NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baan, Bunschoten, Eemnes, Hamersvelfl, Hoevelaken, Hooiland, Lensden, Soest, 1. Stout Zaterdag 4 September 1880. Verborgen Goud. No. 71. Negende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens uur,des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gehracht. AMERSFOORTSCHE G9URANI Abonnementsprijs voor Amersfoort per 8 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 8 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. Meer dan wij wel geneigd zijn te er kennen, oefent Frankrijk invloed uit op de algemeene politiek van ons werelddeel. Vóór tien jaar zou niemand geloof heb ben gevonden, die toen voorspeld had dat het vernietigde keizerrijk uit duizend wonden bloedende, binnen korten tijd we der als de gelijke zou staan te midden van de machtigste volken van Europa: het scheen toen wel, alsof ons werelddeel een periode te gemoet ging, waarin het zou bukken onder de ijzeren vuist van Duitsch- land, gelijk het eenmaal, in de dagen van den eersten Napoleon, had gesidderd voor den Gallischen adelaar. Dat dit niet is geschied, dat Duitschland, ondanks zijn stoffelijk overwicht, zich met een ta melijk bescheiden rol heeft vergenoegd, hebben we, onder meer oorzaken, te dan ken aan de veerkracht der concurreerende natie, aan de verbazende machtsontwikke ling van Frankrijk. Wel is de leer van het staatkundig evenwicht niet meer, gelijk in de dagen van den Koning-stadhouder de spil om welke de Europeesche politiek zich beweegt: maar toch, gelijkheid van krachten bij de twee volken, van wier FEUILLETON. XIII. Ik had reeds lang vooruitgezien dat zij zich niet tevreden zou stellen met niets doen, maar had het voor haar verborgen gehouden, daar ik liever wilde, dat zij er uit zichzelf een einde aan maakte. Op denzelfden opgewonden toon voegde zij er nog bij: //Ik geloof niet, dat ik heel vlug ben, niet half zoo vlug als Grootma maar ik weet dat ik kan doen wat ik mij voor genomen heb te doen. Iedereen kan iets doen, en moet het doen." z/En wat denk je dan dat je kan doen?" vroeg ik. //U gebruikt meisjes voor het faïence- werk; laat mij bij haar werken. Ik geloof dat ik een beetje kan modelleeren. z/Ik geloofl" riep Grootma uit, ter wijl zij opsprong, en naar haar kamertje ging. //Papa zal eens zien, of Groot ma half zoo kunstig is als zijne dochter." De oude dame bracht een model in natte klei mede om het mij te laten zien. Iris hield hare wang nu dicht bij de mijne; goede verstandhouding zoo oneindig veel afhangt, is in elk geval een waarborg voor het behoud van den vrede. Het was daarom niet heel verstandig van Gambetta, dat hij laatst op een diner te Cherbourg het spook van den revanche oorlog te voorschijn liet treden. Doch wat wil men daarvan zeggen? Ieder is niet altijd zijn eigen tong meester, en juist die menschen, die den naam hebben van zeer welsprekend te zijn, praten dikwijls hun neus voorbij. Toen de president der Ka mer daar zoo aanzat op een feest, waarbij de nieuwe militaire ontwikkeling van zijn vaderland toch eigenlijk de aanleiding tot de vroolijkheid- was, al bestonden de gas ten ook uit vreedzame handelslui, toen kon het niet anders, of het verledene moest hem voor de aandacht komen hij moest nog wel eens denken aan die droevige dagen, toen hij als dictator de ongeorga niseerde krijgsbenden tegen de Duitsche legermacht afzond, toen een nooit ge kende geestdrift, gevoegd bij een nimmer geëvenaarde verbittering, toch niet bij machte waren, den overwinnaar het terrein te betwisten. Evenmin was het verstandig van de staatslieden in de omgeving des Rijks kanseliers, dat zij over die woorden onte vreden waren. Een van beiden, df dat misnoegen was slechts voorgewend, en men had den toost van Gambetta eenvoudig opgevat als een welkome gelegenheid om de voorbereiding van nieuwe militaire eischen gemakkelijk te makenóf, men is slechts oppervlakkig bekend met den geest der Fransche natie. De Fran- schen willen geen oorlog, en hebben dien ook niet gewild in het rampjaar 70. De ik kon den gloed van haren blos voelen, toen ik naar haar werk keek, Het stelde een dooden leeuwerik voor, die op vioolblaadjes lag. z/Ik geloof dat het heel goed is, lief kind," zeide ik; //maar hoe kan ik er over oordeelen wanneer mijne oogen door liefde verblind zijn, en ik, terwijl ik aan je denk, het werk volkomen vind?" Ik had niets van het plan geweten; het model was een volkomen verrassing. Men begrijpt licht, dat ik getroffen was. Grootma's oogen vulden zich met tranen vaD vreugde; maar zij bemerkte hare zwakheid niet, door de vreugde die zij gevoelde bij het vertellen, hoe vlijtig hare Iris in het geheim gewerkt had. z/Ja, ja," zeide ik; ,/het ziet er heel netjes uit, en je zal morgen ochtend met mij meegaan. Maar het wordt al laat, en ik moet mijne krant nog lezen. Geef mij een zoen en laat mij dan alleen om erover na te denken, wat ik met je moet doen." Iris gehoorzaamde en liet mij alleen om over mijn groot geluk na te denken. Den volgenden morgen lieten wij Grootma alleen thuis. Het moet haar zwaar gevallen zijn, Iris iederen dag eenige uren te mis- sen; tot nu toe waren zij onafscheidelijk geweest, maar de zachtaardige oude dame strijd is toen doorgezel, omdat de publie ke opinie verlamd was en geen gelegen heid had zich te uitenthans, nu de re publiek haar tienden verjaardag mag vieren, heeft de stem des volks meer gelegenheid om gehoord te worden, en gewis, de natie- zou niet lijdelijk toezien dat haar stoffelijk welzijn op nieuw in de waagschaal werd gesteld. Wij voor ons achten den dag van heden zeer geschikt om eens een vluchtigen blik te slaan op het laatste tiental jaren. Den 4 September 1870 werd het tweede Keizerrijk onder de verwenschingen van het geheele volk verpletterd, en mannen van veel bekwaamheid en toewijding na men te midden van een verschrikkelijken storm het roer in handen. Welk een ver warring allerwege! 't Scheen alsof er nim mermeer orde zou geboren worden uit dien chaos. Stroomen van bloed moesten nog vergoten worden, en ijzingwekkende gru weldaden gepleegd, eer de storm zich zou nederleggen, en de Republiek rustig het werk harer wedergeboorte kon ter hand ne men. De wijze waarop die reuzen-arbeid werd tot stand gebracht, is het grootste histo risch wonder van den nieuweren tijd. Nie mand heeft thans meer het recht, aan de toekomst van het Fransche volk te wan hopen, en zelfs twijfel te koesteren aan gaande het welslagen van de derde proef neming met gemeene-bestetijke staatsin stellingen. Die vorm van bestuur, door Thiers eenmaal beschouwd als de eenig mogelijke, omdat zij Frankrijk het minst verdeelde," is het vereenigingspunt ge worden van alle welgezinden in den lande. Vóór dezen is hij dat nooit geweest, en daarom had hij noch in '93noch in '48 levensvatbaarheid. De republiek is bestemd aan Frankrijk die vrijheden te verschaffen, die in théorie daar het eerst zijn gepredikt, doch die het zeifin de praktijk nooit heeft gekend. Een vrije, onafhankelijke pers, onbe perkt recht van vereenigen en vergade ren, een vrije kerk in een vrijen staat, al die denkbeelden leefden tot reden toe slechts in het brein der meest ontwikkelde burgers, doch konden in de nationale instellingen geen wortel schieten, zoodat Frankrijk alle reden had, sommige natiën van den tweeden en derden rang te benijden. Langzamerhand beweegt het zich in dezelfde richting, en met vallen en opstaan zal het dat doel zeker bereiken. In het buitenland wordt over het alge meen te veel nadruk gelegd op den strijd der partijen. Nog altijd wordt er gevaar gevreesd van de zoogenaamde radicalen, wier gelederen onlangs eenige versterking hebben ondervonden door den terugkeer der ballingen, zonder dat het hun even wel mocht gelukken bij de jongste ver kiezingen eenig voordeel te behalen. Lite- gendeel, die laatste openbaring van de stemming des volks heeft duidelijk bewe zen dat de dolzinnige manifestaties der onverzoenlijken volstrekt niet meer in staat zijn, de publieke opinie op een dwaalspoor te brengen, en dat is een hoogst ver blijdend verschijnsel. Wat de andere, aan de republiek vij andige partijen betreft., haar machteloos heid is zoo in het oogloopenddat het niet eens noodig is er notitie van te ne men. De aanspraken van den „Roy," Hendrik van Chambordop den troon verborg het gevoel dat het geluk van Iris zou getemperd hebben, bij het begin van haar nieuwe leven. Goede vrouwen maken een geheim van hare opofferingen. z/Die arme Grootma zal zich wel ver velen," zeide Iris, en voor een oogenblik verminderde die gedachte hare opgewon denheid; maar langzamerhand keerde hare vroolijkheid terug, en zij babbelde aardig over alles wat zij zag. Het was een schoone herfstmorgende mist hing over de stoppelvelden en gaf aan alles een zacht droomerig voorkomen. Herfstdraden, waaraan millioenen dauwdroppels hingen, omgaven de veelkleurige bramen; rood borstjes, die in de heggen zaten, zongen hun klagend liedje; de zon scheen gloeiend rood door den mist heen; de kastanjebla den, die dik op de paden lagen, verspreidden een frisschen geur alles werkte aange naam op de zintuigen. »Als ik vandaag niet negentien was geworden, zou ik tusschen die doode bla ren springen," zeide Iris, terwijl zij mijn arm met beide handen vasthield. O, papa, dit is de allergelukkigste verjaardag van mijn leven!" Zij had hare oude eenzame Grootma geheel en al vergeten. Een gedeelte van de fabriek werd ge bruikt voor faience. Daar gebruikten wij verscheidene jonge vrouwen; zij hadden eigene werkkamers, waar zij de voorwer pen teekenden, modelleerden en beschil derden. De ongeoefende handen deden het eenvoudige werk, zooals het schilderen van strepen en dergelijke zaken, en dan werden zij tot de hoogere takken der kunst toegelaten naar gelang van haar aanleg. Wij kwamen aan de fabriek, voordat de bel van dat gedeelte luidde. Om tien uur kwam Miss Smith, die het toezicht had. Ik riep haar in het kantoor, waar wij zaten en zeide: „Miss Smith, dit is mijne dochter Iris. Zij wil in de faiense afdeeling werken, maar op gelijke voorwaarde als de andere meisjes. U moet haar van onder op laten beginnen, en haar slechts verhoogen, volgens de verdiensten van het werk dat zij levert." „Ja mijnheer. Wanneer komt Miss Brooke." „Dadelijk." „Heel goed, mijnheer. Wil u zoo goed zijn, mij te volgen, Miss Brooke?" Zij verliet het kantoor, en Iris volgde. Een van onze teekenaars had ecne vaas geteekend, die met veel zorg gevormd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1