mij, dat ik onvoorzichtig was geweest, met papieren geld te laten zien, toen ik den koetsier betaalde, en zoodoen de al mijne voorzorgen te vergeefs waren. Ook begon ik te begrijpen, dat wanneer zij z66 weinig bezwaar maakten met het gebruik van messen, zij wel eens terug konden komen en ze met erger gevolgen gebruiken, wanneer zij bemerkten dat ik hen wilde bedriegen. Eenige oogenblikken later hield het fluisteren op, en hoorde ik voetstappen naar mijne kamer komen. In het volgende oogenblik, in de hoop dat -er op die wijze mogelijkheid bestond om uit het huis te ontsnappen, liep ik naar het venster, scheurde de mat eraf, sprong er uit en lag op den grond. Tot mijn geluk was er geen muur of om- tuining om het huis, en dus kon ik da delijk op den weg komen, waarlangs ik zoo snel rende, dat ik binnen weinige mi nuten een mijl verwijderd was van het tooneel van mijn avontuur. Toen ik be merkte, dat ik niet vervolgd was, begon ik beschouwingen te maken over mijn vreemd uiterlijk, want ik had wel een volledig stel ondergoed aan, maar dat is een vreemde kleeding in zulk een klimaat. Ik had echter niet veel tijd om mij aan mijne gedachten over te geven, want ik liep in de wapens van zes soldaten en een officier, die eene patrouille vormden, welke de rol van politie vervulde. Mijne eerste gedachte was mijzelf af te vragen, wat zij daar deden, maar natuurlijk ge noeg was hunne eerste gedachte om mij diezelfde vraag te doenen daar zij niet in staat waren iets van mijne verklaring te begrijpen, namelijk dat ik eene wande ling maakte, en naar mijn uiterlijk oor- deelende dat er wel wat meer dan eene gewone wandeling achterstak, leidden zij mij naar de gevangenis, waar ik opgeslo ten werd in eene koude, vochtige cel, die echter verre te verkiezen was boven de kamer, die ik zooeven verlaten had. Daar zij mij voor een gevaarlijken mis dadiger hielden, werd er een soldaat in mijne cel geplaatst. Maar hij scheen mij niet te beschouwen als iemand die de eene of andere wanhopige poging in den zin heeft, want nadat bij eenige oogenblikken medelijdend had toegezien, hoe ik te ver geefs mijne hand poogde te verbinden, bood hij aan om mij te helpen, en toen ik hem voor zijne vriendelijkheid een roe bel gaf uit de zekere bergplaats in mijne kous. werd hij heel vriendelijk en ver-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1