geland en Duitschland, in een gedeelte der Noorder duinen een uitgebreid her stellingsoord vestigen, waarin honderden minvermogende kinderen op zóó weinig kostbare wijze gedurende een week of zes de zeebaden kunnen gebruiken, dat alle weldadigheids-instellingen in Nederland dit goede werk met eene geringe geldelij ke opoffering kunnen helpen tot stand brengen. Bij eene geregelde tramwegverbinding met het station Beverwijk is Wijk-aan- Zee van Amsterdam uit in l'/4 uur te bereiken, na het gereedkomen van de spoor- weglijn AmsterdamIJmuiden is die af stand tot nog geen drie kwartier inge krompen. De dichting van den Heidijk te Nieuw- kuijk is in de laatste dagen, zoover ge vorderd, dat zonder buitengewone omstan digheden het gevaar voor nieuwe overstroo ming is geweken. Donderdag middag is het gezin van ds. Hage te Oosterland op Wieringen aan een groot gevaar ontkomen. Een geweerschot werd gelost, en de kogel drong door de ruiten in de woonkamer binnen. De pleegdochter van den predikant, die met een ander meisje in de kamer aanwezig was, werd gelukkig niet getroffen. Ds. Hage en zijne vrouw waren zeiven niet in de kamer. Men weet nog niet of hier aan een ongeluk of aan boos opzet moet worden gedacht. De ontsteltenis is natuurlijk groot. Bij den landbouwer J. B., onder Nieu- wedorp, gemeente 's Heer Arendskerke, werden eergisteren ochtend de dienstmeid en het eenige dochtertje, een meisje van 13 jaar, dood in bed gevonden. Zij slie pen in dezelfde bedstede. De deur der slaapkamer wasmisschien als naar ge woonte, aan den binnenkant gesloten, zoo dat men die moest openbreken. De oorzaak van het ongeval laat zich nog niet oplos sen. Er is aangifte bij de justitie gedaan. Toen het geval ontdekt werd, zat de dienstmeid in een hoek der bedstede ge drongen en was zij reeds koud, terwijl de dochter op hare plaats lag en zich nog warm liet aanvoelen. Het verschijnsel dat er Koolwitjes (vlin ders) levend vertoond worden, verklaart een bloemist eenvoudig door te wijzen op de broeikassen. Te Kotten, een dorpje bij Winterswijk, dat door slechts ongeveer 120 gezinnen wordt bewoond, hebben de ontvanger en de hoofdonderwijzer een volksvoordracht georganiseerd, ten behoeve van de water snood in Noord-Brabant. De opbrengst bedroeg de voor dit kleine plaatsje hoogst aanzienlijke som van f 110. De oud-gouverneur-generaal Mr. P. het huis, waar de genoemde toren stond, zag men eene vrij beperkte ruimte alwaar zich eene lage stalling voor de paarden der gas ten bevond, die door een ijzeren hek om geven was. De breede trap welke van het slotplein naar het hooggelegene terras voerde, leidde ook binnen door naar de eerste verdieping tot aan de eetzaal. Beneden bevonden zich de woonkamers van den heer des huizes en zijne zuster, welke gelijk wij reeds weten de plichten van gastvrouw op zich genomen had, dewijl de heer van Ehrenfels ongehuwd was gebleven. Hij zelf bewoonde in het groote uitgestrek te gebouw slechts twee kamers, waarvan de eene tot de ontvangst van bezoekers, of van onderhoorigen aan wie hij gehoor verleende was ingericht, terwijl de andere die boven in den toren gelegen was, door hem als slaapkamer gebruikt werd. Uit deze laatste voerde een wenteltrap naar een klein poortje beneden in den toren, hetgeen onmiddellijk in het park uitkwam. De gastheer had dien trap maar alleen af te gaan om dadelijk buiten te kunnen komen, zonder genoodzaakt te zijn om daar toe de lange reeks van kamers en gangen te moeten passeeren die tot aan den hoofd trap voerden. Deze schikking had jonkvrouw Barbara von Ehrenfels tot barer groote spijt reeds in volle werking gevonden, tot zij het bestuur der huishouding van haar' bejaarden broeder op zich nam. De dame zelve was ook niet jong meer. Uitspanningen als bals, comedie, diner's en soupers had zij reeds in harejengd Mijer is op zijne villa bij Scheveningen in 68jarigen ouderdom overleden. BUITENLAND. Een geweldige brand heeft te Londen gewoed in de Kleine Drieëenheidsdwars- straat, opper Thamesstraat. Het blok ge bouwen 2125, waarin beneden een groot papiermagazijnverder eene werkplaats van pakkers voor export, groote kantoor boekbinderij en drukkerij. De lokalen wa ren 's nachts onbewoond, en de deur moest met geweld worden geopend. Ofschoon blusschers en bergers aldra aanwezig wa ren en dapper werkten, kon slechts weinig gered worden; de hitte dreef zelfs de buren aan de overzijde uit hunne woningen. Uit het perceel 26, ingenomen door een bont handelaar, kon nog voor eene waarde van 5000 pd. st. in veiligheid worden gebracht. Toen verleden Donderdag, na de uitzet ting der Ieren, de heer Gladstone zijne resolutie bepleitte tot verscherping van het gezag des voorzitters, was hij zeer aan doenlijk. //Persoonlijk", zeide hij, ,/zal ik van deze schikkingen weinig vrucht meer plukkenmijn levensdraad is zoo goed als afgewonden." Zou dan zulk een ernstig man niet vóór de aanvaarding der groote reis, dat ééne woord uitspreken, waarmede hij zijn levens taak waardig kan besluiten//de Transvaal zij onafhankelijk van Engeland!" Engeland wordt nog met een ^kleinen oorlog?" bedreigd. Aan de Goudkust heeft men zich in staat van tegenweer moeten stellen tegen de Ashantijnen en het is te voorzien, dat ook daarheen troepen zullen moeten gezonden worden. Verleden week werden te Agram weder schokken van aardbeving waargenomen. Gortschakoff zal na het vieren van zijn zilveren feest als Rijkskanselier in Rusland aftreden. Te Petersburg is een wet in behandeling om het aantal kerkelijke feestvieringen te verminderen. GEMENGDE BERICHTEN. Wanneer men nieuwe laarzen met Ri- ciniolie smeert, worden zij zoo zacht als zeemleer. Tevens bevordert die olie wa terdichtheid van de laarzen. Een 's Gravendeeler gaf den 2en Fe bruari bij den Burgerlijken Stand de ge boorte van een zoon aan. Den volgenden dag kwam hij den ambtenaar mededeelen, dat, zooals van Lennep schreef van //Klaasje Zevenstar," van achteren gezien het kind een meisje was. niet gezocht. Toen zij nog in de residentie woonde, waren er maar enkele bloedverwan ten geweest, die het niet hadden kunnen laten om haar van tijd tot tijd eens uitte- noodigen. Zij had zich echter te midden van die koude trotsche menschen altijd heel vreemd gevoeld, en had zich van hen zeiven en hunne feesten altijd zooveel mogelijk op een' afstand gehouden. De eenige uitzonde ring op dezen regel maakte echter de familie von Lichtenhain, en toch waren het hier ook minder de in afzondering levende ouders, die zulk eene aantrekkingskracht op freule Bar bara uitoefenden, als wel hun eenig kind de bekoorlijke Lilly. Aan de laatste had zich het eenzame hart der oude jonkvrouw met al de liefde die in haar was gehecht. Het jonge meisje was door de ouders in alle strengheid opgevoed ge worden, en het viel haar ook niet moeielijk om het hart van het kind tot zich te trek ken, dewijl het stille huiselijke leven der tante aan het meisje datgene gaf, wat bij de ouders zoo zeer gemist werd, namelijk gezelligheid en vroolijkheid. - Het was de grootste vreugde der oude jonkvrouw om de kinderen harer bloedverwanten die gedurende den winter het buitenleven met dat in de stad verwisselen, zooveel mogelijk om zich heen te verzamelen. Zij bezat een heel troepje neefjes en nichtjes die hare woning als een heerlijk toevluchtsoord voor hunne vroolijke spelen beschouwden. Die samenkomsten der jeugdige schaar waren in den oanvaDg zeer onschuldigde kinderen speelden met elkander, lachten en schertsten, en kusten tante 's avonds dank- In de vorige week is de kazerne te Philippopoli verbrand, waarbij het volgende geval van blinde plichtsbetrachting voor viel. Een soldaat stond voor een der ka mers waarin de militiekas bewaard werd en weigerde hardnekkig die kas te laten weghalen voor hij bevel van zijn officier had om zijn post te verlaten. Dit bevel kwam in de verwarring niet en de vlammen naderden al meer en meer. Ondragelijk werd de gloed; alle om standers riepen den man toe zich toch te verwijderen, eenigen wilden hem zelfs bij den arm wegtrekken, maar de schildwacht verweerde zich met zijne bajonet. Einde lijk had het vuur den man bereikt, maar moedig hield hij stand en terwijl de vlam men zijn kleeren reeds aantasten, zag men hem nog op zijn geweer geleund, tot hij eindelijk ineenzonk; zijn lijk is niet weer gevonden. Te Mirande heeft men een vreeselijke misdaad ontdekt. Sedert vijftien dagen werd een jonge naaister vermist en alle pogingen die men aanwendde om haar terug te vinden, bleven vruchteloos. Dezer dagen echter werd het lijk, met verschei dene messteken gewond, in een put terug gevonden. Den dader heeft men nog niet kunnen ontdekken. Men schrijf!; uit 's Bosch Dag en nacht wordt er te Nieuwkuik uit alle magt aan den nieuwen dijk ge werkt, die dan ook reeds een hoogte heeft van ongeveer 6VS M. -{- A. P. Door 't garnizoen alhier is door tusschenkomst van den plaatselijken commandant een groote voorraad flambouwen naar den dijk gezonden om 's nachts den arbeid te vergemakkelijken. De voorloopig gelegde ringkade is door gebroken zoodat het water thans voor den in aanbouw zijnden dijk staat. De toestand in verschillende der geteis terde gemeenten is dan ook nog zóó ge vaarlijk, dat de ingezetenen, die, na in Januarij gevlugt te zjjn, weder terugge keerd waren, op nieuw hunne woningen hebben verlaten en o. a. vele uit Nieuw kuik thans de nachten te Drunen door brengen. Om Grave is weder alles één zeedie gemeente zelf is gedeeltelijk onder water gezet, evenals Huisseling en Neerloon in de laatste gemeente vooral door de zoo betreurde digting, van wege de Zuid-Oos- terspoorweg-Maatschappij, van de Kolk- sche wetering, de eenige afvoerweg voor 't water, dat nabij de houten spoorbrug over den leidijk stroomt. De toestand der Maasdijken is op ver schillende punten verre van goed. Dank echter de voortdurend zachte weersge steldheid is oogenblikkelijk nergens bij zonder gevaar. Tusschen Eindhoven en Boxtel heeft baar de hand, omdat zij hare woning zoo gulhartig voor hunne woelige spelen had opengesteld. Maar uit kinderen groeien men schen, en uit het kinderlijke spel ontwik keld zich weldra de vreeselijke ernst des levens en dit zou onze goede Tante tot hare groote droefheid gewaar worden. Onder de neven die haar zeer dikwijls bezochten, be vonden zich ook Kurt van Eckhoven, en de jonge graaf von Ahlden. Dewijl zij zusters kinderen waren, die uit dezelfde streek af komstig reeds sedert hunne vroegste kindsch- heid met elkander omgegaan hadden, zoo zonden de ouders hun naar dezelfde kost school in de stad, en daardoor was eene vriendschapsband ontstaan, die hen oogen- schijnlijk voor altijd aan elkander verbond. Het is eene ontegensprekelijke waarheid, dat twee zeer verschillende karakters zich gewoonlijk zeer tot elkander voelen aange trokken, alsof zij in zekeren zin daardoor een goed geheel zouden willen uitmaken. Egon von Ahlden bezat eene opbruischende maar toch zeer gevoelige geaardheid, een bloedrijk, opvliegend en driftig gestel, maar ook even schielijk had hij er berouw van, vroeg om vergeving en trachtte het gebeurde weer op allerlei wijze goed te maken. Kurt Ton Eckhoven daarentegen had een geheel ander karakterbij hem zag men een van die ingetrokkene gemoederen, die hunne gramschap in het binnenste huns harten ver bergen, haar voortdurend nieuw voedsel ge ven, tot eens de dag aanbreekt, waarop zij eene verschrikkelijke wraak kunnen nemen. Hij ging evenver in de liefde als in de haat, onverzoenlijk was de grondtrek van zijn ka de Dommel almede op nieuw den rijksweg overstroomd en een aantal landerijen onder water gezet, zoodat allerwege al weer ellende en niets dan ellende wordt verspreid. Dat dan de liefdadigheid van het Neder- landsche Volk niet ophoude middelpk te vloepen. Nadat overal de eerste zorgen van 't hart zullen zijn en de algemeene commis sie alhier wat kan verademen, zal zjj be ginnen met een onderzoek te doen naar de geleden schade aan gebouwen, getim merten, vee en zaaikoren, zooverdit moest strekken om de akkers in dit voorjaar te bevruchten. Indien wij een raad schuldig waren, zouden wij wenschen, dat die schade-be rekening geschiede door een vertrouwd deskundige. Zijn salariëering zou zeker dubbel en tiendubbel worden vergoed door een juiste schade-opneming, die ook ze ker in 't belang zou zijn van allen, welke schade leden, wijl dan de uit te keeren ver goeding naar een behoorlijken vasten maatstaf kan worden verdeeld. In het Advertentieblad voor Tiel en om streken leest men de volgende advertentie. Heden beviel zeer voorspoedig door Gods goedheid, mijne hartelijke geliefde huisvrouw THEODORA DAMEN, van No. 21, zijnde een ferme Jongen, die bij de toediening des H. Doops en aan gifte bij den Burgerlijken Stand, de namen van SIMON PETRUS ANTONIUS GE RARD ontving. MAARTEN GENNISSEN Oud Infanterist van het 3de, Besteller van goederen van verschillende stoombooten, Tiel, Wethouderskade, nabij de Armenschool, den 5 Februari 1881. P.S. Kraamvisites worden niet, maar krachtige bouillon en versterkende midde len wel afgewacht. Baron Leo Rothschild is een der beste schaatsenrijders van Londen en kan met groot gemak zijn naam met zijn schaats op het ijs schrijven. Met het oog daarop veroorloofde een der Engelschen bladen zich de volgende grap aan zijne lezers mede te deelen Onlangs, toen hij in Rijde park reed, deed hij weer dat kunstje en versierde de serpentine-rivier met een ,/L. Roth schild" in een sierlijken krul. Zoodra hij weg was kwam een snugge re klant op een goeden inval. Hij hakte het stuk, waarop de naam stond, uit het ijs, plakte op het blok, boven den naam, een ontvangbewijs, goed voor pd. at. 10,000 en ging in een rijtuig naar de Engelsche bank om het zonderlinge kast- briefje te ontvangen. Maar o jammer, juist toen hij het den kassier wilde presenteeren, zag hij dat de naam was. weggedooid. Zijn schat was dus al versmolten nog voor hij hem ont vangen had. rakter. En juist in deze verschillende ge aardheid was de'grondslag van hun beider vriendschap te zoeken. De teedere liefde welke zij elkander toedroegen, was wel de oorzaak dat tante Barbara beidenj de eerste plaats in haar hart gaf, echter altijd na Lilly. Met bijna kinderlijke vreugde lette zij er op, hoezeer de knapen elkander in vriendelijk heid en oplettenheid omtrent het zoo bemin nelijke meisje niets toegaven, zij verheugde zich over die kinderlijke hofmakerij, en dacht er niet aan welke ernstige gevolgen dit vroo lijke spel in latere jaren zou kunnen hebben. De knapen waren nu tot mannen opge groeid, beide hadden geene ouders meer, zij bezaten een zeer aanzienlijk vermogen, wer den gevierd en dikwerf ook door hunne kennissen benijd die bijna in alle opzichten voor hen moesten onderdoen. Omstreeks de zen tijd was Lilly zeventien jaar oud ge worden. Men sprak reeds in de hoofdstad van haar als van een bijzonder schoon en be minnelijk meisje dat weldra hare intrede in de wereld doen zou, en dan voorzeker ieders hart in verrukking zou brengen. De heer von Triks had er hartelijk om ge lachen en het dwaze hoofd geschud, toen hij in gezelschap der beide vrienden naar de residentie trok om deel te nemen aan het eerste bal ten hove, waartoe de landadel ook met eene uitnoodiging was vereerd geworden; maar toen hij eindelijk in het licht der vele honderden waskaarsen de zoo bevallige jonk vrouwelijke gestalte gewaar werd was zelfs de lust tot spotten bij dien afgeleefde roué verdwenen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2