een twist plaats. De een verweet den ander het bovengenoemde feit en spoedig daarop was de beschuldigde gearresteerd. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat zij een on gehuwde vrouw en het kind de vrucht eener verboden liefde was. Haar minnaar was naar Indië vertrokken en had nooit meer iets van zich laten hooren. Toen zij bevallen was wist zij geen raadzij was te arm het kind op te voeden en besloot tot de misdaad. Het arme wicht werd in een privaatemmer gestopt, die daarna op de Bloemgracht door haar werd geledigd. Bij het vinden van het lijkje moet de ge neesheer echter geconstateerd hebben, dat het kind niet geleefd had. Door een stoof niet vuur is in de Bin nen Dommerstraat te Amsterdam een oude vrouw in brand geraakt. Zij is aan de be komen brandwonden overleden. BUITENLAND. Het verdient opmerking en waardeering dat terwijl het Nederlandsch comité van het //Boode Kruis" gemeend heeft zich van hulp te moeten onthouden, uit Enge land ten minste de noodige hulp voor zieken en gewonden in den Transvaal wordt gezonden. Van wege het militair geneeskundig bestuur zullen zes zieken oppasseressen, aan wier hoofd zich Miss. Doeble heeft gesteld, naar Zuid-Afrika vertrekken. Ook in den Zoeloe-oorlog be wees genoemde dame met haar staf reeds goede diensten. Zij vertrekt den 27en de zer uit Engeland. De toestand der Koningin van Wur- temberg, die op dit oogenblik in Cannes vertoeft, moet ernstige bezorgdheid inboe zemen. De eerste stap om tot een door som mige gewenschte inlijving van Waldeck- Pyrmont bij Pruisen te komen is door den Landdag van het kleine Vorstendom gedaan. Die vergadering heeft n. 1. beslo ten de begrooting, door den Vorst voor gedragen niet goed te keuren en de be slissing van den Bondsraad in te roepen. Men verwacht nu uit Berlijn berichten, dat de afzonderlijke begrooting wel ach terwege kan blijven en Waldeck tot een Pruisische provincie zal worden //verhe ven." In de vorige week is te Thurgan in Zwitserland een hevige schok van aard beving waargenomen. In Polen is de runderpest uitgebroken en wel zeer hevig, 80 stuks vee zijn reeds bezweken. Pruisen neemt voorzorgsmaatre gelen aan de grenzen. De bekende schrijver Henri Havard is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer in Frankrijk. Hoe Amerika Engeland weet te ant woorden. De Londensche Spectator klaagde on langs over het egoïsme der Amerikanen, die alleen aan het vergaderen van schatten denken en hun ontzaggelijke macht niet ten voordeele der verdrukten over de ge- bezorgen of haar zijne kinderen ter opvoe ding toevertrouwen Daarom moest ik de taak die ik nu eenmaal op mij genomen had, maar blijven vervullen. Vader stierf aan de tering, de kiem dier ziekte was zeker reeds bij mij aanwezig, hoe dit zij, ik werd ziek, de dokter zeide het kwam van de borst, doch ik mocht zulks niet laten blijken. Het laatste middel van bestaan dat mij nog overbleef zou ik, indien ik aan de ziek te, waaraan ik begon te lijden bekendheid gaf, voorzeker verliesen. Toen las ik in de courant het bericht van uwe bekroning. Gij hebt het hoogste eer bewijs van de academie, de gouden medaille gekregen. De vreugde daarover verleende mij weer nieuwe kracht, ik hield mij nog staande tot voor omstreeks een halfjaar ge leden. Toen bezweek mijn lichaam onder den last mijner ellende, eene hevige bloedspuwing bracht mij aan den rand des graf. De dokter van het stads-ziekenhuis, waarheen men mij vervoerd had, dacht, dat ik het voorjaar niet meer zou beleven, hij wist echter niet dat ik leven moest, leven wilde, dat ik nog met al de kracht van een smachtend verlangen aan het leven gehecht was, het verlangen van u nog heele wereld aanwenden. Daarop antwoordt de Nieuw- Yorksche Tribune: //Gesteld, wij namen den politiedienst voor de gebeele wereld op ons wat zou het eerste zijn, wat wij doen moesten? Niets anders dan Eugeland oppakken, omdat het overal en met iedereen twist zoekt. Wij zouden het toeroepen handen weg van Kandahar handen weg van TrausvaalEn als wij ons de eeuwen van wanbestuur, wreedheid en onderdrukking in Ierland herinneren, zouden wij eene Amenkaansche vloot naar het Kanaal van St. George zenden, met het bevelhanden weg van IerlandZou En geland dan niet bitter spijt hebben, dat wij ons niet langer alleen met onze eigen zaken bemoeiden? Het is de grootste onderdruk ker van zwakke volken, zoodat wij voor namelijk met Engeland zouden moeten afrekenen." Uit Athene verneemt men van krijgs verrichtingen en allerlei plannen tegen Turkijeonder anderen van een aanslag op Smyrna. GEMENGDE BERICHTEN. De winkelier Kleisen, in een gehucht onder Tubbergen wonende, was Dinsdag naar Almelo geweest, en keerde des na middags tijdens den sneeuwstorm huis waarts. Waarschijnlijk vermoeid en door de konde bevangen, zette bij zich kort bij Tubbergen aan den weg neder. Een boer reed hem met den wagen voorbij, zonder iets te zeggen, doch vertelde aan de eerste herberg, waar hij pleisterde, dat hij op die hoogte een man aan den weg had zien zitten, en dat hij geloofde dat het Kleisen was. De herbergier, menschlievender dan de boer, begaf zich daarop met andere per sonen terstond naar de aangewezen plaats, waar zij Kleisen vonden. Hij hief de ar men nog op, doch bij het optillen blies hij den laatsten adem uit. Hij was een oppassend man, en laat vrouw en kin deren achter. Te Nieuwe Pekela zag men dezer dagen een zonderlinge begrafenisplechtigheid. Het vervoer van de kist met het lijk ge schiedde per turfslede over het bevroren vaarwater, terwijl de volgers van het lpk op schaatsen achteraan kwamen. Donderdagmorgen bemerkte zekere Michellakenkoopman te Bergendat zijne twee dienstboden nog niet wakker waren. Na te vergeefs aan hunne kamer- geklopt te hebben, ging hij die binnen een hevige kolendamp kwam hem tegen. In een der hoeken van de kamer stond een komfoor. Michel opende onmiddellijk de vensters, doch het was te laat, de twee meisjes lagen in hun bed gestikt. Men denkt dat zij den vorigen avond vuur ge maakt hebben om de kamer te verwar men, en, door den kolendamp verrast, de macht niet meer hebben gehad om hulp te roepen. Het oudste der meisjes was 21, de andere slechts 14 jaar oud. Sedert de misdaad van bedreiging on der voorwaarde door den beruchten de Jongh te 's Hage is gepleegd hebben op verschillende plaatsen in ons land eenmaal weder te zien. Toen de lucht wat zachter werd had ik kracht genoeg om de reis naar Berlijn te kunnen ondernemen. Thans is alles vervuld waarop ik gehoopt heb ik heb u weder gezien in den bloei der man nelijke schoonheid reedsomgeven door de schemering van eene steeds nader komende beroemdheid ik heb nog eens aan uwe borst gerust uit uwe mond gehoord dat gij, mij nog lief hebt. Nu nu kan ik tevreden sterven." Hare stem werd bij het uitspreken der laatste woorden voort durend zwakker en onduidelijker. Thans sloot zij uitgeput de oogen, de armen die zij tot hiertoe om Gustaafs hals had geslagen vielen neder en haar hoofd zonk onmachtig in het kussen terug. //Zij sterft,!' riep Gustaafop een toon van de diepste smart, ,/Hedwig, mijne Hedwig, ver laat mij niet, geef mij tijd om u zooveel mo gelijk alles wat gij voor mij geleden hebt te mogen vergoeden Zij sloeg de oogen op, en zag hem met een blik vol oneindige liefde aan. //Schrei niet," fluisterde zij, //het is goed zoo, ik zou voor u eene belemmering op uwen levensweg geweest zijn. Gij echter moet leven voor de kunst, voor de menschheid. personen zich daaraan schuldig gemaakt. Voor het gerechtshof te's Bosch werden in den laatsten tijd reeds drie dergelijke zaken behandeld, waarvan eene Donder dag, door zekeren Johannes Willebror- dus Sprengers gepleegd. Hij deelde bij zijne bekentenis mede dat bij daartoe was gekomen, na het lezen van de mis daad, door voornoemden de Jongh ge pleegd. De eisch is, onder veel verzach tende omstandigheden, 2 jaren gevange nisstraf. De ongelukkige, die blijkbaar de deel neming opgewekt bad van het hof, was, gedurende de zittingherhaalde malen in snikken uitgebarsten. Toen men hem zou wegvoeren, kreeg hij een vreeselijken aanval van vallende ziekte. Viermannen waren noodig om hem op een stoel vast te houden. De zitting was opgeheven, doch de meeste der raadsheeren bleven tot de wild huilende en brullende man was weggeleid. Dezer dagen was men in België bezig een verlaten graf op te graven onder de overblijfselswelke uit den grond opgehaald werden, bevond zich het wei- bewaard hoofd van een man. Twee voorbijgangers onderzochten uit nieuwsgierigheid dit hoofd en ontdekten, boven de wervelbeenen van den bals een nagel, welke diep in het vleesch vast zat. De justitie werd verwittigd en een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat het gevonden hoofd dat was van een magistraat M. R. zes jaar geleden gestorven en wiens vrouw hertrouwd is met eenen geneesheer. Tijdens haar eerste huwelijk reeds zeide men dat zij betrekkingen onder hield met dien geneesheerdie de acte van overlijden van den man geteekend heeft. De twee echtgenooten zijn aange houden. In een Engelsch blad komt een adver tentie voor met dezen aanhef. »Kan een dame, tot de Engelsche kerk behoorende en bemiddeld een heer liefhebben, die 20 jaar oud en op ditoogeublik zonder eenig i geld is tengevolge van onvermijdelijke 1 rampen De Engelsche bladen zijn vol van verha len van ongelukken, door de opeenhoo- ping van sneeuw. De ellende in de lager gelegen wijken van Londen moet vooral ontzettend zijn door de overstrooming der Theems. Zel den heeft men zoo'n vereeniging van wind, sneeuw, vorst en water gehad als deze week," schrijft een der Engelsche bladen, »en we hebben nu schoon niet tot ons genoegen eens kunnen ondervinden hoe een winter in Siberie is. Een Fransch blad verbaalt een nieuw soort van diefstal, dezer dagen te Parijs gepleegd. In het Noorderstation werd ze kere M. B.makelaar in juweelen, die het vertrek van den trein afwachtte, eensklaps door een aanval van vallende ziekte ge troffen. Terwijl men hem ter hulp snelde, kwam eensklaps eene vrouw aanloopen, die zich op M.B. wierp, terwijl zij uitriep: Mijn man! ach, mijn man enz." De zie- Beloof mij dat gij niet om mij zult treuren, denk slechts dikwijls aan de arme Hedwig die u toch zoo lief gehad heeft. Gij zult nog gelukkig worden, liefste 1 veel gelukkiger dan ik u ooit had kunnen maken en als gij eens een ander meisje moogt vinden, dat u even onzelfzuchtig lief heeft, als ik u be mind heb, die u een geluk kan doen smaken hetwelk mij nooit mogelijk zou geweest zijn, zeg haar dan, dat ik haar in dit oogenbiik reeds gezegend heb." Gustaafkon geen enkel woord uitbren gen hij boog zich over haar heen en kuste hare lippen, en een warme traan viel uit zijne oogen op de bleek e wang neder. Gedu rende eenige oogenblikken was het doodstil in de kamer. z/Het is mij nu zoo goed," sprak de ster vende nog eenmaal, Hzoo oneindig wel, ik ben alleen maar moede, doodmoede, liefde en vreugde doen wonderen misschien wordt ik nog wel beter Gustaaf, en kan wel licht nog een' korten tijd aan uwe zijde le ven, maar nu, nu zou ik zoo graag een beetje willen slapen," zij wendde het hoofd wat. ter zijde //goeden nacht," sprak zij nauwelijks hoorbaar, //blijf bij mij lieveling!" Wordt vervolgd.) ke werd in eene zaal gedragen, waar de» 1 vrouw hem de teederste zorgen toediende. Ie Eindelijk kwam een geneesheer, die, be i vreesd voor de wanhoop der vrouw, deze h verzocht zich te verwijderen om zich vansvi hare ontsteltenis te herstellen. Toen M. B.ic tot het bewustziju teruggekeerd was, zeidevt men hem hoe bezorgd zijne vrouw vootis hem was geweest. Wat, mijne vrouw riep hij verwonderd uit, »ik beni? niet getrouwd" Hij voelde in zijne zakkena' en bemerkte dat men hem zijn horloge,L zijn portefeuille en zijn portemonnai hadej ontstolen. Toen men naar die vrouw ginggi zoeken, was deze natuurlijk verdwenen. Door de felle koude beginnen de wolven zich op schrikbarende wijze in sommige, dorpen van Frankrijk te vertoonen. In Taillac werden verscheidene honden' door hen verslonden en een huismoeder,:1 die zich voor eenige oogenblikken uit L hare woning verwijderd had, vond haar kind half verscheurd op den grond terug.11 Tijdens de jongste sneeuwstormen heb ben de schapen op Texel 't in de weide bijzonder bard te verantwoorden gehad. Menige veehouder heeft van zijne kudde eenige dieren verloren. Velen wer- den dood, anderen geheel uitgeput onder n de sneeuw gevonden, terwijl nog vele schapen vermist worden. Te Weesp meende een vader dat zijn 1 zoon onder 't ijs lag. Hij sprong tweemaal te water, dook, doch vond niets. Later bleek dat hij, naar wien men zocht, rustig en wel aan zijn werk was. Nouveauté. Een nieuwigheid brengt Parijs: vierkante parapluies. Voor hotelhouders die reclame willen j maken. De volgende advertentie vindt men in een Engelsch blad: Toen Joseph zijn broeders zag, wierp hij zich in hunne armen en drukte hen lang-aan zijne borst. En hij vraagde: Hoe maakt het mijn vader Jacob? Waarop zijn broeders antwoorden: Hij is zeer ge- I zond. En Joseph vervolgde: Heeft hij goeden eetlust? En zijn broeders zeiden Ja, want hij eet alle dagen in het Oosmo- polit-hotel, waar hij letterlijk de keurigste spijzen verslind, die hem daar voor 2 shil ling worden voorgezet." Eenige dagen geleden is de handelaar 1 in effecten P. J. Ogier uit Amsterdam verdwenen. Volgens verschillende geruch ten moet een aanzienlijke som van an deren met hem verdwenen zijn. De waar heid daarvan zal spoedig kunnen blijken want O. is te Parijs aangehouden. Hij was daarheen gegaan in gezelschap van iemand, wien hij daartoe uitgenoo- digd had, omdat zijne kennis der Fran- sche taal niet ver genoeg strekte. Het heette dat hij daar zaken te doen had. Zaken werden echter niet gedaan, alleen eenige kleinigheden aangekocht. Nauwe lijks was men een dag in Parijs saam geweest, of O. liet zijn reisgezel in den steek en verdween. Terstond heeft daar op de reisgezel van het gebeurde kennis gegeven aan de Parijsche politie en, bij zijne terugkomst te Amsterdam, ook aan de Amsterdamsche. Door een en ander is het gelukt aan de politie zoodanige aanwijzingen te geven dat de aanhouding van O. mogelijk werd. Te Bennebroek zou dezer dagen een kind worden gedoopt in de kerk te Voge lenzang. De dikke sneeuw belette echter, dat men met rijtuig of te voet den weg daarheen kon af leggen. De jeugdige doo- peling werd nu per arreslede naar de kerk gebracht. Het ongewone van dit vervoer middel voor een dergelijke plechtigheid gaf aanleiding dat de stoet zich in een feestelijke begeleiding van velen verheu gen mocht. De lijsten van den burgerleken stand te Rotterdam brengen het merkwaardige nieuws, dat een trouwlustig heer van 90 jaar met een dito dame van 62 jaar in het huwelijk treedt. De beide echtelingen tellen gezamenlijk alzoo 152 jaar. Uit het land van Heusden en Altena komen telkens nog berichten, waaruit men zien kan hoe groot de ramp daar is en hoeveel schade daar is geleden. Aan een particulier schrijven uit Baby- loniënbroek ontleenen wij de volgende bijzonderheden:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2