tigd. Geef dat onze natie minder haar kracht zoeke in fraaie woorden dan in kloeke da den Dat voorts onzen lezers en lezeressen in 't bijzonder datzelfde jaar veel goeds moge brengendat wij, in dat jaar bij voort during mogen samenwerken om in onzen kring goede gedachten te doen post vat ten, zietdaar de wensch waarmede we onze taak voor 1881 aanvangen. Amersfoort, 81 December 1880. Volgens achterstaande advertentie zal het concert te geven door het strijkorchest van het Regiment Rijdende Artillerie alhier, aanstaande Woensdag des avonds ten 8 uur, in de concertzaal der Sociëteit Amicitia plaats hebben. Voor dit concert zijn geene opofferingen gespaard, dus wij wenschen den Heer de Neut, ook met het oog op de nog volgende concerten, veel succes met zijne ondernemiug, te meer daar hij, onder anderen, ook zelf als solist (viool) dien avond zal optreden. Ook den Heer Bakker, lid van het muziekcorps zal zich alsdan als Pianist doen hooren. "Verder zullen nog eenige solo's van clarinet en cornet pis ton worden voorgedragen, afgewisselt door eenige nommers uittevoeren door het Strijk orchest. Wij meenen dus niet ten onrechte onze geëerde stad- en kunstgenooten nog maals hier opmerkzaam te mogen maken en dien avond ten zeerste aantebevelen. Barneveld, 30 Dec.Bij de eerste ver gadering van de vereeniging Erica" al hier, werden voordrachten gehouden door de heeren La Grappe Dominicus en Hans. Op onderhoudende wijze droeg eerstge noemde //Een ware arme" door van Koets veld voor, terwijl de heer Hans de aanwe zigen vergastte op de Genestet's uArme Vmcliers Op 3 Januari a. s.herdenkt onze geachte onderwijzer, de heer G. Laseur, den dag waarop hij vóór 25 jaren tot hoofd onderwijzer alhier werd benoemd. Aan blijken van belangstelling zal het den ju bilaris dien dag geenszins ontbreken. Mr. C. A. Nairac, burgemeester alhier, is als zoodanig tegen 1 Jan. a. s.door Z. M. den Koning herbenoemd. Wageningen. Dinsdag avond, 28 Dec. heeft zekere van Z.de voormalige doodgra ver te Bennekom, nabij het Mannens- waardsche veer alhier, door verdrinking een einde aan zijn leven willen maken. Hij heeft echter, berouw krijgende in het koude bad, om hulp geroepen en werd door eenige werklieden van den heer de Ridder gered. Gedurende den afgeloopen nacht is hij in het ziekenhuis alhier ver pleegd. BUITENLAND. Uit de Sacristy van Notre Dame te Pa rijs is een som van 80,000 fr. gestolen, welk niets anders dan wat edel en goed is van u blijven denken," stamelde zij. //Ik dank u, ik dank u van ganscher har te riep hij opspringend terwijl hij hare hand met kussen bedekte. //En nu laat ons voor heden scheiden. Het zou mij onmoge lijk zijn om uwe ouders te ontmoeten. Vaarwel Ellaen denk aan uwe belofte." Hij ijlde weg, Ella in de hevigste ontroe ring achterlatende, want zijn onverklaarbaar gedrag en zijn heftige woorden hadden haar diep getroffen. Maar hoe raadselachtig zij ook waren, toch gevoelde zij diteene: //hij beminde haar en het oproer in hare ziel, werd opgelost in een stroom van warme vreugdetranen. Gustaaf echter snelde naar huis, voortge dreven door allerlei stormachtige gedachten vertraagde hij zich in zijnen snellen loop niet voor dat hij zich in zijne kamer bevond. Toen viel hij op een stoel neder, en leunde met het koortsachtig kloppende hoofd op beide handen. //Zaligheid en eene helsche foltering zijn in mijne ziel aanwezig," fluisterde hij, zij bemind mij, dat schoone, reine, onergden- kende kind, en overmorgen reik ik de hand aan eene andere. Wij zullen beide ellendig zijn, geliefdeMoge God u beschermen wanneer de storm over u losbreekt." VII. Vroolijk schitterde de zon op dien pink- bedrag behoorde tot het ondersteunings fonds voor verdreven Jezuieten. oud-burgemeester van Amsterdam, Jhr. den Tex. vang als de overstrooming, die in 1861 plaats vond. Toen brak, zooals onze lezers zich zullen herinneren, den 7en Januari de dijk boven Zuilichem (Gelderland) door waardoor 19 dorpen onder water werden gezet. Laat ons echter hopen, dat thans de gevolgen iets minder zullen zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Woensdagavond vond de knecht van een bankier in de vestibule van het postkantoor te Utrecht een pakket, dat hij aan den post directeur overhandigde; bij onderzoek bleek dat het verzegeld geweest, doch blijkbaar opengebroken was. Het was door de hoofd administratie der posterijen, per ex peditie van Van Gend en Loosuit 's Hage verzondenmet bestemming voor Groningen, en hield voor een waarde van ruim f 2000 aan postzegels in. Een onderzoek is ingesteld hoe dit naar Groningen verzonden pakket in de vesti bule van het postkantoor te Utrecht kan terechtkomen, en wie de vermoedelijke schuldige kan zijn. In Noordbrabant heeft te Kaatsheuvel, gemeente Loon op Zand, bij een niet in geënt kind van 9 jaren zich een geval van pokziekte voorgedaan. Door de politie te Ossendrecht is een persoon aangehouden, verdacht van des avonds de dochter van den landbouwer Kooien op den weg naar Putten te hebben aangerand en, met bedreiging haar den keel te zullen toewringen, zoo zij schreeuw de, van hare portemonnaie met f 5 te hebben beroofd. Omstreeks een uur later is op denzelfden weg, nagenoeg onder ge lijke omstandigheden, eene andere vrouw mede van f 5 beroofd. De verdachte per soon is echter bij de eerste confrontatie door beide personen niet als de dader herkend. Te Diepenveen is een brandbriefschrij ver, zekere J. H.gevat op het oogen- blik toen hij de f 1500 wilde incasseeren, die hij van den landbouwer S. had ge- eischt. Het totale koffieverbruik op de geheele aarde, is, volgens een bekend rekenkun stenaar, in rond getal niet minder dan 1800 millioen halve kilo's per jaar. Het grootste koffieverbruik geschiedt in Nederland en bedraagt aldaar jaarlijks 9 kilo per hoofd. Donderdag zaten de St. Pieternaren aan den rechter Maasoever zonder spijs en tot aan den hals in het water. Jongens," zei de burgemeester Ceulen tot eenige tot zijn gemeente behoorende bewoners van den linker Maasoever, //die hierover moeten geholpen worden." z/Ja burgemeester, dat is mooi en wel, maar de Maas is zoo woest en de stroom zoo fel, dat er alle kans is van om te slaan." //Dat kan niet helpen, jongens, ik ga mee." //Goed burgemeester, als we dan moeten verzuipen," antwoordden zijn onderhoorigen in hun krachtige, maar on gekunstelde taal, //dan verzuipen wij in 's Hemels naam zamen." En de expeditie had onmiddellijk plaats. "Volgens geruchten zou het Belgische Mi nisterie van Justitie de houders van slech te huizen en andere personen in den be kenden schandelijken handel te Brussel betrokken, het land doen verlaten. Een Fransch tijdschrift meldt, dat door een Belgisch ingenieur een machine is uitgevonden, waarmede de echte kant, die tot dusverre slechts door menschenhanden vervaardigd kon worden, langs mechani- schen weg gemaakt wordt. Voor deze hoogst belangrijke uitvinding, die evenals indertijd de ontdekking van de machine- Jacquard een ontzachlijke onwenteling op industrieel gebied te weeg brengen zal, indien zij althans aan de gekoesterde ver wachting beantwoord, is den ontwerper door een Amerikaansch huis voor het brevet in de Vereenigde Staten eene som geboden van 5 millioen frc. Een gelijk bedrag moet een Engelsch bankier voor het patent in Engeland geboden hebben. Een Duitsch blad verhaalt als //volko men waar," 't volgendEen vijfjarig meisje speelde zeer genoeglijk met haar pop, toen mama haar verzocht dien neer te leggen en zich met een jonger broertje bezig te houden. Het meisje wilde dit niet en werd tot straf in een kamer opgesloten. Den eersten Kerstdag is in een depar tement Tarn-et Garonne het gewelf der kerk ingestort, terwijl de vesper gezongen werd. Vijf personen werden gedood en 50 gewond. In het derde arrondissement van Parijs heeft het socialistisch comité besloten, dat de personen, die als candidaat zoudefi wor den aangewezen bij de gemeenteraadsver kiezingen op 9 Januari, de candidatuur moeten aanvaarden. Tot dit dwangsysteem is het comité gekomen, om allen schijn van persoonlijke eerzucht van de aange duide candidaten af te werpen. Drie werk lieden en een kantoorbediende zijn vervol gens door het comité - tot candidaat gepro clameerd. üuitschland bezit nu ook zijn vesting commissie. Zij bestaat uit den Kroonprins (voorzitter), Prins Anton van Hohenzollern (ondervoorzitter), graaf von Moltke, gene raal von Bulow, generaal von Richter en generaal van Verdy du Vernon. De gouverneur van Kaapland heefteen deputatie ontvangen verzoekende een Com missaris naar de Transvaal te zenden en daarvoor aanbevelende den president van het Hoog Gerechtshof. Uit Indië zullen troepen naar de Kaap worden gezonden. Officeel wordt bevestigd dat de Boeren Utrecht hebben bezet. Het zenden van artillerie en kavalerie beteekent zooveel als de geduchtste wapens tegen de Transvalers keeren; zij kunnen daaraan geen weerstand bieden met eenige hoop op succes. Zeer belangrijk is, hetgeen de Pall Mall Gazette over den staat van zaken in Z. Afrika zegt. De meerderheid der Z.-Afrik. koloniën is Hollandsch. In kaapstad wordt die taal meer dan de Engelsche gesproken, In de westelijke provinciën heerscht het Hollandsch element overal, minder in de Oostelijke, doch nergens is de geest zuiver Engelsch. Algemeen wordt door de inlij ving van Transvaal als een grievend onrecht beschouwd. De heer Fraude heeft dit zoo krachtig en onomwonden in Engeland open baar gezegd, dat ieder Engelschman het kan en behoort te weten. Hij zelf, de door Lord Carnavan derwaarts gezondene, ver klaarde ronduit, dat ook hij het schande lijk onrecht erkende. Durban is bijna geheel Engelsch. De Transvaalsche boeren zijn volstrekt geen rebellen zegt het blad, zij hebben nooit het gezag der Koningin erkend, steeds ge protesteerd. Engeland bedriege zich niet te hunnen opzichte, zij hebben groote sym pathie in Z.-Afrika. BINNENLAND. Tot burgemeester van Rotterdam is benoemd de heer Veningh Meinesz, lid der Tweede Kamer, schoonzoon van den stermorgen, tot overgroote vreugde van al die duizenden, wier eerste blik bij het ont waken zich naar den hemel wendde, of ook deze steeds afwisselende en veranderlijke weersgesteldheid welke aan onze landstreek zoo eigen is, het zoo zeer gewenschte tochtje naar buiten zou willen veroorloven. De lucht prijkte met het heerlijkste blauw dat men maar wenschen kon, het was juist een dag als nu drie jaren geleden. De gouden stralen der zon schitterden op de daken der hooge huizen, en weerkaatste tot beneden in het nauwe vochtige Berlijnerhof, ja, lokte zelfs de armen naar buiten, die ongelukkigen die in onderaardsche kelders wonen, en die zich gedurende het geheele jaar door met zwareu arbeid moeten bezig houden, en zich dan daarenboven nog maar moeten verge noegen met den zwakken weerschijn, dat door de spiegelruiten der eerste verdieping tegenover hen weerkaatst wordt, en op die wijze nog eenig licht door hunne nauwe ven stertjes heenwerpt, want achdat heldere licht kan zoo moeilijk door den dompigen atmosfeer heendringen, die nog daarenboven met stof, rook en alle mogelijke dampen be zwangerd is. En nu nam de groote jaarlijksche wande ling weer een aanvang. De huizen werden van den kelder tot aan den zolder door derzelver bewoners verlaten. De rijke bankier van de eerste verdieping reed in zijne sierlijke equipage naar buiten, de ambtenaar der tweede verdieping reed De te Amsterdam gevestigde Vrije Universiteit" telt 5 studenten. 's Hage 30 Dec. Het gerechtshof deed heden uitspraak in zake De Jongh, schul dig verklaard aan manslag met voorbedach te rade, moord enz. en veroordeelde hem tot levenslange tuchthuisstraf. Waterberichten. Te Deventer is de z. g. Zomerdijk doorgebrokenwaardoor weer land onder water is gezet. De toestand is treurig; eenige abrieken hebben geheel of gedeeltelijk de werkzaamheden gestaakt- Te Zutfen zijn tal van woningen verlaten moeten worden. In de buitenstad te Vianen hebben ook veel gezinnen hun huizen moeten ontruimen. Met ijver wordt aan het behoud van den Lekdijk gearbeid. Mcandag zijn te Gorkum in de stad overal kistingen aangebrachtop twee plaatsen werken locomobielen aanhoudend door om het water uit de huizen te verdrijven. De dijk van den Zuid-Oosterspoor ie bij Me- gen over een 300 M. bezweken. Er is daar bijna geen land te zien. Buiten Roermond is veel vee in de stallen verdronken. Te Maastricht begint de Maas binnen haar oevers terug te keeren. Op vele plaatsen in den omtrek beginnen de gevluchte be woners weder hun woningen te betrekken. De watersnoodcommissie te Amsterdam heeft ten behoeve der watersnoodlijdenden in Limburg een som van f 2000 doen toe komen. Te Empel heeft het binnenwater een zoodonige hoogte bereikt, dat de bewoners van het Slot en ae Empelsche hul op hooi schelven moeten zijn gaan vluchten; het vee is op den dijk gedreven; de huizen staan diep onder water. Op »den Hennist", onder Rosmalen, is Dingsdagmiddag de dijk bezweken. Zoodra de tijding daarvan bij het Gouvernement was overgebracht, zijn, op last van 's Ko- nings Commissaris, twee aken naar de plaats van het onheil vertrokken om men- schen en vee te redden. Uit 's Hertogenbosch toch werd Donder dagmorgen het volgende telegram ontvan gen Onder Nieuwkuik (kanton Waalwijk, N. Brabant) is de Maasdijk doorgebroken, over een uitgestrektheid van ongeveer 50 meters. Dientengevolge zijn 18 dorpen (het land van Athene en Heusden) onder- geloopen. De toestand is vreeselijk. Tal van huizen zijn ingestort. Veel vee en ook menschen zijn verdronken. De storm, die in den nacht van Woens dag op Donderdag woedde, heeft er zeker het zijne toe bijgedracht, om die door braak te bevorderen. Wij behoeven wel niet te zeggen, hoe vreeselijk de toestand in het overstroomde land moet zijn, hoe vele en spoedig hulp uoodzakelijk zal wezen. De ramp heeft bijna een gelijken om weg in een huurrijtuig, hij die gemeubeleerde kamers op de derde verdieping gehuurd had nam eene Droschke, de handwerksman uit den winkel gelijk vloers, reed met eene ge heele menigte bekenden en vrienden in den Omnibus, en de bewoner uit den kelder van de vierde verdieping wandelde met vrouw en kind te voet naar buiten. Alle werden voortgedreven door dezelfde behoefte, om toch ten minste nog eenmaal de heerlijke lucht van het bosch te mogen inademen, en hunne longen eens te kunnen zuiveren van het stof uit de wereldstad. 's Middags reed ook eene eenvoudige huur koets de Brandenburger poort uit, waarin zich slechts een enkele persoon bevond, die met een ernstig en somber gelaat tegen de kussens van het rijtuig leunde. Hij moest wel eenzaam en ongelukkig zijn, dat hij zelfs heden geen vriend had gevonden, met wien hij samen de feestvrengde genieten kon. On beweeglijk staarde de jonge man voor zich uit, zonder op het vroolijke gewoel dat zich op den heerlijken weg naar Charlottenburg bevond ook maar eenigszins te letten. De wagen reed in vollen draf Charlotten burg door, en wendde zich buiten de stad links af naar het Grunwald. Langzaam trokken de paarden den wagen over den zandigen weg die naar den Pichelsberg ge leidt, voort. Het was bijna vijf uur eer hij daar aankwam. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2