NIEUWE B :k NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hamersvelfl, Hoevelaken, Hooilanö, Lenshen, Soest, Scherpenzeel, Stontenhnrg, tnnrsche en ffonflenherg. Woensdag 19 Januari 1881. -E. J-|- No. 6. Tiende Jaargang. Cent Cet Lake! di. :nk Uitgever: A. M. Slothouwer, ieri°»Aan de g-eabonneerden van deze Courant wordt door den Uitgever gratis aangeboden een Kaart van Zuid-Afrika, bewerkt door Prof.P. JVeth, ieke waarop zeer duidelijk voor tkomt de TRANSVAAL. Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk i j 's morgens SV2 uur des Woens- dags en Zaterdags. J.u Eene viermaal geplaatste ad- u* vertentie wordt slechts drie- 8 maal in rekening gebracht. 2 Belangeloos en Trouw. 2 xvi. EN AMERSFQORTSCHE n vaijè gselei LN Di t Ne I Abonnementtprijs voor Amerifoort per 8 maanden 1, rgUTl Franco door bet gebeele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Wotntdagx- en des Zatxrdagx. ior J doo lint te Amersfoort. Advertentiën van 1fl regelsJ 0,40. Voor het Buitenland0,075. Iedere regel meer 0,05. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. —5- afle an. 7. li Is u U 16 u u u Amersfoort, 18 Januari 1881. Concert ten behoeve van de lijders door den watersnood in Noord-Brabant. Wij achten het onzen plicht nog eens de aandacht onzer stadgenooten te vestigen op het eoncertdat de Heer Schweinsberg met eenige dilettanten zal geven, om de opbrengst ervan ter hand te stellen aan de algemeene commissie voor 8 het verleenen van hulp aan lijders door watersnood. Door dit concert, waaraan geene noe- 'i menswaardige onkosten verbonden zijn vindt iederdie de giftwelke hij voor zijne lijdende medemenscben kan en wil 4 H—■HllimiWIIIII P III li I 4 FEUILLETON. 2 2 Het is met ons menschen wel zeer treurig gesteld, dat wij zelfs de reinste en hoogste vreugde van ons leven niet zonder smart mogen genieten. Nauwelijks mag ons de vreugde der geestdrift tot eene heerlijke hoogte opheffen, of bet koude en nuchtere verstand komt er bij, en trekt en trekt, tot- i dat wij ons weer spoedig op den bevrozenen bodem van onzen aardbol bevinden, en dan t wordt het warme gevoel des harten ontleed, i er wordt in omgewoeld en gezift, ja alle deeltjes worden uit elkander genomen, er wordt gevraagd hoeveel van die gloeiende bezieling op rekening van onze ijdelheid, hoeveel op onze gemakzucht, hoeveel op onze eenvoudigheid gesteld moet worden, en door welk eene dwaze zelfmisleiding wij bezield n worden, als wij[ons gaan verbeelden, dat er in deze beste aller mogelijke werelden, iets is te vinden dat reine, zuivere goddelijke ^zaligheid kan genoemd worden. Dan worden wij heel droevig en stil, wij schudden het hoofd over onze eigene dwaasheid, die zich door den indruk van het oogenblik liet mee slepen, en prijzen nog daarenboven dien wakkeren vriend der waarheid, namelijk het verstand, omdat het ons, onze eigene nie- afzonderen, te klein acht om ze afzonder lijk aan de algemeene commissie te zen den, gelegenheid zijn aandrang tot weldoen op te volgen, en aan hulp, krachtige, spoe dige hulp hebben de lijders van den wa tersnood groote behoefte. Het moge waar zijn, dat nog heden de regel geldtWien water deert, die water keert; het moge waar zijn, dat in Noord- Brabant minder zorg wordt gedragen en door de belanghebbenden minder geldelijke offers worden gebracht voor het onderhoud der waterkeeringen dan in andere provin ciën zij die thans het meest lijden van het water en de nijpende koude, en wier lijden nog zal toenemen, wanneer zij hunne beschadigde woningen weer moeten betrekkenomdat zij in den eersten tijd weinig verdiensten zullen hebben, zij behoo- ren meerendeels tot een standdie geen invloed uitoefent op het beheer der dijken. Voor hen geldt het verwijt van eigen schuld niet. Wij juichen daarom het plan van den Heer Schweinsberg en zijne medewerkers van harte toe. Moge eene ruime inteeke- ning door de ingezetenen de belooning zijn voor hen, die hun tijd en hunne talenten over hebben voor hunne onge lukkige medemenschen, en het bewijs leve ren, dat ware weldadigheid ook in Amers foort woont. Door een aantal ingezetenen van Amers foort is de tusschenkomst van Gedeputeer de Staten der provincie Utrecht ingeroepen, opdat afdoende maatregelen genomeD wor den tot voorkoming van de schromelijke tigheid weer zeer recht duidelijk voor oogen gespiegeld en ons diep ellendig gemaakt heeft. In een' dergelijken toestand bevond zich Gustaaf, toen hij zijne kamer was binnenge treden en zich doodelijk vermoeid op een stoel had nedergeworpen en nu naar den met sterren bezaaiden hemel opzag. De af wisseling van smart, vertwijfeling en de hoog ste vreugde had zijne zenuwen bovenmate in spanning gebracht, nu volgde met de rust der ontnuchtering ook dat onaangename ge voel dat van eene volkomene geestelijke en lichamelijke uitputting getuigt, en de zoo even nog zoo prachtig gekleurde lachende wereld als in een grauwen sluier hult, ons met afschuw vervult voor de jammerlijke ko medie des levens, in welke wij nog zoo kort geleden met allen ijver eene hoofdrol gespeeld hebben. Terwijl Gustaaf nog eenmaal al de ge beurtenissen van dezen dag voor het oog zijner ziel liet voorbijgaan, kwamen weer al die twijfelingen terug welke hij nu dacht dat voorgoed uit het veld waren geslagen. Had hij wel goed gehandeld? Kon Hedwig niet door het een of ander toeval verhinderd zijn geworden om juist heden ter bestemder plaatse te verschijnen, en was zijn gegeven woord dan maar alleen aan dat uur gebonden? Als zij hem nu morgen eens opzocht, bleef dan zijne verplichting tegen over haar niet volkomen dezelfde? Had hij, gevaren en hoogst nadeelige gevolgen, die vooral bij stormweder en geringe verhoo ging reeds van den waterstand, door opstu wing van het zeewater in de rivier de Eem en beken, noodwendig voor een groot deel der gemeente Amersfoort ontstaan zouden, ingeval uitvoering mocht gegeven worden aan het door ingelanden van het water schap de Slaag genomen besluit om den dijk aanmerkelijk te verhoogen. Ook door het gemeentebestuur van Amersfoort worden naar wij vernemen krachtige pogingen aangewend om een drei gend ernstig gevaar aftewenden. Het aantal namen welke voorkomen op het adres aan de Engelsche natie, bedraagt zuiver 6082. Noemen wij dit getal groot, dan zal niemand, den korten tijd, van af 24 Dec.8 Januariin aanmerking ge nomen, ons weersprekendaarbij zijn het de handteekeningen der electueelste bur gers van onzen staat. Brengen wij daarom onzen dank aan dien edelen Nederlander, den hooggeleerden heer Prof. P. Karting; daar hij het initiatief nam om aan de Engelsche natie onze sympathie te betui gen voor onze stamgenooten in de Trans vaal en zoodoende langs moreelen weg mede te werken tot herstelling van het onrecht, hun door de Engelsche regeering aangedaan. In plaats van den Heer B. A. van Ruyven, onlangs benoemd tot lid van het brandcollege, is de Heer T. C. van Gelder benoemd tot brandmeester van de spuit no. 7 in wiens plaats d$ Heer J. J. de in plaats van zich vrij te maken, thans niet juist eene werkelijke schuld op zich geladen, dewijl hij een nieuw verbond gesloten had, eer dat hij van het oude was bevrijd gewor den Lichamelijke uitputting is de bron van onverschilligheid zelfs bij de edelste naturen. Gustaaf gevoelde dat het hem aan kracht ontbrak om nog langer te strijden. Hij ver langde nu alleen nog maar naar rust, het gevoel van vreugde zoowel als van smart scheen in hem verstompt. z/Ik zal maar gaan slapen," sprak hij, z/mijne zenuwen zijn overspannen,mijne her sens branden koortsachtig. Ik moet nu maar aan niets meer denken en zal het ook be paald niet meer doen. Morgen beslis ik voor goed over mijn lot, en is dat eenmaal ge schied dan valt er aan geene terugkeer meer te denken, maar dan moet ik voorwaarts tre den op den weg dien ik nu eenmaal heb ingeslagen Hij stond op en ging naar de tafel. Toen hij de lamp aangestoken had, viel zijn ver moeide blik op een brief, die gedurende zijne afwezigheid door de eigenares der woning aldaar nedergelegd was geworden. Een oogen blik scheen het hem toe, alsof de adem hem begeven zou, toen hij de fijne maar met eene onvaste hand geschrevene regels op het adres zag. Toen gleed een spottende bittere lach over zijn gelaat. Koningh is benoemd tot onder-brandmeester der zelfde spuit. J.l. Vrijdag middag zijn in de vergade ring de H.H. J. Zandijk Jr. en A. G. Vermeulen als leden van het afdeelingsbe- stuur Amersfoort van het Utr. Genootschap van Landbouw en Kruidkunde herkozen. De Heer Marlet die des morgens eene leziug zou houden, werd door ongesteldheid daarin verhinderd en maakte zulks door een telegram bekend, welke een half uur voor den bepaalden tijd der lezing ontvan gen werd. Door de vergadering werd de rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd. Het aantal telegrammen gedurende het jaar 1880 bij het Rijkstelegraafbureau al hier verzonden is7668 ontvangen8643 In 1879 Dus meer 16311 15589 722 OFEICIËELE PUBLICATIEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door WILHELM BROUWER inge diend verzoek, met bijlagen, om vergun ning tot het oprichten van eene Smederij ,/Ik wist het wel," sprak hij somber, ,zwaarom kon ik, dwaas die ik was, ook nog op eene gelukkige toekomst hopen?" Hij opende den brief met eene bevende hand. Hij bevatte slechts weinige korte regelen //Gustaaf, wilt gij mij nog eenmaal zien, zoo haast u, en kom naar het huis waarin wij elkander hebben leeren kennen en lief hebben. Mijne kracht is gebroken, kom, o kom zoo spoedig mogelijk. Gij wordt met een innig verlangen verwacht door uwe Hedwig." Het blad viel uit zijne hand. z/Groote God zij sterft," riep hij plotseling met eene heesche stem, en ik, en ik hij voleindigde de zin niet. Nauwelijks wist hij nog wat hij deed. Eenige oogenblikken later, was hij reeds weer op de straat, die, niettegenstaande het vrij laat was nog altijd van terugkeerende menschen wemelde. Een rijtuig was nergens te vinden, hij was genoodzaakt om den weg naar de mid delstraat te voet af te leggen. Alle ver moeidheid was nu geweken, met door angst en smart bevleugelde schreden, ijlde hij voort en had weldra het huis bereikt waar hij eens als zorgelooze jongeling, den droom der eer ste liefde gedroomd had. Onwillekeurig vertraagde hij voor een oogenblik zijn stap toen hij den drempel overschreed, spoedig I echter herstelde hij zich en steeg den nau-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1