die voor de wetenschap van belang, voor kunst en nijverheid een leerschool, voor de stad een sieraad belooft te worden. Daarom heeft elke bijdrage, hoe klein en nietig in schijn, haar groot belang. Zij heeft voor het minst haar historische waar de, en wordt door het Bestuur met den meesten dank aangenomen. De Directeur van het Postkantour maakt bekend dat van af 18 Oct. jl.eene ver zending geschiedt, naar Nijkerk, Harderwijk, Zwolle, Kampen en de Noordelijke Pro vinciën. Laatste busligting ten 11.30 's m. De Directeur SMITT. BINNENLAND. Iu navolging van Leiden, circuleert te 's Gravenhage eene lijst om den Koning te verzoeken de doodstraf weder in te voeren, Zij is van den navolgenden inhoud: Aan Z. M, den Koning geven met den diepsten eerbied te ken nen de onderheteekenden inwoners van 's Gravenhage; dat in 1870 de doodstraf in Nederland is afgeschaft, behalve voor militaire mis drijven; dat dientengevolge de misdaad van moord het zij door burgerlijke of militair perso nen gepleegd, onder welke omstandighe den ook, ja zelfs de moord van het ge ëerbiedigd Hoofd van den Staat zelf, in geen geval met den dood kan worden ge straft; dat de aanslagen op het leven van U. M. onderdanen, in den laatsten tijd, met name in de jaren 1879 en 1810, veel vuldig voorkomen; dat de bewustheid, die de misdadigers hebben, dat zij nimmer en iu geen geval hun eigen leven wagen, voor velen hunner eene sterke verleiding is om het bloed van hunnen evenmensch te storten, waarvoor zij anders zouden terugdeinzen. dat, hoezeer Uwer Majesteit's menschen- liefde HD. moge hebben aangedreven om dikwijls gratie van de doodstraf, toen deze nog van kracht was, te verleenen, de mo gelijkheid om zware, en gruwelijke misda den, die de veiligheid der bevolking in hooge mate bedreigen, met den dood te straffen, naar der adressanten overtuiging, in de handen der Hooge Overheid be hoort te blijven, daar toch in ieder wel geordend Kijk het regt boven het geweld moet zegevieren; dai deze redenen, en het veelvuldig voorkomen van zware misdrijven, in on derscheidene beschaadfe ;en welbestuurdé landen aanleiding hebben gegeven om de doodstraf ten aanzien van moord (ook van hoogverraad) weder in te voeren, nadat die gedurende eenige jaren was afgeschaft ge weest, gelijk nu laatstelijk in Zwitserland is geschied, en vroeger iu Oostenrijk, in Rusland, in een gedeelte van Italië en eenige Duitsche Staten heeft plaats gehad; dat het weder invoeren van de doodstraf tegen enkele zware misdaden niet zoude beletten, dat, hetzij bij het aannemen van verzachttende omstandigheden door den regter, hetzij bij wege van gratie, die schuldigen, die ook maar eenige redelijke verschooning kunnen doen gelden, tot levenslange of langdurige tuchthuisstraf worden verwezen; maar dat de doodstraf dan zou worden uitgevoerd wegens zoo zware misdaden, als waarvan de residentie onlangs het tooneel is geweest. Redenen waarom adressanten U. M. eer biedig naderen met de bede, dat het U. M. Moge behagen zoodanig voorstel aan de Staten-Generaal in'te dienen, waardeor de doodstraf in het strafwetboek worde hersteld, althane ter zake van aanslag op het leven des Konings en van doodslag met voorbedachten rade of geleider lage (moord.) Veenendaal, 16 Oct. De Raad heeft met algemeene stemmen besloten, zich tot den Minister van Waterstaat enz. te wen den, met verzoek om aan de spoorweglijn AmersfoortNijmegon, nabij deze plaats, geen halt. zooals men voornemens is, maar een station met de noodige bergplaatsen enz. op te rigten. De Commissie van Rapporteurs voor hot wetsontwerp betrekkelijk de maten en gewigten, of haar meerderheid, heeft de volgende amendementen voorgesteld lo. om facultatief te behouden het ge bruik der Nederlandsche namen voor de maten en gewigten, met weglating van het woord hectometer en van stère. Ten einde groste hoeveelheden gewigt met weinig cijfers aan te geven, stelt de Com missie wijders voor, om het woord ton of 1000 kilogram op te nemen; 2o. om den balansenijk, als onnoodig en zelfs schadelijk, te doen vervallen, en ook de gasmeters van den ijk vrij te stellen, met bevoegdheid van partijen tot aanvraag van herijk. Wanueer alle zamengestêlde weegwerk tuigen van den ijk ontslagen worden zegt de Commissie dan moet dit zeker het geval zijn met een zoo zamengesteld meetwerk als de gasmeter is 3o. om een nieuwen/termijn van her ziening voor tien jaren en dus vóór 1 Januarij 1891 in de wet op te nemen. De gasprijs te Dordrecht zal met 1 Januari a. s. van 10 op 9 ets. per M3 worden gebracht. Enkele slachters te Utrecht hebben besloten den prijs van het vleesch met 10 ct. per kilogram te verminderen. Dr. A. Winkler Prins te Veendatn, die in den lande wel eens veel van zich heeft doen spreken, is door de liberale kiesvejeeniging Burgertrouw te Sneek ge steld tot voorloopigen candidaat bij de aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer. Met zekerheid wordt thans gemeld, dat de staf en de beide escadrons huzaren 1 April e. k. hun garnizoen 's Hertogen- bosch zullen verlaten. De bewoners van Haarlem moeten ver zocht hebben nog wat meer huzaren iu die stad in gfernizoen te krijgen, vertelt ons een grappenmaker. Of 't waar is we ten wij niet. BUITENLAND. De ex-communeman en wildzang Pyat, redacteur van de Commune, is wegens het bekende artikel over Berezowski, tot verheerlijking van den vorstenmoord, bij verstek veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf en 1000 l'rz. boete, zoodat hij er o. i. eigenlijk nog veel te goed is afgekomen. Te Parijs hebben geen maatregelen ten opzigte van congregatiën plaats gehad. Te Rennes zijn Carmelieten verdreven. De deuren werden met geweld opengebroken en er is een bataljon infanterie tot band- having der orde te hulp geroepen. Het klooster van den St. Gothard, dat in de 14. eeuw is gesticht, zal het volgend jaar worden opgeheven. Als de tunnel door den St. Gothard in dienst gesteld is, zal men vsor 1 frank van Goschenen naar Airoio kunned komen en zal de gevaar lijke en moeijelijke weg over den berg niet meer worden gebruikt. De hongerdood zoo wordt 15 Oct. aan de lemps grschreven breidt zich meer en meer in Rusland uit. De toe stand van den landbouw is verschrikkelijk; hij kan vreeselijker gevolgen hebben dan de aanslagen der nihilisten. Yoor eenige dagen werd in de rivier Pisuerga, die Valladolid doorstroomt, het lijk gevonden van een jeugdig historicus, Louis Lande genaamd, die naar Spanje gegaan was om in de archiven van Siraa- neas zijn studiën voort te zetten. Thans is, na onderzoek, gebleken, dat de jonge man in de straten van Vallado lid, na van zijn geld beroofd te zijn. ver moord is. Sarah Bernhardt gaat heden haar reis naar Amerika ondernemen met toiletten tot een waarde van meer dan honderd duizend franken. Nooit bij menschenheu- genis in de reclame op grootsoher schaal gebruikt dan thans. Al wat het brein van een Amerikaanschen inpressario uitdenken kan, is gedaan om de reis van Sarah tot een triomftogt te maken, en te verhoeden, dat zij, evenals Rachel, ziek en outtooverd uit de nieuwe wereld terugkeert. De troep, die zij bij zich heeft, is beneden het middelmatige, en bijna nooit heeft Sarah zich zelfs verwaardigd, de repetitiën bij te wonen, die, met het oog op haar jeis, in de „Variétés" plaats hadden. Het gros van het Amerikaansche publiek, ver staat toch geen Eransch, en heeft buiten dien zelden goede tooneel voorstellingen gezien. Volgens verschillende Duitsche bladen moet de Keizer er een oogenblik aan ge dacht hebben, om bij gelegenheid van het Keulsche Domfeest amnestie te verleenen aan de Roomsche geestelijken, die wegens overtreding van de Meiwetten waren ver oordeeld. Z. M. moet door eene of andere reden op zijn voornemend teruggekomen zijn. Men zegt, dat de zoon van Prins von Bismarck, graaf Wilhelm, aanzoek heeft gedaan om de hand van Irma Andrassy, dochter van den voormaligen Oostenrijk- schen Kanselier. De President der Vereenigde Staten, de heer Hayes, is tot vice-president von het Amerikaansche Bijbelgenootschap benoemd. GEMENGDE BERICHTEN. Dertig jaar geleden baarde te Berlijn de onverwachte vlucht van een algemeen ge acht kleermaker in de daarbij betrokken handelskringen groot opzien. Men had hem algemeen voor rijk gehouden, en was zeer verbaasd over het aanzienlijk bedrag zijner schulden. Thans was iedereen de zaak vergeten de kleêrmaker had nooit iets van zich la ten hooren, en de hem verschuldigde som men waren reeds lang in de boeken zijner leveranciers als verloren posten afgeschre ven. Maar voor eenige dagen vervoegde een welgekleed bejaard heer zich aan een oud handelshuis in de Duitsche hoofdstad, om een rekening te betalen uit het jaar 1850. Het was de toen gevluchte kleedermaker. Hij verhaalde, dat hij voor 30 jaren naar Zuid-Amerika was gegaan, met het vaste voornemen daar fortuin te maken om eens zijn schulden te kunnen voldoen, welk doel hij thans door vlijt en geluk had mo gen bereiken. Hij klaagde er over, dat hij zooveel moeite moest doen om zijn schulden te be talen, want de meeste zaken, waarmede hij in betrekking stond, waren nu in an dere handen of te niet gegaan, terwijl de toenmalige eigenaars niet te vinden wa ren. Sommige van zijn vroegere criditeuren, die nu verarmd waren, heeft de terugge keerde vluchteling door het betalen van zijn schuld uit den nood geholpen. Dezer dagen overleed te Ashland (Ame rikaansche Staat Ohio) een oude onge huwde zonderling, die bij testament zijn geheele vermogen vermaakte aan een jongman, die hem eenige jaren geleden een kleinen dienst bewees. De erflater stelt hierbij echter uitdruk kelijk de voorwaarde, dat de jonge man vóór den 4en Maart in het huwelijk zal treden met het een of ander meisje, dat hij voor het openen van het testament nog nooit gezien had. Wordt aan die voorwaarde niet voldaan, dan vervalt de erfenis, groot 25,000 dol lars (f 62,500) benevens aanzienlijke onroerende goederen, aan liefdadige in stellingen. Men is benieuwd of de jonge man de voorwaarde al dan niet zal vervullen en weet reeds vele schoonen aan te wijzen, die hem daarin behulpzaam zouden willen zijn. Dezer dagen overleed te New-York de dagblad-reporter J. J. Smith, die bijzon der knap in zijn vak was, en wel eens de koning der Amerikaansche reporters» genoemd werd. Men verhaalt dat bij eens, bij de begra fenis van generaal Barker, toen de Regee ring hem geen uitnoodigingtot bijwoning der plechtihheid gezonden had, door den schoorsteen in de kamer waar het lijk stond wist door te dringen en zich daar onder de genoodigden mengde. De geestelijke had zijn hoed op een ta feltje neergezet. In dat hoofddeksel zag Smith een rol papier liggen. Hij haalt die er uit, ontdekt dat het de toespraak is, die de predikant bij het graf zal voorlezen, en steekt ze verheugd in zijn zak. Op het kerkhof zocht de predikant, toen hij zijn toespraak zou houden, te ver geefs naar het rolletje en zag hij zich ge noodzaakt een rede in den zelfden geest te improviseeren. Intusschen verscheen Smith's courant, en deelde den juisten tekst van den oor spronkelijke lijkrede mee, die haar door haar ijverigen reporter toegezonden was. Voor eenigen tijd vervoegde zich, naar het N. Wiener Tagbl. verhaaltbij de Oostenrijksche Regeering een heer, die beweerde een middel uitgevonden te heb ben om van ieder muntstuk binnen weini ge oogenblikken een stempel te maken waarmede even goed gemunt kan worden als met een gegraveerden. Men was in het eerst ongeloovig, maar besloot een commissie te benoemen waar voor de uitvinder zijn kunst vertoonen zou, en beloofde, als hij zijn beweren door bewijzen staafde, hem f 10,000 te betalen voor zijn gevaarlijk geheim. Op deD vastgestelden dag kwam de uit vinder voor de commissie, met al de noo dige werktuigen. Men gafhem een nieuw- gemunten gulden en binnen weinige mi nuten had hij op een onverklaarbare ma nier daarnaar een stalen stempel gemaakt. Een met voordacht op den gulden uitge krabde letter, die ook op den stempel niet voorkwam, bewees dat hij werkelijk het zelfde muntstuk gebruikt had. De man zal zich nu ook tot andere Re geeringen wenden om haar zijn geheim te koop aan te bieden, en zoo met zijn uit vinding goede zaken maken. Onlangs bad in het gasthuis te Praag een zonderlinge plechtigheid plaats. Een clown van het circus Wolff, die zich bij een der voorstellingen zwaar bezeerd had, en geruimen tijd daar verpleegd werd, had een der oppasters, die, hoewel nu vrij bejaard, eens een bekende schoon heid was geweest, lief gekregen. Toen zijn toestand onlangs erger werd en hij gevoelde dat zijn einde nabij was, verlangde de zieke nog voor zijn dood met zijn uitverkorene in het huwelijk verbonden te worden. Men voldeed aan zijn wensch, en de plechtigheid werd door een geestelijke voor het ziekbed van den bruigom voltrokken, terwijl twee zieken als getuigen dienst deden. Amersfoort. Geboren: 14 Oct. Antonia, d. van Jo hannes Veenendaal en Antonia Galje. 16 Oct. Evert, z. van Evert van Surk- sum en Geertruida Johanna van Midden dorp. Henriëtte Maria, d. van Hendrik Antony Cramer en Henriëtte Maria Acher- man. 17 Oct. Johannes, z- van Everhar- dus Dirkse en Tijmetje Mieres. 19 Oct. Petrus Adrianus, z. Lambertus van der Veer en Maria Vet. Gregorius, z. van Hendrik van Bekkum en Hillegonda Wil- lemina Wilker. Ondertrouwd: 21 Oct; Theodoras van Kalle veen en Johanna Margrietha van Keken. Willem Schouten en Catharina Elsink. Johannes Bernardus Boomhou wer en Neeltje Langelaar. Bruno Evert Scheltema en Euphemia Johanna Arnolda ten Cate Hueuder. Gehuwd: 20 Oct. Jan Johannes de Groot en Jacoba Maria van Doorn. Marcus Abraham de Klein en Aleida Zilversmit. Overleden: 14 Oct. Maria van Nieeen- buag, 33 d.—17 Oct. Jansje van Leeu wen, lm. Willemina Langras, 4 j. 18 Oct. Evertje Velthuijsen, 7 j. 19 Oct. Hendrika Goorhuis, 6 j. Wilhelminade Gans, 13 m. 20 Oct. Caatje Wendel, 82 j. wed. van Garrit Dashorst. Soest. Geboren: 15 Oct. Helena, d, van Arie van Dijk en Geertruida van Beek. Overleden: 18 Oct, Antonius Everar- dus Aloijsius Smorenburg, 28 j. wonende te Wijk bij Duurstede. Hugo van Heusde, 32 jr. wonende te Rotterdam. Hoogland. Bevallen: 18 Oct. Aaltje Horst, vr. H. Eggenkamp, z. Ondertrouwd: J. van de Pol en G. van Wilgenburg A. Horst en G. Bitterling J. Hoefsloot en W. van Kleinkalveen W. van de Brug en K. van Westerlaak. Gehuwd: J. Maassen en A. Dekker. D. van Kleinwee en G. Schoonderbeek. Bunschoten. Ondertrouwd: Gerrit Vastenhouw en Kammertje JDuijst. Overleden: Willem Berendse, 2 jr. 8 md. Woudenberg. Bevallen: 17 Oct Antje ter Maaten, geb. Broekhuizen, z. 18 Oct. Geertrui van Schoonhoven, geb. van Ginkel, z. 19 Oct. Dina Schipper, geb. Kleersnijder, d. Gehuwd: 21 Oct. Cornell's Wolswinkel, 26 j. en Maartje Apeldoorn, 24 j. Overleden: 18 Oct. Tuenisje van Reenen 63 jr.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 4