en juist daarom grijpt hij naar allerlei kunstmiddelen om zich onkenbaar te ma ken. Zijn uiterlijk verandert hij naar ge lang de omstandigheden het vereischen, hij verandert zijne houding, zijne stem, zelfs zijne gelaatstrekken, als het kan. En evenzoo doet hij met zijne gewaar wordingen: hij toont belangstelling, waar het hart koud is; liefde waar hij afkeer gevoelt; toorn en drift, waar hij inwendig de kalmte zelf is ijskoude onverschillig heid, terwijl het misschien in zijn binnen ste stormtuitgelaten vroolijkheid, terwijl hem het hart bloedt. En naarmate hij er beter in slaagt zijne eigene persoonlijkheid weg te cijferen, zal hij als acteur een hoo- ger standpunt innemen, en zal hij luider worden toegejuicht. Dat zij het evenwel niet, wat zich de mensch voor te stellen heeft in het ver vullen vav zijne rol op het tooneel der wereld. En moge al Keizer Augustus zijn leven zoo hebben opgevatVondel zeer zeker heeft het anders begrepen. De mensch is nu eenmaal geroepen handelend in het leven op te tredenhij doe dat naar gelang van zijn aanleg, zijne talenten, zijn karakter, de omstandigheden waarin hij geplaatst is. Waar hij zijne rol goed tracht te spelen, make hij er geen studie van om die toeschouwer te misleiden om trent zijn waren aard en zijne bedoelingen; hij huichele geen deugd, hij huichelegeen vroomheid, hij huichele geen onbaatzuch tigheid maar, waar wij aannemen dat hij neiging heeft tot het goede, trachte hij die goede beginselen te ontwikkelen, en er veeleer een studie van te maken de kie men van zelfzucht, van eigenwaan, van hoogmoed te verstikken, opdat hij in bet vervullen van zijne rol zich werkelijk ver- toonen kan zooals hij is. En is hij inwendig zóó verdorven, dat hij gedwongen wordt eene rol te spelen en zich anders voor te doen dan hij is, moge hij dan nimmer met Augustus de voldoening smaken, dat hij goed gespeeld heeft. Mocht het blijken, dat hij en zijns gelijken hoe langer hoe meer hun invloed verliezen op het wereldtooneel, opdat de degelijke acteurs, al vervullen zij dan ook maar ondergeschikte rollen, zich niet heb ben te schamen voor hunne medespelers, zich niet vernederd hebben te gevoelen, dat ook zij dat tooneel betreden moeten. OFFICIËELE PUBLICATIEN. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de PATENTBLADEN aan hen die in het jongstverloopen kwartaal van het dienstjaar 1880/81 (van den 1. Augustus tot en met den 31. October 1880) aangifte voor pa tentrecht hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Zaterdag, den 20. November aanstaande, van 's voormid- dags 10 tot 1 uur des namiddags, en dat de niet-afgehaalde patentbladen door den ken," zeide Peyton terwijl hij gejaagd op stond. z/Er behoeft niets geheim te blijven." Heeft u gisteravond mijn brief ont vangen?" Ja." ,/Wees dan voorzichtig!" Ik boog het hoofd. Mijnheer Peyton ging weer zitten zonder zijne aschgrauwe kleur te verliezen. Hij was niet langer uitdagend: zijn gelaat nam eene uitdruk king van vrees aan. Toen vervolgde ik tot Harold: Op den morgen van je vertrek naar Niceliet mijn klerk mijnheer Peyton in mijn kan toor daar hij dacht, dat hij een fatsoenlijk man was. Toen ik binnenkwam zat hij juist op dezelfde plaats als hij nu zit. Op de tafel lagen eenige brieven, die pas ge komen waren. Hij zeide dat hij je wilde volgen, en dat hij een brief voor je wilde meenemen, die tusschen de andere op tafel lag. Ik vond het niet noodig. Toen ik, zooals je mij verzocht had, den brief opende, be merkte ik, dat hij reeds open geweest was. Weldra kwam ik door verdere inlichtin gen tot de overtuiging dat mijnheer Pey ton den brief geopend had, om zijne nieuws gierigheid te voldoen. Die brief bevatte eene mededeeling van je grootvader, dat er onder dien trap in Crastock Abbey een schat verborgen was. Er was ook een brief van je zaakwaarnemers ingesloten, waarin deurwaarder van 's rijks belastingen zul len worden bezorgdtegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 13. November 1880. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te weten, dat het tweede aanvul- lings-kohier der plaatselijke directe belas ting (HOOFDELIJKE OMSLAG) over het dienstjaar 1880 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagente rekenen van hedenalle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, binnen wel ken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aan slag kan inbrengen. Amersfoort, den 15. November 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door CORNELIS DEENIK, hande lende onder de firma GEBRs. DEENIK, ingediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van eene dro- geiij van Sigaren in het perceel alhier gelegen aan het Havik, in wijk F, No. 449, bij het kadaster bekend onder sectie E, No. 659op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 29. November aanstaande, des voormiddags te elf ure, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeen tebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de in richting intebrengen. Amersfoort, den 15. November 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris YAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. V Amersfoort, 16 November 1880. Tot Doctor in de genees-, heel- en ver loskunde promoveerde te Freiburg in Baden, de Heer L. J. de Rochemont, arts officier van Gezondheid 2. kl. O. I. le ger. Aan de kostelooze R. Katholieke jon gensschool te Amersfoort is sedert 15 November 11. een cursus voor herhalings- onderwijs verbondenten behoeve van jongelieden die de dagschool verlaten, doch met vrucht haar bezocht hebben. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp van den Minister van Waterstaat om gemeld werd, dat Crastock Abbey nog niet verkocht was. Dienzelfden avond kwam ik bij Qnyp en Crankie om den verkoop te laten staken, maar vernam, dat ik te laat was, daar het klooster voor eenige uren verkocht was. De koopers waren twee heeren die zich Davis en De Morgan noem den. De Morgans echte naam was Regi nald Peyton." Peyton sprong op, en zeide: »Ik wil hier niet langer zitten om belasterd s>Het is geen laster, als mijnheer zegt, je een van de koopers was van een bui ten, dat openlijk verkocht werd," zeide Harold. Peyton ging weer zitten. //Wacht maar mijnheer de Timmerman, straks is het mijne beurt," zeide hij op zijne lip pen bijtende. #Daar zij een gedeelte betaald hadden, meenden zij, recht te hebben om over het klooster te beschikken, en zoo kwamen zij erin terwijl Davis den ouden bewaker bezig hield, brak Peyton den trap op om er het verborgen goud uit te halen." z/En nu," zeide Reginald, terwijl hij haas tig opstond en mij verachtelijk aankeek, i,nu zal ik je eens vertellen waarom het goud daar niet meer was. Deze mijnheer Philip Brooke,- deze deugdzame potten bakker, deze ex-timmerman heeft het zelf!" z/Je vergist je," zeide Harold, terwijl hij Peyton strak aankeek; //Mijnheer Brooke heeft geen cent van het verborgen het gebruik der nieuwe benamingen voor de maten en gewichten verplichtend te stellen, verworpen. We mogeD dus blijven spreken van el, pond, ons, lood, enz. enz. Wij kunnen die beslissing van de Twee de Kamer niet genoeg toejuichen. Eenige monitors en kanonneerbooten onzer vloot zullen behalve van de gewone bewapening ook nog voorzien worden van revolverkanonnen. Te Utrecht zal op het terrein van de afgebrande mineurskazerne een H. B. school voor meisjes gebouwd worden, waarvan de kosten op f 70,000 worden geraamd. De invoer van Saksische aardappelen in ons land schijnt van dit jaar wel een grooten omvang te zullen aannemen. De prijzen zijn matig en bedragen f 3 f 3.25 per mud. Den 14en van de volgende maand her denkt de welbekende heer Rosier Faasen den dag, waarop hij voor 30 jaren zijn loopbaan als tooneelspeler aanving. Tegen den welbekenden wonderdokter uit Buiksloot, is door den officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Amsterdam, wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde, 183 dagen cel straf geëischt. De man zou twee personen genezen, die echter zeer gezond waren en van wien hij niet wist dat zij tot de politie behoorden en gekomen waren met het doel om den dokter te genezen. Waar moet de lijdende menschheid heen als die dokter 183 dagen moet brommen BUITENLAND. Men schrijft uit Hamburg van 13 Nov. De Senaat heeft het verbod dd. 10 Maart van den in- en doorvoer van rundvee uit Nederland, België en Luxemburg, opgehe ven. De in- en doorvoer uit Nederland en België zijn weder vrijgelaten onder bepa ling dat voor elk stuk rundvee, dat inge voerd wordt, een bewijs van afkomst wordt overgelegd, afgegeven door Nederlandsche of Belgische gemeentebesturen. De Mahomedaansche wereld viert thans het Kurbaan-Beiram-feest, ter herinnering aan het offer van Abraham op den berg Moriah. De Sultan begeeft zich bij die ge legenheid met groote praal naar de moskee, om volgens het voorschrift van den Koran twee witte lammeren te offeren. De lam meren liggen gebonden op een tafel en met de kopjes naar Mekka gekeerd. Onder het roepen vanBismi Ellahi Errahniani, Er- rahimi! (In den naam van den Algoeden en Albarmhartigen God) snijdt de Sultan beide lammeren den hals af, waarna een Iman het uitstroomende bloed op een gou den schaal opvangt. De lammeren worden goud." z/Wie heeft het dan?" //Ik" Jij Jij stotterde Peyton. z/Jaik heb het aan mijn vriend te danken, dat het niet met mijn landgoed verkocht is." z/U bekent dus," zeide ik, ,/dat u het buiten gekocht heeft?" z/Ik beken niets, en ik eisch, dat u uwe beschuldiging bewijst," antwoordde Peyton. Ik trok aan de bel. z/Grandison je bent er mooi ingeloopen," zeide Peyton //ik zal een middel vinden om dezen kerel voor zijne leugens te doen straffen. Het is een lage belastering, en z/Ken je dien heer vroeg ik den ouden Adams, die binnenkwam en vlak voor Peyton bleef staan. z/Ja, mijnheer Brooke; hij is die heer, die de reistasch droeg, en de trede op brak terwijl die Davis mij bezighield." Peyton keek op alsof hij ons wilde verslinden; toen ging hij driftig met een half gesmoorden vloek de deur uit. Hij verdween dienzelfden avond en is nooit teruggezien. Daar niemand de rest van de som die voor Crastock betaald moest worden, binnen den bepaalden tijd afdeed, verviel het betaalde geld en bleef Crastock aan Grandison. Wordt vervolgd.) vervolgens naar het paleis gebragt om daar voor de keizerlijke tafel gereed te worden gemaakt. GEMENGDE BERICHTEN. De Amerikanen, die geen veld van han del of nijverheid onbebouwd laten en in al les hun geluk beproeven, hebben zich in den laatsten tijd ook op het diamantslijpen toe gelegd, en wel, naar hun getuigenis met uit stekend gevolg. Volgens de Philadelphia Times heeft de diamantenindustrie zulk een hooge vlucht genomen, dat //Amsterdam, dat totnogtoe 't monopolie had in dezen tak van nijverheid, thans zijn geslepen diamanten naar New- York zendt, om ze daar nog eens te laten slijpen." z/Te Amsterdam," zoo vervolgt het blad, was het doel, dat men beoogde, den dia mant bij het slijpen zoo weinig mogelijk van zijn gewicht te doen verliezen. Op de Ame- rikaansche manier echter wordt de steen, volgens wiskundige berekeningen en naar de erkende wetten van het licht zóó ge slepen, dat hij den meesten glans ver krijgt. Wat de diamant daardoor in gewicht verliest wordt ruimschoots vergoed door zijn meerderen glans. De waardevermeer dering van diamanten, op de New-York- sche wijze geslepen, moet jaarlijks 5000 dollars bedragen voor ieder persoon die zich er mee bezighoudt." In dat roemen op de meerdere voor treffelijkheid der New-Yorksche industrie en het overslijpen der Amsterdamsche diamanten, schuilt zeker weer veel Ame- rikaansche grootspraak. Maar wij achten het toch van belang, bovenbestaand be richt ter algemeene kennis te brengen. Woensdagavond, omstreeks 7 ure, ging zekere C. W., uit Nieuwer Amstel, in een koffiehuis aan den Amsteldijk, en liet zoo lang zijn paard en tilbury over aan de hoede van een knaap. Toevallig vond hij daar een kooper, en zette voor een goede som paard en voertuig van de hand. Toen hij echter den kooper in het bezit van het gekochte wilde stellen, waren èn tilbury èn ros verdwenen en nergens te vinden. De politie van Nieuwer-Amstel werd met dezen brutalen diefstal bekend gemaakt, en is, zoo men zegt, den dader reeds op het spoor. Thans wordt gemeld, dat door curatoren het tekort in den boedel van den ontslagen notaris de Haan geschat wordt op 2x/3 ton. Tot de slagtoffers behoort o. a. een politie agent, die door zuinigheid f 500 had overge spaard en den notaris dit geld had toever trouwd. Menigeen ondervindt, dat van zijn winter voorraad aardappelen een deel onbruikbaar wordt door schimmelen. De oorzaak daarvan is, dat de aardappelen vochtig waren toen men ze opdeed. Als dit het geval is, is het aan te bevelen de aardappelen, zoodra men ze opdoet, op den grond van een zolder of den houten vloer van een kelder uit te sprei den en met een laag stroo te bedekken. Het stroo trekt het water aan; na acht dagen is het dan ook nat; men vervangt het dan door versch droog stroo, en herhaalt dit zoolang tot het stroo droog blijft. Dr. Tanner zal nog eens de dwaasheid uithalen om 40 dagen te vasten. Hij zal zich daartoe naar Londen begeven. Welk nut de menschheid daarvan zal hebben, we ten we niet! Een Fransch blad vertelt, dat in de laatste dagen van zijn leven de prins van Oranje te Parijs een vriendensouper bij woonde. Toen men scheidde, riep een der gasten: //Adieu Citron". Een wel opgevoed man zeide hierop Monseigneur, hoe moet men u toch noemen De Prins antwoordde recht geestig: //Lieve hemel, dat is heel eenvoudig, mijns gelijken zeggen Willem, mijne onderhoorigen //Citron," en mijne vrienden zeggen //Monseigneur. ALLERLEI. Eene vrouw van een geleerde verweet haren man, dat hij den ganscheu tijd met lezen en studeeren doorbracht zonder zich in 't minst met haar bezig te houden. z/lk wenschte, dat ik een boek was," zei de zij, //dan zoudt gij van tijd tot tijd aan mij denken." Gij hebt gelijk, mijn waarde! ik wensch te óók dat gij een boek waart, en wel het liefst een almanakwant men neemt ieder jaar een anderen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2