Barneveld. Door de activiteit van den rijksveldw. Hamaker is in de vorige week in de slaapstee van Merlijn gearresteerd E. Hulshof, die in het bezit werd gevouden van de ten huize van Hooijer onder Lun- teren gestolen goederen. Er is reden om dien gevaarlijken zwerver, die zich voor schaapherder uitgeeft, tevens te verden ken van een diefstal op de Oude Maat, in Augustus onder dezelfde omstandigheden gepleegd als bij Hooijer. Scherpenzeel, 15 Sept. Aan de achste of laatste scbapenmarkt was de aanvoer gering. Aan de gezamelijke schapen mark ten werden aangevoerd circa 4000 stuks. De gemiddelde prijzen waren voor ooien f 8.50 a f 13.voor ljarige hamels f 12.25 a f 14.voor 2 en 3jarige ha mels f 15-— a f 16,25, voor f8.a f 12.—. lig iets anders mede. Het eigendomsrecht is een valsch beginselhetgeen wordt be wezen door de menigvuldige aanrandingen waaraan het blootstaat. Op dezelfde manier kunnen we aldus redeneeren: 7« der misdrijven zijn ver grijpen tegen het leven; een bewijs dus dat zij die meenen recht op het behoud van hun leven te hebben, een dwaalbegrip koesteren. Er klinkt nog een anderen toon op het instrument van den leider. u Wij willen vooruit langs den weg der wettigheid. Wordt ons die afgesneden door de regee- rende macht, en maakt men alzoo macht tot recht, dan zullen wij er macht tegen over stellen, en dan zien wie de sterkste is." Welnu, ook de vervulling dezer bedreiging zullen we kalm afwachten. Rustig gaan ook wij, liberalen, onzen weg in voor- waartsche richting, zonder ons te storen aan het marktgeschreeuw van hen, die blin delings zouden willen instormen op het geen de loop der eeuwen volgens vaste wetten heeft tot stand gebracht. De ge schiedenis zal het oordeel uitspreken, wie van beiden het vaderland in 't bijzonder, de menschheid in 't algemeen het meest ten zegen was. OFFICIËELE PUBLICATIE. HERHALINGSSCHOOL. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat met 1 October aanstaan de de Lessen aan de AVONDSCHOOL in het locaal der OPENBARE ARMEN SCHOOL (Koestraat) weder aanvangen dat deze school is bestemd als herhaling voor die klasse van MANNELIJKE LEERLINGEN, die na onderzoek blijken hebben gegeven met vrucht lager onder wijs te hebben genoten, en door hun maat- schappelijken toestand de dagscholen niet meer kunnen bezoeken; dat zij die leerlingen wenschen te zen den, zich daartoe behooren aan te melden bij den Hoofdonderwijzer, den Heer J. VAN DER HORST (in de Koestraat.) Amersfoort, den 22 September 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, W. A. CROOCKEWIT, W. L. SCHELTUS. Weth. Amersfoort, den 24. September 1880. Door den trompetter Johannissen, is gis ternamiddag een kind, dat in de Singelgracht bij de kazerne te water geraakt was, met groote inspanning gered van een anders gewissen dood. Het College van Burg. en Weth. ver eerde op heden den heer W. Stol, sedert 25 jaren gemeente-bode van Amersfoort met een paar keurige karaffen en een sigarenbekereen en ander gemonteerd met zilver. De secretarie-ambtenaren schon ken den jubilaris eene pendule. Ook van andere zijde vielen hem bewijzen van toe genegenheid ten deel. Onlangs is ten bureele van den bur gerlijken stand te Amersfoort aangifte ge daan van het overlijden van een voor den vierden keer gehuwden man en eene vrouw, die eveneens viermalen in den echt was getreden, terwijl ook eene 60-jarige ten vierden male in ondertrouw is opgenomen. het gebruik dat Grootma en Iris ervan maakten, was ik niet de eenige wiens eet lust door het wachten opgewekt was. //Grootma kon er niet toe besluiten te gaan ontbijten voor dat je kwamzij was zoo bezorgd over je," zeide ik. ,/Ja, dat was ik ook," zeide Grootma. z/En ik houd het voor niet gezond, dat u zoo laat in den nacht moet opblijven." z/Ik zie er toch niet slechter om uit, is het wel?" Harold had zijne dikke laarzen aan, en na het ontbijt mrakten wij eene flinke wandeling door de bosschen van Camp, waar wij de eerste viooltjes vonden, die ik dat jaar zag. z/Ik wou dat wij een paar anemonen konden vinden," zeide hij. ,/Daar in dien kuil zullen zij wel staan." z/Het is nog te vroeg, en ik zal geheel uitgeput thuiskomen, als wij nog verder gaan." z/Ga daar op dien omgehakten boom Vanwege de Amersfoortsche afdeeling van het landbouwgenootschap wordt in Aug. a.s. op drie achtereenvolgende dagen gehouden eene bloemententoonstelling, eene schoonrijderij en eene tentoonstelling van hoornvee. Mevrouw Fruitier de Talma, geb. Ha melberg is benoemd tot regentes van het gasthuis, in plaats van Mevrouw de Wed. van Werkhovendie naar elders is ver trokken. Naar men verneemt is de landbouwer B., die op den Amersfoortschen weg eene portefeuille met geldswaarde vond en voor zich behield, veroordeeld tot 183 dagen celstraf. Het is zaak het sluiten ook der stal deuren niet te verzuimen. Men telegrapheert ons uit 's Gravenhage De Minister van finantiën heeft eene rede voering uitgesproken bij de indiening der staatsbegrooting voor 1881, onder groepee ring van cijfers, te uitvoerig om die heden te kunnen mededeelen. De uitslag komt hierop neder: de raming der middelen be draagt f 105,110,605, de aangevraagde uitg. 126,362,641,47. dus een te kort van f 21,252,036,47. Men telegrapheert ons uit Gorinchem: Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer zijn uitgebracht 2206 stem men, waarvan 2181 geldige. Gekozen is de heer H. Seret met 1248 stemmen, de heer J. A. Waldorp bekwam er 920. Uit 's Gravenhage telegrafeert men ons: Een vreeselijke misdaad is hier ontdekt. Het dertienjarig zoontje van den Indischen heer Boogaardt, in de van den Boschstraat, dat naar het instituut Bouscholte op de Ko ninginnegracht was, is onder zeker voorge ven van daar gehaald door een ongeveer 25- jarig persoon en heden nacht vermoord in het Duin, waar het gebonden en allervrese lijkst verminkt lijk is gevonden. Geruchten spreken van chantage, waarbij eene som van f 75.000 genoemd wordt. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 27 September op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOSSecretaris. rusten; ik ben binnen eenige oogenblik- ken terug," zeide hij; en weg was hij om de bloemen te zoeken. Ik begreep wel waarom hij zoo graag eene anemoon wilde hebben: het was de lievelingsbloem van mijne dochter. Hij kwam terug met eene geopende bloem en verscheidene knoppen. Wij kwamen thuis toen Grootma en Iris juist uit de kerk gekomen waren. Zij trokken hunne handschoenen uit. z/Wat eene lieve preek," zei Grootma. z/Ik houd veel van den nieuwen dominee!" z/Hoor je dat Harold?" zeide ik. Hij beweerde, dat hij jaloersch was, en toen Iris aan tafel zat, en de anemoon en de viooltjes aanbad, die hij voor haar ver zameld, en op eene geheime manier, die ik niet ontdekte, meegenomen had, legde ik Grootma uit wat zij verloren had, en waarschuwde haar om voorzichtig te zijn met hare voorliefde voor nieuwe dominees. Wordt vervolgd.) BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft Woensdag reeds eenige oogenblikken in den tuin van het Paleis gewandeld. In de te Zaandijk uitgeschreven ge meente-leening, groot f 10,000, tegen 4 pCt.is deelgenomen voor 13,800 a pari. Het nieuwe kerkgebouw der Evange lisch Luthersche gemeente te Purmerende, is Zondag plechtig ingewijd. In vele streken van Oost-Friesland heerscht thans de varkensziekte in hooge mate. Hier en daar is geen enkel varken overgebleven. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het antwoord der Regeering op het verslag betreffende de rentebelasting. Maandag had tusschen de stations As sen en Zuidlaren het navolgende plaats. Een arbeider was bezig de potjes, waaraan de telegraafdraden zijn bevestigd, schooD te maken. Een bliksemstraal schoot laDgs een der draden en verbrijzelde een der potjes onder de handen van deD arbeider, zonder hem eenig letsel te doen. Een koopman uit Appelscha die een briefje //goed voor 100 sigaren," voor een bankbiljet van f 100 uitgaf, is te Heere veen veroordeeld tot 1 jaar celstraf. In het gebouw van het Kon. Institi- tuut van de Marine te Nieuwediep ver- eenigden zich Dingsdag verscheiden hoofd en andere officieren der zee- en landmagt om de onthulling te doen plaats hebben van het gedenkteeken, door eenige zee officieren en oud-zeeofficieren opgerigt ter nagedachtenis van onzen te vroeg ontsla pen admiraal, Prins Hendrik, in de vesti bule van het gebouw, boven de deur der amusementzaal. Te Nijkerk is Zondag voormiddag omstreeks half twaalf uur, de bliksem ge slagen in het huis bewoond door de met selaar A. Van den Eshof. De man werd getroffen, doch niet doodelijk; hij was geruimen tijd bewusteloos. In het huis heeft de bliksem eenige schade aangerigt ook ontstond er een begin van brand, die echter spoedig gebluscht is. Te Tiel, waar nimmer klokken worden geluid en zeven klokken in den grooten toren hangen, is men voornemens daar van eenigen te gelden te maken. Althans op de gemeente-begrooting, door burg. en weth. aan den raad ingediend, wordt onder de ontvangsten een post gevonden van f 4000 voor den verkoop van klokken in den toren. Op de Maandag te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 1527 viervoeters aan de lijn. Voor de werkpaarden werd f 300 tot f 350 besteed, voor de weeldepaarden f 600 tot 900. Een particulier correspondent van de Java-Bode schrijft uit Kotta-Radja het volgende: Gisteren, den 19en, werd alhier gevan kelijk binnengevoerd de radja van Sama- laDgan, die onder verdenking ligt van be trokken te zijn in de thans te Samalangan heerschende onlusten. Men vertelt, dat hij tot verovering der aldaar door de vij andig gezinden opgeworpen benting aan ons een versterking van duizend man be loofde. Door een zijner volgelingen werd hij echter bekendgemaakt als met den vijand te heulen. Hij zou namelijk van plan geweest zijn, in het gevecht tot de wederspannigen over te loopen en onze troepen aldus ten tweedenmale échec te doen lijden. Is dit laatste waar, dan heeft dit op perhoofd, dat voor weinige maanden van het gouvernement een gouden remontoir horloge met dito ketting ter waarde van p. m. f 1100 ten geschenke ontving, de gelegenheid na te denken over zijn toe komstig lot in de officiersprovoost, die tot zijn verder verblijf in gereedheid gebracht wordt. Te Padang heeft een Europeesch onder officier den verjaardag van H. M. de Koningin zéé overmatig met gebruik van sterken drank gevierd, dat hij aan de ge volgen bezweken is. Blijkens mededeeling van den resides van Soerabaja heerscht zoowel op Neder landsch- als op Portugeesch Timor in he vige mate de veepest. BUITENLAND. In Frankrijk heeft men nog eindelij! iemand gevonden die zoo vriendelijk wi! zijn zich tot minister van buitenlandse! zaken te laten benoemen. Zoo'n minister moet altijd een man zijn die naar de pij pen van Gambetta wil dansen, want deze schijnt op 't oogenblik president der Fran sche republiek te zijn, al draagt Grevï daarvan dan ook den titel. De Basutos, die zich neit willen laten ontwapenen, hebben in hun land eene af deeling van 70 man koloniale troepen aangevallen. Zij werden afgeslagen; doel eerst nadat er van de Engelschen een of ficier en twee man gesneuveld en eenige soldaten gekwetst waren. Het is dus al weder vechten in Zuid-Afrika dan! zij der onhandige willekeurige politiek, die eerst al de kaffers van geweren liet voor zien, en thans, nu het bezit daarvan hun eene behoefte en een punt van eer is ge worden, ze hun weder ontnemen wil. De Basutos staan bekend als een der strijdvaar digste stammen in Kafferland. Een telegram uit Kaapstad van gisteren meldt dat 2 poststoombooten bevel ont vangen hebben om onmiddellijk naar East London te vertrekken met 600 vrijwilli gers, die deel zullen nemen aan het on derdrukken vaD den opstand der Basutos en der Tambusis. Deee laatsten hebben met de Basutos gemeene zaak gemaakt tegen Engeland. Bij eene prijsuitdeeling te Salisbury gaf de postmeester-generaal, professor Fawcett eenige behartigenswaardige wenken ten beste omtrent onderwijs en opleiding der jeugd. Er heerscht op het oogenblik, zei de hij, zulk een ijver voor onderwijs, dat het eer noodig is te kalmeeren dan prikkelen. Hij gaf den raad de kinderen langer op school te houden, en hen een beperkt aantal vakken deugdelijk te doen leeren, liever dan hen van alles wat, niets grondig, te laten oprapen in een zeer beperkten tijd. Hij waarschuwde, in het kort, tegen de groote fout van het heden daagsche onderwijsoppervlakkige inpom perij. Zijne ervaring als onderwijzer examinator was voortdurend dezedat te veel gelezen wordt, en te weinig ge dacht. Men beweert, doch wij kunnen 't nau welijks gelooven, dat Duitschlands Kanse lier bezig is een betere verstandhouding tusschen Rusland en Oostenrijk in zake Turkije voor te bereiden en wel in gelij ken geest als de moeilijkheden in Polen opgelost werdendoor deeling. Naar men verneemt, heeft hetMiniste rie van Openbare werken in Pruisen be sloten tot den aanleg van een Rijn-Maas kanral. Wanneer ook het Nederlandsch gedeelte YenloMijgel wordt ingevoerd, zal een waterverbinding worden verkregen tusschen Pruisen en Nederland door de Zuid-Willemsvaart en met België door het Kempenkanaal te Bocholt. De Golos gispt de buitengewone ge heimzinnigheid, welke de Russische re- geering aangaande het werkelijke doel der expeditie tegen de Tekke Turkomanen in acht neemt, en vraagt, welk nut of voor deel deze of andere soortgelijke militaire ondernemingen kunnen aanbrengen. Het blad meent, dat Rusland zich moet bepalen tot het behoud van den driehoek tnsschen Krasnovodsk, Tschikislar en Bami. In de provincie Volhynië, het voor naamste veedistrict van Rusland, is de veeziekte in hevigen graad uitgebroken. Binnen enkele dagen stierven in een dorp 200 stuks vee, terwijl in vele streken van het gewest alle runderen reeds bezweken zijn. De meeste boeren die in den vee teelt hun bestaan vindeD, zijn tot den bedel staf gebracht. GEMENGDE BERICHTEN, Maandagmorgen, omstreeks zes uren, sloeg boven de gemeente Castricum de bliksum op een der weiden aldaar een koe dood. De boerin welke bezig was dat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2