lager onderwijs aan deze gemeente over de maanden November en December 1880 te verleenen, door den Minister van bin- nenlandsche zaken is vastgesteld op 1122.80 tegen 1 Febr. betaalbaar ge steld, behoudens latere verrekening met de werkelijke uitgaven. De voorzitter zegt dat de gelden inmiddels ontvangen zijn. Voor informatie. Goedkeuring van Gedep. Staten op het raadsbesluit van 7 Dec. tot wijziging van de gem. begrootiug over 1880 (ter regularisatie van f 6000 koopsom van 't St. Agatha-klooster) op aanvullingsko- hieren van den hoofdelijken omslagen de hondenbelasting over 1880. Als voren. Proces-verbaal van opneming der boe ken en kas bij den gem.-ontvanger dd. 20 Jan. Ter secretarie. Kennisgeving van den heer B. A. van Ruyven dat hij de benoeming tot lid van het brandcollege gaarne zal aanvaarden. De voorzitter voegt er bij dat de benoemde al reeds zitting heeft genomen. Voor informatie. Missieve van 31 Jan.waarin Gedep. Staten, onder toezending, in afschrift, van een aan dat college ingediend adres om de hoofden der beide armenscholen, betreffende verhooging van hunne jaarwed de, het verzoek doen dit stuk mede te dee- len aan den gemeenteraad, opdat deze bij de nadere vaststelling der jaarwedden van het onderwijzend personeel, op den inhoud van het adres die aandacht kunnen schenken, als hij vermeenen zal te behooren. Te voe gen bij de betrekkelijke stukken. De Voorzitter deelt mede dat bij de op 27 Jan. gehouden openbare verhuring van 19 perceelen land, gelegen te Hoog land, Duist, Baarn, Bunschoten en Amers foort, is verkregen f3908, zijnde f693 minder dan in 1876. De Krakeelhoek, waarvan onlangs een gedeelte voor mestplaats is aangewezen bracht vroeger f 72, laatstelijk f 42 op. Voor informatie. Een adres van de firma Houtzaager van Veen waarin deze ondernemers lo. zich beklagen over de heffiDg van ongeveer f 40 's weeks voor vuur-haven- en ton- geld te Amersfoort; 2o. zich er op te be roepen dat hunne stoomboot niet is een in het reglement bepaaldelijk opgenoemd z/schip", maar veeleer is eene //fabriek" en vallende in de gedeelteijke vrijstelling; en 3o. eenig subsidie verzoeken; bijv. tot de helft van hetgeen door hen aan vuur-, haven- en tongeld zal zijn betaald, evenals in 1860 aan hunnen voorganges werd toe gekend. Verzonden aan Burg. en Weth. om considiratie en advies. Verzoek van den timmerman C. Len sing om tegen 75 cents per vierkanten meter aan hem te verkoopen p.m. 900 meters grond met inbegrip van dien der schuitenhelling, gelegen aan de Bloemen- dalschepoortsbrugwaar adressant twee burgerwoningen onder één dak wenscht te bouwen, de eene met den voorgevel naar heeft den jongen heer door de borst gescho ten. zoodat hij mors dood is." Toen von Triks eenigszins van zijne ver bazing bekomen was, sprong hij met beide beenen te gelijk het bed uit, beval om da delijk in te spannen en was reeds met zijn toilet klaar, toen de knecht hem kwam zeg gen dat het rijtuig véér was. Op het grafelijk slot aangekomen zijnde ond v. Triks daar alles in een gemakkelijk te verklaren verwarring. Hij vertoefde er echter niet zeer lang, het heerenhuis betrad hij zelfs in het geheel niet. Men zeide hem dat het lijk van den heer von Eckhofen in de beneden verdieping gebracht was gewor den, maar dat hij het niet zien kon, want dat de graaf er bij was, die zoo bedroefd was dat hem er het hart van scheen te zul» Jen breken. Triks meende gehoord te hebben dat de graaf luid kermde, en kreupele Hen drik had door het sleutelgat gegluurd en ge zien, dat de genadige heer de handen had gewrongen, en hem daarenboven de tranen langs de wangen stroomden. De oude Johan echter werd het meest beklaagd. Hij had de beide heeren op hunne reizen vergezeld, had vrij wat gevaren met hen beleefd, en nu waren dan die trouwe vrienden voor altijd gescheiden. Hij zat op de bovenste trede der steenentrap met de ellebogen op de knieën en het gerimpelde gezicht in de handen, opdat niemand zou zien hoe diep bedroefd hij was. Zacht trad de heer von Triks op den ou den man toe, en legde hem eensklaps de hand op zijn schouder, zoodat deze verschrikt den toegang tot de stad en de andere in tegenovergestelde richting naar de Kruis- kamp. Als voren. Verzoek van den leerlooier G. T. van Eek om hem in vollen eigendom af te staan den grond voor welken een erfpachts canon of recht van f 12 jaarlijks door hem aan de gemeente wordt betaald. Als voren. p Missieve van Burg. en Weth. ten gelei de van drie voordrachten betreffende het lager onderwijs, naar aanleiding van de nieuwe wet ontworpen, te weten: lo. hef fing van schoolgeld, 2o. regeling van de plaats der scholen, de jaarwedden der onder wijzers aan de openbare scholen en het subsidie aan de meisjesschool3o. rege ling van het onderwijs aan de scholen, met instuctie voor de hoofden en verdere on derwijzers. Drukken, ronddeelen en on derzoeken in de afdeelingen. De zitting is daarna gesloten. Amersfoort, 15 Februari 1881. Onlangs hebben wij kennis gemaakt met de statuten der bij koninklijk besluit van 5 November 1880 erkende Nederlandsche vereeniging van gemeenteambtenaren, zich ten doel stellende een voor alle ge meente-ambtenaren opterichtcn pen sioen-, weduwen- en weezenfonds, onder algemeen beheer van het Kijk, dat evenals de Provinciën jaarlijks 1 pCt. der gezamenlijke jaarwedden bijdrage terwijl de Gemeenten een subsidie van 3 pCt. verleenen. Voor de gemeente-ambtenaren wordt de contributie berekend op 3, 4, 5 of 6 pCt.naar gelang hun leeftijd is beneden 30, 40 a 50 jaar, of hooger. Recht op pensioen wordt verkregen op 60- jarigen leeftijd bij 30 dienstjaren. De ge vallen, waarin geen of kortere diensttijd wordt in aanmerking genomenzijn uit drukkelijk opgenoemd. Het pensioen van den ambtenaar wordt voor ieder jaar dienst berekend op van de gemiddelde jaar wedde in de laatste vijf jaren, dat van de weduwe op de helft van haar mans pen sioen, vermeerderd naarmate van het aan tal kinderen beneden 18jarigen leeftijd, en dat van de weezen op een derde, de helft, drie vierde- of het geheel van des vaders pensioen. De toetreding tot het lidmaatschap dier vereenigiug, tegen eene jaarlijksche contri butie van een gulden, is voor de gemeente ambtenaren alleszins aanbevelenswaardig. De zetel der vereeniging is gevestigd te Utrecht. Secretaris van haar bestuur is de Heer J. Bosch Bruist, Burgemeester van Nieuw-Leusden. BINNENLAND. In de zitting van heden van den Hoo- gen Raad, onder voorzitterschap van den adv. gen. van Maanen, is geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassa- opsprong. *Dat is toch verschrikkelijk uw meester heeft die nu zoo zijn besten vriend dood geschoten ik ben half dood van schrik hierheen gekomen." De Dandy sprak deze woorden met zulk een goed geveinsd mede lijden uit, dat de beste tooneelspeler het hem niet had kunnen verbeteren. Hij had ook wel reden om met den uitslag zijner krijgslist tevreden te mogen zijn. Het gelaat van den bediende was doodsbleek geworden. Te ver geefs poogde hij te spreken, eindelijk gelukte het hem om stamelend eenige bijna onver staanbare woorden uit te brengen. z/Dat is niet waar, dat is een leugen Wie durlt het te wagen om dit van mijnen heer te zeggen Ik was er immers zelf bij, de heer von Eckhofen bleef met den haan van zijn geweer aan een dooden tak hangen, toen hij door het bosch ging. Ik ben er de eenige getuige van geweest, ik alleen Geen mensch was in onze nabijheid, ik stond met de slede aan den weg, daar gebeurde het, geen honderd passen van mij af, ach, ach welk een vreeselijk ongeluk, de arme heer graaf, nu is zijn beste vriend dood, dood!" Speelde de oude man nu komedie, toen hij weer op de trappen neerviel en luid ker mende, de handen voor het gezicht hield, zonder ook maar in het minst op von Triks te letten? De laatste scheen hiermede in het geheel niet gediend te zijn, en wilde niet langer door de overige bedienden aangegaapt worden, hij snelde de trappen weer af, met een blik op den ouden man die scheen te willen zeggen: //wij tie van de Jongh, op grond dat het Hof terecht premeditatie heeft aangenomen. In de laatste algemeene vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche letter kunde werd besloten tot de uitgave, van wege de Maatschappij, van een „Tijdschrift voor Nederlandsche taal en letterkunde." De redactie van dit tijdschrift is aan vaard door de heeren professoren Cosijn, Jonckbloet, Kern, Yerdam en de Yries. Verschillende taal- en letterkundigen heb ben hun medewerking toegezegd. Het tijdschrift zal verschijnen in vier driemaandelijksche afleveringen, elk onge veer 5 vel druks. Het Nederlandsche comité voor het adres aan H. M. de Koningin van Enge land vertrok Donderdagavond van Vlis- singen naar Londen, ten einde dit ver zoekschrift aan H. M. persoonlijk aan te bieden. Het adres telt 10.000 handtee- keningen uit Nederland en 1000 uit België. Het benoodigde kapitaal, om Zandvoort als mededinger van Scheveningen te doen optreden, is, naar men zegt, hoofdzakelijk door te Amsterdam wonende Duitschers bijeengebracht. De Luxemburgsche Kamer van Afge vaardigden heeft het voorstel tot invoering van verplicht scboolgran voor alle kinde ren tot hun 12e jaar, met 21 tegen 12 stemmen aangenomen. Te Kuilenburg is officieel een geval van pokken geconstateerd. In plaatsen ten platten lande, waar dit wegens den afstand van de naaste postinrichting wenschelijk is, zal aan de ingezetenen gelegenheid worden gegeven zich van postzegels, briefkaarten, geze gelde omslagen en postwisselformulieren te voorzien bij den postbode of andere postbeambte, die aldaar met de bestelling belast is. Die beambte zal zich tevens belasten met het aannemen, tegen aangifte van een voorloopig bewijs, van gewone aangetee- kende brieven met een aangegeven waarde van hoogstens f 600 en van postwissels met de daarbij behoorende gelden ter overbrenging naast het naastbijgelegen post- of hulpkantoor. Op den 2 Maart zullen voor het ge rechtshof te Amsterdam terecht staan A. Oliveira, Isaac Mendes, Rebecca Oliveira en Sophie Oliveira, beschuldigd van door geweld een minderjarig kind te hebben medegenomen van een plaats waar het onder toezicht was gesteld. De zaak is nl. deze, dat eenigen tijd geleden bovengenoemde personen, onder wie de vader, zich met een vigelante vervoegd hebben aan een school alhier, kennen u wel, u en uw heer" Toen ging hij weer in de slede zitten, en beval aan den koetsier om hem zoo spoedig mogelijk naar het dichtst bijgelegen station van den spoortrein te rijden. Graaf von Ahlden was na den dood van zijn vriend een geheel ander mensch gewor den. Yroeger de meest levenslustige ridder uit den omstreekleidde hij nu het le ven van een kluizenaar. Misschien had eene zware ziekte, die hem dadelijk na die treurige gebeurtenis overviel, die verau- dering bij hem te weeg gebrachthoe dit zij, hij vermeed thans al zijne vroegere be kenden, en slechts de jacht scheen nog eeni ge bekoorlijkheid voor hem te bezitten, want even als vroeger maakte hij daarvan een druk gebruik. Het gerechtelijk onderzoek had, steunend op de verklaring van den eenigen getuige die bij het ongeluk tegenwoordig was ge weest, namelijk de oude Johan, en dewijl de plaats der verwonding zulks ook in het ge heel niet tegen sprak, als zeker uitgemaakt, dat de dood van Eckhofen aan een ongeluk door eigene onvoorzichtigheid veroorzaakt, moet worden toegeschreven. Maanden waren sedert dien tijd reeds ver- loopen, toen de graaf zich weer eens in de residentie vertoonde. Weinige menschen zou den in den ernstigen bijna somberen man, den levenslustigen jongeling, die nog zoo kort geleden met een hart vol hoop en ver wachtingen naar het bal ten hove was heen- gesneld, herkend hebben. Wordt vervolgd). en van daar het kind wederrechtelijk heb- I ben weggevoerd, aangezien de rechtbank bij bare uitspraak over het echtscheidings- proces der ouders, de rechten over het kind op de moeder heeft overgedragen. BUITENLAND. Volgens een te Londen d.d. 11 Fe bruari ontvangen telegram, hebben bij de laatste ontmoeting tusschen generaal Colley. en de Boeren de koloniale troepen op nieuw een gevoeligen neerlaag geleden. Colley's toestand moet zeer critiek zijn. De stellingen die hij innam, zijn van alle kanten door de Boeren omringd en nauw ingesloten. Genoemde generaal is gelast den Presi dent van de Oranje-Vrijstraat mee te deelen, dat de Regeering aan de wenschen der Boeren wil tegemoet komen, wanneer deze de wapens neerleggen. De Engelsche Regeering schijnt dus al een beetje bang te worden. De zware verliezen door de Engelsche troepen geleden, moeten, urar een En- gelsch blad zege, op rekening gesteld wor den van het feit dat zij misschien voor 't eerst in de Engelsche geschiedenis tegen ervaren schutters vechten. Colley heeft nu zijn geheelen staf ver loren. Zijn troepen zijn verzwakt en ont moedigd, terwijl de energie van de Boeren met den dag toeneemt. Ook te Berlijn moet de zaak der Hol- landsche Boeren veel sympathie vinden. Aldaar wordt een demonstratie ten hun nen gunste voorbereid. Andermaal is in de afgeloopen week te Bern een sterke schok van aardbeving waargenomen. GEMENGDE BERICHTEN. Tengevolge van het stormweder is een groote ijsschol in den binnenpolder van Leeuwen losgeraakt, die zoo sterk werd voortgedreven, dat een drietal arbeiders huisjes in de achterstraat aldaar geheel werden omvergestootenpersoonlijke onge lukken hebben er niet plaats gehad. De bewoners, best- ,nde uit drie gezinnen, zijn allen in een ledig staand huis opgenomen en zijn van alles beroofd. Het gerecht uit Heerenveen heeft j.l. Woensdag te Haulerwijk eene huiszoeking gedaan bij D. B., ter zake van brand, die véér eenigen tijd de boerderij van A. de B. aldaar, die getrouwd is met eene dochter van D. B., in asch heeft gelegd. Men zegt, dat er voorwerpen gevonden zijn, die als verbrand aan de assurantie-maatschappij waren opgegeven. Een jongeling, in een slop in de Zee straat te 's Hage woonachtig, die aan de loting deelgenomen en een laag nummer getrokken had, was daarover zéé mistroos tig geworden, dat hij Yrijdagmiddag be sloot zich van kant te maken. Na het noodige „courage-water" te hebben gedron ken kwam hij op de Mauritskade en met de leuze //liever dood dan soldaatsprong hij in de vaart. Met moeite gered, ont worstelde hij zich aan zijn geleiders, onder welke een politieagent, en sprong nogmaals in de gracht. Toen werd hij op nieuw op het droge gebracht, doch in bewusteloozen toestand naar zijn woning gedragen. Bij zijn ontwaken zal hij, hopen we, wel tot de conclusie komendat 't toch beter is soldaat dan //lijk" te zijn. De Khedive van Egypte heeft het hoofd der Jezuïeten-orde, pater Beckx, een stuk grond in de omstreken van ^exandrie afgestaan, waarop hij een klooster kan bouwen voor de uit Europa verdreven geestelijken. Te Londen is brand ontstaan in het Victoria-dok, in loodsen met hout, over eene lengte van 1000 voet. 12 barken met granen en 8 goederenwagens werden ver nield. De Lesseps ontving Dinsdag een tele gram uit Panama, waarin hem gemeld werd dat met het werk der doorgraving een aanvang is gemaakt. Op een pachthoeve bij Montandon is een vierjarig kind door een bulhond verscheurd. De hond, die aan een ketting vastlag, had een paar dagen lang alle voedsel ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2