Nationale Militie. in liet perceel alhier gelegen aan de Slijk straat, wijk A, No. 70, hij het kadaster bekend onder sectie E, No. 3041, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 31. Januari aanst., des voormiddags te elf uregelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner ledenbezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 17. Januari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De SecretarisVAN PEBSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 26 der militiewet Doen te weten, dat het register van inschrijving voor het jaar 1880 en de alphabetische naamlijst, bevattende de in geschrevenen voor de lichting der natio nale militie over 1881, gedurende acht dagen, te rekenen van héden, 's voormid dags van 10 tot 1 uur des namiddags, ter Secretarie voor eenieder ter lezing liggen, binnen welken tijd bij den heer Commissaris des Konings bezwaren kunnen worden ingebracht door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, in te dienen bij den Burgemeester der woon plaats. Amersfoort, den 18. Januari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De SecretarisVAN PEBSIJN. W. L. SCHELTUS. BUITENLAND. Te Londen is een massa sneeuw geval len. In het Noorden dreigt de communi catie per spoor en voertuig opnieuw ge stremd te zullen worden. De Parijsche prefect van politie heeft de commissarissen van politie aangeschre ven streng de hand te houden aan de ver ordening op het bedelen. Op dit oogenblik is het aantal bedelaars te Parijs legio; zij komen op bepaalde punten bijeen om zich dan over de ge- heele stad te verspreiden. De Bussen hebben in Centraal-Azië een belangrijke overwinning behaald op de Turkomannen. Generaal Scobeleff heeft hen geheel verslagen en zich meester gemaakt van een belangrijke vesting te Geok Tepé. In Athene heerscht op het oogenblik een zeer oorlogzuchtige stemming. De Chiliaansche vloot voor Callao gaat met beschieten der forten voort en brengt aan de Peruanen groote verliezen toe. Een der Armstrong-kanonnen van het Chiliaan sche eskader is gedurende het bombarde ment gesprongen; verscheidene manschap pen zijn daarbij om zeep gegaan. wen steilen trap op. Hoe zal ik het arme meisje vinden? dacht hij. En dit was op dit oogenblik werkelijk de eenige gedachte die hem bezielde. Toen hij de bovenste trap opgeklommen was, werd er eene deur geopend, en het rim pelige gezicht van vrouw Borchardt keek naar buiten. ,/Zijt gij daar, mijnheer de dokter?" vroeg zij. //Niet de dokter, maar Gustaaf Helm!" antwoordde Gustaaf, terwijl hij naar de oude vrouw toetrad. //Hedwig is immers hier? hoe is het met haar? spreek dan toch, is zij erg ziek?" De vrouw trad verschrikt achteruit, en wierp de deur van haar kamertje open, zoo dat liet heldere licht van de lamp die op de tafel stond op Gustaafs bleeke verwron- gene gelaatstrekken viel. ,/Zoo waar, het is mijnheer Helm, maar lieve hemel wat zijt gij veranderd! Ik zou u nooit herkend hebben als ik u op straat was tegen gekomen. Ach, die arme juffrouw Deichman! eerst dacht ik dat er een geest bij mij binnen kwam, toen ik haar nu veer tien dagen geleden hier zag aankomen." ti Reeds veertien dagen hier! waarom hebt gij mij dit dan niet vroeger laten zeggen?" sprak Gustaaf driftig en ging toen zon der antwoord af te wachten voort. ,/Hoe is het met haar? mag ik haar zien?" In de Oostersche aangelegenheden speelt Frankrijk een eerste rolmaar in vrede- ademenden geest. Griekenland wordt min of meer als een stoute schooljongen be handeld (wij zeggen: verdiend) en niet al te diplomatisch ingewikkeld of beleefd gezegd zich bedaard te moeten houden. Meer vreemd is de zaak met Tunis waar Italië mede gemoeid wordt, schoon Frankrijk meent alleen geroepen te zijn een zeker protectoraat uit te oefenen. Aan onderstellingen ontbreekt het niet en naar mate deze toenemen, zal de verhouding tusschen beide Staten, Frankrijk en Italië minder aangenaam worden, want dan wordt laatstgenoemde mogendheid beschouwd als in stilte Tunis tot verzet aan te moedigen. Te Hörde, in Westfalen, liggen 18 per sonen hoogst gevaarlijk aan de trichinen- ziekte. Zij hadden spek gegetenhetwelk gekocht was bij een slachter, wiens vrouw aan dezelfde ziekte ligt. Bij het voorloo- pig onderzoek ten zijnen huize heeft men hammen gevonden, die zwaar met trichi nen waren besmet en welke hij, naar zijne verklaringhad overgenomen van een schoenmaker. Daar het nu bleek, dat de vrouw en het kind van dien schoenmaker onlangs onder raadselachtige omstandig heden waren overleden, wordt er vermoed dat ook zij aan trichinenziekte zijn over leden en is er last gegeven om de beide lijken op te graven. BINNENLAND. De plechtige uitreiking door den Minis ter van Waterstaat enz. der medailles, be haald op de jongste Engelsche zuivelten- toonstelling, zal geschieden op Vrijdag 11 Februari, in het Kon. Zoöl Genootschap te Amsterdam. De Minister van Justitie heeft aan de Eerste Kamer eenige statistieke opga ven medegedeeld, betreffende de zware misdaden in ons land in de laatste tijden gepleegd. Uit een der statistieken blijkt, dat het aantal veroordeelden wegens ka pitale en ex-kapitale misdrijven in de 10 jaren vóór de afschaffing der doodstraf 82, in de 10 jaren na de afschaffing dier straf 57 bedroeg. Door officieren, onderofficieren en manschappen van het korps mariniers aan wal, is, uit eigen wil, besloten een halven dag gage af te zonderen voor de nood lijdenden door de watersnood. Dat is een flinke daad. Mej. Schwarsze, portretschilderes der koninklijke familie, bevindt zich thans te 's Gravenhage, naar men verneemt om het portret van H. M. de Koningin en het jeugdige prinsesje te schilderen. De Heer Ch. Boissevain, hoofdredac teur van het Bdbl., maakt voor dat blad een reis door de Vereenigde Staten. Het Bdbl. van jl. Zaterdag bevatte den vijf tienden Amerikaanschen brief van dien z/Niet alles tegelijk," zeide de oude vrouw bedaard, //kom maar eerst even in mijn kamertje. Wij hadden u reeds veel vroeger verwacht. Ik dacht zeker dat gij in het geheel niet komen zoudt, de arme juffrouw echter!" Gustaaf was in geene stemming om naar lange uitweidingen te luisteren, hij wendde zich dus naar de deur van Hedwigs kamer, maar vrouw Borchardt hield hem terug. z/Neen nog niet," zeide zij, //de juffer slaapt, gij moogt haar nog niet storen. Dewijl gij nu toch niet vroeger gekomen zijt, zoo gun haar dan tenminste het beetje rust dat zij thans geniet, zij heeft in zoo langen tijd niet kunnen slapen." Gustaaf viel op de kanape neder, waar van vrouw Borchardt, ter eere van zijn bezoek het overtrek had afgenomen, en leunde met het verhitte en kloppende hoofd op de hand. //Vertel mij alles, ik ben nu bedaard," sprak hij. z/Ja, lieve Hemel! er valt niet veel te vertellen. Het is zoo omstreeks veertien dagen geleden, dat ik hier stilletjes aan mijn werk zit, op eens word er zachtjes aan de deur geklopt. Ik denk zoo bij mij zeiven wie zou dat kunnen wezen? Zou vrouw Patzei nog eens bij mij komen? doch die klopt altijd geheel anders aan? vrouw Patzei namelijk is mijne buurvrouw," schrijver, die door velen die ze gelezen hebben hoogelijk geroemd worden. Onder de talrijke spoorwegongelukken die dezer dagen de buitenlandsche bladen vermeldden, leest men gedurig van ont sporingen in ons land tevens. Zoo had te Eindhoven Zaterdag ook een ongeluk plaats. De eerste trein van Botterdam liep op een locomotief met tender, welke even vóór den overweg water ging halen. Het ongeluk had plaats doordat de machinist niet had opgemerkt, dat het signaal onveilig stond. De schade aan beide locomotieven is belangrijk een waggon werd uit de rails geworpen. De stoker van den stilstaanden trein is nog al ernstig gewond, terwijl twee con ducteurs licht gekwetst werden. De passa giers kwamen met den schrik vrij. Een niet veel voorkomend geval moet voor den kantonrechter te 's Hage Donder dag a. s. dienen. Er zullen namelijk wegens het rooken in het comediegebouw aldaar terechtstaan een phil. doctor, een letterkundige, een apotheker, een ambte naar ter secretarie en een boekhouder. De groote ondernemer op 't gebied van lokalen voor uitspanning en ververschingen, de heer Krasnapolsky te Amsterdamzal nog dezen zomer een groot uitspannings oord met bad- en zweminrichting aanleg gen bij Zeeburg, waartoe hij gronden van de gemeente in huur heeft gevraagd. De vereeniging Een nationaal belang die het voortreffelijke doel beoogt om gron den, of liever wegen met vruchtboomen te beplanten dus productief te maken heeft van de Maatsch. tot Expl. v. Staats- spoorw. een groot en geschikt terrein daar toe verkregen te HoutenSchalkwijk Geldermalsen, Waardenburg, Olst, Wijhe, Barendrecht, Zwijndrecht enz. De gronden langs den spoorweg zijn voor ooftteelt uit muntend geschikt. De directie tracht het kapitaal uit te breiden door plaatsing van meer aandee- len, groot f100, in termijnen van hoog stens f 20 's jaars te storten. Wij hopen dat de maatschappij slage en achten die geldbelegging een veilige. De heer J. Semmelink, officier van ge zondheid bij het leger in Ned. Indië door wiens welwillende belangstelling 's Bijks M useum van Natuurlijke Historie te Leiden gedurende een aantal jaren en bij herhaling verschillende geschenken mocht ontvangenheeft thans op nieuw aan die instelling als geschenk doen toe komen een verzameling van verschillende diersoorten, voor het grootste gedeelte door hem op Banda bijeengebracht. Die verza meling, hoewel niet zeer uitgebreid, bevat toch verschillende zeer belangrijke voor werpen en mag voor het museum als een goede aanwinst worden beschouwd, waar voor aau den schenker rechtmatige dank toekomt. LCt.) In den Tielerwaard beginnen agenten aldus ging zij ter nadere toelichting voort, z/zij is eene zeer fatsoenlijke vrouw, haar man was z/Gij wildet mij van juffrouw Deichman vertellen," aldus viel Gustaaf haar in de rede. z/Juist, juist, na dan, ik roep binnen, dé deur gaat open, en ik zie juffrouw Deich man voor mij staan. Maar owat zag zij er uit, zij was zoo bleek en mager geworden als een geraamte, alleen hare oogen waren nog even groot en schitterend als vroeger. Ik keek haar aan, sloeg de handen vol ver wondering boven mijn hoofd samen, toen ik zag hoe zij daar bleek en stil bleef staan, en geheel en al buiten adem was door het trappen klimmen. //Heer in den hemel, juf frouw," zeide ik, *zijt gij het of zijt gij het niet hoe komt gij zoo op eens hier z/Lieve juffrouw Borchardt," zeide zij, niet waar, ik ben zeer veranderd Ellendig," antwoordde ik. ;/Uwe beste vrienden zouden u zelfs niet meer her kennen. Toen zuchtte zij, en drukte de hand op haar hart. Och het is voor zulk een jong meisje toch ook heel wat te zeggen, als zij haar beetje schoonheid zoo geheel en al ver loren heeft. Nu, ik trok haar de kamer bin nen, en gaf haar een, stoel, toen kwam zij weer wat bij. z/Hebt gij nog eene kamer open? vroeg zij, #kan ik weer bij u komen wonen van suikerfabrieken met de landbouwers huis reeds contracten voor de levering van beet-Jfie: wortelen te sluiten. De gebruikelijke ramp age zalige voorschotten worden reeds gegeven,waa De prijs is bepaald op f 10 de 1000 Ned. pd,gchï heel Veenendaal. Ds. H. C. Bervoets heeftrecl voor de beroepingen naar Alkmaar etals Harderwijk bedankt. z;jn cesi Uit Leeuwarden is het volgende aan de N. R. Ct. gemeld. Men schrijft ons uit Leeuwardenvee Een vroeger stadgenoot, wijlen de heei gei mr. A. C. Wyckerheld Bisdom, vermaakti vai bij testament eene belangrijke som tot stiel Eei ting van een fonds voor weldadige doelein ton den. Uit de renten van dit sinds eenig doe jaren bestaande fonds werd hier reeds me ste nige goede zaak bevorderd of tot stand ge yoc bracht. De bewindvoerder van het fondr' wil het thans weder tot eene nieuwe zaal 1 dienstbaar maken, nl. om personen (man be: nen zoowel als vrouwen) boven den leeftijd len van 16 jaren, die niet of zeer weinig kun-bit nen lezen en schrijven, kosteloos onderwij le geven drie avonden per weektelkens van S1/^ tot 93/j uur. Het onderwijs zai zij door een der hoofdonderwijzers aan dt mi openbare scholenna daartoe bekomei gr vergunning, worden geleid. hii vii GEMENGDE BEBICHTEN. Te Apeldoorn heeft men een vrouw dood aan den weg gevonden. Zij stond bekenc jq, als een drinkster. Men denkt dat zij, dron jjj ken zijnde, hare woning niet heeft kunnei ae vindenop den weg is neergevallen ei W! alstoen gestikt. hi De gezondheidscommissie te Devente: p waarschuwt tegen het gebruik van mell hi afkomstig van aan tongblaar lijdende koe j-, ienvooral kinderen zijn licht voor di< ee ziekte vatbaar. Zij spoort de ingezetenei el aan om, indien zij van die aandoeningei 0, verschoond wenschen te blijven, de mell r( van aan deze ziekte lijdende koeien t( koken. Op de Boulevards te Parijs wordt thans e het huwelijk van Gambetta met Louisi Michel uitgeroepen. Een groote spotprei)! g| stelt het bruidspaar voor, daaronder ds volgende huwelijksaankondiging /Mijnheel en mevrouw Opportunisms Dikbuik heb ben de eer u kennis te geven van hel f huwelijk van den heer Léon Gambetti Opportunismus Dikbuik en de burgere Louise Michel Onverzoenlijke Begeering e loosheid, en u uit te noodigen de vloek f trouw in de kerk van de Heilige Oppor- tuna in Belleville bij te wonen." i Dezer dagen is te Napels eene bekend: Italiaansche zangeres, Almina Boschelli, overledendie, aan hare beide kinderer een vermogen van 3 millioen lire nalaat 5 Geniale zangers en zangeressen zijl anders niet gewoon veel na te laten. De eigenaar van een huis te Brussel heeft de stelling en draden van den tele- phoon die zonder zijn toestemming op het i z/Ja, waarlijk, zeide ik, //dat treft nu a heel mooi. Eergisteren is de heer Lipsiu- vertrokken, dat was namelijk een student wien ik de huur opgezegd heb, dewijl hi zoo veel geweld maakte, vooral 's nachts Want dan kwam hij uit den herberg, of ui' zijn bierhuis, gelijk hij het noemde, en dai was hij meest altijd wel wat boven zijn thee water //Nu, maar verder, verder," drom Gustaaf aan, terwijlhij de spraakzame vrouv in de rede viel. z/Ja, ja, mijnheer Helm, maar altijd duidel lijk en ordelijk, alles achter elkander, ne zoo als het hoort," zeide zij, //het is maa niet mooi van u, dat gij het arme kind indertijd zoo stilletjes hebt verlaten. Hoe he tusschen u beiden stond, nu dat kon iedereei wel merken die ten minste oogen in ziji hoofd had, en toen gij beide zoo kort n: elkander gingt vertrekken, wist ik wel da delijk dat er iets niet in orde moest zijn Dat zal wel weer terecht komen," zeide il zoo bij mij zelve, „een liefdetwist duurt ge woonlijk niet lang, ten minste dit zegt eei oud goed spreekwoord. Maar het is dan tocl in dit geval niet goed uitgekomen. Het i mij ook niet in de wieg voorgezongen ge worden, dat ik op mijn' ouden dag alleei zou staan en mijn brood zou moeten verdie nen met het verhuren van kamers. Toei mijn man zaliger nog leefde, ja. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2