ik beweer dat er wat minder gepraat en geredevoerd moest worden. Het onbedui dendst advies over de eenvoudigste zaak wordt gestoken in het deftig gewaad van een toespraak, eilieve, waartoe is dat noodig? Bij alles speelt de tong de hoofdroleen vader vermaant zijn kind een kwartier lang, als een kort en gepast woord veel meer ingang zou vinden; on derwijzers zijn er, die onophoudelijk aan het woord zijn, en hun leerlingen letter lijk in den dut praten, in plaats van bij hen de onontbeerlijke zelfwerkzaamheid te wekken. Dat een aantal redekavelaars dikwijls hun neus voorbij pralen, leert de ondervinding slag voor slag. Gambetta spreekt in een bijeenkomst van handels reizigers over de voortreffelijkheid van het Fransche leger, en aanstonds klinkt uit Duitschland het gemor: Wacht even, heerschap, wij zijn er ook nog 1 Opposi tieleden verwijten de Begeering dat zij het een of ander volksbelang niet naar behooren hebben behartigd, en als zij straks zelf het roer in handen gekregen hebben, doen zij precies eender als hun voorgangers die zij uit den zadel hebben gelicht. Minister leggen in de Troonrede den Vorsten beloften in de mond, die zij onmogelijk houden kunnen, en zijn dus zelf oorzaak dat men hun later toeroept Mijne heeren, wat gaf u het recht, een vrijwillig aanvaarde taak onvoltooid te laten Het groote bezwaar dat we tegen al die //woorden" hebben, is dat het uit spreken en aanhooren zooveel tijd in beslag neemt, een tijd die zoo noodig voor handelen moest worden gebruikt. Met al onzen ijver zijn we, helaas! arm in da den, of, nog erger, we lijden in toe nemende mate aan de ongelukkige be gripsverwarring, die praten en doen be schouwt als gelijk van beteekenis. Dat is niet waar en zai nooit waar worden. Als de tong in beweging is, rusten de han den, en van deze juist moeten we 't hebben. Amersfoort, den 27. Aug. 1880. De Baad der gemeente Amersfoort zal op Dinsdag, den 31. Aug. 1880, des na middags half twee, eene openbare vergade ring houdende punten van behandeling zijn 1. Bekeningen van de Schutterijhet Weeshuis, het burgerlijk Armbestuur, de Kamer van Koophandel, de Schoolcommis sie en de Gemeente, allen over 1879, met het rapport der commissie van onderzoek. 2. Bekwest van eenige bewoners van huizen buiten de groote Koppel, tot ver betering van den toestand der sloot achter hunne woningenmet advies van Burg. en Weth. 3. Verzoek van het Kerkbestuur der Parochie van den H. Franciscus Xaverius, tot aankoop van het St. Agathaklooster, met advies van Burg. en Weth. 4. Ontwerp-besluit tot het voeren van een rechtsgeding met de Centraal-Spoorweg- Maatschappij, met rechtskundig advies. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot restauratie van de raadzaal. 6. Benoeming van leden der commissie, bedoeld bij art. 166 der gemeentewet. Bij de aanbesteding van een gedeelte der werken voor den spoorweg tusschen Veenendaal cn Bhenen (lijn Amersfoort Nijmegen) aan het Departement van Water- antwoordde hij vroolijk. De schade, ver oorzaakt door breken en zorgeloosheid beloopt ongeveer duizend pond per jaar." Hij was een sterke, zware man, mijn heer Peyton. Hij had een zak met hazel- nooten bij zich, die hij kraakte en opat terwijl hij de fabriek rondliep. Het was niet te verwonderendat de werklieden zorgeloos waren bij zoo'n opzicht. z/Ik kijk de fabriek drie of vier keer in de week na," zeide hij, /;en dat is drie of vier keer te veel voor mijen als ik een beetje meer rust kan krijgen wil ik gaarne een paar honderd pond van de jaarlijksche winst afstaan. Ik behoef slechts om mijzelf te denken." z/Maar u heeft toch een zoon/' zeide mijnheer Clifford. //O! over dien bekommer ik mij niet. Ha! ha! hij zorgt voor zich zeiven. Ver leden jaar vroeg hij mij vijfhonderd pond om zijne rekeningen te betalen hij is te Oxford weet u. Ik ben er voor dat de jongens een goede opvoeding krijgen, of- staat, was de minste, inschrijver W. F. Weijers te Tilburg f 329,400, en de hoogste inschrijver D. Volkers, f 375,000. Daar het nu de beste tijd zou zijn voor de ontgravingen van het veen, en de aan nemer direct na de aanbesteding met het werk moet aanvangen bevreemt het velen, dat er tot heden alhier voor den spoorweg AmersfoortNijmegen niets is onteigend. Scherpenzeel, 18 Aug. Heden werden ter markt alhier aangevoerd 583 schapen. Bij nietgeanimeerde handel gaf men ge middeld voor ooien 11.75, voor één-jarige hamels 12.25, voor 2 en 3- jarige dito f 15 per stuk. De collecte voor de school met den bijbel heeft te Veenendaal f 90,25 opge bracht. Den 15u October e. k. wordt de//Prins Alexander-stichling" een inrichting voor blinde kinderen beneden de zes ja ren, van eiken godsdienst, op den huize //Midden-Eng" te Bennekom geopend. Als directrice treedt op mej. M. C. Verny, vroeger aan de Louise-Bewaarschool en 't Instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam verbonden. BINNENLAND. f Z. K. H. Prins Frederik zal zich in het laatst dezer week naar Neuwied be geven. De collecte voor de //School met den Bijbel," te Botterdam gehouden, heeft niet minder dan f 8700 opgebracht. Wij vernemen, dat de manoeuvres, door de 4e divisie uit te voeren in de eerste helft van de maand September in het oostelijk gedeelte van Gelderland en Over- ijsel, geen voortgang zullen hebben, omdat in de kamp te Milligen, waar het le regiment infanterie, dat aan die mannoeu- vres deel moet nemen, thans gelegerd is, in ernstigen graad het roodvonk heerscht. Tot directeur van de Zaandamsche mu ziekschool is benoemd de heer J. W. Kersbergen van Groningen, die deze be noeming heeft aangenomen. Twee Amsterdammers, die niet nuchter waren, zouden in den Schinkel, onder Nieuwer Amstel, eens gaan zwemmen. De gevolgen van dat niet nuchter te water gaan bleven niet uit, want een hunner, zekere J. Bouwman, 27 jaar oud, is ver dronken. Na twee uur zoekens had men zijn lijk gevonden. Aan de Nassaukade, bij de Baampoort, te Amsterdam, werd Maandag de eerste steen gelegd van een gebouw, waar wedu wen met kinderen ten haren laste, haar intrek zullen kunnen nemen. Het bestuur van het Protestantenbond ter verzorging van weduwen en weezen te dezer stede, 't welk op die wijze aan het voornemen heeft uitvoering gegeven, zal op dit terrein weldra nog twee huizen tot dat doel doen verrijzen. Maandagmiddag kreeg op den Dam een schoenpoeister een zenuwberoerte. Hij werd door de politie eerst naar de hoofd wacht op den Dam en van daar, per brancard, naar het gasthuis vervoerd. schoon ik er eene gehad heb die mijn vader al heel weinig geld gekost heeft; maar al bén ik geen heerdaarom kan mijn zoon er nog wel een zijn." Toen wij de pottenbakkerij verlieten zeide mijnheer Clifford z/Dit is eene goede zaak, en zal waar schijnlijk nog veel beter kunnen worden; en daar de regeling bijna geheel in uwe handen zal komen, zal u ten minste de gelegenheid hebben, haar te verbeteren." Ik was het volkomen met mijnheer Clifford eens, en vertrouwende op mijne kracht om de zaak te verbeteren, vroeg ik hem of hij zoo gauw mogelijk de zaken wilde regelen. Hij beloofde mij geen tijd te zullen verliezen, en ik ging naar huis in eene opgewonden stemming, die ik on mogelijk kan beschrijven. Twee maanden later was ik compagnon in de firma Peyton Brooke, potten bakkers. Wordt vervolgd.) Te Haarlem is Dingsdag weder een winkelier de dupe geworden van een bru tale opligterij. Een koopman in voeten kleedjes en katoenen goederen namelijk bood hem zijn waar voor een spotprijs aan, waarop de winkelier, belust, eenige bestellingen deed. Inmiddels toonde hij hem een stuk linnen en een stel tafelgoed, dat hij op aandringen en mooije praatjes van den koopman, van dezen kocht, en betaalde, te zamen voor p. m. f 60, in afwachting de overige goederen spoedig te zullen ontvangen. Deze goederen lieten evenwel op zich wachten, terwijl bij on derzoek bleek, dat het gekochte slechts de helft waard was, zoodat de winkelier van ongeveer f 25 was opgeligt. Uit Boden schrijft men aan de Dr. Ct In den nacht-tusschen jl. Vrijdag en Za- turdag reed een voertuig in alle stilte langs den zandweg door het Boderveld. De inzittende personen, zijnde een voer man en eene vrouw, spraken geen woord, zelfs niet toen ze stil hielden voor eene arbeiderswoning, die op hun geklop spoe dig geopend werd. Toen een pak uit den wagen was genomen, begaven ze zich in huis. Het pakje bevatte een allerliefst kindje van het mannelijk geslacht, geheel naakt, maar flink tegen de koude beschut door een volledig bedje. Nadat het noo- dige geld was achtergelaten om in de eerste kosten van verpleging te kunnen voorzien, vertrokken beide avonturiers even geheimzinnig als ze gekomen waren. Dat het onderzoek van vele nieuwsgieri gen naar de afkomst van den kleine zon der gevolg zou blijven, was wel te denken. Als zeker nemen ze aan, dat het geen onbemiddelden moeten zijn, die 't jongetje op zulk een onbekrompen wijze laten verzor gen. Door de trein, die van Boermond naar Antwerpen stoomt, is een jonge wissel wachtster overreden en oDmiddelijk ge dood, in de nabijheid van het station Dalheim. Uit Zwolle meldt men: In de laatste weken werden verscheiden malen portemonnaies met geld ontvreemd uit de buitenzakken der mantels van da mes, terwijl zij zich op de groen- of weekmarkt bevonden. Het is de politie mogen gelukken een der daders op te sporen, zijnde een jongen van 11 jaren, die zich herhaalde malen aan dergelijke diefstallen heeft schuldig gemaakt en het ontvreemde geld aan allerlei snoeperijen had besteed. BUITENLAND. Met zekere beslistheid, wordt gemeld, dat de graaf de St. Yalliers als ambassa deur van Frankrijk bij 't Duitsche Hof zal aftreden. Als zijn opvolger wordt genoemd generaal Chanzy, ambassadeur te Peters burg, die op zijn beurt zou worden ver vangen door Gambetta's vriend, den vroe- geren politie-perfect Léon Benault. De vrienden moeten aan baantjes geholpen worden. Door feiten moet ook in Frank rijk de //belangeloosheid" van het radica lisme worden bewezen. Overigens schijnt het wel denkelijk, dat de graaf de St. Yalliers niet langer de vertegenwoordiger wil wezen van een Be- gering, welke gemeene zaak maakt met de bloedrooden. De waardige diplomaat zal gaan begrijpen, dat hij den naam van zijn geslacht zou comprommitteren als hij nog verder een der uitverkorenen van de Gambetta's, de Grevy's en der Freycinet's wilde zijn. Het voorbeeld van het huwelijk van den ex-pater Hyacinthe is aanstekelijk. Aan staanden Zaturdag zal een zijner kappel- laans, de heer Lainé, met eene jonge we duwe uit de omstreken van Mans in het huwelijk treden. Aan het Conservatoire te Parijs heeft mile Tua, de dochter van een Italiaanschen straatmuzikant, de eerste prijs voor viool spel behaald. Zij is thans 15 jaar oud en verraadt reeds zooveel talent, dat haar een grootsche toekomst voorspelt wordt. Een watertogtje op het meer van le Bourget, waaraan vier heeren en drie dames, allen gelogeerd te Aixles-Bains, deelnamen, is allernoodlottigst geindigd. Een hevig onweer vergezeld van zwaren storm deden allen den dood in de golven vinden. On der de verongelukten bevond zich ook de heer Gouthier, tenor van den schouwburg te Géuève. Het aan de jubelfeesten verbonden feest der vrijmetselaren heeft Dingsdag en Woens dag te Brussel plaats gehad. Al de Bel gische Loges waren vertegenwoordigd en de meeste Groot-Oostens van Europa en Amerika. Aan de Nederlandsche afge vaardigden moet een buitengewoon harte lijke ontvangst ten deel zijn gevallen. De reeds herhaaldelijk vermeldde voorstelling in //la Monnaie," geheel in een mafon- nieken tempel herschapen, is gister-avond naar wensch afgeloopen. De opvoering van de Zauberflöte. afgewisseld en gevolgd door een muziekuitvoering van de Konink lijke Yereeniging //Orphéonis naar wensch geslaagd. LTllustration Nationale, het jeugdige Belgische tijdschrift, dat zijn ontstaan dankt aan de heden gevierde feesten, geeft heden een buitengewoon nummer dat versierd is met een aantal portretten van vorstelijke personen en staatslieden, wier namen aan de groote gebeurtenissen verbonden zijn. Het titelblad le Genie de la Belgique is eene compositie van den kunstschilder Por- taels. Dit nummer is tegen een frank afzon derlijk verkrijgbaar gesteld bij den uitge ver Adolphe Mertens, 22 rue de PEscalier, Brussel. Bij Koningsbergen moest een bataljon infanterie dezer dagen veldoefeningen ma ken, waarbij de manschappen tot "zulke vermoeijende marschen aangezet, dat bij hun terugkomst in de kazerne verscheide- nen magteloos neervielen en naar het hos pitaal moesten worden gebragt. Drie der ongelukkigen waren kort daarna reeds overleden. Er zijn thans berichten ingekomen om trent de vooruitzichten van den oogst in alle graafschapen van Engeland en Wal lis. Wanneer de ramingen blijken juist te zijn, zal de oogst dit jaar over het al gemeen veel voordeeliger uitvallen dan het vorig jaar. De tarwe-opbrengst is bene den het gemiddelde, maar de gerst belooft eene veel ruimere opbrengst en de haver staat insgelijks veel gunstiger dan vorige jaren. Boonen kunnen iets boven de ge middelde opbrengst geraamd worden en erwten kunnen wel wat beneden het ge middelde blijven. BUBGEBLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 19 Aug. Sophia, d. van Ti- motheus Spijker en Gerarda van de We tering. 21 Aug. Antonia Hendrika, d. van Mijndert Pijpers en Jacoba Philippina van der Geld. 22 Aug. Antonie flen- dnkus, z. van Jan Staal en Mina Buis man. Margaret ha Maria, d. van Jacob Berg en Frederika van Dijk. 23 Aug. Alijda Maria, d. van Jacobus Johannes van der Maath en Cornelia Antonetta Johanna Catrina van de Pavert. 24 Aug. Jo hanna Maria Louisa, d. van Gerrit Jan Bibberink en Johanna Maria Groenhui zen. 25 Aug. Alberta Helena, d. van Leonard Wiertz en Margrietha Gravel. Jan, z. van Hendrik Snijders en Jacoba van der Geld. 26 Aug. Gerardus Cornelis Theodorus, z. van Evert van de Kamp en Boelofje van Efferink. Johanna Catri na, d. van Hendrik Wels en Geertje van der Stonden. Peter, z. van Gerrit Gouw en Pietronella Gijsberta Blom. Ondertrouwd26 Aug. Jan Koekebak* ker en Evertje van Ittersum. Marinus Gerardus Johannissen en Hendrika van de Meent. Gehuwd: 25 Aug. Hendrik de Groot en Cornelia Arietta van Nieuwenhuizen. 26 Aug. Geurardus Alexander Kilian en Catharina Bustenburg. Overleden19. Bijndert Albers, 18 d. Maria Heere, 32 j. ongeh. 20 Aug. Franciscus Johannes Baars, 2 j. Maria Johanna Schoorlemmer, 36 j. echtg. van Bartholomeus Augustinus Hooglugt. Jhr. Pieter Jan van Winter, 70 j. echtg. van Geertruida Yelthorst. Karel Fre derik Willem Yink, 6 m. 21 Aug. Jacques van Gelder, 2 m. 22 Aug. Evertje van Huisstede, 58 j. echtg. van Arie van Aaltveer. 22 Aug. Johanna van der Linden, 68 j. echtg. van Frede rik van der Heijden. Catharina van der Stonden, 22 j. ongeh. Hendrika Bernarda van Mourik, 6 m. 23 Aug.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2