Eene machtige. De maréchaussees, die vóór eenigen tijd naar 's-Hage zijn ontboden, blijven voor looping in den Haag, om als rijkspolitie dienst te doen. Overdag doen zij gewoon lijk dienst te voet, 's nachts patrouilleeren zij te paard, vooral in de naaste omstre ken van de bebouwde kom der gemeente, o. a. ook in de Scheveningsche boschjes. In de afdeeling Neder-Veluwe van de Geldersche Maatschappij van Landbouw te Wageningen worden pogingen gedaan pro vinciale- en andere subsidie te verkrijgen, ter verdelging van de millioenen meike vers, die dit jaar worden verwacht. Op letterkundig gebied verdient de vol tooiing der vertaling van een tweede treurspel, geschreven door Murad Efendi, Turkije's gezant aan ons hof, vermel ding. Prof. Jonckbloet heeft zich met dat werk belast. Bij de firma E. en J. Brill te Leiden zullen binnenkort de treurspelen van den genoemden schrijver in het duitsch worden uitgegeven. Daartoe zijn zij her zien en voor de opvoering ten tooneele geschikt gemaakt. BUITENLAND. In Ierland nemen de bloedige conflic- tet met de politie hand over hand toe. Duizenden weigeren alle gehoorzaamheid aan de wetten en het gerecht. De Pransche Minister van Oorlog be werkt thans een voorstel tot invoering van een korps vesting artillerie, dat in Frank rijk nog niet bestaat; het nieuwe korps zal geheel naar Duitsch model worden ingericht. In Frankrijk wordt de levendigste sympathie aan den dag gelegd voor de Transvalere. Als deze zich nu eens open baarde in den vorm van een krachtig vertoog bij de Engelsche regeering, met Duitschland en Rusland gezamenlijk dan ware alles verkregen. Te Berlijn en Petersburg wordt alge meen zeer gunstig geoordeeld over het adres der Nederlanders aan de Britsche natie. De ex-petroleuse Louise Michel zal, wegens de woorden door haar op het graf van Banqui gesproken, vervolgd worden. Een nieuwe reclame dus voor dat vrouw- mensch. De winter in Rusland is dit jaar bijzonder streng; sedert 121 jaar was het in de maand October nog niet zoo koud geweest. De Newa was dit jaar toegevro- ren op 29 October, hetgeen slechts drie malen heeft plaats gehad sedert 174 jaar, in 1705, in 1811 en in 1852. Op 29 April a. s. zal de veelvermo gende Russische Prins GortchaKoff den 25en verjaardag vieren van zijne indienst treding als Minister van Buitenlandsche zaken. Algemeen gelooft men, dat de Prins spoedig zijn ontslag zal nemen. De berichten over den vrijheids-oorlog in den Transvaal behelzen weinig nieuws. Opmerking verdient, dat reeds een op perhoofd der Kaffers partij voor de Boeren heeft gekozen, tegen wie de Engelsche avonturiers in Natal zoo menschlievend de inlanders in bescherming hebben genomen. Te Ronsdorf, bij Lennep in Pruisen, heeft Donderdagochtend, ten 4 u. 5 min. een zeer sterke aardschok plaats gehad. GEMENGDE BERICHTEN. Door een hevigen brand, die in den nacht van 5 op 6 Januari te Lienden heeft gewoed, zijn vernield een grutterij, twee boerderijen, een klompenmakerij en een bakkerij. De nieuwejaarsdag heeft ook te Duiken (bij Yenlo) minder aangename herinne ringen nagelaten. Door een verzameling beschonken lieden, werd zekere Buts aan gegrepen en met niet minder dan 42 mes steken getroffen, waarbij zeer gevaarlijke zijn, en eeu 17 jarige jongen werd door hen met een bijl de hersenpan gekloofd en den arm bijna van het lijf gehouwen. Een zes en zestigjarige weduwe te Parijs heeft zich in hare woning door een pistool schot van het leven beroofd. Men kan de redenen van deze misdaad niet gissen. Er werd nog een aanzienlijke som geld bij haar gevonden. De gemeenteraad van Parijs heeft be sloten alle jongens van de openbare armen scholen een soldatenpak en een geweertje te geven. Het leger van 23000 soldaatjes, met baretten op, zal den eersten Woens dag van elke maand op het plein van het //Hotel des Invalides" Bijeenkomen om in bataljons van 600 //man" te excerceeren. Te Wilt in Luxemburg had een werk man laatstleden Zondag eenige dynamiet- patronendie hij bij zijn arbeid aan de graafwerken voor den spoorweg noodig bad, mede naar huis genomen om ze te laten droogen. Daar dit niet spoedig genoeg ging, legde hij ze op het bovenvlak van den kachel. Eenige oogenblikken later volgde een ontploffing, waarbij het geheele huis uit elkander vloog en de man met zijne vrouw onder de puinhoopen werd bedol ven. De man verloor een oog, een zijner beenen is verpletterd én overigens heeft hijevenals zijne vrouwzoodanig door kneuzingen en brandwonden geleden, dat er voor beiden weinig hoop op het behoud van hun leven bestaat. liezen moest." Zij juichte, lachteen schrei de bijna tegelijker tijd. Hij trok haar hoofdje naar zich toe, en bedekte baar mond met warme kussen. //Twijfelt gij er nog aan, mijn engel? O, als gij slechts kondt weten wat gij voor mij zijt, maar dit kunt gij niet be grijpen. Wat heb ik naar dit oogenblik gesmacht, en toch hoezeer beefde ik er ook weder voor terug. En nu is het voorbij. Ik bezit U, en zal U in weerwil van alles wat er ook gebeuren moge weten te behouden." Hij verborg zijn kloppend hoofd in'Jhaar schoot, en de zoolang terug gehouden storm der hartstocht brak nu in volle kracht los, en gaf zich lucht in stamelende liefdesbetuigingen, uitroepin gen en beloften. Zij streek hem het haar van het voorhoofd weg, zij kuste zijn mond, zijn voorhoofd, zijne oogen en lachte en schreide van zaligheid, zij geleek nu een kind dat van vreugde dronken is, bij het zien van al de heerlijkheden aan den kerst boom. Intusschen was het geheel en al donker geworden en het bootje langzaam naar den oever voortgedreven. Het lag nu stil tusschen de biezen en het riet, onder de hooge boomen die de takken ver over het water uitstrekten. Maar de minnende» bemerkten het niet, voor hen was de we reld als het ware verdwenen, zij wisten niets meer van uur of tijd. //En nu El- la! mijn' eenige lieveling," fluisterde Gus- taaf, nu ik U toch eindelijk de mijne mag noemen moet gij ook mijne biecht hooreD, en zult gij alles weten, wat mij tot hiertoe zoo zeer gedrukt heeft, alles wat mij zoo somber en menschenscbuw gemaakt heeft. Gij alleen kunt mij abso lutie schenken. En niet waar? Gij zult het ook doen?" „O, ja, en wel reeds da delijk voor alles wat gij misdreven moogt hebben," zeide zij lachend, //ja voor alles. Al zijn het ook groote en zware missla gen. Is het zonde-register ook lang dat mijn vriend moet opbiechten?" Lach er niet om Ella," antwoordde hij, terwijl zich een treurige schaduw over zijn ge laat verspreidde, nog altijd zijn de booze geesten en de pijnigende gedachten niet voor goed verbannen zij worden alleen door uwe lieve tegenwoordigheid afge schrikt. Nog ben ik naar de ziel niet geheel en al vrij, maar ik zal het worden. Ik ver trouw mij geheel en al aan Uwe onschul dige leiding toe. Gij zult mij zeggen of ik gedwaald heb en wat mij nu nog te doen staat, wat ik nu nog zal moeten vergoeden, aan Uwe uitspraak zal ik mij onderwerpen, alsof zij van den hemel zelf kwam. Wilt gij mij aanhooren?" //Spreek! geliefde!" zeide zij ernstig," stort uw hart gerust uit. Al weet ik ook nog niet wat u kwelt, zoo heb ik toch bij mij zelve de vaste overtuiging, dat niets kwaads u op het geweten kan druk ken en dat alleen uwe zoo licht bewogen verbeeldingskracht die heerlijke vriendin van het genie, waarop ik arm kind in het minst niet ijverzuchtig zijn mag, uw schrikbeelden voorspiegelt. Maar onze wederzijdsche liefde is en blijft toch altijd werkelijkheid, niet waar en daar mag die lastige verbeeldings kracht zich volstrekt niet mede bemoeien, of Een goed middel tegen zakkenrollers. In een omnibus te Parijs is verleden Maandag een zakkenrolster op heeterdaad betrapt, die, de hand stekende in den zak eener dame, door een Havaneesch hondje, hetwelk deze daarin verborgen had, hevig in de vingers gebeten werd, zoodat zij een luiden gil gaf. Men vond zeventien porte- monnaies bij haar, met een gezamenlijke waarde aan geld van meer dan 3000 fres. Door de aanzienlijke toezendingen was het der vereeniging voor het verzamelen van sigarenpunten te Berlijn mogelijk, om op den eersten Kerstdag 46 arme meisjes van warme kleedingstukken te voorzien. Drie honderd personen te Entre Rios (Brazilië), terugkeerende van de begrafenis van een jongeling, die door drie slaven van zijn vader was vermoord, drongen de ge vangenis binnen, waar zich de misdadigers bevonden en hakten hen in stukken. Een gedachte. Weest zelfstandig; want zelfstandigheid is het hoogste doel. Wan neer het kind kan gaan, werpt het zijn valhoed af. Wanneer de geest tot rijpheid komt laat hij den leiband varen. Wat gij van anderen leert, is op zich zelf gering. De ware leermeester is met u geboren woont in u, is uw betere mensch. De beide buitenlandsche bedriegers, die onder den naam van O. Jacobi Co. zich te Amsterdam aan verscheidene oplichte rijen hebben schuldig gemaakt, zijn te Lon den gearresteerd. Ongeveer zes maanden geleden hadden zij de meubelfabriek der firma Joh. Heininger te Mainz bezocht en aldaar voor 13.000 Mk. salonmeubelen be steld, die de firma hun tegen Kerstmis te Amsterdam moest leveren. De firma liet te Amsterdam onderzoek doen omtrent de soliditeit der heeren O. Jacobi Co., en daar zij dienaangaande bevredigende inlich tingen verkreeg, vond zij tegen de uitvoe ring dier bestelling geen bezwaar. Om streeks half December schreef zij aan O. Jacobi Co.dat de meubelen naar Amsterdam waren afgezonden en er spoe dig een paar personen zouden volgen, om ze op te stellen. Onmiddellijk daarop werd haar uit Am sterdam per telegraaf medegedeeld, dat die personen eerst den 28sten konden worden afgewacht en dus zoolaDg te Maintz konden blijven. Op genoemden datum kwamen deze te Amsterdam en vernamen dat de beide heeren reeds sinds eenige dagen met de geheele bezending meubelen waren verdwenen. Bij onderzoek bleek, dat allesnaar Londen was verzonden. Onmiddellijk ging een der Mainzersna melijk die bij het plaatsen der meubelen als opzichter moest fungeeren, op reis naar Engeland, en riep aldaar de hulp der politie in. Deze had weldra ontdekt, dat de meubelen te Londen in een afge legen wijk in twee magazijnen waren ge- haar hinderpalen 'in den weg leggen. De verbeelding woont in een paleis op een be- tooverd eiland, en is door heerlijke stralen omgeven, die zij alleen aan den kunstenaar wil toonen, ons, arme kinderen der aarde gaat zij echter trotsch voorbij. Spreek beste vriend, is het die heerlijke medeminares, die ik zoo zeer te vreezen heb. z/Neen, neen 1" riep hij ontroerd uit, wie zou in den schaduw van lieve engel, kun nen staan Uwe kleine, zachte hand, zal haar wel weder naar haar tooverhand verbannen, wanneer zij het wagen durft om mij vijan delijk te naderen, of mij wil komen verschrik ken en daarom Ella, moet gij alles weten. Het was eene beschikking der goede geesten die U juist heden bij mij bracht. Gij hebt geen flauw vermoeden van hetgeen ik voor nemens was te doen, hoe ik gereed stond om mij met open oogen in den afgrond neder te werpen, want om ellendig te zijn gedurende het gansche leven, dat is een afgrond, waar van de bodemlooze diepte, zelfs den moedig sten verslindt en hem nimmer weer veroor looft om naar het heerlijke zonnelicht terug te keeren. Het was daarboven op den schild- hoorn, waar mijn toekomstig lot beslist moet worden, en ik wachtte, wachtte moedig met den dood in het hart op de uitspraak van het noodlot. Daar werdt gij mij als een red dende engel toegezondenik bezit U nu, ik houd U vast, en zal de Uwe blijven nu en voor eeuwig H0 God, Gustaafwat was het toch, wat zal ik moeten hooren Wordt vervolgd.) borgen. Deze beide gebouwen werden door de politie onder geheime bewaking gesteld. Den volgenden dag kwamen de beide bedriegers, vergezeld van een kooper, in het eene magazijn en werden terstond in hechtenis genomen. Daar het Duitschers zijn, werd er aanvankelijk gedacht dat zij wel spoedig aan Duitschland zouden wor den uitgeleverd, maar inmiddels heeft de Londensche politie in de beide arrestan ten twee misdadigers ontdekt, die zij reeds lang te vergeefs had gezocht, en waarvan de een, onder den naam van Hiller, te Londen een. kantoor heeft gehad, hetwelk uitsluitend op zwendelarij was ingericht. Tevens scheen er reden te bestaan tot het vermoeden, dat het dezelfde personen zijn, die zich indertijd in Zwitserland heb- ben schuldig gemaakt aan een grooten diefstal van horloges. Voor de rechtbank te Brighton werd dezer dagen een zeer gewichtige zaak be handeld. De rechtbank moest namelijk beslissen, wat al of niet passend is voor een keukenmeid. Het meisje, dat op stel en sprong was weggejaagd, omdat zij weigerde een paar hooge vensters schoon te maken, had haar meesteres gedagvaard voor een maand sala ris als schadevergoeding. Op de vraag waarom zij het werk niet had willen doen, antwoordde zij, dat zij daarvoor op een ladder had moeten klimmen, en zij achtte dit in hare qualiteit zoo weinig passend, dat het een voldoende reden was voor haar weigering. Maar de rechter kon het ongepaste er van niet inzien en besliste de zaak ten gunste van haar mevrouw. In de Dordrechtsche Courant las men dezer dagen een artikel over de kagchels zonder pijpen. De schrijver toont aan, hoe deze kagchels, die geprezen worden //om- dat ze zoo gemakkelijk zijn", een aller- noodlottigsten invloed uitoefenen. Aan het slot van een wetenschappelijk betoog daar over, voert hij het volgende voorbeeld aan z/In een kamer van 45 Ms inhoud werd een dergelijke kagchel geplaatst; daarin wer den gedaan 1,8 kilogr. houtskool en 200 gram kool die aangegloeid wasdus in het geheel 2 kilogram. In diezelfde kamer werd, in een ijzeren kooi, een hond ge plaatst van 12,5 kilogram lichaamsgewigt, op een meter afstand van de kagchel en de kamer gesloten; twee en een half uur later werd zij weder geopend, de hond met zijn kooi er uitgehaald en bevonden, dat het dier onmogelijk meer staan kon. Niet tegenstaande de schoorsteen open gebleven was, bleek toch hieruit, dat 2 kilogram gloeijend houtskool de lucht in een vertrek van 45 kub. meter inhoud dermate kan bederven, dat een daarin geplaatst dier zijne willekeurige beweging verliest. z/Deze proef, zoo besluit de berigtgever. geeft aanleiding om de verwarming vat vertrekken met kagchels zonder pijpen on voorwaardelijk te verbieden. De garderobe van Koningin Elisabeth van Engeland. Een verzamelaar van antiquiteiten tc Londendie tegelijkertijd met voorliefdi de statistiek beoefentheeft zich onlang ernstig met de garderobe van Koningii Elisabeth van Engeland bezig gehouden en is na onderzoek van verschillende oud' documenten tot de volgende interessant resultaten gekomen: In 't jaar 1601 hai de toenmalige 68-jarige Koningin in har garderobe 99 officieele kleedingstukken 102 Fransche japonnen67 dito zonde slepen, 100 met slepen, 126 antieke ge waden, 136 lijven, 125 rokken, 96 mai tels, 13 boezelaars, 85 sories, 18 manti les, 27 waaiers en 9 paar pantoffels. Bjj; haar overlijden liet de Koningin niet mii der dan 3000 kleedingstukken na. Als een der grootste machten, Op aardis 't geld beroemd Maar 'k ben schier even machtig, 'k Word met respect genoemd. Mij geven vaak de grooten Ja vorsten zelfs gehoor; 'k Verhef alom de menschheid Of voer haar van het spoor; 'k Verhef mij in alle oorden Somtijds met kracht en klem En breng de grootste schreeuwers Tot zwijgen door mijn stem, En niemand kan mij dooden, Wel kunnen haat en nijd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2