NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, too, BokcMd, Eemies, Emtmö, leilata, Esojlai, Mn, Soest, UKAMERS, I PRENTENBOEKEN 3 AGENTEN. Zaterdag 23 October 1880. No. 85. Negende Jaargang. Dit Nummer bestaat uit twee bladen. TWEEDE BLAD. ADVERTENTIËN. OPRUIMING S A. M. Slothouwer. OOO'OI NYG WK Bunschoten. In den voormiddag van AMERSFOORTSC Abonnementsprijs voor Amersfoort per S maanden 1,—Uitfiever* A AI ^lothOHWeP Advertentiën van 1—6 regelsJ 0,40. Franco door bet gebeele Rijk1,10. Iedere regel meer 0,05. Afzonderlijke nummers S Cent. TE AMERSFOORT. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. Advertentiën zende meu den dag vóór de uitgave in. GEMEUBILEERD, op het beste ge deelte van de LangestraatTE HUUR. Te bevragen Wijk FNo. 50. Gedurende de Kermisweek zul- len al mijne g 50°/o beneden de gewone prijs pq contant worden verkocht Amersfoort, 22 Oct. 1880. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort, van Woensdag 20 October. Voorzitter de Burgemeester, Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig 14 ledenafwezig was de heer Scheltus, met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandeling zijn de begrootingen van het burgerlijk armbe stuur, het burgerweeshuis en de schutterij, allen voor het dienstjaar 1881, welke ach tereenvolgens met algemeene stemmen wor den goedgekeurd, respectievelijk tot een bedrag van f6800, f12215 en f2250.50, met toekenning van subsidie aan het arm bestuur hoogstens f 6441,83 en aan het weeshuis een maximum van f 2454.897a. Verzoek van den heer F. J, Schweinsberg om te worden benoemd tot stads-muziek onderwijzer, voor het geven van zangon derwijs op lagere scholen. Hierbij breDgt de Yoorzitter ter tafel een gisteren inge komen adres, waarbij 41 ingezetenen het verzoek doen dat, bij de invoering der wet op het lager onderwijs, het onderwijs in den zang voor de leerlingen van 9 h lOjarigen leeftijd op de lagere scholen, worde opgedragen aan een bekwaam per soon, die ook door het dirigeeren van open bare zanguitvoeringen zeer veel zal kun nen bijdragen tot beschaving en veredeling van den volksgeest. Op voorstel van den Voorzitter wordt zonder hoofdelijken omvraag besloten bei de rekesten in handen van Burgera. en Weth. te stellen, om consideratiën en ad vies. Vervolgens wordt de in de raadsafdeelin- gen onderzochte gemeentebegrooting voor 1881 met algemeene stemmen vastge steld tot een bedrag van f 151911, 491/s zoo in ontvang als uitgaaf. Bij de behan deling dier begrooting zijn o. a. de navol gende besluiten genomen: 1. op voorstel van den heer Zandijk, ondersteund door den heer van Burgsteeden, om de puin- plaats aan den toren voor kleinere hoe veelheden puin te behouden en overigens de Krakeelhoek ook voor mestplaats en Vilderskerkhof aan te wijzen, zooals door Burg. en Weth. is voorgedragen; 2. de bezoldiging van den veearts vasttestellen op f 350, en die van den keurmeester van het vleesch, op f 7 5; 3. het verzoek van den gemeente-architect om tractements- verhooging, gewezen van de hand met al gemeene stemmen; 4. een door de heeren van Beek en Zandijk ondersteund voor stel van den heer Visser, om de jaarwed de van den havenmeester te verhoogen met f 50, verworpen met 8 stemmen tegen 6, die van de heeren van Beek, Groeneboom, Drijfhout van HoofF, Lagerweij, Visser en Zandijk; 5. naambordjes aan de straten en meerdere banken in het plantsoen te doen plaatsen en het afloopend pad aan de St. Agathastraat te verbeteren; 6. opdracht aan Burg. en Weth. om het gebruik van het telegraafkantoor, door de gemeente onderhouden wordende, b. v. tegen 1 Nov. 1881 optezeggen aan het rijk; 7. eenige min kostbare reparatiën te verrichten aan de antieke Koppelpoort, waarvan in Europa slechts drie expl. bestaan volgens opgaaf van oudheidkundigen; 8. den We verssingel met harde keien te bestraten, en overeenkomstig het door den heer v. Burgsteeden aangegeven denkbeeld geene goten langs de huizen te leggen waar vol doende afwatering naar de gracht verkrijg baar is; 9. in plaats van 100 slechts 90 pCt. te heffen van den aanslag in de plaat selijke directe belasting. Aan de orde is verder een verzoek van het bestuur der afdeeling van het Metalen Kruis, om sibsidie voor onthaal van onver mogende oudstrijders; niet-leden der afdee- lings bij de feestelijke viering van den dag (31 Oct.) waarop de Amersfoortsche com pagnie in 1830 van hier uittrok. Burg. en Weth. hoewel van oordeel dat beschik baarstelling van gelden voor feestvieringen in den regel niet ligt op den weg der gemeente, vermeenen dat het onderwer- pelijk feest der oud-strijders, waarvan geene herhaling is te verwachten, eene uitzonde ring toelaat, waarom zij voorstellen f 100 te verleenen. Daartoe wordt besloten. Yoorstel van Burg. en Weth. om den heer W. H. Kam voor zijne veelvuldige bemoeiingen ter gelegenheid van de ver schillende buitengewone werken, onder I leiding van dien architect der gemeente tot stand gekomen naar de door hen ont worpen plannen, eene gratificatie van f 400 toetekenen uit de begrooting over 1880. De heer van Burgsteedeu, onder steund door den heer Herschel, stelt voor het bedrag op f 200 te brengen. Eerstelijk wordt de voordracht van Burg. en Weth. aan 's raads oordeel onderworpen, met zoodanigen uitslag dat de stemmen staak ten, en dientengevolge de zaak wordt aan gehouden tot een volgende vergadering. Tegen het voorstel stemden de heeren van Beek, van Burgsteeden, Herschel, Lager- wey, Methorst, van den Santheuvel en Zandijk. Yerzoek van den aannemer W. van Haselen om hem te ontslaan van betaling der boete van f 360, voor te late ople vering van het progymnasium. Overeen komstig het door Burg. en Weth. en den gem.-architect uitgebracht advies wordt met algemeene stemmen voor tweederde gedeelten ontheffing verleend. Ingekomen zijn bericht van de plaat selijke schoolcommissie dat zij met het oog op art. 70 der nieuwe wet op het lager ouderwijs, het door den gemeenteraad haar opgedragen mandaat weder te zijner be schikking stelt. Yoor informatie aan genomen, met daukbetuiging voor het vele goede door die commissie verricht. Provinciaalblad n°. 79, inhoudende her benoeming van de heeren J. F. Lagerwey, B. W. van Burgsteeden en L. A. Schaap tot leden van het zetters-college. Voor informatie. Proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den gem.-ontvanger dd. 13 Oct. Ter Secretarie. Staat van ontvangsten over de laatste tien jaren door Burg. en Weth. opgemaakt nopens het vuur-, haven- en tongeld, en daartoe betrekkelijke uitgaven in dat tijds verloop. Als voren. In verband met ons vorig nummer kunnen wij berichten dat het uit de Eem opgehaalde lijk, was van een 32-jarig Rotterdamsch persoon, te Utrecht ver pleegd. Willem Dekkers, onze van ouds gere nommeerde poffertjesbakker, viert dit jaar zijn zilverfeest, n. 1. in dien zin, dat dit jaar het vijf en twintigste is, dat hij achtereenvolgens onze kermis bezocht en ons op zijn lekkere (goed geboterde) pof fertjes onthaalt. Dat zij (n. 1, de poffertjes) dit jaar niet minder goed zullen zijn, behoeft wel geen betoog, zoodat wij hem ook dit jaar weder een druk bezoek toewenschen. Gisteren ontsnapte eene koe, welke later bleek dol te zijn, aan zijn geleider, het dier rende in woesten vaart Bloemendaal op en had zich voorzeker verder in de stad gewaagd, ware men niet zoo gelukkig ge weest het dier in de Wolkersteeg te drij ven waarna het door een vijftal goed ge troffen schoten, dood ter aarde stortte. den 15 dezer, had te Spakenburg een treurig ongeluk plaats; een zeer jong kind was spelende achter de ouderlijke woning, en viel in den nabij die woning zich be vindende sloot, zonder men het bemerkte; weinige oogenblikken daarna gezocht te hebben, vond men het tn die sloot terug, en na vruchteloos aangewende pogingen, om de levensgeesten op te wekken, bevond men hetzelve in het water was gestikt, HET MUSEUM. Te beginnen met Maandag, 1 Novem ber, wordt het Museum, Wijk E, Nommer 62, naast het Gemeentehuis, toegankelijk gesteld voor het publiek. Omtrent de bezichtiging van het Mu seum, zijn door het Bestuur de volgende bepalingen gemaakt: Het Museum zal geopend zijn iederen werkdag van 's namiddags één tot drie uren. Ieder bezoeker, die niet is vrijge steld, betaalt 0,10. Die toegang verlangt op andere uren dan van het publiek zijn vastgesteld, betaalt 0,25. Tegeu betaling van een gulden per jaar heeft ieder altijd toegang van een tot drie uur. Eooien worden niet gegeven. De voorwerpen mo gen niet worden aangeraakt. Voor diegenen, die lid verlangen te wor den der Vereeniging, gelden de volgende bepalingen Behouders goedkeuring van het Bestuur kan ieder lid worden. De bijdrage bedraagt vijf gulden per jaar, het jaar gerekend van 1 Jan. of later tot 31 December. Ieder lid heeft vrijen toegang op de uren vastgesteld voor het publiek. Hij heeft het recht vrijen toegang te verleenen telkens als iemand iets ten geschenke of in bruikleen geeft. Bovendien kan ieder lid schriftelijke vergunning ver krijgen van een der leden van het Bestuur om op een Zon- of Feestdag met andere personen tegen betaling van 0,25 per persoon het Museum te bezichtigen, le der lid zal worden uitgenoodigd de jaar- lijksche Vergadering in December bij te wonen en bij de wetenschappelijke onder zoekingen in den loop van het jaar tegen woordig te zijn. Het Bestuur, W. P. N. VAN R'OOTSELAAR, Yoorz. A.M. KOLLEWIJN, Nz.Penningm. A. A. J. VAN ROSSUM, Secret. Men kan het onnoodig achten hier iets bij te voegen ter aanbeveling van eene zaak, waarbij alle ingezetenen allen zon der uitzondering, van welke godsdienstige of staatkundige gezindheid zij ook zijn, belang hebben. Te vele, te ondubbelzin nige, te groote bewijzen van belangstelling zijn door te veel personen gegeven, dan dat iedere poging tot opwekking van be langstelling niet van onkieschheid zijn vrij te pleiten. Het begin is werkelijk te schoon en te voorspoedig geweest, dan dat men niet met allen grond meerdere ontwikkeling en uitbreiding kan verwach ten. Daartoe is medewerking van allen noodig. Ieder in zijn kring kan er toe bijdragen een inrichting te helpen vestigen, bij overlijden, te Zwolle, vraagt tegen hooge provisie soliede Brieven franco.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 3