GEVRAAGD: een knap DAGMEISJE, Baarn. Bunschoten. Hoogland. Woudenberg. AD VEBTENTIËN. bereikt. De schamele hut aau 't eind der aard waarvan de dichters droomenver kreeg zachtjes aan heel andere verhoudin gen, en men zou de waarheid meer nabij komen als men beweerde, dat thans een paleis op 't mooiste gedeelte der stad of een villa in de nabijheid het minimum der wenschen uitdrukt. Een kenmerkende eigenschap van onzen tijd iszucht naar hoogvliegerij op stoffelijk gebied, en deze kan, onder zekere omstandighe den, een kanker worden die het maatschap pelijk lichaam krank maakt. Wij zijn van meening, wie zijn aandacht wijdt aan de eigenaardigheden van het sociaal leven, en is ook de pers niet geroepen om dat te doen? somtijds dingen moet bespreken die de grenzen van het privaat leven zeer nabij komen. Dat hebben we in deze regelen gedaan. Ook hier geldt hetwat op zoo menig ander gebied waarheid is: „De gulden midden weg, ofschoon niet steeds het_gemakkelijkst te bewandelen, is in den regel het beste." Amersfoort, 15 Januari 1881. Door den Minister van binnenlandsche zaken zijn vier studenten in de godge leerdheid en een student in de rechten, aan 's rijks universiteit te Utrecht, gedu rende het jaar 1881 gerechtigd verklaard, ieder voor een vijfde gedeeltetot het genot van de ter beschikking van Z. M. den Koning staande inkomsten uit de vicariën, in de St. Joriskerk te Amersfoort gevestigd. Bij Kon. Besl. is, na afgelegd examen, benoemd tot landmeter bij het Kadaster A. J. Wedding, thans aspirant landmeter te Amersfoort. Zondag, 16 Jan. zal de godsdienstoe fening in de Bemonstrantsche kerk alhier geleid worden door Dr. G. van Gorkom, predikant te Amsterdam. Capelle (Langstraat), 10 Jan. Een ver schrikkelijk ongeluk had hier heden plaats. "Vijf aankomende kinderen, jongens en meis jes, waarvan twee uit een gezin, zijn hand aan hand schaatsenrijdende, te samen onder het ijs geraakt en allen verdronken. Mochten deze ongelukken, die dezer.da gen wel meer zullen voorkomen, ook der Amersfoortsche schrik aanjagen voor te lichtvaardig zich wagen op gracht of Beek. Gevonden op de straat te Amersfoort. 3 Sleutels en 1 ondergedeelte van ccn gouden oorbelletje. Rechthebbenden vervoegen zich ten bureele van politie alhier. BINNENLAND. Omtrent den moord deze week te Amsterdam gepleegdvinden wij in het N. v. d. D. dc volgende bijzonderheden o, gluiperdat mijn toorn u wel zou weten te treffen En nu moogt gij u zeiven wel gelukwenschen als wij maar eerst veilig en wel aangeland zijn. Mijne vrouw is als huis moeder van de roovers onbetaalbaar. Hé! wat zegt ge daar wel van Ella Ik geloof waar lijk dat uw toekomstig lot u maar zeer wei nig vrees inboezemt. Gij schijnt er reeds zeer goed aan gewoon te zijn om zoo maar ge vangen genomen te worden. Ik stel voor om den kapers zoowel als den gevangenen een hoezee toe te roepen. Wij echtelieden, die het lot der eeuwige gevangenschap reeds hebben leeren kennen, zijn daartoe volkomen gerechtigd en dejonge lieden stemmen er uit medelijden mede in," zeide professor Lieb- nitz. Een luid en daverend hoezee! klonk nu over het meer. Spoedig daarna landde de boot. Gustaaf kon geen woord meer met Ella wisselen, slechts nog een heimelijke hand druk bij het uitstijgen, herinnerde haar aan zijn laatste verzoek. „Den hemel zij dank, dat gij toch eindelijk gekomen zijt," riep de vrouw van den bouwmeester, toen de lang- verwachten vroolijk binnen traden, ik begon werkelijk reeds angstig te worden." „O, moedertje het was daar zoo mooi," zeide Ella om zich te verontschuldigen ter wijl zij de goede vrouw omarmde en haar gloeiend gezichtje aan de borst harer moeder verborg. s Zoo, waarlijk! en waarom kondt gij er u niet van losrukken. Nu de jeugd dweept altijd graag," zeide de bouwmeester De dochter van den houder van dit logement, eene 40-jarige weduwe, stond in liefdesbetrekking tot den kellner van het logement, een fatsoenlijk, ijverig 28- jarig jonkman. Het schijnt, dat de minnenden Zondag avond om de een of andere reden twist gekregen hebben, en dat toen de jonge man, zijn drift niet meer meester, de vrouw bij den hals heeft gegrepen en haar alzoo gewurgd heeft. De bijeenkomst had plaats op de kamer van een der logeergasten, die uitgegaan was en den sleutel op de kamerdeur had gelaten. Toen hij ten minste thuis kwam, even na middernacht van Zondag op Maandag, bleek zijn deur afgesloten te wezen en de sleutel verdwenen. Zijn ka mer werd daarom voor hem geopend met een sleutel van beneden, en toen vond de gast de weduwe dood op den vloer van het vertrek liggen. Bij onderzoek bleek een sleutel binnen in de deur te zijn gestoken en was de kellner afwezig. Den volgenden morgen vervoegde zich deze kellner ten bureele van den politie commissaris Stork en verklaarde de moor denaar te wezen. Hij bad, zonder te weten wat bij deed, in een oogenblik van drift, de hand ge slagen aan deze vrouw. In de meening, dat zij enkel bewusteloos was had hij zich verwijderd, hopende, dat zij wel weer tot zich zelve zou komen. Daarom ook was de deur aan de buitenzijde gesloten, terwijl de sleutel van binnen in het slot was ge laten. Toen hij nu Maandag morgen vernomen had, dat zij niet van hare bezwijming was hersteld maar dood was, begaf hij zich vrijwillig in hechtenis. De twist en de treurige daad hadden plaats, terwijl de huisgenooten beneden een kaartje speelden. Naar wij vernemen, zijn alle omstandig heden van dien aard, dat geen reden be staat tot twijfel omtrent de oprechtheid van de verklaring van den kellner. Het lichaam der verslagene is ten be hoeve van het gerechtelijk-geneeskundig onderzoek naar de celgevangenis gebracht. De sporen der verwurging zijn gecon stateerd. De zucht tot landverhuizing neemt in ons land niet af. Uit twee kleine plaatsjes, de gemeente Lantons zijn in het afgeloopen jaar 40 en uit de gemeente Usquert niet min der dan 58 personen den oceaan overgesto ken om in 't „verre Westen" hnn geluk te beproeven. BUITENLAND. Te Parijs wordt opgericht een „Centraal Amerikaansche onderzeesche telegraafka belmaatschappij" met een kapitaal van 3 millioen fr. in 5000 aandeelen. Zij zal Cen traal-Amerika en Panama met Cuba en de Transatlantische kabels verbinden. Van de aandeelen zijn er 500 voor Nederland gere- lachend. „Maar thans heeren nu gauw aan tafel. Gij Gustaaf gaat naast mijn vrouw zitten, wier vergiffenis gij van avond nog zult moeten afsmeeken, dat is uw straf. De overige heeren plaatsen zich maar waar zij willen, behalve de moedige bootsman Meisz- ner, die onderaan de tafel moet zitten en tot straf de post van schenker op zich zal nemen. Zie zoo en nu jongens brengt nu maar spoedig ons avondeten en dan onzen meidrank 1" Allen plaatsen zich nu zoo als de bouw meester zulks geordend had rondom de aan elkanders gescliovene tafels; menig schert send woord werd hier en ginds vernomen, de glazen werden telkens tegen elkander aan geklonken en er heerschte werkelijk, vooral onder de oudere heeren, zulk eene uitgelate- ne vroolijkheid, alsof de vroolijke studiejaren nog eens wareu teruggekeerd. Ook Gustaaf was opgewekt. Al zijn levens lust was teruggekeerd, en men kon zich niet herinneren dat men hem, sedert dat hij uit Rome. was teruggekeerd, nog ooit zoo le vendig gezien had. Ella zat ver van hem af, hij kon slechts van tijd tot tijd een stralen- den blik uit hare oogen opvangen, maar dat was hem ook volkomen genoeg, wist hij dan niet dat hij bemind werd De uren vlogen om en iedereen betreurde het zeer dat de voortsnellende tijd hen vermaande om een einde aan dit prettige samenzijn te maken. Men keerde in drie serveerd, waarvoor de inschrijving a pari is opengesteld tot 15 Jan. bij Gebr. Janssens te 's Gravenhage. Het adres dat onder de Vlamingers rond gaat ter betuiging van hun sympathie voor de Transvalers, draagt reeds een menigte handteekeningen. Dit is een treffend be wijs voor het bestaan van een band die de Dietsche stamgenooten omsluit. Op den Oosterspoorweg heeft een vree- selijk ongeluk plaats gehad. Op 200 meter afstaiids van het station te Mézy, nabij Chateau Thierry, rende een goede rentrein tegen een van de Ardennes ko menden passagierstrein in. Tien reizigers en drie spoorwegbeambten werden uit de brokstukkeu van vier rijtuigen te voor schijn gehaald, sommigen in een allerel- lendigsten toestand. De machinist van den personentrein en de stoker ^an den goederentrein werden gedood, en de con ducteur van den goederentrein is zoo deerlijk verminkt, dat zijn toestand hope loos is. De gekwetsten zijn naar het zie kenhuis te Chateau Thierry gebracht. Uit Ierland weinig nieuws. De Paus heeft een schrijven gericht aan den aarts bisschop van Dublin, waarin hijdelersche Catholieken aanmaant de wetten des lands te eerbiedigen. Ierland zal, zegt de paus, het weinige wat het 'vraagt van de Britsche Regeering, in wier rechtvaardig heid en politieke bekwaamheid hij zijn vertrouwen uitdrukt, veel eerder ver krijgen als het zich strikt binnen de wet telijke grenzen houdt. Tengevolge van geruchten over plannen der Fenians zijn maatregelen van voor zorg genomen op de staatswerf te Port smouth. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 8 Jan. Cornelis, z. van Fran- ciscus van 't Wel en Antonia van den Hoek. Gerrit, z. van Hendrik Simons en Willemina Catrina Polman. Elisabeth Adriana, d. van Hendrik Volp en Hendrika Maria van Doornik.9 Jan. Gerrit, z. van Nicolaas Drieenhuizen en Cornelia van Zeldert. Grietje, d. van Jan de Regt en Gijsberta Maria Kleinman. 10 Jan. Geertruida Maria, d. van Johannes Petrus Kemp en Cornelia Poot. Johanna Maria, d. van Marinus Gerardus Johannissen en Hendrika van de Meent. 11 Jan. Adriana, d. van Abram Boerkoel en Mietje Budding. 12 Jan. Cornelia, d. van Joseph Pieter de Jager en Jannetje van Laar. Tijmen, z. van Jan Vonk en Èverdina van Grol. Ondertrouwd 6 Jan. Peel van der Hei den en Katrina Smal. Overleden 6 Jan. Wilhelmus Voorburg, 60 j. ongeh. Hendrik van Deventer, 16 j. 12 Jan. Jan Mulder, 61 j. echtgenoot van Hermijntje Rutgers. rijtuigen naar huis terug. Gustaaf bevond zich in het rijtuig van den bouwmeester, in het tweede zaten de beide professoren met hunne vrouwen en de vier jonge kunste naars namen plaats in den laatsten wagen. Zoo reed men in den zachten voorjaars avond naar de stad. Bij den Branden burger poort werd nog eens stil gehou den om een vriendelijk afscheid van elkan der te nemen waarna ieder zich huiswaarts spoedde. Dewijl de bouwmeester Gustaaf vol strekt tehuis wilde brengen, zoo reed het rijtuig door naar de Regenten straat. Gu staaf had nog steeds de stille hoop ge koesterd, om de Hertels naar huis te mogen vergezellen, en bij het afscheid nemen nog een paar woorden met Ella alleen te mogen spreken. Daar was echter nu natuurlijk geen den ken aan. Weldra hield het rijtuig stil. Een paar woorden van dank, een vriendelijke groet, nog een heimelijk gewisselde hand druk met Ella, en Gustaaf sprong uit den wagen, die weldra wegrolde. De gevreesde dag was dan nu ten einde, en wat was hij op eene onverwachte manier geëindigd! Gus taaf verkeerde als in een droom uit welken hij ieder oogenblik dacht te zullen ontwa ken. Eerst de volgende dag zou hem de volle zekerheid der werkelijkheid, en ook die van zijn geluk kunnen aanbrengen. Wordt vervolgd.) Geboren 1 Januari. Teunis, z. van Roelof Johannes Ton en Rijkje van Leersum. 4. Engelina Maria, d. v. Arnoldus van Kesteren en Engelina Welling. 7. Evertje, d. v. Tijmen Bouwmeester en Hendrika Keizer. 12. Gijsbertha, d. v. Hendrik Boering en Trijntje Willemijntje Sluiter. Rijk, z. v. Gerrit Das en Geer truida Vlaanderen. 13. Harmanus An- thonius, z. v. Hendrik Hak en Joanna Wilhelmina Schimmel. Ondertrouwd13 Januari. Jan Hooge- raad en Johanna Louisa Maria Lamberta Hartgerink. Johannes Alexander Agathus Groenewout en Magdalena Reijdon. 14 Arian van Klingeren en Elbertje Ho- rius. Gehuwd Johannes Gijsbertus Anthoni- us de Bruijn en Alida van Blarikum. Overleden: 4 Jan. Johannes Messing, oud 64 jaren. 5. Gerritje van Voort huizen wed. Jan Hartog, oud 79 jaren. 7. Hendrik van Ommen, oud 44 jaren. 11. Evert Jacob van der Flier, oud 76 jaren. Soest. Geboren 10 Januarij. Pieternella, d. van Gijsbert Veldhuizen en van Heintje van den Essenburg. 9. Hendrik, zoon van Jan Bosch en van Rijkje de Ruig. 11. Een levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht, van Cornelis Sta lenhoef en van Meinsje van Klooster. Ondertrouwd; 7 Januarij. Willem Ver woerd en Wilhelmina Maassen, beide van Soest. Gehuwd Geene. Overleden 7 Januarij. Gerritje van den Broek, oud 17 jaar. Bevallen: Marie Duijst vr. Jacob Koele- wijn, d. Annetje Pruijs vr. Peter Koele- wijn, d. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Geene. Overleden: Lammert Korlaar, geh. 65 jr. Jannetje Koelewijn, 1 d. Bevallen: 11 Jan. A. Rademaker, vr. van 1 E. Hartman, d. 12. Dina van den Hoven, 1 vr. van J, Schoonderbeek. z. Ondertrouwd: Geene. 1 Gehuwd: Geene. 1 Overleden: 7 Jan. Antonia van Straten, J 9 j. 8. Cornelis Groen, 2 md. Bevallen: 7 Jan. Willemina Vos, geb. de Bruin, z. 12. Geertje Vermeulen, geb. van Wessel, d. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Geene. Overleden: 11 Jan. Jan Aarsen, 7 md. MARKTBERICHT. Amersfoort, 14 Januari 1881. Tarwe f 9,50 h f 10,50. Rogge f7.25 k f8,Boekweit f6,25 a f7,50; Ap- pelen f 0,h f 0,Aardappelen f 2,25 ii f2,60 per HL.Hoendereieren f4,50 1 f5,50 de 100 stuks; Boter f 1,45 h 1,70 v per Kilo. 1 Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van c zijne geliefde Dochter, betuigt de onder- geteekende, mede namens zijne Kinderen en Behuwdkinderen, hartelijken dank. i B. J. VAN GELDER. Amersfoort, 14 Januari 1881. Voor de vele blijken van deelneming, zoowel van hier als elders, bij de ziekte en het overlijden van mijn geliefde Echtgenoo- to,SOPB1E VAN GELDER, onder vonden, betuig ik, ook namens wederzijd- sche betrekkingen, hartelijken dank. H. VAN PRAAG, Hz. Amsterdam, 14 Jan. 1881. niet beneden de 15 jaar, P.G., te bevra-7 gen bij den fleer A. M. Slothouwer Bureau dezer Courant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2