NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Buisden, Eeunes, Hamersyelfl, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, Soest, Sclernenzeel, Stontenlinrg, YuurscHe en Woudenberg. Woensdag 8 September 1880. Verborgen Goud. No. 72. Negende Jaargang. Uitgevers A. lil. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge bonden worden tot uiterlijk [suiorgens S'/2 uur,des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie- aaal in rekening gehracht. SCHOXJW. FEUILLETON. MERSFOORTSGHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Kijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Agent voor Baarn en Omstreken: W. Z. MULDER te Baarn. Advertentiën van 16 regels0,40. Iedere regel meer0,05. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. OFFICIEELE PUBLICATIËN. De Burgemeester van Amersfoort Gezien art. 21 der wet van 4 Decem- ler 1872, (Staatsblad no. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen, lat in de laatstverloopen week aangifte is bedaan van twee lijders aan ROODVONK jen één sterfgeval aan die ziekte alhier is poorgekomen. Amersfoort, den 6. Sept. 1880. De Burgemeester voornoemd, YANPERSIJN. De Burgemeester van Hoevelaken, naakt bekend, dat menschen met [lichaamsgebreken, in het bijzonder zij, die niet al hunne verstandvermogenskeb- ten, zoodra zij binnen deze gemeente zijn, londer zijne bescherming staan. En een lieder zal vervolgd worden, die zulke men- I schen mishandeld. Hoevelaken, 2 Sept. 1880. AKERSLOOT, Burg. Burgemeester en Wethouders van Hoe- Ivelaken, maken bekend: dat door of van Iwege hen op Donderdag den 16 Septem- XIV. Ik liet de twee heeren de fabriek zien, I en legde aan mijnheer Grandison uit hoe de [klei tot vaatwerk en luxeartikelen gevormd werdten ongetwijfeld gebruikte ik de- zelfde woordeD waarmede ik de fabriek vroe- jger aan andere bezoekers had uitgelegd. IIn het eerst ging het werktuigelijk: ik 1 dacht nauwelijks aan dat, waarover ik sprak; mijne gedachten waren bij mijne [particuliere zaken. Het onverwacht verschijnen van mijn teer Grandison had plotseling bet oude schuldgevoel, dat gedurende verscheidene jaren geslapen had, weer opgewekt. Altijd als hij naar mij keek, verbeeldde ik mij, dat hij kon zien, dat ik een dief was. Zijne onderzoekende blikken schenen mij te zeggen, dat hij zich mij ook nog flauw herinnerde misschien niet eens flauw, fflaar duidelijk. Ik herkende hem, al was tij veel veranderd ik had hem als jongen gezien, nu was hij man. Ik was niet zoozeer veranderd; ik was nog steeds de werkman, die hij naast de trede had zien nederknielen, en die hem verboden had de mand aan te raken, ber 1880 zal worden schouw gevoerd over de waterleidingen en wel: 1. Over de Hoevelakerbeek met de daarin uitloopende waterlossingen. .2. Over de wetering loopende langs de geheele lengte der straat. 3. Over de Horstwetering. 4. Over het Banwerk. De onderhoudsplichtigen, waarvoor ge houden worden de eigenaren, zoover het tegendeel niet bewezen wordt, zijn ver plicht, genoemde slooten en waterleidin gen behoorlijk klaar en schoon te maken, zoodanig dat de doortocht van het water door niets kan gestoord, en waterleidingen niet enger gemaakt worden. Zij zullen de overhangende takken van houtgewas moeten afhouwen en de diste- len en ruigten langs of op de kanten staande afmaaien of wegruimen. Een ieder wordt aangemaand de bedding van de slooten op de vereischte diepte te brengeD, zooals die van ouds is geweest. Voorts te zorgen dat de schouwpaden en vonders langs de Beek, Horstwetering en Banwerk in gangbaren toestand zich bevinden. Hoevelaken, 5 Sept. 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AKERSLOOT, Burg. J. van DOORNIK, Weth. Amersfoort, 7 September 1880. Het nieuwe gebouw van het progymna sium zal waarschijnlijk primo October in gebruik worden genomen. Wat er met het waarin de gestolen schat lag. De jonge Peyton kon hem gezegd hebben, dat ik van nederige afkomst was dat was geen geheim. Misschien hadden mijn plotseling verdwijnen van Crastock, en het verkrijgen van geld, argwaan opgewekt en hem hierheen geleid om mijne zaken te onderzoeken. Was zijne vriendschap met Reginald Peyton geheel toevallig? Deze angst werd opgewekt door de eerste verrassing, en door dat voorgevoel van ontdekt te zullen worden, dat altijd het gemoed van een schuldige verontrust. Maar ik werd langzamerhand kalmer, en daardoor kreeg ik een redelijker inzicht in de zaak. De jongelui waren naar alle waarschijn lijkheid academievrienden. Harold Gran- dison's liefde voor de wetenschap en Peyton's liefde voor praalvertooning wa ren de oorzaak van hun bezoek. Mijn dagloonersuiterlijk zou den schijn, dat ik plotseling fortuin had gekregen geheel wegnemen, en het zou het natuurlijk ge volg van mijne vlijt schijnen, dat ik compagnon in de firma was geworden. Ik was er zeker van, dat Reginald Peyton, al kende hij haar, de wezenlijke betrek king waarin ik tot zijn vader stond, niet bekend gemaakt zou hebben. ,/En dan," zeide ik tot mijzelf, „maak ik geen slecht gebruik van het geld. Het oude gebouw zal gedaan worden is nog niet bekend, doch zonder de beslissing van den Raad vooruit te loopen willen wij er op wijzen, welke schoone ruimte er door slooping zoude ontslaan en hoe deze met de tuin van Mejuffrouw van Mingelen ware te vereenigen, opdat de meisjes zich vrijer in de buitenlucht konden verlustigen. Tot het afleggen van het tweede toela tingsexamen aan het Progymnasium heb ben zich aangegeven vier jongelieden. Toegelaten zijn in de tweede klasse: J. Croockewit; in de eerste: Tresling, Nairac, Meyer. Het Progymnasium telt nu 25 leer lingen. BINNENLAND. Namens Z. M. den Koning is aan de hoofden van verschillende gezindheden ken nis gegeven van de gelukkige bevalling van H. M. de Koningin, met uit- noodiging aan de gezindheden een dank gebed te doen voor de voorspoedige ver lossing. Aan dat verzoek is Zondag bereids in alle Protestantsche kerken voldaan. Aan het Departement van Water staat zal worden aanbesteed op 22 Sep tember het maken van de aardebaan, de kunstwerken, den bovenbouw, de over- gangs- en eenige andere werken voor den spoorweg GeldermalsemTiel. Oplevering vóór 1 Mei 1882. Raming f 435,000. wordt nu beter gebruikt, dan dat het in dat oude klooster was blijven liggen, daar het nu dient om werk te verschaffen aan verscheidene arme mannen en vrou wen en zal het niet beter zijn, voor den toekomstigen vinder, dat hij het dubbele vindt van den som, die hij gevonden zou hebben wanneer ik het geld niet tot dit goede doel gebruikt had Toen keek ik trotsch rond in de ruime werkplaats waar de arbeiders ieder hunne taak afmaakten als bijen in een korf; de afgemaakte stukken gereed stonden om ge bakken te worden; de vuren in de ovens gloeiden; de raderen snel rondraaiden en alles ordelijk ging, ik moest bij mijzelf denken„Ja, dit is goed geregeld." Het scheen mij bijna eene zonde toe, geld, dat zooveel voordeel kon opleveren, te begraven, en het aan het toeval over te laten of misschien iemand het vinden zou, die het kon gebruiken, om het menschengeslacht te verlagen in plaats van het te veredelen. En toen kwam ik op de gedachte, dat, wanneer Harold Grandison een rechtschapen mensch was, het beter zou zijn, hem de twintig dui zend pond te geven dan ze weer te ver bergen, waar ik ze gevonden had. Ik voelde wel, dat dit eene vraag was, die rijpelijk overdacht moest, worden; maar dc gedachte om het geld goed te Yan de 400 locale comité's is thans reeds als opbrengst van de tweede jaar collecte voor de scholen met den bijbel ontvangen eene som van f 65.434.23. Den 14en October zal aan het centraal bureau der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen een vergelijkend examen van candidaten voor de betrekking van surnummerair bij die maatschappij worden gehouden. Er heerscht te Eist en omstreken, onder de kinderen van een h twee jaren een ziekte waardoor reeds zeer velen ten grave zijn gedaald. De ziekte, waarvan de ver schijnselen hoest en diarrhee zijn, wordt toegeschreven aan den toestand van het gras der zoogenaamde naweiden, waardoor schadelijke bestanddeelen in de melk zouden voorkomen. In Utrecht zijn plaunen in bewerking om een openbare speeltuin te openen. Dr. L. Ali Cohen waarschuwt de in woners van Groningen en Friesland, dat in de rogge veel moederkoorn voorkomt en dit gevaarlijke gevolgen kan hebben. Men diene goed op het zuiver houden van meel en brood toe te zien. Zondagnamiddag, te ruim 3YS ure. barst te eensklaps een hevigen brand uit in een der in aanbouw zijnde huizen, op een hoek gelegen van de Cruqiusstraat te Amster dam. De vlammen verhieven zich als 't wa re hemelhoog en spoedig deelde zich het gebruiken en het den jongen man in handen te geven, had zoo 'n uitwerking, dat ik mij niet langer schaamde hem aan te zienintegendeelik verlangd^ ernaar, meer van zijn karakter te weten te komen en mijn hart voor hem te openen. Grandison was een opmerkzaam bezoeker en de gedachtelooze wijze, waarop ik hem in het eerst alles uitlegdedeed hem zeker denken, dat hij mij lastig viel en mij tegen mijn zin van mijn werk af haalde want hij vroeg niets en haastte zich zoo snel als Peyton wilde; maar toen ik mij weer hersteld had en spraak zamer werd, vroeg hij mij verscheidene dingen. Toen was het hem niet meer voldoende om te zien hij wilde weten. Dat is juist het verschil tusschen een dommen en een flinken man. Hij wist evenveel van scheikunde als ikalleen gaf mijne praktische kennis mij eenig voordeel. Hij gaf mij voorschriften voor twee of drie mengsels om kleuren te krijgen die ik nog niet kende. Terwijl wij over deze belangrijke zaken praatten stond Peyton te gapen. „Brooke," zeide hij, „je zou een uit stekend redenaar kunnen wordenje wordt eerst goed tegen den tijd dat je toehoor ders in slaap vallen. Ik ben er voor dat wij weggaan, Gran-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1