gegracht, lang 365 meters, waarvoor de inschrijvingen bedroegen als volgtW. van de Kooy f 480G. Prins f 596J. van den Berg f 600 en T. Yerheuvel f616,50. B. de levering van 2 kokos vloerkleeden, 16 gordijnen, 8 ijzeren roeden, 8 kokos matten en 2 groen flanellen tafelkleeden voor het progymnasium, alsmede een kokos vloerkleed voor de hoogere burgerschool, waarvoor is ingeschreven aldusB. J. van Gelder f 220.50, A. P. Yolmer f 244, N. Broers f 248.30S. Hopman f257.50, Gebrs. Hamers f270.50 H. A. Cramer f 273.05 en J. H. Zwier f 291,97. BINNENLAND. Onze Koningin moet zeer opgeruimd zijn en dagelijks in den tuin van het pa leis wandelen. Uitgaan durft II. M. niet meer te wagen. De mannen-zangvereeniging Amicitiae, te Amsterdam gevestigd, heeft bij den door Caecilia te 's Hage uitgeschreven wedstrijd een verguld zilveren medaille met f 100 premie behaald. Te 's Gravesande heerscht de typhus epidemisch. Yan den trein die Vrijdagmorgen ten 11 u. 16 m. van het station Westerdok vertrok, is de achterste waggon ontspoord en omgeslagen. De passagiers kwamen met den schrik vrij. De post-conducteur is echter door den val eenigszins aan de horst bezeerd. Naar men verzekert, is de voorraad van turf in Priesland, Drente en Overijsel zeer groot en laat het zich aanzien, dat de prijs in dit najaar niet hoog zal zijn. Uit het IJ, nabij de Suez-steigers, is Zondag opgehaald het lijk van een pas geboren kind, in een stuk van een zak, voor zien van steenen, gewikkeld. Zaterdag avond ten acht uur brak te Haarlem een hevige brand uit in een tap perij en logement, genaamd De Keizers kroon, in de Berkenrodesteeg. De vlam men deelden zich mede aan eene daarnaast gelegen timmermanswerkplaats en aan twee stallingen, waarboven een bewoond bovenhuis. In een oogenblik stonden de ze vier perceelen in brand, welke geheel vernield zijn. De belendende gebouwen hebben ook veel schade bekomen, zoowel door het vuur en water als door het strij ken der gevels. Persoonlijke ongelukken schijnen niet plaats gehad te- hebben, maar wel zijn de bewoners van het bo venhuis alsook de vrouw van den loge menthouder met groote moeite gered. Door het aansteken van een petroleum- kroon schijnt de brand ontstaan te zijn. Weinig of niets is gered kunnen worden uit de Keizerskroon slechts de piano. Gister ochtend rookten de puinhoopen nog, zoodat nog twee spuiten water moes- de vraag, hoe ik het geld in mijn huis zou krijgen. Ik had de kist zorgvuldig gemeten, en berekenddat er ongeveer twee honderd centenaars goud in waren. Ik zou niet meer dan achtentwintig pond tegelijk in mijne mand kunnen ne men, uit vrees van de nieuwsgierigheid op te wekken van den een of ander, dien ik mocht ontmoetenen die hoeveelheid zelfs, zou mijne mand zwaar doen lijken voor een opmerkzaam oog. Wanneer ik zooveel droeg, zou ik acht keer heen en weer moeten gaan, dat met het vullen en ledigen van mijne mand ongeveer vier uren zou innemen. Het was onmogelijk dat Adams, zoo lang uitbleef; maar de kist moest leeg zijn voor dat hij terugkwam, daar hij mij zeker de eer van zijn gezelschap zou gunnen, al was het maar om mij te beschermen tegen het gebabbel van de meiden. Het eenige middel was, iedere keer eene dubbele lading te nemen, en dan gevaar te loopen van ontdekt te worden. Onder voorwendsel van te gaan eten kon ik eene vracht mee nemen, voordat hij met het wagentje van het station terugkwamdaarmee won ik tijd. Ik besloot dit plan dadelijk ten uitvoer te brengen. Ik ledigde mijne mand, sloeg de pen weer uit de kist, en greep weder in het goud. ten geven. De brandweer heeft zich uit muntend gedragen, doch de schutterij was, ten gevolge eener nieuwe instructie, niet tijdig genoeg bij den brand aanwezig. Twee brandmeesters zijn gewond; een heeft den arm gebroken, en de andere is van een dak gevallen, waarbij hij inwen dig gekneusd schijnt te zijn. Den 25sten dezer heeft aan de Rijks kweekschool voor zeevaart te Leiden weer een keuring plaats van knapen die hij 's Rijks zeedienst een verbindtenis wen- schen aan te gaan. BUITENLAND. De Dom zoo schrijft de Köln. Ztg. van 13 dezer dat meesterstuk van bouwkunst, welks voltooijng door vroegere geslachten met heimwee werd verbeid, naar hetwelk thans de blikken van vele dui zenden bewonderend opzien, zal morgen, als teeken van Duitsche offervaardigheid en eenheidin trotsche majesteit geheel afgewerkt voor ons staan. Nog moeten slechts de laatste kroonsteenen op den Zuidelijken reuzentoren worden bevestigd, en dan zal de bouwmeester van den Dom, de Regeringsraad Yoigtel, het werk waar aan hij sedert jarenmet hulp van vele technici en van een aantal wakkere bouw lieden, met gewetensnauwgezetheid arbeid de hebben uitgevoerd en wel ter eere Gods en van ons vaderland en tot blij ven den roem van onze heerlijke bouwkunde. Yéér 632 jaren, op den 14en Augustus alzoo van het jaar 1248 werd de grond steen gelegd, waarop de vroomheid van de Duitsche natie den heerlijken tempel zou bouwen. Op den 14. Augustus 1880 zal het laatste uitwendige versiersel, de mag- tige Kruisbloem, op den Zuidelijken reu- zensteen prijken. Welk Keulsch hart zal niet door vreugdevolle vervoering worden aangegrepenals morgen de ontplooide vanen hoog boven den reuzentoren zullen verkondigen, dat een van Keulen's schoon ste verwachtingen, een zijner verhevenste weuschen in vervulling is gekomen. Daar om dan zoo besluit het Keulsche blad hoog ontplooid alle vlaggen en vanen; laat ze in alle straten verhalen van het heugelijke feit, dat wij den Eeuwige een grootsch Huis hebben gebouwd, een tee ken van Duitschlands eenheid en kracht, van Duitschlands liefde en Duitschlands vertrouwen op God. Er loopt een praatje, dat Bismarck na afloop van zijn kuur te Kissingen, zich naar Wurzburg zal begeven alwaar kardinaal Hergenröther zich thans ophoudt. Het klinkt wel wat vreemd. De welbekende zwemkunsteuaar Webb heeft de taak volbragt die hij op zich nam; 74 uren aan één stuk zwemmende te blijven in het groote bekken van het zout- watar-acjuarium te Scarborough. Hij ver liet in al dien tijd het water slechts één maal voor een paar minuten. Zoo snel als de noodzakelijkheid om voorzichtig te zijn en geen leven te maken het toeliet, wierp ik handvol op handvol van de muntstukken in mijne mand. Ik had reeds ongeveer twaalf pond erin gelegd, toen mijn oor plotseling getroffen werd door eene kinderstem, en in het vol gende oogenblik zag ik Sir Geoffrey's zoon, Harold Grandison, in de verte aankomen. Zoodra ik hem zag sloot ik de kist, wierp mijne zakdoek over het gelden begon mijne werktuigen weer in de mand te leggen. In de haast wierp ik de pennen er ook in, en daar ik geen ander middel had om de kist te sluiten, ging ik erop zitten, en deed alsof ik met mijne schaaf aan het werk was, toen de jonker bij mij kwam. Ik nam mijn hoed voor hem af en hij knikte, hield zijne handen achter den rug, en keek oplettend naar mijn werk. Het was een mooi kereltje, twee of drie jaar ouder dan mijn kindmagerderen minder kinderlijk voor zijne jaren. Een vader maakt dergelijke opmerkingen, door zijn kind met andere te vergelijken. Hij had niet het fijne vel en het krul lende haar van mijne kleine; zijn gelaats kleur was donker in haar, dat bijna zwart was, hing sluik. Maar men kon gijne fijne gelaatstrekken en zijn edel voorhoofd, niet zonder bewondering aanzien. Wbrdt vervolgd.) Uit Oostenrijk zijn Zaturdag per tele graaf herigten ontvangen van wolkbreuken en nieuwe overstroomingen. Bij de afzen ding der laatste telegrammen uit Weenen, stonden Purkursdorf, Pressbaum, Weid- lungen en Nussdorf onder water. Er zijn bruggen weggeslagen wegen vernield groote voorraden hout en andere goederen weggedreven. In den loop van den dag was in die streken het water weder ge vallen doch ontving men berichten van groote verwoestingen op verschillende plaat sen in Moravië. Ook in Pruisisch Silezie hebben weer wolkbreuken plaats gehad, In het Oppa- en Zinna-dal waren alle huizen, die onlangs zooveel door overstroo ming hadden geleden, opnieuw ondergeloo- pen. In de omstreken van Posen is Yrij- dag veel hagel gevallen. De Wartha was aanmerkelijk gerezen. Bij de afzending van dit berigt was de Berdychower dijk reeds overstroomd. Het militair geregtshof te Kiew heeft uitspraak gedaan in de zaak van 21 per sonen, beschuldigd van oprigting eener ver boden vereeniging, ten doel hebbende eene gewelddadige omverwerping der staatsorde. Twee zijn veroordeeld ter dood (door wor ging) of twintigjarigen dwangarbeidde overigen tot 10 a 15 jaar dwangarbeid. Een aantal Fransche Jezuiten zijn te Constantinopel aangekomen, om aldaar een college te openen. Met ingenomenheid werd hunne komst begroet. Hadden on ze republikeinen ooit gedacht, vraagt een Fransch blad, dat zij nog eens verdraag zaamheid van de Turken zouden leeren? Te Constantinopel zijn reeds eenige Duitsche ambtenaren aangekomen. Die heeren zullen daar wel veel te doen heb ben, om de Turksche financiën te ont warren. De Albaneezen in Scutari hebben be sloten de Porte om een eigen gouverne ment voor geheel Albanië te verzoeken. Vragen staat natuurlijk vrij. De Grieksehe regeering heeft bij een firma te Pesth 1400 paarden besteld, waarvan om de 14 dagen telkens 280 moeten" worden afgeleverd. Uit Rome wordt geseind dat de Mexicaan- sche regeering elke schikking met het Yaticaan tot herstel der diplomatieke be trekkingen verwerpt. Het Yaticaan zal thans aan de Mexicaansche bisschoppen instruc- tiën zenden van verzoenende strekking opdat de katholieke kerk niet langer door dien staat van zaken te lijden hebbe. Men seint uit Buenos-Ayres, dat aldaar weder een nieuwe politieke crisis is uitge broken. De jonge Koningin van Siam is met haar kind op de rivier voor Bangkok ver dronken. Haar gondel werd door eene sleepboot in den grond gevaren. De jonge Koning is ontroostbaar. GEMENGDE BERICHTEN. De Keulsche correspondent der Berlijn- sche Borsen-Zeitungmelding makende van het zangersfeest te Keulen, noemt onder de mededingende zangvereenigingen, in plaats van //Rotte 's Mannekoor," //het mannenkoor in dr. Rotte te Rotterdam." Het Engelsche blad The Iudustry maakt melding van de vervalsching van tabak met kamille. Onder de benaming van //gemengde tabak" komt er gesne den tabak voor, die 30 pet. bevat aan kamillen of dergelijke bloemen, door com- pêchehout gekleurd, en zoet gemaakt met een aftreksel van drop. Het Journal d'hygiéne,dit overnemende, voegt er bij, dat uit Europa massa's slechte sigaren naar Havana verzonden worden, om van daar voor echte te worden ingevoerd. En niet tegenstaande dit algemeen bekend is, neemt het gebruik van Havana-steeds toe. Men schrijft aan de N. Rott. Ct.uit Yenlo, van 13 Augustus: Gisteren avond laat kwamen alhier 3 Eransche studenten, doordien hun wegens hunne onooglijke kleeding logies te Kessel geweigerd was. Uit een onderhoud met hen is gebleken, dat zij, ten gevolge eener weddingschap, eene reis per roeiboot ondernomen hadden van Havre naar Amsterdam, en zij op hunne reis teekening moesten maken van de voornaamste bruggen en merkwaardig heden die zij ontmoetten. Hunne tee- kenboeken met vele schetsen bewezen dit ook duidelijk. Heden morgen vertrokken zij met hun bootje, dat als over het wa ter vloog, naar Grave. Als zij* Amster dam bereikt zullen hebben, roeien zij van daar naar Rotterdam, vervolgens naar Ant werpen, en dan via Brussel naar Frank rijk terug. Een verfoeilijk schelmstuk wordt uit Cleremont, Engeland, gemeld. In een weide aldaar vond men 's morgens zeven tien schapen verminkt; een laaghartige schurk had den dieren de ooren afgesne den. Binnenkort zal te Berlijn een klucht spel in éen bedrijf van Rudolph Halin worden opgevoerd, getiteld: Dr. Tanner de hongerlijder. Wat men tegenwoordig al niet op het tooneel gebruiken kan! De brigadier titulair Jan Brouwer, ge- stationneerd te Delfzijl, was Donderdag naar Groningen op transport geweest met een gevangene. Met een ander, die een lichte gevangenisstraf moest ondergaan te Appingadam, vertrok hij 's middags van Groningen. Nabij Winneweer sloeg de veldwachter over boord en verdronk. Naar aanleiding van het schieten, dat Yrijdag op het proefveld der artillerie aan het strand te Scheveningen plaats had, kwam in die gemeente het gerucht in omloop, dat H. M. de Koningin be vallen was. Zelfs ging men zoo ver bij een der boekhandelaren een bulletin voor de ramen te plakken, waarbij de heuge lijke tijding den volke werd medegedeeld. Natuurlijk bleek later dat men zich vergist had. Een jong werkman is te Harlingen van den toren der in aanbouw zijnde R. K. kerk gevallenhij kwam eerst op een ge deelte der stelling neer, dat daardoor brak, en viel vervolgens op de steenen. Met gebroken armen en beenen en zwaar aan 't hoofd gekwetst werd hij naar het zie kenhuis gebracht, alwaar hij spoedig over leed. Abadie, bijgenaamd de jonge Robespierre, de jeugdige moordenaar in Parijs, zal eer lang weer voor het assisenhof der Seine verschijnen. Hij wordt beschuldigd met twee leden zijner bende, Kirail en Knob- lochden jongen Lecercleop den weg van Sa Chapelle naar Parijs, vermoord te hebbenmaar ziehier het wonderlijkste van die zaak. Abadie kan niet meer veroordeeld wor den, zelfs niet tot de kleinste straf. Een ter dood veroordeelde, hij krijge genade of niet,- is door het feit zijner veroordee ling zelf voor al zijne misdrijven gestraft. De jonge Robespierre zal dus als liefheb ber de debatten volgen, waarbij zijne twee vrienden misschien zullen ter dood ver oordeeld worden. Naar men uit New-York meldt, moet Richard Wagner, de componist .van de toekomstmuziek, aangeboden hebben zich in Amerika te vestigen en daar verder te blijven werken, wanneer men een som van 1 millioen dollars (2.500.000 gld.) voor hem weet bijeen te brengen. v. De kanten sluijer, die het bruidsge schenk is van de stad Brussel aan Prin ses Stéphani, is thans openlijk ter be- zigtiging gesteld. Die sluijer is een prachtige sleep, een kolossale mantel die geheel het ligchaam ontwikkelt. Het Oostenrijksch wapen, prachtig be werkt, vormt het middenstuk. Daarne vens het wapen van Brussel en dat van Belgie. Lager, te midden van voor treffelijk omschaduwde rozen, regts de wapens van de negen provinciën van Belgie en links die van de negen voor naamste steden vanOostenrijk. De teekenaar heeft ze zoodanig door weven en omlijst door allerlei soort van bloemen, dat de kant geheel kant blijft. Aan het uiterst ligt en gracieus werk stuk hebben honderd meisjes gedurende vier maanden gearbeid. Het geheel ie zamengesteld uit duizend stukken, die op hun beurt weder verdeeld zijn in een onnoemelijk aantal bloemen en bla deren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2