Woudenberg. théoretische quaestie of deze zaak binnen den kring der staatsbemoeiing mag worden getrokken, dat er voorshands wel niets van zal komen. Het eenige wat hier gedaan kan worden is vereeniging van vakge- nooten, 't zij over het geheele land, 't zij over een deel daarvan. Indien de werklie den met dat doel de handen ineenslaan, en de patroons eens ernstig overwegen wat zij van hun kant doen kunnen om de goede zaak te bevorderen, dan, meenen we, zullen de bezwaren niet onoverkomelijk blijken te zijn. OFFICIËELE PUBLIC ATIEN. De Burgemeester van Amersfoort. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den pro vincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van de grondbelasting over het dienstjaar 1881 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand ge steld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 19. Januari 1881. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht, Ontvangen hebbende de mededeeling van het overlijden van den heer D. C. I. Harm- sen, in leven lid der Prov. Staten van van Utrecht Overwegende, dat in de hierdoor ontsta ne vacature in de vergadering der Staten van deze provincie in het Hoofd-kiesdistrict Amerongen behoort te worden voorzien Gezien de wet van 5 November 1852 (Staatsblad no. 197), houdende regeling van de verdeeling der provinciën in kies districten ter benoeming van leden van de Provinciale Staten, enz. Gelet op hunne besluiten van den 18 November 1852, no. 29, en 24 December 1857, no. 29 (Provinciaal-blad no. 104 en 93); Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 6 Julij 1850 (Staatsblad no. 39), regelende de zameiistelling en magt van de Provincia le Staten, Hebben goedgevonden te bepalen lo. Dat de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Utrecht in het Hoofd kiesdistrict Amerongen zal ge schieden op Dingsdag den 8. Februarij 1881, en de herstemming, zoo noodig op Dingsdag den 22. Februarij daaraan volgende. 2o. Dat dit besluit zal worden gezonden aan den Voorzitter van den Raad der ge meente Amerongen ter verdere uitvoering, zullende het wijders worden bekend ge- Die gedachte joeg hem op eens het bloed door de aderen, hij stond op, greep naar de lamp,en trad nu zacht naar de deur der vol gende kamer; zij stond aan; hij opende die en dus zonder eenig gedruisch te maken. Op het bed, hetwelk tegen den muur aan de overzijde der eenvoudige kamer stond, lag Hedwig. Gustaaf plaatste de lamp op een stoel, om de slapende beter te kunnen gade slaan. Hoe vreeselijk was zij in die drie jaren veranderd! Het gezicht was vermagerd, ja zelfs uitgeteerd, evenals de doorschijnende handen, die op het dek saamgevouwen waren. Die wasachtige trekken hadden allen glans der jeugd verloren en om den mond zag men een diepsmartelijke trek, dien zelfs de engel des slaaps niet had kunnen uitwisschen. Een gevoel van medelijden, waarmede smart en liefde vergezeld ging, overviel Güstaaf, toen hij daar de schaduw zag nederliggen van haar, die hem eens in den bloei der jeugdige schoonheid omarmd had, en een zware zucht steeg hem als onwillekeurig uit de borst op. De kranke bewoog zich, en opende de oogen. Haar blik viel op hem, die daar zoo onbewegelijk stond, en een gelukkig lachje gleed over haar aangezicht. /Gustaaf", fluisterde zij, en hij door zijn gevoel overweldigd, viel naast haar bed op de knieën neder, en omvatte, niet in staat zijne tranen te weerhouden, de uitgeteerde gestalte met beide armen. z/Hedwig! mijn arme lieve Hedwig!" Zij sloeg haar arm om zijn hals en legde met een gelukkig lachje haar hoofd aan zijne borst. z/lk wist het wel," juichte zij met eene maakt bij Provinciaal blad, en geplaatst in het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk dag blad en in de Amersfoortsche Courant. Utrecht, den 13. Januarij 1881. De Gedeputeerde Staten voornoemd DE VOS VAN STEENWIJK, Voorzitter. DE KOCK, Griffier. Amersfoort, 21 Januari 1881. L.l. Donderdag 's avonds te half elf had er een begin van brand plaats, door dat men een aantal doove kolen in een mand had geborgen, in eene woning in de peperslug alhier. Door tijdige tusschen- komst der politie en hulp der buren werd de brand in zijn geboorte gesmoord. Na den afloop van het Concert op Woensdag 26 dezer zal aan de bezoekers gelegenheid worden gegeven te dansen, zonder daarvoor de opbrengst voor de lij ders door watersnood met iets te vermin deren. Bij besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 17 Januari 1881 is bepaald dat de loting voor de lichting der nationale mi litie van het jaar 1881 zal plaatshebben: voor Amersfoort, in het gebouw Amicitia aldaar, op 10 Februari, 's morgens halfelf; voor Hoogland en Leusden (waaronder Hamersveld) met Stoutenburg, in Amicitia te Amersfoortop 10 Febr.'s morgens halftien; voor Baarn (waaronder Vuursche), Eemnes, Soest en Bunschoten, in het raadhuis van Baarn, op 19 Febr., 's mor gens 10 uur, en voor Woudenberg, in het raadhuis van Veenendaal, op 21 Febr. 's morgens te 93/4 ure. SPAARBANK. Het Bestuur, van de Spaarbank te Amersfoort zal zijDe gewone zitting hou den op Maandag 24 Januari e.k., op het Raadhuis, des namiddags van 121 uur. A. J. BOS, Secretaris. HUIPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie nit het bestuur op MAANDAG, den 24. JANU ARI aanst.'s namiddags van halftwee tot halfdric, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. jE. Herschel, JV. J. Croockemt, M. van Beek, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Tsselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. 3. APELDOORN. Penningmeester. J. C. LEINWEBER Secretaris. BINNENLAND. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is van oordeel, dat //ons klein land" een buitensporig hoog getal ambtenaren telt. Men wil bij openvallende plaatsen, het getal inkrimpen en de bezoldigingen over de anderen verdeelenzoo noodig. zwakke afgebroken stem, //ik wist het wel dat gij komen zoudt. Nu wil ik gaarne ster ven ik heb nog eens aan uwe borst gerust nog eens gehoord dat gij de arme Hed wig niet vergeten hebt, dat gij haar nog be mint. In Gustaafs hart was op dit oogen blik El- la's beeld geheel en al verdwenen, zoovel als de herinnering van alles wat op dien cag gebeurd was. Slechts een grenzeloos meie lijden vervulde zijD hart, en de oude liefde verhief zich nog eenmaal, trots alles watffim het heden aanbood, in volle en krachtige zegepraal. z/Gij zult, gij moogt niet sterven mijne Hedwig," sprak hij met eene bevende stim. z/Gij moet leven om mijnentwil, en mjne liefde zal u al het lijden, hetwelk ooze scheiding over u gebracht heeft doen veige- teD." z/Het is te laat," zeide zij weemoedig het hoofd schuddend, //het geluk verschijnt mij nog eenmaal zoo heerlijk in al deszelfs sra- lende schoonheid, evenals eene opkom&de zon, maar de levenskracht is gedurende den langen nacht van het ongeluk verteerd, m ik mag het geluk nog maar eens even zien, om er dan weder voor altijd van te scheilen. Denkt gij nog wel eens aan onze laitste samenkomst op den Schildhoorn, mijnge- liefde? Toen reeds had ik zulk een treirig voorgevoel, en wel is dat tot vervuling gekomen." //O, Hedwig, waarom zijt gij toenvaji mij weggegaan?" Wordt vervolgt.) Door Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant is een nauwkeurig onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de doorbraak in de Meidijk onder "Vlijmen. Om deze treurige zaak, waarover allerlei geruchten in omloop zijn, tot klaarheid te brengen, zijn o. a. aan het betrokken dijksbestuur verschillende vragen voorgelegd. Te Gorinchem zijn in den laatsten tijd nog 3 gevallen van pokziekte voor gekomen. 1 lijder overleed. Ook te Ameide heeft de ziekte zich geopenbaard. Zondag had te Purmerend, bij den heer Boon, de eerste voorloopige vergade ring tot oprichting van een //Transvaal- schen Bond" plaats. Daar werd een voor- loopig bestuur benoemd, bestaande uit de heeren D. H. Schmull, van Amsterdam, Zijlstra en John C. Stuijt, vaD Purmerend. Met algemeene stemmen werd besloten Dinsdagavond 18 Januari, des avonds ten 8 ure, op nieuw een vergadering te hou den, tot teekening van een adres van het Nederlandsche volk, regelrecht aan Koning in Victoria aan te bieden, en verder tot be noeming van een vast bestuur van den bond voor geheel Nederland en België, ten einde alle verspreide krachten en po gingen ten eenheid te brengen. Te Wildervank en te Yeendam kon een voorgenomen lezing van den heer F. Dome- la Nieuwenhuis, den prediker van het socia lisme en het algemeen stemrecht, geen voortgang hebben, wegens te geringe op komst van het publiek. Het auditorium bestond in eerstgenoemde plaats uit drie, in de laatstgenoemde uit twee personen. Het Hoofdcomité der Nederl. vereeniging Het Roode Kruis heeft bij circulaire bekend gemaakt, dat zij geen hulp aan zieken en gewonden in den Transvaal kan verleenen, omdat de daar thans gevoerde strijd niet is een oorlog waarin hulp wordt verleend overeenkomstig de bepalingen van het Kon. besl. van 19 Juli 1867 no. 60 en van de statuten der vereeniging. Apeldoorn, 19 Jan. Gisteren brandde alhier op het Loo het huis van zekeren Peters geheel af, gelukkig werden men- schen en vee gered, terwijl het huis tegen brandschade verzekerd is. Ook in onze gemeente doet het stren ge winterweder zich reeds ernstig gevoelen; op sommige plaatsen is zooveel sneeuw gevalleD, dat de gemeenschap zeer bemoei lijkt is. Naar wij vernemen, doet de justitie te Rotterdam een streng onderzoek naar de uitgifte van zg. sigarenbons, die zoo dik wijls bedriegelijk voor bankbiljetten worden uitgegeven. De groote massa dier bons schijnt eindelijk tot ernstige bezorgdheid aanleiding gegeven te hebben. Blijkens mededeelingen der Regeering is bij den Raad van State een ontwerp tot herziening van de wet op het krankzin nigenwezen aanhangig. Een ontwerp tot herziening van de wet op het Middelbaar Onderwijs is in bewer king. Deventer, 17 Jan. De veehandel staat geheel stil, slechts wat voor de slachtbank geschikt is wordt aangekocht. De prijzen zijn laag en nog lager dan in den herfst. De boeren vinden evenwel een vergoeding in de buitengewoon hooge prijzen, die op alle markten voor de boter besteed wor den. GEMENGDE BERICHTEN. Een dichter te Oldenzaal reveleert in dichtmaat het feit, dat er nog geen water snoodverzen verschenen zijn. Laat ons uit dankbaarheid, dat wij van die plaag bevrijd gebleven zijn, onze gif ten verdubbelen zegt de Arnh. Ct, De heer Hopwood heeft aan het En- gelsche Lagerhuis een wetsontwerp aange boden waarbij de gehuwde vrouw mach tiging wordt gegeven om tegen haar man in rechten op te treden, indien hij de op voeding en het onderhoud zijner kinderen verwaarloosd of zich daaraan onttrekt. Zich zelve geraakt. Onder de gemeen te Numansdorp heeft een landbouwer, door het springen van een geweer, dat te lang geladen had gehangen, zich de hand ver brijzeld. Uit Kopenhagen werd van 18 dezer ge meld De vaart der postbooten tusschen Kor- soe en Kiel is gestaakt. De laatste Duit- scbe boot is heden aangekomen. De laatste Deensche vertrekt misschien heden avond. De Belt is vol ijs. Te Tandragu, in Ierland, is, tenge volge van bederf van het water eener wel, de typhus uitgebroken. Zeven personen zijn reeds aan die ziekte overleden. De wel is natuurlijk dadelijk afgesloten. In de kerk te Oudemirdum (gemeente Gaasterland) is Zondag eene godsdienstoefe ning gehouden, waarbij men de tegenwoor digheid van rijks- en gemeente-politie nood zakelijk scheen te achteD. Men vreesde nl, dat in de kerk ergerlijke tooneelen zouden plaats hebben, omdat de grijze leeraar beslist geweigerd had aan den eisch van eenige personen te voldoen, om het be vestigen van ouderlingen en diakenen juist te doen zooals zij wenschten. De orde is niet verstoord. Betreffeude het bericht omtrent een ver volging van den gewezen vader van het Luthersche weeshuis in den Haag, kan het Vaderland nog nader mededeelen, dat de vervolging wel op grond van een gebleken onregelmatigheid op touw is gezet, maar dat bij een nader onderzoek moet geble ken zijn, dat de vader van het weeshuis in deze zaak volkomen onschuldig is. Voor de eerste dagen zijn reeds een 25tal hardrijderijen op schaatsen, zoo door mannen alleen, als door mannen en vrou wen, in Friesland aangekondigd. Het ge zamenlijk bedrag der prijzen kan op f 2500 èt f 3000 worden gesteld. Te Leeu warden zal van wege de ijsclub een hardrijderij door mannen, Zaterdag een door mannen en vrouwen worden gehouden. Ook in Groningen zijn reeds tal van hardrijderijen uitgeschreven. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 13 Jan. Christiaan, z. van Roe lof Fontijn en Maria Hammer. - 14 Jan. Wilhelmus, z. van Antonie Sleeking en Adri ans Willemina van Empelen. 15 Jan. Gouda, d. van Johannes Klee en Susanna Geertruida Rijnhoud. Reinier Albertus, z. van Otto van der Linden en Geertruida Kok. 16 Jan. Hermanus Lambertus, z. van Anthonie Franciscus Maijer en Maria van der Veer. 17 Jan. Antonia, d. van Hendrik van Nijkerk en Wilhelmina van Wandelen.19 Jan. Maria Johanna, d. van Antonie Knuivers en Johanna Jozina van Stokkum 20 Jan. Alijda Antonia, d. van Teunis de Kruijff en Antonia van Drie. Ondertrouwd20 Jan. Hermanus van Manen en Aartje van Drie. Jan van Bra- kel en Hendrika Poort. Gehuwd 19 Jan. Peel van der Heiden en Katrina Smal. Overleden 13 Jan. Wilhelmus Bonsel, 68 j.echtg. van Johanna Antonia Schoen maker. 14 Jan. Elisabeth vanKampen, 59 j. ongeh. 16 Jan. Huibert Mulder, 83 j. wedr. van Frederika Fleury. Johannes Meijsser, 6 m. 17 Jan. Albertus Rom- mers, 8 j. 19 Jan. Geertje van den Berg, 5 j. Soest. Geboren: 14 Jan. Karei Peter Joseph, z. v. Joseph Wiss en Wilhelmina Hassel- bach. Geertruida, d. v. Johannes Kaats en Maasje Smienk. 16. Gerrit, z. van Geurt van Ooijen en Alida Sukel. 17. Comelis Anthonius, z. v. Jacobus Johan nes Kamerbeek en van Rijkje Hartman. 19. Jan, z. v. Jacob van Sprakelaar en van Helena Kraaikamp. Neeltje, d. vaD Jan Strumpel en van Derkje Kin derdijk. Overleden: 17 Jan. Johanna Hendrika Ubbink, echtg. van Johannes Jacobus Dijs, 40 jr. - 18. Hendrik Bosch, 9 dagen. Bevallen: 13 Jan. Maatje Blaauwen- draad, geb. Pater, z. 14. Grietje Quint geb. Hendrikse, z. 16. Geertrui Ver meulen, geb. Meerbeek, z. 18. Grietje Verwoerd, z. Overleden: 15 Jan. Gerrit van Essen, 57 j. 18. Wouter de Bruin, geh. met Petertje van de Kamp, 63 j. Lev.aang. k. ra. g. van Teunis van Putten en Janne tje van Dijk,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2