Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag 21 December. staanbaar dringt om dat lied des vredes mede aan te heffen. Wij gevoelen ons voor een korte wijle verplaatst in een gansch andere wereld, waarin onze twisten en ver deeldheden niet kunnen doordringen: we vergeten voor een oogenblik al wat ons scheidt en denken slechts aan hetgeen ons vereenigt. Het ideaal der reine menschen- liefde rijst onbeneveld voor ons oogen wekt ons op aan middelen te denken waar door het kan worden verwezenlijkt. Gegroet zij dan die dag, die ons als het ware dwingt, mensch te zijndie ons be loften influistert van een heerlijke toekomst. OFFICEËELE PUBLICATIE. De Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht, Gezien het besluit van heeren Gedepu teerde Staten der provincie Utrechtin dato 16 December 1880, No. 15; Gelet op art. 11 der wet van den 13. Junij 1857 (Staatsblad No. 87), Brengt bij deze ter kennis van de be langhebbenden dat de sluiting der jagt voor de provincie Utrecht is bepaald op Vrijdagden 31. December 1880 met zons-ondergangmet uitzondering echter van het vangen van Waterwild met slag netten en het vangen van Eendvogels in eene eendenkooi ofeen daarmede gelijk staand toestelalsmede het schieten van Waterwild, aangeduid in art. 17 der aan gehaalde wetin de localiteiten alwaar het schieten van Waterwild geoorloofd is, jagt'oedrijven, vermeld in art. 15, litt. d, f en h, dier wet, waarvan de sluiting la ter zal bepaald worden. En, ten einde niemand eenige onwetend heid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 20. December 1880. De Commissaris des Konings voornoemd, DE VOS VAN STEENWIJK. Amersfoort, 23 December 1880. Voorzitter de Burgemeester Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig zijn 12 leden; met ken nisgeving waren afwezig de heeren Drijf hout van Hooif en van den Santheuvel wegens ambtsbezigheden, en van Rosenthal door uitstedigheid. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandeling is een door Burg. en Weth. ingediend voorstel tot wij ziging van de gemeente-begrooting voor 1881, welk voorstel zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt aangenomen. De in die begrooting aangebrachte wijzi gingen betreffen 1. vermindering van de opzicht nog zeer veel van de uwen ver schillen P" z/Neen, spreek." z/Ik heb mijne zuster van ganscher harte lief, en haar geluk is mij liever dan het mijne, maar de eer mijns vriends is mij toch ook dierbaar. Dit een en ander als ter inlei ding. Luister nu eens hoe ik over dit alles denkGij moet u ter bestemder tijd naar den Schildhoorn begeven, dat staat bij mij vast. Komt Eed wig ook, hetgeen bij mij nog lang zoo vast niet staat. z/Ik betwijfel dit niet in het minste. Als gij haar kendet zoo als ik haar ken dan zoudt gij ook niet aan hare trouw en stand vastigheid kunnen twijfelen," viel Gustaaf hem in de rede. z/Ik trekharestandvastigheid ook volstrekt niet in twijfel. Een meisje dat zoo groot moedig handelen kon als Hedwig gedaan heeft, kan best getrouw zijn tot in den dood, en toch kunt gij nog niet met volle zekerheid op hare tegenwoordigheid aldaar rekenen. Wie weet of zij nog wel eens meer leeft." z/Dat is een vermoeden, waarop slechts hij zou kunnen rekenen, dat van alle gevoel des harten verstoken is." z/Gij behoeft er immers ook niet vast op te rekenen, maar het alleen als eene moge lijkheid in de weegschaal leggen. Als Hed wig nu echter niet komt, omdat zij zelve ingezien heeft, dat gij beiden niet meer bij elkander past, wanneer" Nog eens, zij zal wel komen, en zoo niet dan moet ik haar zoeken, en eerst zekerheid aanvankelijk op f100 geraamde opbrengst der straatvuilnis, onlangs verpacht voor f50, 2. vermindering van het bedrag dor 30 pCt. vergoeding van het rijk voor de kosten van het lager onderwijs, aange zien Gedeputeerde Staten van oordeel zijn dat dusdanige vergoeding niet wordt ver leend voorzooveel betreft het subsidie van f 1800 aan de meisjesschool en de toelage van f25 aan het onderwijzersgenootschap; 3. intrekking van die toelage; 4. toevoe ging van een afzonderlijk artikel van uit gaaf voor opgemeld subsidie; 5. vermin dering van den post ^onvoorziene uitgaven" tot op f 2263,276. nadere vaststelling van het eindcijfer der gemeente-begrooting op f 151313,99V2in ontvang en uitgaaf. Verzoek van Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt om ontslag als lid van het college van curatoren over het progymna sium. Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt eervol ontslag ver leend met dankbetuiging voor bewezen diensten, ook in betrekking van curator der voormalige latijnsche scholen. In een volgende vergadering zal worden voorzien in de vacature. Verzoek van mej. J. A. de Verwer, be noemd te Vlaardingenom ontslag als onderwijzeres aan de openbare armenschool in de Koestraat tegen 16 Januari 1881. Zonder hoofdelijke omvraag wordt dit ver zoek ingewilligd, waarop de Voorzittter te kennen geeft dat het van den loop der omstandigheden afhangt op welke wijze in de vacature zal voorzien worden. De benoeming van een lid voor het Brandcollege aan de orde stellende, brengt de Voorzitter hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer G. J. van Eijbergen, die zoovele jaren als Brandmeester der Spuit No. 3, en laatstelijk in de hem door den gemeenteraad opgedragen vereerende betrekking van lid van het Brandcollege, met den meesten ijver steeds werkzaam was, o.a. gebleken uit zijne tegenwoordig heid gedurende den ganschen nacht op het terrein van den voorlaatsten brand. Tot de keuze overgegaan zijndewor den uitgebracht op de heeren B. W. van Burgsteeden 6, P. Hamers, J. G. van de KlashorstJ. Koekebakker en B. A. van Ruijven ieder 1 stem (in blanco wa ren 2 briefjes). Den eerstealzoo met volstrekte meerderheid van stemmen be noemd, vraagt de Voorzitter of hij bereid is zich dadelijk te verklaren. De heer van Burgsteeden, dankbaar voor het bewijs van in hem gesteld vertrouwen, wil zich niet beroepen op te vergevorderden leeftijd maar voorziet dat redenen van gezondheid in den regel hem zouden beletten in het college tegenwoordig te zijn. Uit dien hóófde en ook omdat naar zijn oordeel de voorkeur in deze aan jeugdiger krachten te geven is, acht de Spreker zich verplicht de betrekking niet te aanvaarden. Dien tengevolge wordt tot een nieuwe verkie zing overgegaan, waarbij de heeren B. A. van Ruijven 5, J. Koekebakker 3, J. G. van de Klashorst 2 C. T. van Beek en omtrent haar lot verkregen hebben, eer ik mij zeiven als vrij zal kunnen beschouwen. Dat ben ik aan mijn hart en aan mijn ge weten verschuldigd." //Toegegeven, laten wij dus alle mogelijk heden maar laten rusten, en aannemen dat zij komt. In dat geval zult gij haar dus uwe hand aanbieden Twijfelt gij dan nog aan mijn gevoel van eer vroeg Gustaaf scherp. Mijn beste jongen, daar denk ik niet eens aan, wees toch niet zoo licht geraakt. Gij wilt haar dus uwe hand aanbieden, waarop zij billijkerwijze aanspraak heeft. Nu komt de zaak waarop ik reeds bij den aanvang doelde aan de beurt. Hebt gij wel voorzien dat eer en geweten u ook nog eene andere verplichting opleggen z/En dat is vroeg Gustaaf verwonderd. Om het meisje ronduit te bekennen dat uw hart niet meer hetzelfde is, dat uwe liefde haar niet meer toebehoort maar alleen uwe overminderde achting en vriendschap. Of zoudt gij eene verbintenis voor het leven met eene onwaarheid wilde aanvangen Moogt gij aan uwe vrouw verbergen, wat uwe ziel zoo zeer nederdrukt Spreek, wat zegt uw geweten op deze vraag, die gij u zeiven misschien tot hiertoe nog niet eens gedaan hebt." Er volgde eene langdu rige stilte. Gustaaf zat daar met samen getrokken wenkbrauwen en scheen in diepe gedachten verzonken, terwijl Felix oogenschijnlijk zeer tevreden over zijne lange redeneering een sigaar aanstak, en in stilte lachend, de dunne rookwolkjes D. P. Hamers elk 1 stem erlangen. Bij tweede vrije stemming worden uitgebracht op de heeren van Ruijven 7 Koekebak ker 2, van Beek, Hamers en A. Herschel Bz. ieder 1 stem, weshalve de eerste (tot dusver brandmeester der spuit No. 7) met volstrekte meerderheid van stemmen is benoemd. Ingekomen is bericht van de heeren Mr. A. Stheeman, J. C. Rolandus Hagedoorn en W. van Eeden, respectievelijk benoemd tot lid van het college van curatoren over het progymnasium, der commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs, en van het burgerlijk armbestuur, dat zij bereid zijn aan de hun (voor de twee laatsten bij vernieuwing) opgedragen betrekking te aan vaarden. Voor informatie. De zitting is daarna gesloten. Scherpenzeel. Bij koninklijk besluit is de heer D. Pool, burgemeester en secre taris dezer gemeente, die met 31 Dec. als burgemeester moest aftreden, als zoodanig herbenoemd. Barneveld. Zondag 11. heeft onze Bur gemeester, bijgestaan door Dr. Versteeg, een onderzoek ingesteld naar een levenloos aangegeven kind onder Achteveld, de be valling was geschiedt zonder verloskundige hulpna onderzoek is het lijkje in beslag genomen en naar den Offic. van Just, te Utrecht gezonden; nadere bijzonderheden kunnen vooralsnog niet worden medege deeld. Men verneemt nader, dat het lijkje na het gerechtelijk onderzoek heden hier be graven is. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amersfoort zal zijne gewone zitting hou den op Maandag 27 December op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOSSecretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 27. Dec. aanstaande, 's namiddags van luilftwee tot half drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. E. Eerschei, W. A. CroockewitM. van Beek, en Jfcr. Mr. E. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORNPenningmeester. J. C. LEINWEBER Secretaris. BUITENLAND. Zondag hield de lersche Land-liga een vergadering, waaraan niet minder dan 10.000 personen deelnamen. Daarop werd beweerd, dat grond-eigenaars en pachters thans een strijd voerden op leven en dood, die slechts eindigen zou met den onder gang van een van beide partijen, Te Agram worden nog steeds schokken voor zich uitdreef. Hij wist dat de gedachte die hij daar even in het leven geroepen had nu reeds in de ziel van den vriend werd omgewerkt, en waarschijnlijk wel spoedig tot een gewenscht resultaat zou leiden. //Ik kan u geen ongelijk geven," sprak Gustaaf eindelijk. Ik ben aan Hedwig alle oprecht heid verschuldigd, maar zal zij niet denken, dat mijn bekentenis slechts een voorwendsel is, om de mij zoo onaangename verbintenis van den hals te schuiven z/Als zij dat kan denken, dan heeft zij maar zeer weinig achting voor uw karakter, en uwe verbintenis zou dan voorzeker een waar ongeluk te noemen zijn." //Zal zij mij niet, en nog wel met alle recht, van trouweloos heid beschuldigen z/Mijn beste jongen hernam Gustaaf, gij vecht nu nog slechts tegen een' schaduw, terwijl gij innerlijk ten volle overtuigd zijt van de gezondheid mijner opmerkingen. Kon Hedwig er billijker wijze aanspraak op maken, dat gij na drie jaren, die op onzen leeftijd eene geheele ommekeer in ons bestaan moeten veroorzaken, nog on veranderlijk dezelfde zijlt zijn gebleven. Kan men eene zoo langdurige en wat nog erger is, geestelijke scheiding, zoo maar rondweg ontkennen. Is er op dezen aard bol dien men wereld gelieft te noemen, wel iets onveranderlijk Neen Gustaaf, stel het eergevoel niet zoo pijnlijk hoog, anders toch vervalt gij in liet overdrevene en verkeerde. Wordt vervolgd.) van aardbeving waargenomen. Donderdag en Zaterdagnacht was dat weder het geval. De Sultan heeft ook de laatste moei lijkheid met Montenegro opgelost, door zijne goedkeuring te hechten aan de grenslinie die de Europeesche commissie had voorgesteld. Een Engelsch blad deelt mede, dat Jeruzalem thans geheel door gas verlicht is en dat op den Olijfberg een paarden spoorweg wordt aangelegd. Toen generaal Grant Donderdag in de zitting van de Kamer te Washington ver scheen, hief de president de vergadering voor 10 minuten op, om de leden de gelegenheid te geven hem te verwelkomen en hulde te brengen. BINNENLAND. Van verschilllende zijde, niet alleen door hen die als niet-stemgerechtigden de eerste belanghebbenden zijn, worden po gingen aangewend om uitbreiding van het stemrecht te verkrijgen. Uit de gemeente 't Bilt (Friesland) zijn in dit jaar reeds 139 personen naar Ame rika vertrokken. Te Veghel is op een stal van 13 stuks hoornvee het mond- en klauwzeer uitge broken. Voor de hoeve is een bord ge plaatst en den veehouders bij openbare aanschrijving waakzaamheid aanbevolen. Te Lemmer is een oud-strijder over leden, op den leeftijd van 89 jaar. z/Dirk Groen uit de Beemster" deelt in het Vaderland eenige bijzonderheden mede omtrent de wijze, waarop in Noord- Holland en, naar het schijnt, speciaal in een gedeelte van den Anna-Paulownapol- der, in den laatsten tijd een ware zwendel wordt gedreven bij het aangaan van hy potheken op plaatsen en landerijen. Tot groot nadeel van sommige onnoo- zele kapitalisten, weet men door middel van valsche taxatiën en zoogenaamde blanco koopacten, eigendomsbewijzen te krijgen, waarop de goederen tot zeer hooge, maar fictieve waarde worden aangeschreven op die wijze loopen de hypotheken zeer hoog. Wel worden de eerste jaren de renten betaald, maar per slot van rekening wordt de geldschieter de dupe, want bij den gerechtelijken verkoop der eigendom men verliest hij een groot gedeelte van zijn kapitaal, soms twee derden. Zelfs werd dezer dagen een geheele boerenplaats met gebouwen en al verkocht voor f 10. GEMENGDE BERICHTEN. De ongewoon zachte weersgesteldheid die wij tot dusver hebben, heeft aan den zonkant van een der ringdijken bij Am sterdam eenige madeliefjes aan het bloeien gebracht. Zondagochtend is uit het water aan de Crooswijksche Kade te Rotterdam opge haald het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, geborgen in een zoogenaamd spoormandje en gewik keld in een zwart en wit gestreepte lap, vermoedelijk afkomttig van een rok of een japon, terwijl in het mandje ook nog aanwezig waren twee stukken groen pa pier, blijkbaar afkomstig van een school schrift, waarop op het eene een plaat voorkomt, voorstellende een kamp van Arabieren. De //gedrukte brandbrief," aan den heer Rijkens te Warffum gezonden, is gebleken te zijn een tractaatje, met het op schrift //Bereid uw huis, want gij zult sterven." In den nacht van Zondag op Maandag is te Tilburg bij een vechtpartij een ge huwd man, zekere Meussen, door zes mes steken gewond en aan de gevolgen over leden. Een ander persoon, P. van Dooren, werd den arm opengesneden. De dader Oerlemans genaamd, is in verzekerde be waring genomen. Deze personen waren alle drie zout- smokkelaars, en hadden reeds Zondagmid dag twist gehad, die later door het gebruik van sterken drank werd aangewakkerd, zoo dat dit op een vechtpartij uitliep met de vermelde nootlottige gevolgen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2