NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, Biscïotes, Eemnes, Hamersvelfi, 1, Stoot I Woensdag 12 Januari 1881. 61 ATTÜTTWQ- mA TWÏÏP1WTTÏÏW A li VOHP B II. No. 4. Tiende Jaargang. )t le Uitgever: A. Af. Slothouwer, tb Amersfoort. P- - i Advertentiën kunnen inge- zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad- vertentie wordt slechts drie- maal in rekening gebracht. FEUILLETON. Belangeloos en Trouw. Soest. De aartsbisschop van Utrecht, den Heer Schaepman heeft tot pastoor dezer gemeente benoemd, den Heer H. v. Peer. Hamersveld. De aartsbisschop van Utrecht, den Heer Schaepmanheeft tot pastoor dezer gemeente benoemd, den Heer C. Verhoef. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben een som van vijfduizend gulden ter beschikking gesteld van de Algemeene Vereenigde Commissie voor den Watersnood te Amsterdam. im en AMERSFOORTSCKE COURANT A Abonnementsprijs voor Amersfoort per 8 mtanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afionderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woinidagten des Zattrdags. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Oroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën zende men den dag vóór de uitgave in. 5 ÏT^ ;n - OFFICIEELE PUBLICATIE. De Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht Voorzieningen willende nemen tot het dóen opmaken der lijst van de hoogstaan- 5 geslagenen in 's rijks directe belastin gen. ter benoeming van leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal 'Gelet op de artt. 72 en 73 der wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37), re gelende het kiesregt, enz. Noodigen de inwoners van dit gewest uitom bijaldien zij elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daar van vóór den 1. April 1881 te doen blij ken. En zal deze op de gewone wijze wor den afgekondigd en aangeplakt. Utrecht, den 6. Januari 1881. De Gedeputeerde Staten voornoemd, DE VOS VAN STEENWIJK, Voorzitter. DE KOCK, Griffier. Amersfoort, 11 Januari 1881. Z. M. heeft benoemd tot kapitein bij de d.d. Schutterij te Amersfoort, den Heer XIV. Was hij nu niet van zijn gegeven woord ontslagen Hedwig had niet aan de samen komst gedacht, zij was niet verschenen. Mocht hij zich dan nu nog niet als vrij be schouwen P was hij zulks dan ook niet zoowel omtrent haar als ten opzichte van zijn eigen jeweten Een zacht schemerlicht had zich over het [peer en het bosch verspreid. De meeste met menschen gevulde bootjes waren reeds naar den oever teruggekeerd. Uit de verte klonk hun, ofschoon dof, de muziek uit de danszaal der restauratie bij den Schildhoorn nog in de ooren. De met hooge boomen be groeide heuvels die rechts en links de bocht ivaarin zij zich nu bevonden omgaven, sche nen zich nog hooger dan gewoonlijk in de j flauwe avondlucht op te heffen. Zacht ipeelden de golfjes en sloegen als liefkoozend ;egen de plankjes van het bootje aanhet lachte gekabel van het water klonk zelfs nelodisch, het scheen hem toe als zongen le golfjes een liefelijk lied van vergeteldheid foor alle smart en van overwinning eener jeugdige liefde. Ella sloeg de oogen neder, als of zij op jen onrecht was betrapt geworden, toen H. W. A. van den Wall Bake, thans le luitenant: Z. M. heeft pensioen verleend h f 985, 's jaars aan den Heer J. J. Spruijt, eervol ontslagen opzichter bij 's Rijks waterstaat, te Amersfoort. De damesvereeniging Dorcas" heeft in het afgeloopen jaar 31 kraamvrouwen be deeld en aan 202 huisgezinnen verschil lende kleedingstukken uitgereikt, te samen 569 stuks waaronder 142 paar kousen en sokken. Wij herinneren dat volgens de „wet tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of houtteelt", zie art. der bepa lingen van bedoeld koninklijk besluit, mèt 1 Januari 1881, na gedurende de drie laatste maanden van het vorige jaar in den ban geweest te zijn, de onderstaande vogelsoorten tot 1 October weer onder de nuttige gerangschikt worden en dus in de 9 eerste maanden van dit jaar niet straf feloos gevangen noch 'gedood mogen wor den. Het zijn: 1. de zwarte lijster, meerl of gieteling Gustaafs gloeiende blik zich op haar richtte, en eene zekere vrees overviel haar, waarvan zij zich bij geene mogelijkheid rekenschap had kunnen geven. Het werd haar zoo vreemd te moede, zoo zonderling week, 200 treurig en toch zoo gelukkig, het was haar echter geheel en al onmogelijk om het stil zwijgen te verbreken. Wat zij gevoelde kon niet onder woorden gebracht worden. „Ella," aldus begon Gustaaf met zachte stem, //waarom wendt gij den blik ter zijde? Indien gij wist hoe goed het mij doet, en hoe zeer het mijn gemoed tot rust brengt, wanneer uwe lieve oogen op mij gevestigd zijn, dan zoudt gij mij niet van dit voorrecht berooven, en vooral heden niet." ,/Zij zag hem reeds aan, zijn bevende, zachte stem scheen haar te verontrusten, doch toen hij haar aanzag sloeg zij onwille keurig de oogen weer neder. Gustaaf had de roeiriemen losgelaten, en streek met de hand door de dikke, krullende haren." „Hebt gij geen medelijden met mij Ella?" >0 meer dan ik zeggen kan," fluister de zij. „Gij ziet er zoo bleek en ontroerd uit, Gustaaf, en dat beangstigt mij zoo zeer en toch mag ik er niet aan denken dat gij ons weer zoo spoedig zoudt willen verlaten. Niet waar, ik ben al heel kin derachtig en egoist?" „Ella," hij kon niet anders dan dit eene woord uitbrengen, en snakte naar „(Turdus merula);" 2. de bef lijster, dominé of kranslijster „(Turdus torquatus);" 3. de groote lijster, dubbele grauwe lijster „(Turdus viscivorus);" 4. de kramsvogel „(Turdus pilaris);" 5. de zanglijster, grauwe lijster „(Tur dus musicus);" 6. de koperwiek, schatlijster, oranjelijs ter» (Turdus illiacus);" 7. de veldleeuwerik „(Alauda arvensis);" 8. de boomleeuwerik „(Alauda arborea);" 9. de kuifleeuwerik „(Alauda cristata);" 10. de vink, schild vink, maanvink, kwin- ker „Fringilla coelebs)" 11. de ortolaan, vreemdeling „(Emberiza hortulana)." BINNENLAND. Te Haarlem zullen de leden van den Raad in persoon aanstaanden Dingsdag een collectie langs de huizen der ingeze tenen houden, ten behoeve van de nood lijdenden door den watersnood. Volgens in den Haag ontvangen parti culiere tijdingen, moet een stoombarkas van de Borneo te Edi (Noordkust van Atjeh) met man en muis zijn vergaan. De luite nant ter zee 2 e kl. Wiggers en zes der opvarenden moeten bij dat ongeluk zijn omgekomen. adem. „Maar ik zal het toch wel verdragen moeten," ging zij bedroefd voort,indien, indien gij werkelijk ziek zijt." „Ik ben ook ziek, maar niet naar het lichaam, mijne ziel alleen lijdt, en de eenige plaats waar ik geneziDg kan vin den, ligt niet in verre landen, maar in de nabijheid, ja zeer nabij, zij ligthij verborg het gelaat in beide handen, het was hem als werd hij door eene duizeling aangegrepen. „Niet waar, gij kunt het mij niet mede- deelen, Gustaaf?" vroeg zij met steeds meer en meer toenemende ongerustheid. „Niet aan u?" riep hij uit, „niet aan u Ella? aan wie anders op de wereld zou ik het kunnen zeggen dan alleen aan u Hebt gij dan nog niet gevoeld wat mij zoo bewogen en gedrukt maakt? Spreek Ella, weet gij niet waarom het bloed mij zoo koortsachtig snel door de aderen bruischt, wat mij zoo oneindig gelukkig en dan weer zoo diep rampzalig maakt. Kent gij die eenige plaats niet waar ik Tust en ge nezing vinden kan, zeg kent gij die plek niet?" Hij was opgestaan, en stond nu te genover haar in het wiegende schuitje. Zij had de beide handen vast tegen haar hart gedrukt, en zag hem met hare groote oogen zeer verschrikt aan. „Dan zal ik het u zeggen," zoo ging Het plan van de Regeering schijnt o. a. te zijn het korps maréchaussées, thans 363 man sterk, met 100 man uit te breiden, waarvoor men de noodige perso nen grootendeels zou kunnen vinden uit het kader van het op te heffen regiment huzaren, het wapen ook dienstbaar te ma ken tot bewaking van de oostelijke gren zen en tevens in enkele plaatsen, o. a. in den Haag een detachement te vestigen. Op het Zwolsche Diep is de waterstand thans zoo laag, dat de boot van Meppel op Amsterdam Vrijdag haar weg langs Zwolle en de Willemsvaart over Kampen moest nemen. Te IJselmonde is het predikantstracte- ment met f 1000 verhoogd en van f 900 op f 1900 gebracht. Dat is nog eens een fatsoenlijke ver- hooging. In het Ned. Rundvee-Stamboek zijn thans ingeschreven 453 koeien en 110 stieren. Het getal stoomdiamantslijperijen te Amsterdam zal dit jaar weder met een worden vermeerderd. Deor den heer San- 'ders wordt er eene opgericht op de Nieuwe Heerengracht. De plannen tot stichting van een gemeentelijke lichtfabriek te Amsterdam zijn volkomen gereed ten stadhuize en de uitvoering daarvan wordt zoo goed als zeker beschouwd. hij als buiten zichzelven voort, terwijl hij voor haar nederknielde en hare hand greep, „het is aan uw hart Ella, aan uw hart, dat mij liefheeft, aan uw onschuldig rein hart waaraan ik al de kwellingen kan toe vertrouwen die ik geleden heb, en dat mij ook van alle schuld zal vrijspreken. Hebt gij mij lief, Ella, heb. gij mij lief?" De uitdrukking van angstige spanning die op haar gelaat zichtbaar geweest was begon nu te wijken, zij maakte hare han den uit de zijnen los en sloeg die om den hals van den nog steeds knielenden jon geling, terwijl twee schitterende tranen in hare oogen parelden. „Is het dan waar? is het wel werke lijk waar? Gij bemint mij, en mij alleen? o, God, het kan haast niet waar zijn," fluisterde zij met bevende lippen, terwijl zij haar hoofdje naar hem overboog. „En gij wist het niet eu gij hebt dit zelve nog niet gevoeld?" „Ja, zeker, zeker." „En hebt gij mij ook lief? zooals ik u lief heb, boven alles in de wereld?" „Onuitsprekelijk, beste Gustaaf. Maar gij, gij spot toch immers niet met de ar me Ella, is het wel? Ik ben veel te een voudig en te kinderachtig voor u! ik kaD het nog maar niet begtijpen, en toch is het u immers ernst, heilige ernst, ik zou het besterven indien ik u nu weder ver-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1