NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Airefoort, Ban, Buschotei, Etnas, Haarmli, Hoevelaten, Hoogland, Lensden, Soest, Woensdag 24 November 1880. No. 94. Negende Jaargang. UitgeverA. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Belangeloos en Trouw. AMERSFOORTSEHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 5 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nnmmers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woemdagi- en des Zaterdagi. TB AHKR8FOORT. Advertentiën van 1O regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Gróote letters «orden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde kohieren No. 5 en 6 van de PERSONEELE BELASTING over het dienstjaar 1880/81 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 20. November 1880. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. BUITENLAND. Onder de vele bewijzen van den haat der Transvaalsche boeren tegen de En- gelschen, verdienen vermelding sommige advertentiën, die, van een groot aantal FEUILLETON. I. Het was de eerste Pinksterdag. En het mocht werkelijk wel als eene uitzondering op den gewonen regel aan te merken zijn, dat het zomerfeest in dit jaar, eens door mooi weder begunstigd werd, dit had dan ook de bewoners der hoofdstad bij duizenden uitge lokt, om naar buiten te gaan, en zoowel te voet als met rijtuig, per spoor of met de stoomboot begaven zij zich naar het bosch, dat in de nabijheid der residentie gelegen was. Bovenal in het Grunewald, een bosch dat eenige mijlen lang en ten westen van Berlijn gelegen was, wemelde het van fraai uitgedoschte bezoekers. De Pichels- berg en de Schildhorn, twee, met groen bewassen heuvels, die vrij steil naar de oevers van het groote Havelmeer afdaal den en rijk zijn aan heerlijke uitzichten en landelijke schoonheid konden vooral op den meesten toevloed van menschen bogen. De met frissche groene berkentakken en bonte vlaggen versierde restauraties, kon den nauwelijks de steeds meer en meer toestroomende menigte van gasten bergen, zij hadden lachend en vroolijk door de tuinenover de heuvels en langs het strand rondgewandeld, en praatten of ju' belden zoo luid, dat zij de klank der mu- handteekeningen voorzien, geregeld in de bladen voorkomen. Een van die adverten tiën laten wij als een voorbeeld hier vol gen. Zij is door 120 Hollandsche inwoners van Schoonspruit geteekend. //Wij onder- geteekenden, burgers der wijk Schoonspruit, district Potchefstroom, Zuid Afrikaansche republiek, protesteerende tegen het onwet tig gezag der Britsche Kroon in dezen Staat, beletten bij dezen alle Engelschen, En- gelschgezinden en alle ambtenaren, die (ofschoon van Afrikaanschen oorsprong) onder dit Engelsch gouvernement hebben dienst genomen, en in het algemeen alle personen, die medewerken om ons te verdrukken, om op onze plaatsen of in onze huizen te komen, om reden dat wij een afschnw van zulke personen hebben, als zijnde door onze vijanden zeiven ge brandmerkt met den verachtelijken naam van verraders en fortuinzoekers, en omdat wij bij oudervinding hebben geleerd, dat zulke personen zeer gevaarlijk zijn en uit onze familie en vriendenkringen moeten gebannen worden." De Duitsche Kroonprins heeft het bewijs willen leveren, dat hij niet inge nomen is met het drijven tegen de Joden, dat thans in Duitschland aan de orde van den dag is, en daarom een concert bijgewoond, dat dezer dagen te Frankfort a/M in de synagoge, ten behoeve van het pensioen der Israëlitische kerkbeamb- ten, werd gegeven. Die nieuwe godsdiensttwist heeft trou- ziek, welke door eenige militaire kapellen werd uitgevoerd, somtijds werkelijk on hoorbaar maakten. Over de oppervlakte van het heldere meer, gleden honderden bont beschilder de bootjes heen en weder, waar tusschen men de ranke zeilbooten van de Berlijner zeilclub opmerkte, en de stoombooten, die voortdurend naderden, brachten steeds meerdere menschen aan wal, en boven dat levendige en vroolijke tooneel dat overal door het donkere dennenwoud omgeven werd, spreidde de hemel zich als een door schijnend blauw gewelf uit en weerkaatste zich in den helderen spiegel van het rus tige meer, Weer vertrok een bootje van den oever, het was licht bevracht, want er bevonden zich maar twee menschen in. De jonge man die de roeispanen in handen hield, had den rok en den breedgeranden hoed naast zich op de bank gelegd, en wist door krachtige riemslagen het bootje wel dra tot in het midden van het meer te brengen. De weelderige donkere lokken die hem daarbij over het voorhoofd vielen, werden van tijd tot tijd door eene snelle beweging van het hoofd achterwaarts ge worpen, zijne fijne regelmatige gelaatstrek ken waren door inspanning hoog rood ge kleurd, en zijne donkere oogen waarin de moed der jeugd zoo duidelijk straalde, zwierven dan eens over het fraaie tooneel hetwelk het landschap hier te genieten gaf wens reeds het eerste bloed doen stroo men, in een duel tusschen een milicien, wiens diensttijd vervuld was, eu een lui tenant, die den jongen man tijdens zijn diensttijd op ergelijke wijze met zijn Israëlitische afkomst had getergd. De luitenant had zich aan het duel niet kun nen onttrekken en bleef op de plaats dood. De uitbarsting van den Vesuvius is ditmaal bijzonder hevig. Een groote massa lava stroomt in de richting van Napels. BINNENLAND. De Raadkamer van het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de terechtstelling be volen van W. M. de Jongfl, ter zake van 1Het door middel van bedrog medenemen en wegleiden van eene minderjarige van de plaats waar hij door zijne ouders gesteld was. 2. Doodslag met voorbedachten rade en geleider lage, voorafgegaan en gevolgd door twee andere misdaden, met de strekking de ontdekking daarvan te voorkomen. 3. Het bij naamloos geschrift bedreigen met moord, geschied met bevel om eenige voorwaarden te vervullen. Door den commandant van het regiment grenadiers en jagers is een maatregel ge nomen, die zeer .te prijzen valt. Aan alle onder-officieren, alle korporaals en aan 20 en vestigden zich daarna weder op het meisje dat tegenover hem aan het roer zat. Dit meisje zag er bijzonder eenvoudig uit. Zij droeg een donkerblauw met wit afgezet katoenen kleedje, een smal wit kraagje met een zwarte strik omsloot haar hals. Een lichte strooien hoed met eeni ge veldbloemen versierd beschaduwde haar gezichtje, en het blonde haar, dat in het midden gescheiden was, lag glad en een voudig om de slapen. Het gezichtje zelf zou onbeduidend geweest zijn, indien niet een paar staalblauwe diepdenkende oogen er een onbegrijpelijke aantrekkelijkheid aan verleend hadden. Er lag eene wereld vol uitdrukking in die oogen, men las er als het ware eene geschiedenis in van smarte lijke dagen der jeugd, van ontbering en behoefte, een ernst des levens, die de leef tijd zeer ver vooruitgesneld was. Hare kleine blanke handen lagen gevouwen op den schoot, en zij staarde vol nadenken op de spelende golfjes, die rechts en links door de kiel van de boot gevormd wer den. z/Wat ziet gij er heden toch lief uit, Hedwig," zeide de jonge man plotseling, terwijl hij de riemen liet zakken en haar teederlijk aanzag. Het jonge meisje keek lachend op. z/De schoonheid ligt meestal alleen in het oog van den aanschouwer. Als wij vroolijk zijn, ziet de geheele wereld er in man per compagnie wordt n. 1. de gele genheid gegeven, om gedurende dit saizoen een voorstelling van het Hollandsch too neel bij te wonen. De kosten worden gevonden uit het cantinefonds. Als een bewijs dat de varkensmesterij in Overijssel uitmunt dient, dat in de particuliere waag te Zwolle is te zien geweest een gemest varken van 836 halve kg. ruw gewicht, gemest te Dedemsvaart en aangekocht door Trooster te Zwolle voor 59 ets. het kg. of f 246.62. Een aantal arbeiders uit Friesland zul len zich in het voorjaar van 1881 naar Amerika begeven. Van personen, die in vorige jaren naar Amerika vertrokken zijn, komen zeer gun stige berichten, hetgeen natuurlijk anderen te meer aanspoort om daar te gaan zoe ken hetgeen ze in Friesland niet kunnen vinden. Te Raalte wordt het vee bij massa's voor Duitschland opgekocht. Te Yelp overleed Vrijdag in den ouder dom van ruim 74 jaar, na eene kortston dige verheffing zijner borstkwaal, dr. Ber nard ter Haar, oud-hoogleeraar der Utrecht- sche hoogeschool, als uitnemend dichter niet minder dan als voortreffelijk beoefe naar der kerkhistorie hoog gewaardeerd. ons oog helder en schoon uit. En gij zjjt heden al heel welgemoed Gustaaf." z/Zijt gij dat dan niet?" vroeg hij. »Ja, zeker en wel van ganscher hartef Ik voel mij zoo vrij, en zoo ontheven van al die dagelijksche zorgen, dat ik wel zou wenschen mocht het maar altijd zóó blij ven, en wij maar nimmer weer naar de stad en naar die hopeloozen arbeid van de werkdagen moesten terugkeeren." z/Ik zou dat toch niet willen," hernam de jonge man nadenkend. //Integendeel wanneer mijn gemoed en mijn geest zich in den aanblik der heerlijke natuur ver- frischt hebben, dan keer ik met dubbelen ijver naar mijne kunst terug, om het door de schepping zoozeer verhoogd ideaal, en de door de natuur zoo zeer bezielde denk beelden die in mijn binnenste aanwezig zijn, met meerdere lust en grooteren ijver op het doek terug te kunnen geven." z/Maar gij zijt ook een kunstenaar," zeide zij zuchtend," ik echter werk voor een dagloon, en moet een werk volbrengen dat, ofschoon ook eene kunst op zich zelff, toch volstrekt geen glans over het zoo bepaald nuttelooze van dien arbeid vei* spreidt." z/Kom aan, daar hoor ik wederom de wijsgeerige schoolmeesters dochter spreken" riep hij lachend, over wier pessimisme, zelfs het pinkstergejuich nutteloos heen- glijdt evenals de droppels der Havel langs inijue roeispaan, zonder er eenigen indruk

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1