NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Woensdag 26 januari 1881. E. t, Baam, Bansctioten, Eemnes, HamersveM, Hoevelaken, Hooiland, L SÉerpzeel, Mental, ?anrscle en foMeion. t, .am. 'No. 6. Tiende Jaargang. ang Uitgever: A. Af. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge- ondeu worden tot uiterlijk morgens 8'/,uurdesWoens- lags en Zaterdags. J1 Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie- naai in rekening gebracht. Belang eloos en Trouw. XVIII. IMERSFOORTSCHE l,3t IM Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 matnden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woinidagt- en des Zaitrdagt. tb Amersfoort. Advertentiën van 1fl regelsJ 0,40. Voor het Buitenland0,075. Iedere regel meer 0,05. Reclames per regel0,20. Groote letters «orden berekend naar plaatsruimte. Amersfoort, 25 Januari 1881. Bij den Burgemeester zijn reeds inge- :omen de navolgende giften voor de lij- ~~~1enden door den watersnood, alsvan Jr. v. P. f 25, van Dr. D. B. f 10, van Jr. N. v. R. f 25, van Jhr. v. R. f 1 m. :n van N. N., in coupon f 5. j y Hij hoopt dat ze door vele anderen mo- /iijen gevolgd worden. y* Amersfoort 24 Jan. 1881. i* De Burgemeester, VAN PERSIJN. f ie In eene der gemeenten van de provin ce Utrecht is het mond- en klauwzeer litgebroken. Wanneer deze ziekte ook ;e Amersfoort of in de omstreken zich nocht voordoen, vestigen wij er de aan lacht van veehouders op, dat het mond en klauwzeer bij de wet is opgenomen jnder de ziekten waaromtrent onverwijld bij het uitbreken aangifte behoort te worden gedaan bij den Burgemeester. De melk van het door die ziekte aan getast rundvee afkomstigwerkt zeer nadeelig op 's menschen gezondheid, zoo- lat het raadzaam is, alvorens melk te gebruiken, eerst hare zuiverheid te on derzoeken, door ze te koken. FEUILLETON. //Omdat ik moest Gustaaf, dewijl plicht en liefde mij daartoe noodzaaktenen ik heb ook geen berouw over hetgeen ik ge daan heb. Wel heb ik dag en nacht naar u verlangdwant ik leefde slechts in u maar toen ik uw naam in de nieuwspapie ren las, als dien van een' kunstenaar, waar op ons volk trotsch mag zijn, en die eens onder de onsterfelijken onzer Duitsche natie zal mogen gerekend worden, toen Gustaaf, toen was ik gelukkig, want, niet waar ge- liefdeik heb er ook iets toe bijgedragen dat gij een kunstenaar zijt mogen worden? Die gedachte hield mij staande onder ge brek en ontbering, onder smaad en verne dering, ik leed immers voor u, en daarom heb ik ook nooit geklaagd." ^Gebrek en ontberingen dat voor mij! o Hedwighoe zal ik ooit die groote schuld kunnen betalen?" ,/Stel u gerust mijn vriend! dit uur vergoedt mij alles. Zie het leven is moeie- lijk en wreed, en wanneer wij er maar een oogenblik van geluk in kunnen genie ten, zoo moeten wij dat dankbaar aanne men, al ware dit uurtje dan ook zelfs ons laatste." Een hevige benauwdheid overviel Bevolking der gemeente Amersfoort op 31 December 1879. (Volkstelling). .13704 Vermeerderd in 1880 door: M. V. Totaal, geboorte 230 232 462 vest. in de gem. 472 560 1032 1494 Verminderd in 1880 door: overlijden 244 251 495 vert. u. de gem. 531 607 1138 1633 Vermindering 139 13565 M. V. verdeeld in 6504 7061 Verdeefd in de volgende Gezindheden Ned. Hervormden6324 Fransche of Waalsche Hervormden 45 Anglikaanschen of Presbitriaanschen 1 Evangelisch Luterschen 263 Hersteld 10 Doopsgezinden68 Remonstranten75 Christelijk Gereformeerden 235 Vrije 66 Roomsch Katholieken 5782 Oud (Klerezie) 248 Ned. Israëlieten445 Tot geen der gen. gezindh. behoorende 3 13565 Zaterdag morgen j. 1. vonden de buren van den militairen zadelmaker C. M.hem dood en zijne vrouw in bewustelooze toe stand te bed. De vermoedelijke oorzaak haar nu en belette haar gedurende ge durende geruimen tijd om meer te kunnen spreken. Gustaaf beproefde het om hare armen zachtkens van zijn hals los te ma ken doch zij keek hem zoo smeekend aanen omvatte hem zoo mogelijk nog inniger. Daarom ondersteunde hij haar maar zoo veel mogelijk in zijne armen totdat de aanval weer voorbij was. vLaat mij aan uwe borst blijven rusten, Gustaafsprak zij nauwelijks hoorbaar ,/daar is het mij zoo goedik heb toch zoo heel lang smachtend naar dit uur uitge zien. De hoop om u nog eenmaal te mo gen wederzien was mijn eenige steun wanneer het mij toescheen dat ik onder al mijne ellende zou moeten bezwijken." z/Spaar uwe krachten lieve!" smeekte hij, //en spreek maar niet, het doet u te veel aan." z/Neen, neen, Gustaaf, er blijft mij nog maar zeer weinig tijd tot spreken over en ik kan toch niet sterven, eer ik u alles verteld heb. Ik heb immers in dien langen, langen tijd niemand gehadvoor wien ik mijn hart eens kon uitstorten. Toen ik u, nu drie jaren geleden verliet, vluchtte ik naar Hamburgik bezat nog eenig geld, en ik hoopte dat het nog wel zoo lang zou strekken, tot dat ik eenige leerlingen, of de eene of andere geschikte betrekking zou gevonden hebbenachhet ligt niet hiervan is, dat zij gestikt zijn door petro- leumdamp daar zij een lampje met die olie gevuld op de beddeplank haddeu geplaatst. De vrouw is herstellende. BINNENLAND. Naar men verneemt heeft het Groot- Oosten van Nederland zich tot dat van Engeland gewend, met verzoek om diens voorspraak en tusschenkomst ten gunste der Boeren in de Transvaal. Bij den machtigen invloed van dat college, waarin de Prins van Wales zitting heeft, is het toestemmende antwoord niet zonder be- teekenis. In de maand April zal te 's Hage weder een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij den rijkstelegraaf. De St.-Ct. van Don derdag vermeldt de nadere bijzonderheden. De te Zaamdam gehouden collecte ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood heeft f 1738,20 opgebracht. Te Katerveer wordt de IJsel te voet gepasseerd, voor rij- en voertuigen is een slop gemaakt ter overzetting met de pont. Op Texel doet zich ook de winter in al zijn gestrengheid gevoelen. Yooral de talrijke zeevogels hebben 't bijzonder hard te verantwoorden. Bijna eiken morgen wor den tal van rotganzen, duikers, meeuwen in mijn aard, om mij met eene schoone hoop of groote verwachtingen te vleien maar dat het zoo lang zou moeten duren eer ik iets vond, had ik toch nooit ver moed. Reeds na verloop van eenige weken was al mijn geld verdwenenik stond hulpeloos en verlaten in eene vreemde stad, het spooksel van den naderenden honger dood staarde mij grimmig aan. Toen, daar ik reeds begon te wanhopendeed men mij op een verhuurkantoor het voorstel, om mij bij een theater in de voorstad alwaar men jonge meisjes zocht die eene goede stem hadden, als koorzangeres aan te bieden. Zij die geene keus meer hebben grijpen alles aan, wat maar eenigszins het uitzicht aanbiedt om een eerlijk stukje brood te kunnen verdienenik werd dus als koorzangeres op dat theater in de voor stad van Hamburg opgenomen," zij zuchte droevig in ging toen voort. z/Het was een besluit dat in wanhoop genomen werd. Het loon was heel gering, het was nauwelijks toereikend om er zoo armoedig mogelijk van te kunnen leven maar ik bleef er toch, want het was mijn' laatste toevluchtik had moeten verhon geren, indien ik het had willen opgeven." z/En gij hebt dat alles willen verdragen, liever dan u tot mij te wenden," riep Gustaaf smartelijk bewogen uit. //Mocht ik dat doen, liefste, zonder aan enz. gevonden, die van ontbering en uit putting zijn omgekomen. De bonte kraaien vinden in die slacht offers van den winter een welkomen buit en vallen niet zelden op de ongelukvogels aan, voor zij nog dood zijn. Te Breda verschijnt een maandblad in 't Fransch, onder den titel Revue Mensu- elle, dat in half humoristische geest wordt geschreven en gewijd is aan de vertaling van stukken van Nederlandsche schrijvers. Bovendien zal het bijdragen leveren in het thans gebruikelijke Fransch. Aan het totstand komen der koloniale en nijverheidstentöonstelling te Amsterdam te houden in het jaar 1883, op de ter reinen achter het dan van buiten gereed zijnde Rijksmuseum, mag, zooals ons werd medegedeeld, niet meer worden getwijfeld. Men meent daartoe ook te kunnen staat maken op Rijkssubsidie en op tegemoet» kaming van gemeentewege door kosteloozen afstand van het terrein. Jhr. F. W. H. P. J. Martini van Gef- fen is benoemd tot burgemeester der ge meente Sloten. Ongeveer een jaar geleden werd aan de Bloemgracht te Amsterdam het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht op het ijs gevonden. Geen spoor was toen van de dader of daderes te ont dekken. In de afgeloopen week is de ont aarde moeder echter gevonden. Alstoen toch had op straat tusschen twee vrouwen mijn eens gegeven woord ontrouw te worden? Neen, wat ik eenmaal ondernomen had, wilde ik ook tot het laatste toe volhouden, en ik heb het gedaan. Wat is er aan zulk een on- beteekenend meisje als ik ben gelegen? Maar op u, op den kunstenaar heeft de geheele wereld een heilig recht, gij moet leven en nog duizenden door uwe werken verheffen en genot schenken." Hij trok haar nog vaster aan zijne borst, en drukte een' kus op haar voorhoofd. z/Laat mij dit treurige verhaal ten einde brengen, vervolgde zij na eenig zwijgen. z/Ik leed vreeselijk veel, vooral door de zede loosheid en onbeschaafdheid mijner omge ving. Het verlangen naar u, de tegenzin in mijn beroep, de inspanning en opgewonden heid waartoe ik wel genoodzaakt was mij te dwingen, maar bovenal de vernederingen, die mijne medezangeressen mij zoo voort durend met uitgezochte wreedheid deden ondervinden, dewijl ik zoo geheel anders was dan zij, en mij steeds zooveel mogelijk van haar afzonderde, en daarenboven het gebrek dat ik voortdurend leed, dat alles knaagde aan mijne gezondheid die dag aan dag minder werd. Om zich uit zulk eene betrekking los te maken, is, zonder de voorspraak van invloedrijke bekenden eene bepaalde onmogelijkheid. Wie wil aan iemand, die aan een klein theater uit de voorstad geweest is, een goede plaats

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1