NIEUWE 16 N. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baant, Bunsdtoten, Eemnes, Hamersvelö, Hoevelaken, Hooglanfl, Lensden, Soest, il, Stontf rt, io. 12. Woensdag 9 Februari 1881. Tiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge- mdeu worden tot uiterlijk morgens S'/junrdes Woens- igs en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad- srtentie wordt slechts drie- aal in rekening gebracht. De Toren van Treviso. Amsterdamsch Comité. dMERjFOORTSGHE COURANT toliter. Cents. Cents, aan de- TiFF, Abonnementsprijs voor Amersfoort per 8 maanden 1,—. wordtf/anco door het geheele Rijk. 1,10. Cents Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Wotntdagt- en des Zaterdagi. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Voor het Buitenland0,07'. Iedere regel meer 0,05. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 7.75 Ap- 2,- )0 1,75 OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van nersfoort. Gezien art. 8. der wet van den 2. Juni $75 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, ,t door hen aan WILHELM BROUWER l rijne rechtverkrijgenden vergunning o o r w a a r d e 1 ij k is verleend om eene mederij opterichteD in het perceel, al- er gelegen aan de Slijkstraat, wijk A. i. 70, bij het kadaster bekend onder ïctie E, no. 3041. Amersfoort, den 4 Febr. 1881. urgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. V. L. SCHELTUS, Amersfoort, 7 Februari 1881. De Burgemeester geeft gaarne berigt, at bij hem nog voor de Lijdenden s oor den Watersnood is ingekomen: an N. N. in bankbilletten f 100,waar oor hij hartelijk dank zegt. Nu de tijd daar is, dat behoudens on- oorziene omstandigheden, geene meerdere FEUILLETON. HL ffIk begrijp u niet." ,Of liever gezegd gij wilt mij niet begrij- ten. De dood van Eckhofen, nu ja, de men- chen praten er nog altijd over, maar nie- nand weet er iets zekers van, ik alleen nisschien uitgezonderd, en lieve graafgij cent immers mijne vriendschap voor u, en veet dus wel dat gij op mijne stilzwijgend- ïeid kunt rekenen." De graaf stond nu vlak voor den spreker. De aderen op zijn voorhoofd waren gezwol- en, het merkteeken was nu bijzonder dui- lelijk zichtbaar en zijn blauw oog schitterde met een onheilspeilenden glans. fHeer von Triks, ik zal rekenschap van u moeten vragen //Rekenschap P Waarom Omdat ik de waarheid spreek? Men mompelde na den dood van uwen neef allerlei vermoedens over de manier waarop deze was gestorven, denk eens aan, mijn waarde graaf, men meende dat hij vermoord was geworden z/En men verdacht mij van die daad," sprak de graaf spottend. //Ik sprak het tegen Parole d'honneur, ik nam voortdurend uwe verdediging op mij. Ik was op den morgen van Kurt's dood waterrampen te wachten zijn, noodigt hij de ingezetenen verder uit den bestaanden nood krachtig te lenigen, waaraan nog steeds behoefte is. Amersfoort, 7 Febr. 1881. De Burgemeester, VAN PERSIJN. J. A. van Reesbrigadier der rijdende Artillerie alhier, werd de zilveren medaille voor 24 jaren trouwe militairen dienst uit gereikt. BINNENLAND. HET ROODE KRUIS. De hindernissen, die bestonden, zijn op geheven. De baan naar de Transvaal is vrij voor 't Roode Kruis. Dringend vragen alsnu de ondergeteekenden om den bijstand der menschlievendheid. Vooral nu is spoe dige hulp zeer gewensclit en voorloopig zullen gaven in geld het meest welkom zijn. Dames- Comité: Mevr. DEN TEXVR1ESE Heerengracht 456. Mevr. LEO LIPPMANN, Heerengracht 472. Mevr. WERTHEIM—BICKER, Vondelstraat, 72. Mej. H. H. BRUGMANS, Leidschegracht 20. Het Bestuur: Prof. J. W. R. TIL ANUS, Pres., Heerengracht 406. getuige van uw twist, een duël ware dus wel mogelijk geweest, maar een moord foei ik mag dat woord zelfs niet uitspreken." z/Gij spraakt dus van een duël dat waar schijnlijk plaats heeft gehad //Alleen maar tegen freule van Eckhoven, uwe zeer vereerde tante. Die dame vroeg er mij naar, moest ik nu onwaarheid spreken Doch kom nu maar gerust mee naar Hohen- bruch, freule von Lichtenhain heeft alles vergeten en vergeven." Freule von Lichtenhain.;/Nu ja, houd u nu maar alsof ge van de aanwezigheid dier dame op Hohenbruch, waar zij sedert den dood harer ouders woont geen woord wist." De graaf was sedert lang niet op Hohen bruch, de bezitting van zijn oom Ehrenfels geweest. Zijn wegblijven dateerde reeds van het oogenblik af aan, dat zijne tante, freule Barbara von Eckhofen, de besturing van het huishouden van den bejaarden, ongetrouwden heer in handen genomen had. Heden had hij voor de eerste maaal eene uitzondering met het aannemen der jaarlijks terugkeerende uitnoodiging willen maken. In ieder geval was hij geheel en al onbekend met al de veranderingen die in den laatsten tijd op Hohenbruch waren voorgevallen, en deze onwetendheid was duidelijk op zijn gelaat te lezen, toen zijn gast melding maakte van het verblijf van freule von Lichtenhain op het kasteel van haren oom. Dr. E. LAURILLARD, Secr., Achterstraat 3. E. FULD, Thes., Keizersgracht 452. Mr. E. J. EVERWIJN LANGE, Heerengracht 491. Dr. W. M. C. GORI, Heerengr. 532. Mr. J. JAGER, Raamgracht 4. Dr. S. P. GUALTHERIE VAN WEEZEL, Plantage Parklaan 12. Het Roode Kruis treedt werkdadig op ter ondersteuning var. de zieken en gekwet sten in dé Transvaal. De Britsche Regee ring verzet er zich niet tegen. Vergeten wij niet dat, te beginnen met de Engelsche natie, van alle kanten zal uitgekeken wor den naar hetgeen Nederland voor zijne stamverwanten doen zal. Laat het niet ontbreken aan bezendingen wat gewonden en herstellenden dienstig kan zijn: tabak, sigaren, wijn, versnaperingen, pluksel en geld. Op den 4en Mei e.k. zal het 50 jaren geleden zijn, dat de algemeen geachte en beminde hoofdonderwijzer van het Doof stommen-Instituut te Rotterdam, de Heer D. Hirsch, als onderwijzer optrad. Wat genoemd instituut door hem is geworden, kan als algemeen bekend worden beschouwd. Jl. Zaterdag was het vijftig jaren gele den dat Jan Carel Joseplius van Speyk den heldendood stierf voor de eer der Nederlandsche vlag. Te Nieuwendam is op eene lijst die ten behoeve der noodlijdenden door den //Het schijnt wel dat ik u daar werkelijk wat nieuws verteld heb. Gij zult het ook zeker wel zeer ongeloofelijk vinden, mijn lieve graafals gij hoort dat de voornaamste sohoonheid uit de residentie, nadat zij ande ren bij dozijnen blauwtjes heeft laten loopen, er nu toe komt om zich met eenen eenvou- digen landjonker te verloven." ,/Zou freule von Lichtenhain verloofd zijn? men mag zulke praatjes niet ruchtbaar ma ken als men voor de waarheid niet kan in staan." ,zDaar hebt ge gelijk in! doch lees maar even dezen briefook hoop ik bepaald de eer te mogen genieten om op mijn verlo vingsfeest op Hohenbruch onder de gasten te kunnen begroeten." De graaf had den brief, dien von Triks hem gegeven had gelezen, zijn gast had hem verlaten, hij was wederom alleen. Eene sid dering doortrilde zijn geheele lichaam, hij leunde zwaar op de tafel. Toen scheen hij eensklaps een vast besluit te hebben geno men, hij schelde en Johan trad binnen. Inspannen beval de graaf. De bediende wilde iets antwoorden, maar hij herhaalde met eene scherp bevende stem //inspannen" en de oude man verwijderde zich. II Het heerenhuis van Hohenbruch was een watersnood van wege den burgemeester aan de ingezetenen werd aangeboden, voor een bedrag van f 231,65 geteekend. De ingenieur J. G. van Gendt Jr. die in Japan met de uitvoering van een be langrijk werk was belast, is op 21 Decem ber aldaar overleden. Zou ons land het land der zeebad plaatsen bij uitnemendheid worden Het is er zeker zeer gunstig voor gelegen en nu er door de spoorwegen geen afstanden meer bestaan, door de verbeteringen in de wagons, wat comfort betreft, bij voortdu ring aangebracht, ook zoo veel voormoe- ienissen niet meer aan het reizen verbon den zijn, kan men er bijna zeker van zijn, dat de vreemdelingen in groote getale zul len toestroomen. Niet alleen toch te Scheveningen en te Zand voort maar ook te Wijk aan Zee, be staan groote plannen of zijn ze in uit voering. De buitengewone belangstelling, welke in het afgeloopen jaar aan de jeug dige onderneming van het Noordzeebad Wijk aan Zee te beurt viel, deed der Di rectie het plan aan de hand een groot Badhuis te bouwen, waardoor, tegen nage noeg dezelfde billijke tarieven van het laatste seizoen, aan een minstens viermaal grooter aantal bezoekers gelegenheid gege ven wordt om in kalmte en bij aangena me verpoozing, in zeelucht en zeebaden genezing te vinden. Sedert acht dagen is men daarmede be gonnen. Ook wil men op het voetspoor van En- lang gebouw, die uit twee verdiepingen be stond, waarvan de beide gevelspitsen met torentjes versierd waren, terwijl zich in het midden een koepel met koperen dak bevond, die aan alle kanten van sterke glasruiten voorzien was, en aan het uitvallend licht een vrijen toegang in de zich daaronder bevin dende eetzaal veroorloofde. Het gebouw was geheel en al door een groot park omgeven, en lag op eenigen af stand van de overige gebouwen die er bij- hoorden, waarvan de schuren en zolders als mede de stallen met hunne roode daken nu duidelijk tusschen de kale takken der hoo rnen door konden gezien worden. De beide torens sprongen bijna met hunne geheele ronding vooruit, zij hadden bij iedere verdieping een balkon *en liepen zeer spits uit, terwijl daarenboven heden van hunne tinnen twee vlaggen wapperden, die de lands kieuren vereenigd met die van Ehrenfels droegen. Dit had plaats ter eere der gasten, welke men heden op Hohenbruch voor de vroolijke jachtpartij verwachtte. Aan den westelijken toren was men on langs met eenige verbeteringen begonnen. Men zag er de sporen van in een steiger, welke de werklieden wegens de moeielijk- heid om er de steenen heen te brengen langs de muren hadden moeten oprichten. De ar beid was wegens de strenge koude eenigen tijd gestaakt geworden. Aan den kant van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1