BUITENLAND. De vroegere vestingwerken in Keulen zijn door de Regeering voor het bagatel van 11.794.000 Mark overgenomen. De koningin van Zweden moet ernstig ongesteld zijn. Uit Ragusa wordt geseind, dat de Al- baniërs de positiën der Montenegrijnen te Golubowsko, bij Tuzi, hebben aangevallen. Een Montenegrijnsch korps werd achteruit gedreven en liet verscheidene dooden op het slagveld. De aanvallers zouden de lij ken hebben verminkt. De prins van Mon tenegro heeft zijne troepen bevolen zich tot de verdediging gereed te houden; hij verlangt enkel met diplomatische middelen te werken, zegt de dépêche, doch men be schouwt eene botsing als onvermijdelijk. Met het oog op den druifluis is ook in Turkije bij een wet van den 24n April jl., de invoer van alle soorten van tuinbouw producten verboden. Volgens het rapport van het landbouw- departement te Washingtonis de staat van den katoenoogst in de Vereenigde Staten goed; er wordt verwacht, dat de opbrengst het gemiddelde van eenige vroe gere jaren zal overtreffen. In den nachttrein van Parijs naar Bor deaux loopen thans salon-wagens, welke alle tot heden vervaardigde in ruimte, sierlijkheid en doelmatigheid overtreffen. Een van hun grootste voordeelen is, dat zij volstrekt niet schudden en men er dus ongestoord eiken arbeid in kan verrigten. Ook de verlichting van deze rijtuigen heeft een groote verbetering ondergaan, waardoor men in staat gesteld is, zonder de minste inspanning te lezen of te schrijven. De verwarming zal 's winters door middel van uit de locomotief ont snapte stoom geschieden. Ernest Renan is tot officier van het le gioen van eer benoemd. Reeds in 1878, bij het groote feest der wereldtentoon stelling, had Bardoux, de toenmalige mi nister van onderwijs, hem voor de benoe ming voorgedragen; maar de minister stuitte op den onverzettelijken tegenstand van het Elysée, zoodat Renan voorbijge gaan werd. Dat is eene bijzonderheid, die weinig bekend is, zegt het Journal des Débats, maar zij is karakteristiek genoeg, want zij doet zien, welk een strijd men toen te voren had tegen de onverdraag zaamheid. Maarschalk Bazaine, die te Madrid zwaar ziek ligt, heeft reeds de laatste sacramen ten der stervenden ontvangen en gaf den wensch te kennen, op Franschen bodem begraven te mogen worden. De socialisten te Brussel hebben in hun laatste vergadering besloten op hun wijze aan het feest van 16 Augustus deel te nemen. Zij zullen zich in optocht naar hst Ministerie van Binnenlandsche Zaken begeven om 't algemeen stemrecht te vragen. schafte mij zelfs een deken. Ik wikkelde mij erin, ging liggen, en was zoo geluk kig, tot den volgenden morgen te slapen. Toen werd er een tolk binnengeleid, aan wien ik de zaken kon uitleggen, en ver schaften men mij eenige kleederen. Ik begreep dadelijk, dat ik er niet aan behoefde te denken, dat de kerels, die mij bestolen hadden en als ik niet weggeloo- pen was misschien ook vermoord zouden nebben, gestraft zouden worden. Ik kon de plaats waar ik het avontuur beleefd had niet uitduiden, evenmin als mijn aan rander, van wien ik slechts de oogen ge zien had, en die waren natuurlijk niet kenmerkend genoeg om zijn persoon te bepalen. Ik was echter blij genoeg, dat ik op deze wijze uit den strik kwam, en onder geleide van een officier aan boord van mijn schip werd gebracht, met een gevoel van onvermengde dankbaarheid, dat mijn avontuur mij niets meer gekost had dan een paar roebels en eene leelij- ke wond in mijne hand. Het litteeken er van heb ik tot nu toe steeds gehouden, en wanneer ik ernaar kijk, herinner ik mij altijd den Februari-nacht, dien ik doorgebracht heb in Nicolajef. (Slot) In een schermutseling bij Gobobonce tusschen Albaneezen en Montenegrijnen zijn van de eersten 13 en van de laatsten 2 man gesneuveld. Berichten uit Peking melden, dat het Chineesch gouvernement het denkbeeld om Rusland te beoorlogen heeft laten va ren. Wij hopen dat 't bovenstaande de waar heid en niets dan de waarheid moge zijn in 't belang van de Chineesche en Rus sische soldaten. Anders toch zouden ve len hunner op minder aangename wijze kennis moeten maken met de laatste uit vinding van den heer Krupp. GEMENGD NIEUWS. Zaterdagnacht omstreeks 2 ure werd op den hoek van de rue de Sevres en de rue Vaneau te Parijs een moordaanslag gepleegd op de echtgenoote van den heer Boury, die daar ter plaatse een wijnhuis houdt. Zij was juist bezig de ontvangst van dien dag op te maken, toen twee personen aanklop ten en volstrekt binnengelaten wilden wor den, hetgeen hun echter door den knecht, die het vaatwerk stond te reinigen, werd geweigerd, waarop zij de deur met geweld openduwden. De knecht verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest, maar nam een billard-queue en gaf er een van de boos wichten een geduchten slag mede op het hoofd; de andere liet toen een signaal hooren, waarop vier andere boeven den winkel binnenstormden. Te vergeefs trachtte de kloeke knecht hen met een ijzeren boom van de blinden op de vlucht te jagende schelmen hadden hem spoedig ontwapend en vlogen er, gevolgd door de vrouw des huizes, de straat mede op. Op haar hulpgeschrei snelde haar man toe en vond haar badende in haar bloed voor hun woning liggen. Eerst den vol genden ochtend was zij in staat eenige bij zonderheden, omtrent hetgeen er op straat was voorgevallen, mee te deelen; men vreest echter voor haar leven. De justitie is er nog niet in geslaagd de misdadigers op het spoor te komen. Zooals men weet, heeft de begrafenis van den heer J. Anspach, burgemeester van Brussel, plaats gehad op kosten der stad. Die kosten zijn thans bekend ge worden en bedragen niet minder dan 10.828 fr. 29 c. Zonder strijd en ontbering is geen men- schenleven, ook het gelukkigste niet, want juist het ware geluk schept ieder slechts daardoor, dat hij zich door zijn streven en strijden onafhankelijk van het noodlot maakt. Te Pen is een zonderlinge zelfmoord voorgekomen. Zekere schrijnwerker Sou- chet kwam een herberg binnen en zette zich toen met een pijp in den mond bij den schoorsteen waarin vuur lag. Hij stak een puntig ijzer in het vuur, schijnbaar om er zijn pijp mee aan te steken, doch na tien minuten haalde hij 't gloeiend ijzer er uit en stak het in de keel. Hij was weldra een lijk. Een majoor bij het Pruisische leger leed sinds verleden jaar aan een hardnek kige verkoudheid. Niets baatte daartegen. Plotseling openbaarden zich nu onlangs op hevige wijze de verschijnselen, die dui delijk aantoonden, dat de patiënt leed aan een lang chronisch verloopen zijnde droes- ziekte. Na eenige dagen bezweek de ma joor aan de vreeselijke ziekte. Bij onderzoek bleek toen, dat de over ledene verleden jaar een van kwaden droes verdacht paard had laten doodschieten. En nu wordt in een medisch weekblad terecht de aandacht gevestigd op het feit, dat de officieren meer door kwaden droes plegen besmet te worden dan de soldaten. De reden daarvan zou reeds daarin kunnen liggen, dat de officieren zakdoeken gebrui ken, met deze het neusslijm, waarmede zij door een ziek paard worden bemorst, afvegen en later die zakdoeken onnaden kend weer gebruiken, Zaterdagavond laadde een verarmde fa milie in Berlijn het laatste overschot ba rer meubelen op een wagen, om elders een onderkomen te zoeken, daar zij we gens wanbetaling der huurpenningen de woning moest ontruimen. Op het punt van te vertrekken viel en brak een spie gel, dien de vrouw als aandenken aan haar overleden vader bewaarde. Bij het sa menrapen der stukken bleek weldra, tot aller blijde verrassing, dat achter het glas een aantal banknoten verborgen wa ren, tot een gezamenlijk bedrag van 4700 marken. Een Engelsch edelman van een zeer aanzienlijken naam heeft dezer dagen in West-End te Londen een sigarenwinkel opgezet. Bij het binnenstoomen van den trein in het station van Courcelles, in Frankrijk, had Maandag-morgen een zonderlinge zelf moord plaats. Toen de trein nauwelijks tot stilstaan gekomen was, sprong een meisje uit een coupé en riep om hulp. Eenige passagiers snelden toe, onderzoch ten den coupé en vonden er een man, die zich door een pistoolschot gedood had, op den bodem liggen. Het jonge meisje be kende, dat zij eigenlijk de aanleiding tot dezen moord gegeven had doordien zij hem bedreigd had, de gemeenheden van hem aan zijne jonge vrouw te zullen ver tellen. Een droom die uitkwam. Amasa Wil- sey, van Petaluma, droomde verleden na jaar, dat hij op den 1 Juli 1880 zou sterven. De droom maakte grooten in druk op hem, ofschoon hij deed alsof hij er niet veel om gaf. Toch verzekerde hij zijn leven in drie levensverzekeringmaat schappijen, opdat zijne vrouw geen ar moede zou behoeven te lijden, als zijn droom vervuld werd. Op den len Juli was hij schijnbaar volkomen gezond. Des avonds zou te zij ner eer een feestelijke maaltijd gegeven worden, om de nietvervulling van den droom te vieren. Juist waren de gasten aangekomen, toen hij van zijn stoel viel en binnen enkele minuten was hij een lijk. De doctors verklaarden zijn dood het gevolg van een hartziekte. De gebr. Goudberg berichten in de Landb.-Ct. dat zij een koe bezitten, die reeds geruimen tijd ruim 38 liter melk per dag geeft, en wel 's morgens te 5 uren 13 1.'s middags 12 uren ll1^ 1., 's namiddags te 5 uren 8l/2 1. en 's avonds te 8 uren liter. Te zamen de enorme hoeveelheid van 38'/2 liter. Vrijdagmorgen kocht iemand op de markt te Utrecht een ben kersen. Thuis komende vond hij in de mand half hooi half kersen. Hij ging niet terug naar den boer, maar regelrecht naar de politie, die zich van de waarheid overtuigde en het kersenboertje naar een plaats bracht waar hij tijd heeft om over zijne oneerlijkheid na te denken. Uit Clenton in Ohio komt een aller zonderlingst bericht omtrent een terecht stelling. Drie jongens, beschuldigd van moord, werden aldaar opgehangen; geen enkele toeschouwer mocht getuige zijn, doch vier en twintig uren te voren had men de jeugdige moordenaars door een telephoon in verbinding gesteld met het volk, dat buiten de gevangenis stond en dat nu voor het wachten door de kna pen werd beloond met muziek. Naar men zegt zongen en speelden de jongens aller lei deuntjes tot groot vermaak van het volk. De geheele stad had een feeste lijk aanzien alsof er een kermis was. Uit alle oorden waren vreemdelingen toege stroomd, om bij het ter dood brengen tegenwoordig te zijn. In dit laatste wer den zij echter teleurgesteld. Te Rhodus is een onderaardsch kerk hof ontdekt geworden. De stad, op het eiland van denzelfden naam, laat hare uit den grijzen ouderdom afkomstige water leiding weder vernieuwen. Voor eenigen tijd ontdekte een arbeider in de nabijheid dezer waterleiding een groot hol, dat in den voor-christelijken tijd tot kerkhof had gediend. Het hol is in verscheidene af- deelingen verdeeld, waarvan de wanden smalle, langwerpige nissen bevatten, elk met een doodkist er in. De plaats zal wetenschappelijk onderzocht worden. Te Drempt is de bliksem geslagen in een daghuurderswoning, verbrijzelde een groot gedeelte er van, evenals de meubels en baande zich door het raam dat hij ge heel naar buiten wierp, een weg naar buiten. De bewoners waren allen thuis, maar bleven ongedeerd. Bij Ouderkerk, a/A IJssel, is Vrijdag morgen door visschers het lijk van een onbekenden man opgehaald. De bekende firma Siemens Halske heeft concessie gevraagd, om „een elec- trischen spoorweg" te Berlijn aan te leg gen, die alle stations der te Berlijn aan komende spoorwegen met elkander en verder nog eenige punten der hoofdstad met Charlottenburg verbinden zal. De Zwolsche gemeenteraad heeft met algemeene stemmen een bod van f 3000 afgeslagen, door Amsterdamsche kunst- koopers gedaan, voor twee zilveren bekers, welke de gemeente op de tenstoonstelling in Arti et Amicitiae inzond. De eigenaars der voornaamste Brussel- sche hotels maken bekend dat zij niet voornemens zijn de prijzen gedurende de feesten te verhoogen. Door de Tramway-Maatschappij te Rot terdam worden proeven genomen om de paarden te vervangen door muilezels. Als Pincoffs nog in de tweede koop stad des rijks was zou hij zoo iets bepaald prachtig vinden. Hij toch mocht nog al zeer gaarne „ezels" exploiteeren. Bij Philippopel (Oost Rumelië) is een ongehoorde gruweldaad gepleegd. De moeder van den Russischen Generaal Sko- beleff, eene wegens hare liefdadigheid be kende dame, is daar in den omtrek ver moord toen ze met geld en goede gaven op weg was naar het hospitaal te Tzirpan. Hetzelfde lot ondergingen baar kamenier, een adjudant, die haar vergezelde, en twee dienaren. Roofzucht was het doel van de misdaad, die gepleegd is niet door Bulgaarsche of andere roovers, maar door een, waar schijnlijk verloopen Russischen kapitein, zekere Oussof en eenige gewapende bent- genooten. De ellendeling, die niet lang na zijn misdaad werd aangehouden de algemeene verontwaardiging was oorzaak dat dadelijk alles uittrok om de moorde naars te vatten heeft getracht zelf moord te plegen en is nu stervende. Een paar medeplichtigen zijn ook gevat. De Midd. Ct bevatte dezer dagen eene Kermismijmericg," waarbij herinnerd werd aan de Amsterdamsche kermisbewe- ginginl876en vermeld, dat de Burge meester bij die gelegenheid zich in zijn dakgoot in veiligheid moest brengen. De schrijver van die Mijmering" heeft blijkbaar de kermishistorie niet genoeg overdrevenalthans in de Midd. Ct. van eergister leest men het volgende curieuse berigt »Naar aanleiding der Kermismijme- ring" in onze nommers van 12 en 13 de zer, ontvangen wij een kleine aanvul ling" van een Amsterdamsch ingezete nen, die de lotgevallen van den burge meester der hoofdstad bij het kermis-op- roeraldus beschrijft: Zelfs in de dakgoot was onze burge meester indertijd nog niet veilig. Hij red de zich slechts juist bijtijds door zich in den schoorsteen te wringenhetgeen hem bij zijne corpulentie nogal zwaar viel, be reikte langs dien weg gelukkig de keuken en wist, op het oogenblik dat zijne ver volgers aan de keukendeur klopten, door het riool den weg naar de gracht te vin den, die hij slechts tot den Amstel had te zwemmen om voor goed in veiligheid te zijn. Hij moet later dikwijls met genoe gen aan zijn togtje gedacht hebben." Dezer dagen heeft men te Brussel een dief gevat, op een oogenblik, dat niemand het verwacht zou hebben. Voor het ge rechtshof aldaar werd iemand verhoord ter zake van een bij hem gepleegden dief stal, toen hij op eens uitriep: daar is de dief, ik herken hem," en op een man wees die in een hoek van de zaal bedaard met een der gendarmes stond te praten en die blijkbaar eens een kijkje was komen ne men. De aldus aangewezene zette het wel terstond op een loopen, maar werd toch spoedig achterhaald en in verzekerde be waring gebracht. ALLERLEI. Bij eene ruïne. Oude juffrouw„Is het niet vreemd, meneer Verklat, dat alles wat oud is nog zooveel bekoorlijks in zich bevat?"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2